Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:09 29.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re:нови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано23.11.11 00:34



доста смешно е да ми говориш за каракуди, когато даже не беше прочел че става въпрос за Белене



няма да коментирам как от пустиня в цяла България стигна до тотална ерозия в 2-3 села и това че не правиш разлика между землище и обработваеми заеми дори и в твоето село ....

нито пък упоритите ти опити да ми обясниш как искам ПАВЕЦ-а да работи непрекъснато ..... чак взех да го търся из собствените си постинги ;))

предполагам че и за това какво се вижда от Космоса дори не си се пробвал да отвориш google earth, но коментираш какво се вижда и какво не

те може би за това хората в САЩ и Англия по презумпция изключват инженерите от кръга на умните хора

това беше заради заяждането за икономиста, на която кука клъвнахте и двамата .... и аз бях заложил

а сега нещо дето обещах: за разликата между форум в САЩ, Русия и България:

Задаваш въпрос във форум в САЩ и ти отговарят културно и изчерпателно за да можеш да си свършиш работата.
Задаваш въпрос в руски форум и в отговор ти задават още 20 въпроса.
Задаваш въпрос в български форум и десет човека започват да ти обясняват ти колко си тъп а те колко са велики ....

.... разпознаваш ли се някъде г-н инженер ? или ще наводняваме България, ще правим пустиня от половината страна и ще инсталираме десетина ГВт а мощност ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано23.11.11 04:27



Едно високотехнологично съоръжение е скъпо и изисква обучение на персонала.Последните години инженерите няма къде да видят работещ завод,а сегашното више е само малко по добро от старото средно специално.Е,облака от експерти в Козлудуи,ако се раздели и към Белене-беда и за двете площадки.Белене е планирана при наличие на енергоемки производства с гарантиран пазар.Вече ги няма.Ако имаме пари-седми блок в Козлудуи, има и проект в някава степен.Разходите за Белене са непосилни при страна с.... диепм....Паричен съвет
p.s При 4 работещи хилядници кой фокусник ще играе по свирката на ВЕЙ,за да не се разпадне мрежата?Ако някой знае-до колко км е рентабилно пренасянето на енергия ВН-50Hz



Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.11.11 11:01



До тук сякаш никой не се е правил на велик или е излязал от добрия тон. Това че ТИ имаш някакви ограничени познания и не желаеш да разгледаш и другата позиция и да приемеш че може би е по-правилна от твоята си е твой проблем.

Нашата истина за енергетиката? Енергетиката е доста сложна планова структура, всеки произвежда не когато и колкото иска а когато и колкото трябва, ако стои и чака му се плаща, за да се подготви също му се плаща. В същото време се появиха ВЕИ защото били "екологични" не замърсявали и т.н. което си е чиста демагогия. Просто цените на енергията са в пъти завишени на всичкото отгоре са крайно непостоянни и определени хора печелят, тези същите хора плащат на определени клакьори които да обясняват как трябва да се строят още много такива чудесии и тези хора да печелят. За това ти пуснах и линка за ДХМО, ако не си го разбрал си е твой проблем. Отделно никой не споменава колко въглеродни емисии отиват за производството - ако си пич ще търсиш.

За справка - Поручика е обяснил за радиацията изхвърлена от ТЕЦ и какво се получава от ФЕЦ, да не говорим че за да не се засенчват панелите и да няма пожарна опасност се пръска с огромни количества хербециди и пестециди и залагане на отрови мишоците да не им ядът кабелите което ако не е екологично бедствие и превръщане на плодородна земя в пустиня - здраве му кажи. За вятърните какво да ти кажа - около мен са 2-та най-големи ветропарка, този на Калиакра се чува от 1-2 километра като работи, отделно като пробиваха скалата за перките в региона нарушиха структурата на скалите и сега подпочвените води в региона са много по-надълбоко, там където преди поливаха на места няма вода. Отиди да им обясняваш на местните за екология кога не могат да произведат нищо от зеленчуковите градини.

