Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:23 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема каква е причината?  
Автор vadon (непознат)
Публикувано06.04.12 15:09



Проблемът е следният: токов кръг в панелен апартамент /в частност за бойлера, но не това е основното/. Бойлерът е в пълна изправност, проверен е. От два-три дни започна да гори предпазителят /понякога задейства и главният автомат за апартамента/, обикновено след 20-30 минути след включването. Загадката е, че това се случва и даже, когато бойлерът не е включен, но предпазителят му е поставен в основата /винтов е/.
Измерването на изолацията на захранващия кабел показва занижена стойност на съпротивлението - 180 килоома при обхват на уреда 200 кома и 150 кома при обхват за мегаоми. Уредът е мултицет "Fluke", оригинален холандски, не китайско менте.
При изгарянето на предпазителя няма следи от нагар, разплавяване и т.н. като при късо съединение.
Жилището няма ДТЗ.
Въпросът ми е - защо гори предпазителят /отпада гл. автомат/, след като, според мен, евентуално по-високият ток на утечка не е в състояние да ги задейства.
Предварително благодаря на желаещите да ми помогнат.



Тема Re: каква е причината?нови [re: vadon]  
Автор Timo (собствен ник )
Публикувано06.04.12 15:40



Имах такава повреда, направи ме луд. Има наранен кабел. Направи така: пускаш и чакаш като изгори предпазителя веднага го развиваш и тръгваш с ръце да пипаш стените кадето е топло там разбиваш. Другият начин е с дистанционните термометри да мериш.



Тема Re: каква е причината?нови [re: vadon]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано06.04.12 23:59



Бойлера от кой вид/тип е? Ако ключа му не прекъсва "нулата" а само "фазата" например някой стар 5-тактов е много вероятно когато е монтиран да са ги разменили и сложили да се прекъсва нулата вместо фазата а нагревателя да има пробив - не е късо ама си минава сериозен ток.

Вземи една пробна лампа (знам че са забранени ама няма как), откачаш кабела на бойлера и закачаш лампата вместо предпазителя - така ако светне ще разбереш че проблема е в кабела. Ако обаче не светне закачаш кабела на бойлера и пак проверяваш - ако лампата свети без да ти е включен бойлера... проверяваш нагревателя



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: каква е причината?нови [re: vadon]  
Автор vadon (непознат)
Публикувано07.04.12 13:34



Благадаря на Timo за идеята /не съм я пробвал още/.
Също и на Диан - пробвах я, пробната лампа светна /малко по-слабо/ при откачен кабел от бойлера. Ясно е, че в кабела има пробив, което никак не ми се искаше...
Умишлено не споменах, за да не се гледа едностранчиво на проблема, че
съседите ми отгоре ме понамокриха малко, но минаха 4 дена, всичко уж изсъхна, но проблемът си остана.



Тема Re: каква е причината?нови [re: vadon]  
Автор Heoбoгoмил (андролог)
Публикувано07.04.12 21:15



След наводнението, може да е от захранващия блок, на самия бойлер.
Как измери изолацията на кабела?

Ако са надили кабела в банята, може и от това да е.



Тема Re: каква е причината?нови [re: Heoбoгoмил]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано08.04.12 00:34



Ти май не обичаш да четеш: "пробната лампа светна /малко по-слабо/ при откачен кабел от бойлера".
И какъв е тоя "захранващ блок на бойлера" ? Все съм виждал бойлери, ама чак пък със

???



Тема Re: каква е причината?нови [re: hidrazin4o]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.04.12 06:48



Имаше едно време такива.Вътре имаше един петтактов ключ за регулиране на мощността на бойлера .
Явно е дефектен кабела между таблото и бойлера.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: каква е причината?нови [re: vadon]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.04.12 10:54



чета аз....
Измерването на изолацията на захранващия кабел показва занижена стойност на съпротивлението - 180 килоома при обхват на уреда 200 кома и 150 кома при обхват за мегаоми. Уредът е мултицет "Fluke", оригинален холандски, не китайско менте.

Сега чета...
Също и на Диан - пробвах я, пробната лампа светна /малко по-слабо/ при откачен кабел от бойлера. Ясно е, че в кабела има пробив, което никак не ми се искаше...

Пич, малко трудно асимилирам сега написаното ама ако си колега... седни и понаучи малко нещата за да не се излагаш за напред. Ай сега ми кажи как така ще имаш съпротивление над 100 килоома при 220 волта и ще ти светне лампата И за напред не изтъквай възможнстите на уреда след като не можеш да го ползваш.

Иначе повредата се намира понякога лесно понякога не с китайски фазомер или мултицет... разгледай къде има разклонителна кутия, най-вероятно е пълна с вода.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: каква е причината?нови [re: Диaн]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано08.04.12 22:43



Освен "явни" разклонителни кутии, има понякога и скрити-без капачка, спайките с лейкопласт, гипсаджията минал отгоре всичко и запълнил. Друго, което може да се допусне е наранен преди време кабел/проводник от дупчене в стената за монтаж с дюбели на нещо и влагата после помага за пробив. Аз лично съм абсолютен карък в това отношение - една жица да има в стената, вероятноста да я улуча е над 85 %


А някъде съм чул, че изолация на кабели и проводници за 220 и нагоре волта се проверяват с мегер, а не с мултицет



Тема Re: каква е причината?нови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.04.12 23:08



И за меренето с мегер си има тънкости не само с "оригинален холандски мултицет" има провали. Това че някой не го е научил как се мери... съжелявам.

Вече съм го написал - пробива в повечето случаи не е проблем да се намери с евтин китайски мултицет от пазара за 7-8 лева само да му е читава батерията или с "фазомер" от тези с дисплея.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.