Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:07 09.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема АЕЦ Белене  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано08.11.11 23:16



Много си замълчаха напоследък и нашите и руснаците ... само се съдят за стари железа и глупости. Дали постигнаха съгласие и сега успокояват народа или намериха алтернативен вариант да похарчат 5-6 млрд. евро ?? няколко десетки немски хибридни централи например



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: АЕЦ Белененови [re: eFFeXX]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано13.11.11 19:10



Милиони заровени в калта.Не знам кой имаше полза от тая мегаломанска глупост.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: АЕЦ Белененови [re: Xoлдън]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано13.11.11 23:42



ами как ти звучи да си делнат по 1 000 000 000 евро няколко човека от БСП и "КПСС"

, чиста печалба ... Голям шлем!

въпросът е дали са се отказали или са измислили начин да го/ни прекарат !

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема АЕЦ Белене - алтернативинови [re: Xoлдън]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано15.11.11 09:45



Седнах да посмятам оня ден.
Доколкото си помням, за белене се планираха два 1000 МВт реактора.
за нещо коло 6 млрд евро. Всяка година доста милиони за гориво, огромен персонал, разходи за сигурноста на централата, риск от аварии, разходи за депониране на отработеното гориво, политическа зависимост ...

Резултатът ще е 2000 МВт за куп пари/трудно е а и никой не иска да каже точно колко/ и ще произвежда доста скъп ток, за който нямаме пазар в момента, а нямаме и парите накуп.

Та се замислих за алтернатива, една поне:

Ако 2000 МВт се добиват от фотоволтаици, цената им на дребно в момента е 2 евро за ват. т.е. ще ни струват около 4 млрд евро. С остатъка от 2 млрд евро, можем да си построим няколко ПАВЕЦ - а, като "Чаира" например, няколко хибридни електроцентрали, като немските и вероятно и няколко ветро парка /които да компенсират в някаква степен нощните часове, студените дни и зимите/.


Каква е разликата, ами
1. енергията ще е 100 % екологична /това е условно все пак/;
2. цената от 2 евро за ват може значително да падне при такъв голям обем;
3. ще строим много - няколко ПАВЕЦ-а, стотици соларни и вятърни паркове = много работни места в България;
4. Фотоволтаиците не са междупланетни кораби, т.е. можем да ги правим и в България и вместо да изсипем 3-4 млрд в Китай или 6 млрд в Русия, можем да си построим мощности за фотоволтаици в България = работни места / е, машините сигурно ще са Китайски

/;
5. Възможно е поетапно строителство, при добро планиране на текущите нужди на страната и договорите за износ, както и съобразно наличните финансови ресурси.
6. Забравяме за обвързване с Русия, САЩ или който и да било голям играч.


Какви са недостатъците според вас? и дали някой знае параметри на ПАВЕЦ "Чаира" - мощност, цена....

1. Скъп ток ... може би ?
2. ..
3. ....
.............

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: АЕЦ Белене - алтернативинови [re: eFFeXX]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано15.11.11 11:53



Човече, ти някаква представа от енергетика имаш ли, или просто ти е скучно





Тема Re: АЕЦ Белене - алтернативинови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано15.11.11 16:48



"някаква" имам, за това питам експертите



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано16.11.11 11:07



АЕЦ работи 8700 часа/год
Фотоволтаик - 1200 часа/год
Така, за да произведе същото ти трябва 7 пути по-мощен фотоволтаик.
И съответно да умножиш цената по 7.
АЕЦ ще даде 8700 ч*1 800 000 кВт = 15 660 000 000 кВч * 0.1 лв = 15 660 000 00 лв т.е 1.5 милиарда лева/год
Инвестиция 12 милиарда / 30 год = 0.4 милиарда годишна амортизация
Вземи текущите разходи да са и те 0.4 милиарда, което е абсолютно преувеличено - излиза - общо разходи .8 милиарда.
Т.е. АЕЦ ще дава .75 милиарда/год чиста печалба


Фотоволтаик 2 лв/ват цена / още не е достигната, перспектива уж за близкото бъдеще/
2 ГВт*7*2лв = 28 милиарда лв.
/ Амортизация за 20 години според фирмените данни/
28/20 = 1.4 милиарда год. амортизации
Ако няма текуши разходи печалба = 0.16 милиарда / год

Значи, фотоволтаик ше стане изгоден когато стане 1 лв/ват, при запазени сегашни технически параметри.


Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Чаиранови [re: Exhemus]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано16.11.11 16:36



дали някой знае параметри на ПАВЕЦ "Чаира"

Това е велика тайна, но ще я издам - параметрите могат да се прочетат в nek.bg


Тогава ще разбереш, че "Чаира" замества един блок от АЕЦ-а за 8 часа - повече вода няма....
Като си седнал да смяташ, сметни колко ПАВЕЦ-а ти трябват за 1 месец от 744 часа



Тема куца ти е сметкатанови [re: Exhemus]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано17.11.11 13:08



Много ти е куца сметката, ама честно. Ако се загледаш какъв е товаровия график ще ти стане ясно че потреблението не е постоянно на американците шапка им свалям ама при нас не е така - за справка сайта на НЕК. Електро-енергията от своя страна няма как да бъде складирана както на времето дядо ти на село е сипвал ракията у бутилки т.е. произвежда се точно толкова колкото се консумира ПАВЕЦ-а компенсира до някъде ама само до някъде. От друга страна за да може един ТЕЦ да започне да произвежда енергия са му необходими около 24 часа за подгряване на съоръженията т.е. говорим за "студен резерв" - пак се плаща. Отделно кога някой произведе нещо кога не е нужно има и "отрицателна цена" т.е. плащаш за да ти купят енергията само и само да не изпускаш парата във въздуха.

Та започва да се говори за "пазар на енергията" и тук стана весело

всеки казва колко е цената ама нали за да се появи в системата от нищото 20 мегавата от фотоволтаик или 220 мегавата от вятърен парк нали се сещаш че някой трябва да спре да произвежда и да му се заплати за престоя и това че трябва да може да се включи кога вятъра спре или минат облаци?? Е тогава вече сметките станаха съвсем криви.

Моля някой като започне да пише такива глупости да вземе да седне и да попрочете. Пазара на енергията не е просто кварталния пазар къде можеш да складираш картофите 1 месец преди да ги продадеш, има си особеностите моля и тях включвайте в сметките. Цената на енергията на ВЕИ не е тази която е обявена- трябва вътре да е включена и цената на "обслужването" а тази цена скача в пъти когато задуха вятъра посреднощ и товаровия график е в някакъв минимум.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: Exhemus]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано18.11.11 00:06



това беше най-подробния отговор за момента, за което благодаря!

разбира се, тези цифри трябва да бъдат коригирани с количествата енергия, произвеждани от ПАВЕЦ/ВЕЦ, хибридни електростанции и ветро паркове. както и стойността им.