За ветропарковете и тяхното производство - ами мога ти кажа че има по 3-4 месеца без да произведат нищо, как ще компенсираш този престой без голям воден обем не те знам. Хич не вярвай на приказки "произвеждат средно..." това е за цяла година, за летните 6 месеца сложи че произвеждат от дъжд на вятър.


Просто прочети за какво става въпрос, подготви се и тогава пиши, защото като се изкажеш неподготвен... и си мислиш че всички те нападаме.


Дали да има Белене или не? Ами Козлодуй вече е на залез, реално по някое време ще му изтече ресурса и ще трябва да бъде затворен, тогава цената на енергията няма кой да я дърпа надолу, цената ще скочи както и всичко останало, на никой няма да му е изгодно да плаща високи цени на енергията, просто ще си вдигне производството и ще го изнесе някъде навън, така сума народ ще остане на улицата, цената на живота ще се увеличи - това е.

Редактирано от Диaн на 23.11.11 11:07.



Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано23.11.11 15:51



Не мога да чета всичко, но доколкото схващам, Вие защитавате, че АЕЦ няма алтернатива?
Какво да кажем тогава за германците? Затвориха АЕЦовете и задължиха цялото ново строителство да има фотоволтайки.
Но, концепцията е съвсем различна от тазина нашите продажници - фотоволтайките ще работят основно за лична консумация. Малките излишъци държавата ще изкупува при строгоопределени условия. /предполагам и без преференции/
Имайте предвид, че в Германия въобще не разчитат фотоволтайките да подават в мрежата. Крайната им цел е енергийна независимост на ниво обект. Не им трябва енергосистема. Поне за малките и битовите консуматори. Спестяването от инфраструктура трябва да се калкулира в полза на фотоволтайките. Като плюс да се калкулира и надеждността. /справка - загубите от октомврийския снеговалеж/.
Фотоволтайките много или малко са куплирани с някакъв съхранител на енергия - акумулатор или водород. / виж темата: Водород сега/ Енергосистема - забравих, какво е това?


Митът, че за производството на фотоволтаик се хаби повече енергия от тази, която той сам ще произведе е разбит. В момента се анонсират технологии за производство със 10 пъти по-малка енергоемкост.
По отношение на България сте прав, че ни трябва нещо с което да заместим Козлодуй. Но по-скромно - нов по-малък реактор на същата площадка. И да се ползва сегашната инфраструктура. Каква е таз мегаломания? Ако потрябва по-нататък ще построим още един. То, за Белене ще възникне със сигурност кадрови проблем. Нови специалисти няма.
И това само защо сме назад с ВЕИ. Иначе нямаше да го препоръчвам.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re:нови [re: Exhemus]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.11.11 16:29



Не съм за тоталното отричане на фотоволтаиците. Може би ти за пръв път от как е започнала темата намираш тънката граница между нашите и немците - там всеки си произвежда за себе си (образно казано), излишъка се продава на дадената цена а тук се продава всичко. Тук се правят някакви мегаломански паркове които унищожават плодородна земя - вече съм написал, за да няма трева която после да съхне и да може да се запали се пръска с хербициди а какво става с хербицидите и остатъците от тях за поколенията потърсете с гугъла "оранжев химикал" и "Виетнам". Отделно за да няма гризачи се пръскат сума ти отрова - напоено жито, така че и живот не остава там.

В началото съм го написал, не съм аз човека определящ дали да има или няма АЕЦ. Просто е нужно да се направи енергийна стратегия за 30-50 години напред и тогава да се решава дали ни е нужна. Като се направи стратегията вече ще се направи и ценовата стратегия. А не както сега да се правят разни работи "на парче" и като се дадът парички на няколко платени клакьори да се оправи далаверата на някой.

