Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:12 01.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема Кабелни линиинови  
Автор rzgpp (непознат )
Публикувано16.10.11 20:37



Според вас какви са съображенията да се ползва кабелно захранване при присъединяване на ветрогенераторни паркове?Защо се избира кабелно,а не въздушно захранване,при положение,че дължините са над 20-30 километра?Сещам се за някой предимства на кабела....но си мисля че те не са фактор....при положение че е нужна инсталация на реактор,за да се компенсира кабелния капацитет,което си е доста сериозна капацитивна енергия при тази дължина и сечение на кабела над 300 кв.мм. за големите ветропаркове.Може би има някакви други съображения?



Тема Re: Кабелни линиинови [re: rzgpp]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.10.11 21:07



За кои паркове става въпрос? Защото около мен са кабелни само до първия стълб с въздушна линия, там през разединител се включват. Проблемите поне според мен са отчасти в това, че кабелните линии не правят толкова проблеми като въздушните (основно в лошо време) като не са за пренебрегване и проблемите при построяването на една въздушна линия. Все пак трябва да отчуждиш терена на стъпките, да обезщетиш собствениците за неудобството от стълбовете и ограниченията които следват от жиците. А при кабелните - просто ги закопаваш в сервитута на пътя.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Кабелни линиинови [re: Диaн]  
Автор rzgpp (непознат )
Публикувано16.10.11 21:21



В повечето масово се ползват.т.е. предпочитат се кабелни захранвания...поне за тези които аз съм виждал...Да наистина,факторите които казваш са значещи....но капацитивната енегрия е огромна и си мисля че има още някакви съобръжения!Изграждането на компенсация с реактор за една такава дълга линия на 20 KV никак не е лесна и евтина задача.....Мисля си че има нещо което изпускам....или просто водеща е цената на земята,която при кабелно захранване си е много по-изгодна.....чудех се дали не е нещо чисто техническо....



Тема Re: Кабелни линиинови [re: rzgpp]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.10.11 15:10



Никой не се занимава с компенсация на битови товари на С.Н. Капацитивната енергия не е чак толкова огромна.Всичко е въпрос на сметки. В зависимост от случая водещи са или парите ,или сигурността.
Цената на земята също не е за подценяване.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Кабелни линии [re: Xoлдън]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано07.11.11 00:34



Капацитивната енергия за около 60 км кабели със сечение от 150 до 630 мм2 е около 3.8 MVAr. Значи за 20-30 км може и наполовина да е. По принцип самите ветрогенератори могат да си я компенсират в зависимост как са настроени и какво пише в договора за присъединяване към мрежата. По сега действащата наредба за регулиране на цените за електрическа енергия в чл.7 могат да се прочетат интересни неща. Принципа е следния докато духа вятър и произвеждаш никой не ти гледа реактивната, но в момента в който вятъра стане толкова малък, че ти не произвеждаш, започват да те таксуват като потребител и си плащаш реактивната която отдаваш. Абсурдното и парадоксалното в случая е че капацитивната енергия е 10 пъти по-скъпа от индуктивната :) Ако някой знае защо и даде техн обосновка ще се радвам да ми напише, аз също имам идея ама искам да чуя и други мнения.

С желание и труд всичко се постига!



Тема Re: Кабелни линиинови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор elenmet (лентяй)
Публикувано07.11.11 10:16



Че трябва да се плаща за реактивна енергия - трябва, но как да става е сложна задача. Преди много години границата беше 50 kW, после я промениха на 100kW - не ми е известна обосновката, май нямаше сериозна такава.
Въвеждането на плащане за отдавана реактивна енергия е съществен принос в световен мащаб - като го измисляха, твърденията бяха че така ще регулират напреженията - с тарифа се регулират напрежения! Пак преди много години границата за cos(фи) беше по п/ст - сега е една, и си е с тая стойност от 1994-95 г. Някога имаше и отстъпки при лош cos(фи) в нощната зона. Като споменах зони, се сещам че от както са измислени последните действащи (1992-93г.), не са променяни или коментирани, но нали за това се иска сериозна обосновка - кой да я направи?!
Тези неща са над възможностите на простите инженери... Преподавателят ми по 'икономика на енергетиката' твърдеше, че конят на паметника на Цар Освободител цвилел когато покрай него минел учен икономист - той не бил го чувал никога, а Вие?!

Редактирано от elenmet на 07.11.11 13:52.



Тема Re: Кабелни линиинови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.11.11 11:08



В общи линии всичко опира до пари и сигурност на мрежата.
Капацитивните товари повишават напрежението на мрежата,което е опасно.
По тая причина в някои системни подстанции има големи индуктивни реактори за овладяване на напрежението.
Енергетиката е доста сложна наука ,за да се обясни с няколко думи.
Преходните процеси са изключително сложни.
Преди години в Кремиковци бе монтирана компенсационна установка с регулируема мощност 110 MVAR с цел компенсиране на реактивни товари от електропещите.За съжаление шведите от АББ се изложиха.След много дефекти тиристорния блок на 35 кВ практически бе извън строя.
Цялата инсталация беше за над 1 млн. долара.Независимо от това тя се изплати за около година от икономисаните средства за заплащане на повишената цена на ел.енергията.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Кабелни линиинови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.11.11 22:22



Е, от капацитивна енергия вярно че се повишава напрежението ама колко да се повишава? като минеш резонанса и започнеш да трупаш реактивна капацитивна енергия и напрежението започва да пада :)

Та защо се препоръчва да е индуктивен товара, учил съм енергетиката "между другото" нищо че се занимавам с това по неволя, така че може да бъркам. Ако съм написал някоя глупост моля да ме поправите.

1. Преносната мрежа е голям генератор на капацитивна енергия, все пак трябва да се компенсира някак а натрупването на допълнителна капацитивна не е за предпочитане.
2. Гасенето на дъга при капацитивен ток е много сложно, за това се предпочита индуктивния характер на товара (по-малкото зло) заради комутационната апаратура. Най-добре е ток и напрежение да са във фаза ама рядко се случва.
3. Възможността отделни клонове от електрическата система да изпаднат в паралелен резонанс. Започва да се врътка една нерегламентирана енергия за радост на звеното занимаващо се с релейната защита.
4. Устойчовост на системата - основно производството на електроенергия е от синхронни генератори. При тях имаше "ефект на котвата" или подобен термин - котвата т.е. индуктора си взаимодейства с тока в статора. Когато тока е с индуктивен характер то магнитното му поле задържа ротора и "го дърпа назад" докато при капацитивен ток който изпреварва напрежението магнитното поле и то изпреварва котвата и тя се опитва да мине в надсинхронни обороти.

Колкото до това че при капацитивен товар се вдигало напрежението, нормално системата работи с индуктивен характер на тока. Когато започнеш да включваш кондензаторни батерии то в дадения участък се оправя косинуса докато стане "1" т.е. когато системата изпадне в резонанс - след това когато косинуса мине под "1" капацитивен и напрежението започва да пада, в такъв случай ако се включи реактор и напрежението се вдига.

Колкото до вятърните паркове, последните 1-2 години си оправиха реактивната мощност когато произвеждат, иначе преди бяха с много лош косинус (капацитивен). Явно някой по някакъв начин ги задължи не съм в течение.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.