въпросът е дали АЕЦА има "изгодна" алтернатива от "чисти" източници ... предполагам че точният им микс е въпрос на доста време и работа



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: Чаиранови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано18.11.11 00:10



мдааа,

щом си гледал в сайта на НЕК, би трябвало да знаеш че се строи и втори воден обем под ПАВЕЦ-а

.. ще приема това за шега

а щом знаеш какво прави ПАВЕЦ-а, това изречение:
Като си седнал да смяташ, сметни колко ПАВЕЦ-а ти трябват за 1 месец от 744 часа

определено е смешно . т.е. мога и него да го приема за шега ма ми идва в повече, дори и стил английски хумор да е

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: куца ти е сметкатанови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано18.11.11 00:17



всъщност, нали идеята на ПАВЦ-а а и на хибридните електростанции е точно "складирането" на енергия ? ... отделно от заместващия ефект при първата.

естествено ще има загуби при трансформацията, но далече от 100 %

Сметката е груба, като за тема зададена от "незапознат" в този форум /аз/



но идеята е дали по принцип може да се организират нещата без нова АЕЦ и без тецове.

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: Чаиранови [re: eFFeXX]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано18.11.11 11:01



Нищо смешно няма. Нали идеята ти е да няма АЕЦ и ТЕЦ, нещотрябва да ги замести като относително сигурен източник, защото слънце и вятър я има, я няма. Отделно товаровият профил на страната е такъв, че максимумът е преди обед и вечер, т.е не съвпада със слънчевия максимум. Вятъра и той божа работа, дали ще духа най-силно, когато най-много трябва. Значи за тях предвиждаме ПАВЕЦ-и, за да си складират енергията така, че да има постоянна гарантирана мощност 24 ч в денонощието, 744 в месеца и т.н.
Пустите французи, защо 80 % от тока им е ядрен /евтин/, неразвита екологична наука, ей





Тема Re: куца ти е сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано18.11.11 13:21



Теоретично е така както си написал но погледни какво е написал и експерта. Истината е, че вятърната енергия струва много пари а слънчевата в пъти повече. Отделно се изкупуват на 100% когато и както има така че са непредвидим източник - вече съм ти написал 200 вятърни мегавата "тръгват" и "спират" в рамките на 15 минути. А за да стои някой в резерв трябва да му плащаш за това че стои, като сложиш и коефициента на трансформация вече истинската цена става страшна.

Дали можем без ТЕЦ и АЕЦ (то пак тец ама бойлера е на друго гориво)- да можем ако искаш цената за битов потребител да е 1-2 лева на киловат. Явно за това франсетата са по-тъпи от нас и си карат на АЕЦ

По принцип идеята е, възобновяемите източници да са в рамките на толеранса на системата изградена от предвидими източници на енергия.

Просто прочети как се формира пазара на енергия, как от време на време има цени многократно превишаващи тези които си чувал и как някой си плаща за да му купят енергията.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: куца ти е сметкатанови [re: Диaн]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано18.11.11 13:31



Не е куца, а е груба.
Целта е дали изобщо може да се прави сравнение.
Целта е да се определи един ориентировъчен рубеж /1лв/ват/ от който нататък може да се мисли за фотоволтаик.
АЕЦът по презумпция се смята, че участва в системата и тя му изравнява пиковете и му стабилизира цената.
Фотоволтаикът пък по презумпция се ползва за цели, където непостоянството не е проблем и евентуално ако се измисли съхранение.
Сегашните ВЕИ дето вкарват в мрежата, наистина са глупост. Добре че им теглиха шалтера.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано19.11.11 12:26



т.е. смяташ че трябва да се строи нов АЕЦ ? или може и по друг начин да се оптимизира системата...


защото ВЕЦ сигурно е бил перфектният вариант за преди 150 години, ТЕЦ за преди 100 /примерно/, АЕЦ за преди 50, ама сега ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!


Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано21.11.11 11:49



Пиша с уговорката, че мнението ми е продиктувано от професионална а не политическа гледна точка.

Та питаш дали ни трябва нова АЕЦ? Не съм аз човека който ще ти даде този отговор, по принцип кратките енергийни стратегии за една страна са 30 годишни а нормалните са 50 годишни. От друга страна последните 20 години през 4 кой дойде на власт и отрича всичко направено от предходните и решава нещо ново което да му донесе облага в рамките на мандата. Преди време един политик Р.Овч. беше казал нещо което щеше да бръкне в джоба на всеки от нас но пък в дългосрочен план щеше да ни донесе облага - "ако не искаме нова АЕЦ трябва да си намалим консумацията на енергия, най-лесно това ще стане като си санираме жилищата". Е, мисля се сещаш какви бяха отзивите. За даденото изказване мисля че беше прав човека ама веднага думите бяха извъртени по политически признак.

В прав текст - каквото и да се изгради ще са нужни сериозни инвестиции така че трябва да се направи сериозен икономически анализ. Ако ще се инвестира естествено трябва и да се върнат инвестициите. Ако ще се прави ВЕЦ е добре да се знае, че не е толкова екологичен и променя микроклимата в целия район, ако ще е ТЕЦ е добре да се знае какво ще гори, реално отделя повече радиация от нормален негръмнал АЕЦ

отделно вече трябва да си плаща и за отделения въглероден двуокис и да се правят куп филтри за прах и сяра - това оскъпява енергията, от тази година ще се плаща за въглеродни емисии.

Ако се правят любимите ти възобновяеми... вече са ти го написали - трябва да се направят някакви акумулаторни центрове. Или по друг начин казано плащаш например 17 стотинки за киловат произведена енергия от вятърни централи, после плащаш на някой с помпа да качи водата някъде на високо, после плащаш на някой да произведе от тази вода електричество а още по-весело става когато 1 киловат слънчева енергия е 70-80 стотинки .

Сега ако ме питаш след като съм написал горното дали бих предпочел да плащам атомна енергия която е на 3-5 стотинки или 1 лев за възобновяема... и после всички налози които го има в бележката за тока

Стана дълго писанието НО... според теб дали съм прав? Темата хич не е за форум честно казано но пък ако съм написал някоя глупост нека някой ме поправи.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.11.11 13:36



въпросът е дали АЕЦА има "изгодна" алтернатива от "чисти" източници

Няма, защото това означава колапс на системата както вече са ти обяснили. Енергетиката не е кварталната бакалия.

Съвсем друг е въпросът колко чисти са "чистите" източници. Да не излезе в крайна сметка, че са по-малко такива от АЕЦ.

Щото аз помня времената, когато се обясняваше колко чиста е атомната енергия в сравнение с останалата. Сега се обясняват други неща, които пък след 20 години ще се обясняват по друг начин.



Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано21.11.11 13:44



проблемите идват точно когато "политическото" решение игнорира професионалното, а мисля че случаят е точно такъв, иначе си прав за написното.

и другите са прави, за Франция, явно обаче Германия се е заблудила много



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано21.11.11 13:52



май не четеш, става въпрос за Белене.

а тоя колапс го разправяй точно в кварталната бакалия и пред пенсионери русофили.