Аз съм се писал идиот... ти овчар :) имаш ли някаква представа колко ни струваше подмяната на електропроводи със "високотемпературни проводници" само и само да оправим далаверата на някой да си продава вятърната енергия? Ако знаеш как ме гледаха като обяснявах "алуминиев проводник със цирконий в състава ама работната му температура е 200 градуса целзий вместо 75, със това понасят с 50% по-голям ток" а насреща човека се усмихна и каза "а бе... май трябваше да не ти пиша 3 на времето, щом сега ми говориш глупости"

Ако искаш инфо драсни на лични - проводника си е такъв и си работи на толкова, и не се е разпънал до земята колкото и да залагахме с колегите

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 23.11.11 16:38.



Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор Многознайко (непознат )
Публикувано24.11.11 00:08



Фотоволтаиците не са най доброто решение. Още от началото на миналия век до сега има не едно изобретение което би ни осигурило енергия в достатъчно количество и на много, много ниска цена, но това просто няма да се случи. Основната причина за това е, че не е изгодно на определени инстанции, масите да придобиват по-голяма независимост отколкото те преценят и да бъдат завинаги "вързани на тяхната ясла" иначе ще загубят "почва под краката си". Сигурен съм, че си чувал за Никола Тесла и неговата демонстрация за придобиване на "енергия от етера", а също и за безжичното разпространение на електричество. Е, това добре, но къде ще ти сложат електромера? За да не става прекалено дълго мога да ти посоча

където някой се е постарал да изброи част от подобни изобретения. Вярно, че на пръв поглед човек може да се усъмни, дали всичко това е истина, но това лесно може да се провери по начин като или . Убеден съм, че ако си любопитен, по нататък можеш да се справиш и сам.



Тема Re:нови [re: Многознайко]  
Автор Timo ()
Публикувано24.11.11 01:16



За фотоволтаичните системи си прав.(никъде не се спомена че аморфните та и другите са с прогресиращо понижение от първоначалните параметри). За изобретението на Никола Тесла за пренос на енергия на разстояние не си (това е само твърдение) след смърта му не откриват нищо или поне така казват а и след пожара в лабораторията така че си остава загадка.
А има и една организацийка БИЛДЕНБЕРГ дето им казвам шайка мръсници никога няма да те допуснат до нищо значимо.(както каза:електромера го нема:)
И така по добро за момента и по опасно от АЕЦ нема, нема.



Тема Re:нови [re: Многознайко]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано24.11.11 10:15



не знам доколко може да се вярва на различните претенции за изобретяване на "безплатни" генератори, но се сещам за интересне факт покрай швейцарската Тестатика и професор Стефан Маринов:

Както спокойно /доколкото това може да се каже за него/ си преподавал в университет в Австрия, мисля че беше в Грац, нашият професор и гений дочул за Тестатика. Моментално се натоварил на някакъв транспорт и отишъл да разгледа чудото. Ама не само гледал но и доста мислил. После не само мислил ами и взел да експериментира. Накрая заявил на всички, че е рабрал принципа на раота на Тестатика / според други дори е построил два малки работещи модела/.
Малко след това, вместо да дари целия свят с безплатна енергия, и да обере славата, той решава да "скочи" от прозореца на университетската билиотека и да се "самоубие". Луда работа! Разбира се след това всякакви записки и чертежи изчезват.......

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!


Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор bkuzmanov (непознат )
Публикувано24.11.11 18:18



http://www.standartnews.com/biznes/iznasyame_rekordni_kolichestva_tok_-124243.html



Тема Re:нови [re: Многознайко]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано25.11.11 03:10



Привет,Диян! В тази тема има описание на проводниците,работещи при 210 градуса.Интензифицира се конвекцията и разсейва повишените с около 130C.о.4%/C=52% загуби в трасето.За кръпка над река може да са малки загубите,спрямо разходи за удвояване на далекопровод.Дано не строят дълги трасета c подобни скъпи
кабели

19.11.2010 11:12 Заглавие: Що е то "Свръхпроводими проводници" и има ли почва
http://solar.sts.bg/forum/viewtopic.php?p=23829&sid=067b0ccacd98c0269d302b42b27fb418

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Totopet на 25.11.11 03:17.</EM></FONT></P>

Редактирано от Totopet на 25.11.11 03:33.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.