Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:23 20.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема електронна ДТЗнови  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано17.01.12 13:33



Ясно е че наредба 3 забранява използването на електронна ДТЗ в жилищни помещения. Това означава че може примерно да се да се ползва в магазини.
Как обаче стои въпросът ако в магазина има примерно бани за персонала - там може ли да се ползва такава?
Иначе цената им е доста атрактивна - дори и за комбинираните ДТЗ.



Тема Re: електронна ДТЗнови [re: hidrazin4o]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано18.01.12 06:36



Не ми се рови в наредбата,но според мен ,ако една защита е електронна тя има нужда от външно автономно захранване.Ако е в подстанция захранването се осигурява от акумулаторната батерия,каквато няма в битови сгради.
Аз имам дефектнотокова защита в къщи и си работи без проблеми.
А Наредба 3 е поредното недоносче на нормативната уредба.
Няколко наредби в областта на енергетиката бяха сменени за година.Те си противоречаха взаимно,понеже бяха писани от различни колективи.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: електронна ДТЗ [re: Xoлдън]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано18.01.12 13:41



Ето какво казва наредба "3" :
Чл. 1794. Не се допуска в жилищни сгради използването на ЗП, които изключват автоматично потребителя от мрежата при отпадане или недопустим пад на напрежението. Защитният прекъсвач трябва да запазва работоспособността си за най-малко 5 s при пад на напрежението до 50 % от номиналното.
А в описанието на електронната ДТЗ която мисля да ползвам пише:
"За да работи нормално дефектнотоковата защита трябва задължително напрежението на захранващата верига да е над 170V и без колебания във времето."
Но сградата не е жилищна.Както казах само ме притесняват баните за персонала.Ще взема там да сложа нормални.



Тема Цената е дреболия! [re: hidrazin4o]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано18.01.12 14:50



Разликата в цената е драстична и по скоро говори за зарибяване с цел да замести истинските ДTZ.Една ми гърмя в табло.Не я бях оглеждал детайлно заради "гаранционния срок". След аварията открих престъпна аматьорстина,скрита в пластмаса,ефтини ментета(резистори и транзистори за "ширпотреба")
Електрониката е по технологична за производители -печалбари,но когато се късае за ресурс 200000 часа и надеждност в същите 200000 часа,оптималното решение е старото поколение,купено с всички документи от официален,дългогодишен доставчик.Цената е дреболия! Защитните вериги са като въжето за банджи,като парапет пред пропаст или

кондом.

Редактирано от Totopet на 18.01.12 14:56.



Тема Re: Цената е дреболия! [re: Totopet]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано18.01.12 18:10



Абе де да знам!Вече май ми писна от наредби,указания,постановления,решения и други подобни.И като ги нямаше тия ДТЗ-та какво? То вярно че малоумниците се навъдиха много.Имам усещането че и на 12 волта да им направиш инсталация пак ще намерят начин да ги тресне тока!





Тема нещо не ми стана яснонови [re: hidrazin4o]  
Автор 666666 (член)
Публикувано20.01.12 20:56



електронна ДТЗ - какво е това?

Змачи има и друга - така ли? Може би механична,или химична?

Моля обяснете ако на вас ви е ясно



Тема Re: нещо не ми стана яснонови [re: 666666]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано20.01.12 22:40



Електромеханична, примерно...





Тема Re: нещо не ми стана яснонови [re: 666666]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано21.01.12 01:02



Ето ти примерна схема на ДТЗ ( не е моя - тази е от нета, моля да ме извинят ако им нарушавам авторските права ) :


Тук имаш ДТЗ и после автоматичен (автоматични) предпазители след нея. Това си оскъпява в пъти таблото.Примерно една нормална ДТЗ струва колкото 5-6 и повече предпазителя.
Проектантите често слагат в таблото на почти всеки кръг и ДТЗ и предпазител. В моя случай на 22 токови кръга имам предвидени 15 ДТЗ-та !!! При цена на една ДТЗ от около 50лв. и отделно предпазителите - сам смятай колко ляга цената на таблото (само за бушони и защити) !!!
А електронните ДТЗ са комбинирани - играят ролята и на ДТЗ и на автоматичен предпазител. Цената им за по-масовите амперажи и модели е под 20лв. за брой. Лесно може да се направи сметка колко е разликата.
За електронните ДТЗ има един проблем - като падне напрежението под 170V не работят.Няма какво да им захранва електрониката , докато за нормалните (механични или електромеханични , каквито и да са там) това не е проблем.
Та затова НАРЕДБА 3 забранява използването в жилищни сгради на защити, които не могат да работят при 50% от номиналното захранващо напрежение. И ето - хоп, електронните попадат в забранителния списък за жилищни сгради!
Да ама за ша сътворявам магазин и мисля да прасна електронни.Все пак магазина не е жилищна сграда.
По-горе писах че ме притеснява това дето има предвидени и две бани за персонала.Да ама в тях няма контакти пък и проектанта на тяхното осветление не е предвидил ДТЗ - само за контактите в предверията (съблекалните). Та ще взема само тия контакти и лампите да ги вържа на отделен кръг с нормално ДТЗ и предпазител да да е мирно селото.
Аре стига толкоз приказки че нещо ми мирише на възглавница.
Успех на всички!

Редактирано от hidrazin4o на 21.01.12 01:05.



Тема Re: нещо не ми стана яснонови [re: hidrazin4o]  
Автор 666666 (член)
Публикувано21.01.12 08:11



още не ми е ясно - как механично ще се изпълни устройство което реагира на 30 мА - ако има такова моля кажете къде се продава за да отида веднага и да си купя едно за да го разглобя с цел да повиша културата си.



Тема Re: нещо не ми стана ясно [re: 666666]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано21.01.12 09:10



Реле, бе човек . 30 mA изобщо не е малък ток. Тока протича, привлича котвата, тя освобождава механизъм с пружина, който разкъсва силовата ел. верига. Или през контакт управлява друго, по-мощно реле /контактор/. Това е най-общо, с думи прости, принципът. В детайли, може да е решено най-разнообразно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.