може и да помниш "времената" но не гледаш как Гърция, Турция и Македония добре се оправят и без колекция от атомни централи. Понякога може вносът на електроенергия да е по-изгоден от построяването на скъпа нова АЕЦ без шанс за износ на ток от който не се знае дали някога ще имаме нужда.


П.П. на каква цена изнасяме за Гърция ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!


Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано21.11.11 16:59



Преди да се пениш как някой друг се оправял вземи и прочети причините. На първо място за да построиш нещо се иска устойчива площадка - гърците са сеизмичен район за това не може, това важи и за турците, макетата вече си имат работещ АЕЦ (Козлодуй

). Недей да се пениш кой бил русофил и кой не е, хич не ми пука кой ще построи централата - това означава работа за няколко хиляди човека които ще си харчат парите тук, после означава работа за няколко хиляди човека свързани с централата, които ще си плащат данъците тук. Ако не си забелязал ако стане белята е голяма и не признава граници - така че дали ще е тук в Белене или оттатък дунава в "черна вода" мисля че се казваше румънската централа разлика да има в пораженията. Въпроса е кой къде ще бачка и къде ще са безработните няколко хиляди. Отделно имаш политическа сигурност когато сам си произвеждаш енергията - не могат да ти извиват ръцете за цената и да ти "спрат тока". Ако не ти е много къса паметта ще се сетиш как руснаците спряха газа (то по-добре руснак да ти го спре газа от колкото немец да го пусне ама сам си знаеш) и колко проблеми имаше след това.

П.П. - Цената за която се продава тока за Гърция.... вече ти го казах има си пазар на енергията, цената и количеството са договорени с месеци предварително, ако обаче не можеш да оползотвориш количеството си плащаш яко, ако искаш повече пак плащаш в пъти в повече обикновено.

Пич ако не е тайна какво образование имаш? или просто знаеш всичко от разни брошури или от вестниците? Задавам ти въпроса защото долу-горе съм на ясно останалите пишещи с какво се занимават и колко им е акъла ама поне да знам как да обяснявам на теб.



А бе хора, наскоро прочетох за много вреден химикал ДХМО:

- ДХМО е безцветно съединение, същно наричано дихидроген оксид, дихидрогенов окис, или хидрова киселина
- ДХМО съдържа високо активни хидроксилни радикали, известни със способността си да увреждат протеини и ДНК.
-ДХМО се използва в химическата промишленост като разтворител
-Съвременните излседвания демонстрират високо съдържание на ДХМО в туморни клетки, както и корелация между консумацията на ДХМО и заболеваемост и смъртност у лабораторни животни.
-освободен в атмосферата в газообразна форма допринася за глобалното затопляне.
-е смъртоносен при вдишване
-допринася значително за почвената ерозия
-ускорява корозията на много метали, вкл. желязото

Въпреки всички тези свои ефекти, дихидроген монооксида е широко използван в:

-атомните електроцентрали
-при производството на стиропор.
-за огнегасене
-при прилагането на пестицити и хербициди върху селскостопанската земеделска продукция, включително при производството на храни
-като добавка в някои храни, широко предлагани в търговската мрежа

Я сега ми кажете с какъв акъл се използва този вреден химикал у нас

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: Диaн]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.11.11 17:49



Чувал съм го тоя химикал. Наистина намира прилжение в посочените сфери и не само там. Един от компонентите му е тотална отрова в чист вид, а в среда на един от другите му компоненти е невъзможен кислорододишащ живот, освен това е силно взривоопасен този компонент.

Подписка дори бяха пуснали за забраната му, но на запад. У нас с тази русофилщина това никога няма да се случи. Изпуснал си едно от наименованията му - дихидроген монооксид.























Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 21.11.11 17:54.



Тема Сucumis sativus...нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано21.11.11 18:15



и Сucumis sativus е голям проблем, като чета извадки от нета:
Сucumis sativus е растителна култура, акумулираща високи концентрации на ДХМО. Данните сочат, че морски свинчета, хранени за две седмици с обогатени на Cucumis sativus растения рязко губят тегло и апетит.

А конкретно линка е от тук:



А ако знаеш поручик, как се притеснявам от високото съдържание на азот във въздуха който дишаме, над 78% а само 20% кислород :(

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Сucumis sativus...нови [re: Диaн]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.11.11 18:30



Да, знам - работил съм с този химикал.
А за Сucumis sativus статистиката отдавна е доказала, че консумацията при всички положения води до смърт. Оказва се обаче, не е само това. От дадения от теб линк (благодаря за което) виждам, че Solanum lycopersicum също натрупва големи дози ДХМО и може да представлява проблем.



Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.11.11 18:58



Чета, чета аз. Нещо повече, чел съм и в часовете по физика, математика и електротехника - нещо, което ми се струва, че ти си пропуснал.
А в бакалията ще ме разберат точно колкото и ти - никак.

Ако просто беше помислил малко и взел калкулаторчето да направиш няколко прости сметки със събиране и изваждане, умножение и деление, щеше да видиш, че сметките ти не излизат от никъде.

Първо - цитираната от теб цена е доста оптимистична (обикновено е към 2 евро цената, а не два лева на ват), а и забравяш оборудването, което ще повиши цената с още 30-50%. Ама нека да е две евра - от мен да мине.


Два гигавата казваш соларни клетки, щели да струват 4 милиарда. Ами вярно, само дето тия клетки не работят 24 часа в денонощието и 365 дни в годината.
Сега вземи ги тия два гигавата от клетки и цената им и на първо време ги умножи по две, защото през половината енонощие не работят. Станаха 4 гигавата инсталирана пълна мощност и 8 милиарда цена.
Полученото число няма да е зле да го умножиш по още поне 1.5, защото зимата слънцегреенето е около 10% от това през лятото - можеш да погледнеш съответните данни в интернет, излизат ежечасно. Ако лятото е около 1 до 1.5 киловата на квадратен метър, зимата спада на 100-150 вата в слънчев ден.
До тук получаваме 6 гигавата инсталирана мощност и 12 милиарда като цена.
Освен туй обаче господ се е погрижил като е създавал света, в небето да има и облаци, та не е зле да се умножи горното число още веднъж по 1.5. Получаваме цена 18 милиарда и 9 гигавата инсталирана мощност.

Ако требе да добавим към тая цена и цената на ПАВЕЦ-овете - жална ни майка по отношение на цената. По отношение на екологията дори не ми се мисли - ще трябва да потопим сигурно половин България под водата, а от останалата половина една доста голяма част ще прилича на пустиня, тъй като под фотоволтаиците трева не никне.

Та тъй.

Можеш да вземеш също така и да сметнеш, колко излиза цената на тока при 30 години експлоатация на АЕЦ-а, а не просто да глаголиш.



Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Многознайко (непознат )
Публикувано21.11.11 20:37



[...да вземеш също така и да сметнеш, колко излиза цената на тока при 30 години експлоатация на АЕЦ-а...]
Е, това не биваше да го казваш. Мита за евтината атомна енергия отдавна е развенчан, но у нас точно сега никак не е удобно да се говори за това. За кой ли път се оказа, че една лъжа, ако се повтори определен брой пъти се превръща в истина. Наистина печалбите от атомната енергия са огромни, но не за нас, а за инвеститора на обекта и производитела на ядрено оборудване. В повечето случаи те са един и същ субект. Цената на енергията е смятана без да се калкулират пълните разходи по построяването, поддръжката и погребването на централата, а изчисленията са правени на база възвръщаемостта на разходите на инвеститора (там не влизат поддръжка и погребване, а всяко от двете е по скъпо от построяването). За определени държави може наистина да е на сметка понеже всичко от А до Я извършват сами и не плащат на други , но това са същите тези които продават всичко това на останалите.







Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано22.11.11 09:20



благодаря за обяснението, като за начало. впрочем всичките ти коментари са били коректни и професионални. обаче в този има много неща с които не мога да се съглася:

1. факта че турците, гърците и македонците нямат сеизмично стабилни площадки не променя факта че добре се оправят и без собствени АЕЦ. Тук просто няма място за спор. Още повече, че икономиката на Турция е нарастнала изключително много за последните 50-60 години. Нашата определено няма такива тенденции, даже напротив. Устойчивостта на площадката в Белене нека друг да я коментира.

2. нямам против да се осигури работа за няколко хиляди души, ама ако произвеждаме неконкурентен като цена ток, и после нямаме нужда от него в България, ще трябва много бързо да я затворим новата АЕЦ.....т.е. няма да има работа за няколко хиляди след построяването, няма да има данъци и приходи а само огромни лихви... и поддръжка.

3. За политическа сигурност, когато и двете ти централи са вързани за руснаците - забрави! За справка - пак спирането на газа от същите, и за още една справка по "извиването на ръце" спомни си как ни принудиха да преподпише договора за доставка на газ в частта "ЦЕНА" - получихме голям шлем ... от руснаците. Това и за късата ми памет.

И ако искаш още справки - ремонта на нашите МиГ29, Ми24 и С300.

4. За образованието ми - икономическо. Имам някакви познания по електротехника, по субективни причини, за това за енергетиката предпочетох да питам знаещите. Ама и тук много разнобой, всеки може да обясни защо трябва или защо не трябва, ама никой не казва КОЕ ТОЧНО НИ трябва. А аз това питах.

За ДХМО май са ти отговорили вече, моят коментар е безхаберие и продажност.

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано22.11.11 10:03



четеш ама друг път. цената която аз съм посочил е 2 евро на ват НА ДРЕБНО! ето



пак , в "5" съм казал че може да се строи поетапно, т.е когато ни потрябва още мощност или 2-3 години преди това.

също така защо трябва да умножавам цената на клетките по две, когато не гоним 2 ГВт от тях целодневно и целогодишно, и когато те ще се комбинират с други централи за да се компенсират зимите, нощите и облаците.

ако приема цитираните от теб числа, за 2 ГВт соларни клетки ще ни трябват 2 000 декара при 1 кВт на метър, умножавам ги по 4=8000 декара /заради площите за обслужване/. Знаеш ли колко е землището на едно малко село ? Само обработваемата земя им е била поне 10 - 15 000 декара. А знаеш ли колко такива пустеещи има в югоизточна България, а във Видинско ? А другаде ? да не говорим че инсталирането им не изисква нито обработваема земя, нито равнина.
Така, сега едно безсмислено изчисление: при 100 Вт/метър съответно ще ни трябват 20 000 декара. По 4 = 80 000 декара. Това е приблизително землището на 2-3 села. Голяма пустиня, спор няма.
Погледни в Google Earth, сравни с Гърция и си прецени сам къде е пустинята в момента.

и като сме заговорили за пустинята, знаеш ли какво се вижда от България при снимка от космоса? От Китай се вижда стената а от България ? Една огромна язва. Огромна дупка от откритите рудници на Марица-изток. Там мога да ти гарантирам че не само трева няма да расте. И хората бягат от там ...... ето това е пустиня! декарите ги смятай сам.

За потапянето на страната по вода, ще се радвам да кажеш от къде да я вземем, защото тя си е голям проблем в момента и ще става още по-голям. Иначе, щом ЧЕТЕШ, сигурно си видял че някъде по-горе казвам че едва ли можем да построим повече от 5-6 ПАВЕЦ-а. Като се замисля можем да свалим бройката на 2-3.

Та тъй. Ако не възразяваш, ще ти припомня че питах, дали може вместо да строим втора АЕЦ, да я заместим с нещо друго, по-чисто. Този тип спорове не носят полза.


П.П. Знае ли някой каква е разликата между американски, руски и български форум ?

и интересно колко ли е площта на покривите на блоковете в България, съвсем грубо.

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от eFFeXX на 22.11.11 10:12.</EM></FONT></P>

Редактирано от eFFeXX на 22.11.11 10:16.



Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано22.11.11 11:08



Господин икономист, мисля че в предните ми постове не веднъж намекнах че енергетиката не е проста наука и си има свой собствен пазар различен от този който си учил. Разликата в енергетиката и икономиката която си учил е, че енергетиката иска сериозно планиране, няма възможност за складиране на енергията, и от нея зависи икономическата и политическа независимост на една държава. Евентуално ако има развитие на водородните автомобили ще се произвежда водород за да се изравни потреблението и пиковете на товаровия график но все пак това е в далечно бъдеще. Темата за ДХМО-то я пуснах нарочно, става въпрос за обикновена вода, няма нищо невярно в линка ама... така поднесена информацията си е причина за паника - пусни на гугъла и доста линкове и история ще ти излезе другото са краставици и домати.

Нищо лично, седни и прочети за какво става въпрос но не написано от някой имащ интерес да построи 4-5 парка и да лежи и държавата да му изкупува енергията на солени цени, със сигурност си много добър в цифрите и веднага ще ти светне в частта приходи/разходи/крайна цена за какво става въпрос. Запознай се и с пазара на ел. енергия, ценообразуване как и защо се изкупува и продава ел. енергията и т.н. пак посмятай... Така с четене на форуми не знаеш кой как ще ти обясни за водата.

