Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:35 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Няколко въпроса за калоричност на горивата.нови  
Автор ДжeтepoXeлъp (Волтарианец)
Публикувано22.05.11 15:08



Интересува ме каква е калоричността на пропан-бутан и метан. Интересува ме също така какво КПД имат различните видове топлообменници, и най-вече говоря за тръбни и пластинчати.

Също така ме интересува как калориите (ако не греша, се измерваха в Джаули) се отнасят към ватовете. Например колко калории загряват единица количество вода, с 1 (или 10) градуса, и колко са ватовете, които биха направили същото.

Ако въпросите ми са лаишки извинете ме. Искам да направя съпоставка на това, колко би струвало отопление на електричество и отопление на различни видове газ.

Ако нещо не съм уточнил питайте и ще доуточня, но моля ви - не ми пишете мненията за климатика. Интересува ме този начин на отопление, и съответните калкулации, но искам да си ги направя сам.

За всеки полезен линк или инфо, ще бъда благодарен.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Няколко въпроса за калоричност на горивата.нови [re: ДжeтepoXeлъp]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.05.11 18:32



1 ws=о.239 cal
една калория загрява с 1 градус 1 мл. вода
топлообменниците са най различни.За всеки конкретен модел е различно.Има Гугъл за целта.Сметките в топлотехниката са доста сложни и зависят от много параметри.
Моята истина е,че след стабилна топлоизолация си свалих разходите с 30%.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Няколко въпроса за калоричност на горивата. [re: ДжeтepoXeлъp]  
Автор qumen (непознат)
Публикувано22.05.11 22:11



Темата е интересна, но преди да започна с отговорите бих искал да уточните Вие инженер ли сте и какво означава
"Занимание (професия) Флотски корпус бойни инжинери".



Тема Re: Няколко въпроса за калоричност на горивата.нови [re: qumen]  
Автор ДжeтepoXeлъp (Волтарианец)
Публикувано23.05.11 23:07



В случай, че дипломата наистина е по-важна от знанията и уменията - да. Инженер съм, макар и не в областта на енергетиката. Това, заради което пуснах темата е нещо странично. Извън областта, в която е дипломата ми, но все отнякъде трябва да се започне, нали?

Един от добрите начини да се започне нещо е да се попитат хора, които знаят доста повече. Може да не ми дадат смляната храна... аз не я и искам, но поне могат да ми посочат пътеката, за да не се лутам излишно.

Е... в клуба има и такива, които ще се подиграват, и които ще започнат да ме разпитват включително и кой номер гащи нося. Достатъчно отдавна чета в клуба. Редовно при това, така че това последното съм го видял достатъчно пъти.

Надявам се обаче онези, които са готови да помогнат, да ми посочат това-онова, за да мога да си сметна теоретично постановката с достатъчна точност, и да си направя преценка на материалите, труда, и доколкото е възможно - на икономическия ефект и на времето за изплащане на това, които съм решил да направя, без да споделям точното изпълнение на топлообменниците, горелките, които ще се купят или изработят, и месечната стойност на разходите по отоплението на жилището, в което живея.

А фразата за която питаш е просто фраза, взета от някъде.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Няколко въпроса за калоричност на горивата.нови [re: Xoлдън]  
Автор ДжeтepoXeлъp (Волтарианец)
Публикувано23.05.11 23:23



Значи, ако правилно те разбирам, един ватчас би бил 3600*0,239=860,4 калории, или иначе казано един ватчас би загрял 860 грама вода с един градус, в случай, че имаме идеална термоизолация и от въпросното количество вода не изтича (и не се влива) никаква топлинна енергия.

В реалния случай ще бъде малко по-различно, и подозирам, че ще трябва да си припомня някои неща от висшата математика.

Да живее негово императорско величество Клинг Надменни!!!


Тема Re: Няколко въпроса за калоричност на горивата.нови [re: ДжeтepoXeлъp]  
Автор qumen (непознат)
Публикувано24.05.11 16:54



Давам отговорите по реда на тяхното поставяне:
пропан - бутан 70/30 , Hi = 23000 kcal/m^3
природен газ /метан/ , Hi = 8125 kcal/m^3
техническите показатели на радиаторите нямат кпд и са:
- мощност
- линейни размери
- вътрешен обем
- маса
1 kcal = 4.18*10^3 J
1 kcal = 4.18*10^3 Ws
1 kcal e необходима да се загрее 1 l с 1 градус
1 kcal = 1,163 Wh

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от qumen на 24.05.11 16:58.</EM></FONT></P>

Редактирано от qumen на 24.05.11 20:57.



Тема да питам нещонови [re: qumen]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано24.05.11 17:09



Само ако може да дадеш за пропан-бутана и за метана при какво налягане е този кубичен метър, защото някак 3 пъти разлика ми се струва много а знам че калоричността сякаш я даваха на килограм. После има още 1 уточнение, пропан-бутана е смес от 2 газа пропан и бутан, в случая си дал калоричността за "марка Б" т.е. за битови уреди при съотношение 70/30 докато за автомобилите вече съотношението би трябвало да е 60/40 и от там калоричността вече е различна.

Не го приемай като заяждане, просто уточнение. Сега точно не ми се рови да давам стойности НО пък явно на теб таблицата ти е под ръка а там уточнението трябва да го има. Колкото до това марките на газта - все пак сме в БГ... точно битовата газ е без акциз а автомобилната със НО мини през някоя бензиностанция и направи сметка колко ти продават бутилка с 10 килограма газ и колко ще ти струва да си го сипеш в резервоара от колонката



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: да питам нещонови [re: Диaн]  
Автор qumen (непознат)
Публикувано24.05.11 20:36



Г-н Диан,
виждам, че любителите да питат нещо се увеличава, а също и такива
които задават глупави въпроси, вместо да си отворят справочниците и
сами си отговорят.
Във връзка това реших да изчакам да се наберат достатъчно
въпроси, след което ще ги обобщя и отговоря.
Сега тръгвам към бензиностанцията за газ.

Редактирано от qumen на 24.05.11 20:38.



Тема Re: да питам нещонови [re: qumen]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано25.05.11 09:44



То се увеличават и тия, дето правят и глупави коментари, бързайки за газостанцията.


Добра таблица

Да се прави разлика между м3 и нм3 /нормален метър кубичен - при 760 мм живачен стълб и 15 градуса Целзий, някъде съм го срещал и 20 градуса/.
В горната таблица - 1нм3 природен газ тежи около 0,7 кг, може да се преизчисли така за сравнимост с другите, които са в дадени в кг., както е и коректно.



Тема Re: необходимост от информациянови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор qumen (непознат)
Публикувано25.05.11 15:50



Благодаря за информацията. Дано тя послужи и на ДжетероХелър да направи съпоставка на това, колко би струвало отопление на електричество и отопление на различни видове газ.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.