Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:08 04.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Чаиранови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано18.11.11 00:10



мдааа,

щом си гледал в сайта на НЕК, би трябвало да знаеш че се строи и втори воден обем под ПАВЕЦ-а

.. ще приема това за шега

а щом знаеш какво прави ПАВЕЦ-а, това изречение:
Като си седнал да смяташ, сметни колко ПАВЕЦ-а ти трябват за 1 месец от 744 часа

определено е смешно . т.е. мога и него да го приема за шега ма ми идва в повече, дори и стил английски хумор да е

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: куца ти е сметкатанови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано18.11.11 00:17



всъщност, нали идеята на ПАВЦ-а а и на хибридните електростанции е точно "складирането" на енергия ? ... отделно от заместващия ефект при първата.

естествено ще има загуби при трансформацията, но далече от 100 %

Сметката е груба, като за тема зададена от "незапознат" в този форум /аз/



но идеята е дали по принцип може да се организират нещата без нова АЕЦ и без тецове.

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: Чаиранови [re: eFFeXX]  
Автор expert /ne vinagi / (член)
Публикувано18.11.11 11:01



Нищо смешно няма. Нали идеята ти е да няма АЕЦ и ТЕЦ, нещотрябва да ги замести като относително сигурен източник, защото слънце и вятър я има, я няма. Отделно товаровият профил на страната е такъв, че максимумът е преди обед и вечер, т.е не съвпада със слънчевия максимум. Вятъра и той божа работа, дали ще духа най-силно, когато най-много трябва. Значи за тях предвиждаме ПАВЕЦ-и, за да си складират енергията така, че да има постоянна гарантирана мощност 24 ч в денонощието, 744 в месеца и т.н.
Пустите французи, защо 80 % от тока им е ядрен /евтин/, неразвита екологична наука, ей





Тема Re: куца ти е сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано18.11.11 13:21



Теоретично е така както си написал но погледни какво е написал и експерта. Истината е, че вятърната енергия струва много пари а слънчевата в пъти повече. Отделно се изкупуват на 100% когато и както има така че са непредвидим източник - вече съм ти написал 200 вятърни мегавата "тръгват" и "спират" в рамките на 15 минути. А за да стои някой в резерв трябва да му плащаш за това че стои, като сложиш и коефициента на трансформация вече истинската цена става страшна.

Дали можем без ТЕЦ и АЕЦ (то пак тец ама бойлера е на друго гориво)- да можем ако искаш цената за битов потребител да е 1-2 лева на киловат. Явно за това франсетата са по-тъпи от нас и си карат на АЕЦ

По принцип идеята е, възобновяемите източници да са в рамките на толеранса на системата изградена от предвидими източници на енергия.

Просто прочети как се формира пазара на енергия, как от време на време има цени многократно превишаващи тези които си чувал и как някой си плаща за да му купят енергията.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: куца ти е сметкатанови [re: Диaн]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано18.11.11 13:31



Не е куца, а е груба.
Целта е дали изобщо може да се прави сравнение.
Целта е да се определи един ориентировъчен рубеж /1лв/ват/ от който нататък може да се мисли за фотоволтаик.
АЕЦът по презумпция се смята, че участва в системата и тя му изравнява пиковете и му стабилизира цената.
Фотоволтаикът пък по презумпция се ползва за цели, където непостоянството не е проблем и евентуално ако се измисли съхранение.
Сегашните ВЕИ дето вкарват в мрежата, наистина са глупост. Добре че им теглиха шалтера.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано19.11.11 12:26



т.е. смяташ че трябва да се строи нов АЕЦ ? или може и по друг начин да се оптимизира системата...


защото ВЕЦ сигурно е бил перфектният вариант за преди 150 години, ТЕЦ за преди 100 /примерно/, АЕЦ за преди 50, ама сега ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!


Тема Re:нови [re: eFFeXX]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано21.11.11 11:49



Пиша с уговорката, че мнението ми е продиктувано от професионална а не политическа гледна точка.

Та питаш дали ни трябва нова АЕЦ? Не съм аз човека който ще ти даде този отговор, по принцип кратките енергийни стратегии за една страна са 30 годишни а нормалните са 50 годишни. От друга страна последните 20 години през 4 кой дойде на власт и отрича всичко направено от предходните и решава нещо ново което да му донесе облага в рамките на мандата. Преди време един политик Р.Овч. беше казал нещо което щеше да бръкне в джоба на всеки от нас но пък в дългосрочен план щеше да ни донесе облага - "ако не искаме нова АЕЦ трябва да си намалим консумацията на енергия, най-лесно това ще стане като си санираме жилищата". Е, мисля се сещаш какви бяха отзивите. За даденото изказване мисля че беше прав човека ама веднага думите бяха извъртени по политически признак.

В прав текст - каквото и да се изгради ще са нужни сериозни инвестиции така че трябва да се направи сериозен икономически анализ. Ако ще се инвестира естествено трябва и да се върнат инвестициите. Ако ще се прави ВЕЦ е добре да се знае, че не е толкова екологичен и променя микроклимата в целия район, ако ще е ТЕЦ е добре да се знае какво ще гори, реално отделя повече радиация от нормален негръмнал АЕЦ

отделно вече трябва да си плаща и за отделения въглероден двуокис и да се правят куп филтри за прах и сяра - това оскъпява енергията, от тази година ще се плаща за въглеродни емисии.

Ако се правят любимите ти възобновяеми... вече са ти го написали - трябва да се направят някакви акумулаторни центрове. Или по друг начин казано плащаш например 17 стотинки за киловат произведена енергия от вятърни централи, после плащаш на някой с помпа да качи водата някъде на високо, после плащаш на някой да произведе от тази вода електричество а още по-весело става когато 1 киловат слънчева енергия е 70-80 стотинки .

Сега ако ме питаш след като съм написал горното дали бих предпочел да плащам атомна енергия която е на 3-5 стотинки или 1 лев за възобновяема... и после всички налози които го има в бележката за тока

Стана дълго писанието НО... според теб дали съм прав? Темата хич не е за форум честно казано но пък ако съм написал някоя глупост нека някой ме поправи.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: eFFeXX]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано21.11.11 13:36



въпросът е дали АЕЦА има "изгодна" алтернатива от "чисти" източници

Няма, защото това означава колапс на системата както вече са ти обяснили. Енергетиката не е кварталната бакалия.

Съвсем друг е въпросът колко чисти са "чистите" източници. Да не излезе в крайна сметка, че са по-малко такива от АЕЦ.

Щото аз помня времената, когато се обясняваше колко чиста е атомната енергия в сравнение с останалата. Сега се обясняват други неща, които пък след 20 години ще се обясняват по друг начин.



Тема Re:нови [re: Диaн]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано21.11.11 13:44



проблемите идват точно когато "политическото" решение игнорира професионалното, а мисля че случаят е точно такъв, иначе си прав за написното.

и другите са прави, за Франция, явно обаче Германия се е заблудила много



Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!

Тема Re: Ето ти сметкатанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор eFFeXX (ronin)
Публикувано21.11.11 13:52



май не четеш, става въпрос за Белене.

а тоя колапс го разправяй точно в кварталната бакалия и пред пенсионери русофили.

може и да помниш "времената" но не гледаш как Гърция, Турция и Македония добре се оправят и без колекция от атомни централи. Понякога може вносът на електроенергия да е по-изгоден от построяването на скъпа нова АЕЦ без шанс за износ на ток от който не се знае дали някога ще имаме нужда.


П.П. на каква цена изнасяме за Гърция ?

Desunt inopiae multa, avaritiae omnia!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.