Питаш за покривите и за соларните панели - нека и аз да ти дам една загадка "колко въглеродни емисии се отделят за производството на 1 ват соларен панел и прилежащата му техника за да продадеш енергия, колко време този панел трябва да произвежда ток за да ти излезе баланса на въглеродни емисии спрямо енергията произведена от един ТЕЦ"? Потърси и ако намериш нещо икономически обосновано го пусни - все пак и икономика сме учили преди време




Ако трябва да съм честен - това с покривите съм го мислил, много умни хора бяха изчислили че и парниковия ефект ще намалее ако се боядисат покривите бели и отразяват слънчевата радиация. Проблема за сега е много тромавата и скъпа процедура по узаконяване на даденото съоръжение. Нямам нищо против всеки кой е загрижен за планетата да си монтира такова съоръжение ЛИЧНО и да си консумира произведения ток а да продава излишъка. А не както сега правят тарикатите - покрива моя ама съм го дал под наем, някой си произвежда и продава на солени цени ама аз си консумирам от мрежата евтиния 3-4 пъти по-евтин ток.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано22.11.11 23:07



Колега (пиша колега, щото предполагам, че като икономист имаш висше образование), без да се сърдиш, но колегата Диан върза кукичката, аз добавих малко стръв и ти се хвана като... каракуда.
Дихидромонооксида е всъщност Н2О, т.е. - вода. И когато писах, че на запад подписват петиции срещу него, имах предвид реален факт - на едно сборище на екозащитници бяха пуснали петиция за забраната му с изтъкнатите по-горе "аргументи". И хорицата най-сериозно си я подписваха. Щото им е толкоз акъла, образованието и Ентелекта. Екозащитниците кауза им дай, обвита със сложни думички - веднага ще я подкрепят, без и грам да разбират от природни науки.

Ще ме прощаваш, но и ти действаш по същия начин - право с рогите напред, без да се мислиш.

Обяснявам ти, че едни фотоволтаици биха излезли като минимум 3 пъти по-скъпи от АЕЦ (нещо, което все пак е в твоята област), - но не го схващаш. Обяснявам, че са неминуемо по-вредни заедно със съпътстващата ги инфраструктура - не го схващаш. Ясно защо не го схващаш - не защото си тъп, а защото от една страна си нямаш понятие от инженерлък и енергетика, а от друга - нямаш си понятие от природни науки. Предполагам дори, че трудно правиш разлика между мощност и енергия, ама не се притеснявай - почти всички трудно правят разлика.

Казваш - колко земи били пустеели. Пустеенето е едно - на тези земи расте някаква флора, което всъщност си е най-природното нещо. Просто земята не се обработва и от нея няма печалба. Ерозията обаче, която би скапала тотално само за няколко години почвата в следствие на липсата на слънцегреене е съвсем друго. Това означава тотално унищожение. Лунен пеизаж в буквалния смисъл на думата. И възтановяването е ужасно трудно, да не кажа - невъзможно.

Относно 2-та гигавата - гоним ги и още как! АЕЦ Козлодуй произвежда около 35% от енергията в електросистемата. В момента в който отпадне (ще трябва да се закрие), тези 2 гигавата няма да ги има. И ще седим на тъмно и на студено. Всъщност, ако искаме да нямаме вредни енергопроизводства, са необходими много повече от тия два гигавата, защото би трябвало да закрием всички ТЕЦ-ове.

Относно площта - сметни тия девет гигавата, които реално съм дал + необходимата площ за инфраструктура и ще видиш, че това съвсем не са едно-две села като площ. Моето село е с около 11 000 декара землище. Това не са само къщите с дворовете - това е цялата обработваема площ на селото - с един поглед не може да се обхване. Е, представи си 20-30-40 такива села обезлюдени, почвата отдолу скапана, стигнала до пясък или гола скала - ето ти я истинската пустиня. Това за което ти говориш не е пустиня а прерия. Аз лично не искам подобни гледки, колкото и "екологично" да ти изглеждат. Това е долу-горе един цял бивш окръг. Отделно сложи и необходимите язовири - тотално скапване. А какво се вижда от България от космоса хал-хабер си нямаш - ясно е по приказките ти за китайската стена, която всъщност не се вижда от косноса - това е мит.

Ето ти тук едни много интересн таблички:



Разгледай ги и обърни внимание на следното:

Най-големият ТЕЦ у нас има годишно произведени около 8 милиона и 250 хиляди мегават часа електроенергия, при инсталирани мощности 1550 мегавата. Като фанем калкулатора и разделим едното на другото, па пак разделм още на 24 часа, се получава, че ТЕЦ-ът е работил около 227 дни през годината. Което прави около 62% годишно време. Същото сметнато за АЕЦ, дава около 91% (да ти обяснявам ли на теб - като на икономист - кое е по-печелившо?). Пак същото сметнато за ПАВЕЦ-Чаира дава като резултат 3.6% или около 13 дни годишно!!! Знаеш ли защо е така - ами защото ПАВЕЦ-а повече не може - писали са ти го по-горе. Той играе ролята на един вид кондензатор - може бързо да отдаде мощност в системата (понеже бързо се стартира), за да не се претовари тя (неслучайно инсталираната мощност е над 800 мегавата, т.е. почти колкото един блок на АЕЦ-а), но го прави за кратко време - за повече (както правилно си го забелязал) - нямаме вода. И никога няма да имаме - Ян Дзъ не тече в България.

Не знам виждал ли си ПАВЕЦ-Чаира. Не знам някога през живота си мерил ли си радиационен фон. Надали си. А аз съм. Обиколил съм цялата страна да правя картография на естествения радиационен фон. Ясно ми е, че няма от къде да вземеш подобна апаратура, но можеш примерно да си купиш един простичък гайгер от някой битак за 20-тина лева и догодина, като тръгнеш към южното черноморие - удължи си пътя и мини по линията Димитровград - Стара Загора. На всеки табан, който видиш наоколо покрай пътя спирай и засечи фона (макар и не особено точно с гайгера) на пътя, след което се качи на табана и го засечи там. Ще отбележиш около 10 пъти разлика във фона. Въглищните електроцентрали изхвърлят радиация 10 пъти повече отколкото е стандартния фон. АЕЦ-ът почти нищо не изпуска.

Е, въглища качествени нямаме, газ - нямаме, разните му фото и ветро-паркове са несериозни като източници - от къде да вземем енергия!!!

Ти явно мислиш, че ний - инджинерлъка - само мислим как да скапем природата. Точно обратното е - затова и постоянно се мислят нови технологии. На нас също ни се диша чист въздух и ни се яде качествена храна. Засега обаче алтернатива на АЕЦ-а няма. Разните му фотоволтаици (междувпрочем с КПД от порядъка на 12% при условие, че бензиновият двигател има около 30%, а дизела - около 40) и ветрогенератори са просто смешка - с тях не може да се изгради и поддържа нормална електросистема. Ако утре се открие алтернатива обаче, аз ще съм първият, който ще настоява за моменталното затваряне на АЕЦ по всичките земни кълбета. Щото и аз искам по-голяма сигурност. Уви - такава алтернатива днес няма. Затова трябва да имаме нов АЕЦ.

Та... не оставай с лоши чувства - просто нямаме какво да направим. Кой ще я строи централата - руснаци ли, францизи ли, американци ли (последният голям проблем междувпрочем беше с тяхна централа. При това поддържана от японци. Никога, ама никога не съм предполагал, че нещо поддържано от японци може да се издъни толкова зле!), марсианци ли - все ми е тая. Енергия трябва да има. Инак ще ни е тъмно, студено, скъпо и няма да можем да пишем по форумите.

Затова - нека ние да си правиме филма, демек - инженерлъка да си гледаме електриката. Вие да си правите филма - демек да си гледате икономиката. А футболистите ни и те да си правят филма - най-сетне да почнат да играят футбол. И тогава може всички да живеем по-добре, и да станем евентуално европейски шампиони.

Но ти на мен да ми обясняваш за атомни реактори, радиация и енергетика е все едно аз да давам акъл на доктора как да те оперира от апандесит. Не би го искал нали?

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 22.11.11 23:16.



Тема Re:нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано23.11.11 00:34



доста смешно е да ми говориш за каракуди, когато даже не беше прочел че става въпрос за Белене



няма да коментирам как от пустиня в цяла България стигна до тотална ерозия в 2-3 села и това че не правиш разлика между землище и обработваеми заеми дори и в твоето село ....

нито пък упоритите ти опити да ми обясниш как искам ПАВЕЦ-а да работи непрекъснато ..... чак взех да го търся из собствените си постинги ;))

предполагам че и за това какво се вижда от Космоса дори не си се пробвал да отвориш google earth, но коментираш какво се вижда и какво не

те може би за това хората в САЩ и Англия по презумпция изключват инженерите от кръга на умните хора

това беше заради заяждането за икономиста, на която кука клъвнахте и двамата .... и аз бях заложил

а сега нещо дето обещах: за разликата между форум в САЩ, Русия и България:

Задаваш въпрос във форум в САЩ и ти отговарят културно и изчерпателно за да можеш да си свършиш работата.
Задаваш въпрос в руски форум и в отговор ти задават още 20 въпроса.
Задаваш въпрос в български форум и десет човека започват да ти обясняват ти колко си тъп а те колко са велики ....

.... разпознаваш ли се някъде г-н инженер ? или ще наводняваме България, ще правим пустиня от половината страна и ще инсталираме десетина ГВт а мощност ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано23.11.11 04:27



Едно високотехнологично съоръжение е скъпо и изисква обучение на персонала.Последните години инженерите няма къде да видят работещ завод,а сегашното више е само малко по добро от старото средно специално.Е,облака от експерти в Козлудуи,ако се раздели и към Белене-беда и за двете площадки.Белене е планирана при наличие на енергоемки производства с гарантиран пазар.Вече ги няма.Ако имаме пари-седми блок в Козлудуи, има и проект в някава степен.Разходите за Белене са непосилни при страна с.... диепм....Паричен съвет
p.s При 4 работещи хилядници кой фокусник ще играе по свирката на ВЕЙ,за да не се разпадне мрежата?Ако някой знае-до колко км е рентабилно пренасянето на енергия ВН-50Hz



Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.11.11 11:01



До тук сякаш никой не се е правил на велик или е излязал от добрия тон. Това че ТИ имаш някакви ограничени познания и не желаеш да разгледаш и другата позиция и да приемеш че може би е по-правилна от твоята си е твой проблем.

Нашата истина за енергетиката? Енергетиката е доста сложна планова структура, всеки произвежда не когато и колкото иска а когато и колкото трябва, ако стои и чака му се плаща, за да се подготви също му се плаща. В същото време се появиха ВЕИ защото били "екологични" не замърсявали и т.н. което си е чиста демагогия. Просто цените на енергията са в пъти завишени на всичкото отгоре са крайно непостоянни и определени хора печелят, тези същите хора плащат на определени клакьори които да обясняват как трябва да се строят още много такива чудесии и тези хора да печелят. За това ти пуснах и линка за ДХМО, ако не си го разбрал си е твой проблем. Отделно никой не споменава колко въглеродни емисии отиват за производството - ако си пич ще търсиш.

За справка - Поручика е обяснил за радиацията изхвърлена от ТЕЦ и какво се получава от ФЕЦ, да не говорим че за да не се засенчват панелите и да няма пожарна опасност се пръска с огромни количества хербециди и пестециди и залагане на отрови мишоците да не им ядът кабелите което ако не е екологично бедствие и превръщане на плодородна земя в пустиня - здраве му кажи. За вятърните какво да ти кажа - около мен са 2-та най-големи ветропарка, този на Калиакра се чува от 1-2 километра като работи, отделно като пробиваха скалата за перките в региона нарушиха структурата на скалите и сега подпочвените води в региона са много по-надълбоко, там където преди поливаха на места няма вода. Отиди да им обясняваш на местните за екология кога не могат да произведат нищо от зеленчуковите градини.

За ветропарковете и тяхното производство - ами мога ти кажа че има по 3-4 месеца без да произведат нищо, как ще компенсираш този престой без голям воден обем не те знам. Хич не вярвай на приказки "произвеждат средно..." това е за цяла година, за летните 6 месеца сложи че произвеждат от дъжд на вятър.


Просто прочети за какво става въпрос, подготви се и тогава пиши, защото като се изкажеш неподготвен... и си мислиш че всички те нападаме.


Дали да има Белене или не? Ами Козлодуй вече е на залез, реално по някое време ще му изтече ресурса и ще трябва да бъде затворен, тогава цената на енергията няма кой да я дърпа надолу, цената ще скочи както и всичко останало, на никой няма да му е изгодно да плаща високи цени на енергията, просто ще си вдигне производството и ще го изнесе някъде навън, така сума народ ще остане на улицата, цената на живота ще се увеличи - това е.

Редактирано от Диaн на 23.11.11 11:07.



Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано23.11.11 15:51



Не мога да чета всичко, но доколкото схващам, Вие защитавате, че АЕЦ няма алтернатива?
Какво да кажем тогава за германците? Затвориха АЕЦовете и задължиха цялото ново строителство да има фотоволтайки.
Но, концепцията е съвсем различна от тазина нашите продажници - фотоволтайките ще работят основно за лична консумация. Малките излишъци държавата ще изкупува при строгоопределени условия. /предполагам и без преференции/
Имайте предвид, че в Германия въобще не разчитат фотоволтайките да подават в мрежата. Крайната им цел е енергийна независимост на ниво обект. Не им трябва енергосистема. Поне за малките и битовите консуматори. Спестяването от инфраструктура трябва да се калкулира в полза на фотоволтайките. Като плюс да се калкулира и надеждността. /справка - загубите от октомврийския снеговалеж/.
Фотоволтайките много или малко са куплирани с някакъв съхранител на енергия - акумулатор или водород. / виж темата: Водород сега/ Енергосистема - забравих, какво е това?


Митът, че за производството на фотоволтаик се хаби повече енергия от тази, която той сам ще произведе е разбит. В момента се анонсират технологии за производство със 10 пъти по-малка енергоемкост.
По отношение на България сте прав, че ни трябва нещо с което да заместим Козлодуй. Но по-скромно - нов по-малък реактор на същата площадка. И да се ползва сегашната инфраструктура. Каква е таз мегаломания? Ако потрябва по-нататък ще построим още един. То, за Белене ще възникне със сигурност кадрови проблем. Нови специалисти няма.
И това само защо сме назад с ВЕИ. Иначе нямаше да го препоръчвам.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re:нови [re: Exhemus]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.11.11 16:29



Не съм за тоталното отричане на фотоволтаиците. Може би ти за пръв път от как е започнала темата намираш тънката граница между нашите и немците - там всеки си произвежда за себе си (образно казано), излишъка се продава на дадената цена а тук се продава всичко. Тук се правят някакви мегаломански паркове които унищожават плодородна земя - вече съм написал, за да няма трева която после да съхне и да може да се запали се пръска с хербициди а какво става с хербицидите и остатъците от тях за поколенията потърсете с гугъла "оранжев химикал" и "Виетнам". Отделно за да няма гризачи се пръскат сума ти отрова - напоено жито, така че и живот не остава там.

В началото съм го написал, не съм аз човека определящ дали да има или няма АЕЦ. Просто е нужно да се направи енергийна стратегия за 30-50 години напред и тогава да се решава дали ни е нужна. Като се направи стратегията вече ще се направи и ценовата стратегия. А не както сега да се правят разни работи "на парче" и като се дадът парички на няколко платени клакьори да се оправи далаверата на някой.

Аз съм се писал идиот... ти овчар :) имаш ли някаква представа колко ни струваше подмяната на електропроводи със "високотемпературни проводници" само и само да оправим далаверата на някой да си продава вятърната енергия? Ако знаеш как ме гледаха като обяснявах "алуминиев проводник със цирконий в състава ама работната му температура е 200 градуса целзий вместо 75, със това понасят с 50% по-голям ток" а насреща човека се усмихна и каза "а бе... май трябваше да не ти пиша 3 на времето, щом сега ми говориш глупости"

Ако искаш инфо драсни на лични - проводника си е такъв и си работи на толкова, и не се е разпънал до земята колкото и да залагахме с колегите

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 23.11.11 16:38.



Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор Многознайко (непознат )
Публикувано24.11.11 00:08



Фотоволтаиците не са най доброто решение. Още от началото на миналия век до сега има не едно изобретение което би ни осигурило енергия в достатъчно количество и на много, много ниска цена, но това просто няма да се случи. Основната причина за това е, че не е изгодно на определени инстанции, масите да придобиват по-голяма независимост отколкото те преценят и да бъдат завинаги "вързани на тяхната ясла" иначе ще загубят "почва под краката си". Сигурен съм, че си чувал за Никола Тесла и неговата демонстрация за придобиване на "енергия от етера", а също и за безжичното разпространение на електричество. Е, това добре, но къде ще ти сложат електромера? За да не става прекалено дълго мога да ти посоча

където някой се е постарал да изброи част от подобни изобретения. Вярно, че на пръв поглед човек може да се усъмни, дали всичко това е истина, но това лесно може да се провери по начин като или . Убеден съм, че ако си любопитен, по нататък можеш да се справиш и сам.



Тема Re:нови [re: Многознайко]  
Автор Timo ()
Публикувано24.11.11 01:16



За фотоволтаичните системи си прав.(никъде не се спомена че аморфните та и другите са с прогресиращо понижение от първоначалните параметри). За изобретението на Никола Тесла за пренос на енергия на разстояние не си (това е само твърдение) след смърта му не откриват нищо или поне така казват а и след пожара в лабораторията така че си остава загадка.
А има и една организацийка БИЛДЕНБЕРГ дето им казвам шайка мръсници никога няма да те допуснат до нищо значимо.(както каза:електромера го нема:)
И така по добро за момента и по опасно от АЕЦ нема, нема.



Тема Re:нови [re: Многознайко]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано24.11.11 10:15



не знам доколко може да се вярва на различните претенции за изобретяване на "безплатни" генератори, но се сещам за интересне факт покрай швейцарската Тестатика и професор Стефан Маринов:

Както спокойно /доколкото това може да се каже за него/ си преподавал в университет в Австрия, мисля че беше в Грац, нашият професор и гений дочул за Тестатика. Моментално се натоварил на някакъв транспорт и отишъл да разгледа чудото. Ама не само гледал но и доста мислил. После не само мислил ами и взел да експериментира. Накрая заявил на всички, че е рабрал принципа на раота на Тестатика / според други дори е построил два малки работещи модела/.
Малко след това, вместо да дари целия свят с безплатна енергия, и да обере славата, той решава да "скочи" от прозореца на университетската билиотека и да се "самоубие". Луда работа! Разбира се след това всякакви записки и чертежи изчезват.......

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!


Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор bkuzmanov (непознат )
Публикувано24.11.11 18:18



http://www.standartnews.com/biznes/iznasyame_rekordni_kolichestva_tok_-124243.html



Тема Re:нови [re: Многознайко]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано25.11.11 03:10



Привет,Диян! В тази тема има описание на проводниците,работещи при 210 градуса.Интензифицира се конвекцията и разсейва повишените с около 130C.о.4%/C=52% загуби в трасето.За кръпка над река може да са малки загубите,спрямо разходи за удвояване на далекопровод.Дано не строят дълги трасета c подобни скъпи
кабели

19.11.2010 11:12 Заглавие: Що е то "Свръхпроводими проводници" и има ли почва
http://solar.sts.bg/forum/viewtopic.php?p=23829&sid=067b0ccacd98c0269d302b42b27fb418

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Totopet на 25.11.11 03:17.</EM></FONT></P>

Редактирано от Totopet на 25.11.11 03:33.



Тема Re: АЕЦ Белененови [re: eFFeXX]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано25.11.11 03:14



eFFeXX
"

Хибридните немски"-s парогазова турбина и слънчев концентратор ли са те?



Тема Re: хибриднинови [re: Totopet]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано25.11.11 11:54



На ЕНЕРТРАГ комбинира ветрогенератори, биогаз и използва за акумулатор водород.

Доколкото знам Дженеръл Илектрик ще строят/или вече строят/ хибридна централа в Турция, която използва слънчева енергия, природен газ и вятър.


предполагам че и двете използват някакви парогазови турбини за природния газ, водорода и биогаза.

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!


Тема хербициди, пестициди, оранжеви химикали, пустинянови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано25.11.11 12:08



след нескопосания опит за казармена шега и приказките за превръщане на България в пустиня и на поручика пък и твоите се поразрових малко и ето резултата:

пустиня:



ама това място си е било пустиня и преди на него да построят централа.

и ... ливада:


а ливадата, най-вероятно я поддържат с косачки .... даже без хора. не вярвам да използват каквито и да било пестициди, хербициди, мишоморки и други оранжеви химикали.

И въобще не прилича на пустиня, нали ?

А какво е около Марица - изток ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: хибриднинови [re: eFFeXX]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано25.11.11 14:45





Германия има само 22 % дял на АЕЦ. Бас давам, обаче, че емоциите от Фукушима бързо ще бъдат заместени от икономическита криза на еврозоната и няма да си закрият всички АЕЦ до 2020 г, както планират.



Тема Re: хербициди, пестициди, оранжеви химикали, пустинянови [re: eFFeXX]  
Автор Многознайко (непознат )
Публикувано25.11.11 18:32



...а ливадата, най-вероятно я поддържат с косачки ...

Е, някои са намерили и

по добри .



Тема Re: хербициди, пестициди, оранжеви химикали, пустинянови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.11.11 16:48




а ливадата, най-вероятно я поддържат с косачки .... даже без хора. не вярвам да използват каквито и да било пестициди, хербициди, мишоморки и други оранжеви химикали.

Ти някога виждал ли си на живо ФЕЦ? защото има още 1 вариант при който всичко е на стелажи на около метър над земята а панелчетата са стационарни и са с приблизителни размери метър на метър. А някога поддържал ли си въобще открита електрическа уредба? Или поне ливада?

Истината е, че ако имаш ливада нямаш грам препятствие, разкарваш косачката насам-натам. Ако обаче имаш препятствия с механизирана косачка не става, трябва да е някоя малка която да се разкарва от човек. И ето изведнъж идва алтернативата - хербециди, най-скъпото за момента е Раундъп за около 20-25 лева за литър и с него можеш да напръскаш 1 декар ако решиш да ползваш алтернативата например Глифоган цената пада на половина. Ако вземеш туба 10 литра цената на литър пада 2-3 пъти.

А сега както си седиш си направи сметката - кое ще ти излезе по-евтино 1 човек да коси по 1 декар за около 3-4 часа през 2 седмици и да те е страх кога пожарен инспектор ще мине да напише предписание и/или акт, или просто да купиш 1 туба и някой да пръска 1 път в месеца? И пак си има уловка - ако вземеш почвен хербицид (забравих му името) си оправяш проблемите с разтителността за 3-4 години напред, дори и нещо да се излъже да поникне става жълтеещо и едва се развива. За вятърните пък ако знаеш как се обикаля за да се обработва около тях не е истина - все пак "блока" не е с размерите на правоъгълник.

Не гледай какво се показва по филмчетата, и аз съм гледал филмчета ама... като се появя мръсен с гащеризона хубавите жени не проверяват как изглеждам под него а направо си се обръщат и се правят че не ме виждат

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: хербициди, пестициди, оранжеви химикали, пустинянови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано29.11.11 14:55



явно съм виждал и иначе монтирани панели, щом ти се вързах отначало.

коментирането на хербиците е безсмислено вече в тази тема, а и овцете дето пасат между някои панели няма да са доволни ....

горе-долу същото важи и за химикалите използвани срещу виетнамските джунгли



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: АЕЦ Белененови [re: eFFeXX]  
Автор Crasiva (непознат )
Публикувано09.11.15 17:01



Здравейте, искам да пробвате това и да го разпространите по другите форуми. Аз се занимавам с рак.
Искам да ви кажа една идея, която не е моя и ако се окаже вярна може да спаси живота на много болни от рак. Идеята е, че всеки сам в домашни условия може да си направи "химиотерапия" с Radiant Energy или Радиантна Енергия, за която цял живот е говорил Тесла и още някои преследвани учени. Радиантният ток според тях е поток от електрони върху носител от ефирно поле. Чудесата започват да стават когато се премахнат електроните или по-точно се разделят от носителя.
Най-простата машина, която всеки сам абсолютно безплатно може да си направи в домашни условия е като използва нулата на който и да е домашен електроуред. Ще видите сами на видеото как ви лъже енергото. От електрогенератора в дома ви идват две жици. Едната е фаза и по нея върви опасен поток от електрони върху ефир като носител. Когато влезе в домашните уреди, които всички без изключение имат и канцерогенно вредно излъчване, двете съставки се разделят и енергото си прибира обратно полезната съставка, която е природната съставка. На енергото му трябва да ви продаде нещо, което е патентовано като продукт. Не може да ви продава въздух. Затова ви продава нещо, което е негово творение, нещо, което предизвиква рак, сънливост, раздразнителност, безплодие, и си взима обратно по жицата на нулата природната съставка за да я преработи и пак да ви я продаде като носител на вредна съставка. При това "загубите" при връщането на потока обратно в енергото са към един процент, а останалите деветдесет и девет процента енергото ги рециклира за да ви ги продаде отново. Получава се нещо като "помпа", която ви внася в къщите някаква гадост, която освен това е доста скъпа и трябва яко да се бачка за да се плати тази гадост. Нещо като ГМО продукт, който освен, че ви прави по-бедни ви прави и по-болни.
Едно предприятие, което прекара потока от нулата, който излиза от предприятието към електроцентралата през техен трансформатор и му сложи "ритъм", тоест херцове може пак да използва отработената енергия вместо да я оставя на енергото да я преработи и пак да му я продаде.
Това е все едно ТЕЦ да праща топла вода за парно на един жител и после да си прибира малко поохладената вода обратно, а да иска от абоната да плати толкова все едно е използвал цялата енергия и им е върнал водата ледена.
Но по-интересно е не колко много енергия може да се спести, а какъв ефект има това "електричество", което тече в нулата обратно към енергото върху раковите клетки. Ако то има същото или деветдесет и девет процента от входящото количество ампери и може да се пипа с пръсти без да убива тогава това не е елекричество, а нещо друго. Че може да се пипа с пръсти ясно се вижда от устройството на всеки контакт във всяка стена. Всеки контакт има две дупки за фазата и нулата и две "ушички", които излизат под прав ъгъл на дупките. Тези "ушички" са предназначени за зануляване, тоест да отведат тока от фазата ако той избие по корпуса на включения електроуред. Тези "ушички" също свързани за същия кабел, който отива обратно в енергото и са оставени така, че ако ги пипнете нищо няма да ви стане.
Едно време до къщите на хората е идвала една жица, а "нулата", "земята" или "масата" е била нещо, което е било забито в пръстта и така ефирната съставка не се е прибирало от енергото, но сега е много по-гадно направено.
Чудя се какво ли ще стане ако човек използва който и да е уред, например котлон, и преди да върне към енергото ефирната съставка, с която са му били доставени електроните, я прекара през аквариума с рибки. Явно щом може да се пипа с пръсти нулата няма да направи нищо и на рибките в аквариума, но със сигурност ще промени качествата на водата, а това ще се отрази на продължителността на живота, здравето и потомството на съществата в аквариума. В същото време енергото няма да се усети какво става защото кабелът на нулата с деветдесет и девет процента от амперите, които енергото си чака обратно от се прекъсва само за малко и пак продължава просто минава през малко вода.
Реално това е и начинът по-който Peter Davey от Нова Зеландия прави топла вода с неговият бързовар, който има коефициент на преобразуване на електрическата енергия от мрежата в топлина двайсет. Тоест той има деветнайсет пъти печалба на енергия при преобразуването на ток в топлина. Реално той си "рециклира" тока, който иначе се връща на енергото. Чудя се какви ли ефекти би имала такава вода върху раковите клетки.
https://www.youtube.com/watch?v=IauYQCCsz-g https://www.youtube.com/watch?v=D1zEJduKEMY https://www.youtube.com/watch?v=LTV85J2QHj0




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.