Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:32 01.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано13.05.11 12:13



Здравейте на всички участници в клуба! Повдигам тази тема за малко разяснения относно структурата и по-конкретно устройството на някой, да ги наречем модули от фотоволтаичния парк (ФП). Устройството на фотосоларните панели е ясно, при тях енергията на фотоните чрез първичния фотоефект се преобразува в постоянен ток от клетките на панела. чрез последователно и паралелно свързване на определен брой клетки се определят съответно напрежението и мощността на панела. Енергията, обаче преобразувана от панелите е постоянна а за да се свърже ФП към електропреносната система е нужно постоянният сигнал да се преобразува в синусоидален. В момента се сещам за 2 начина за това: 1) Система постояннотоков двигател- променливотоков генератор 2) Електронно преобразуване. Въпросите ми като за начало са два: 1) По какъв начин се прави това преобразуване? 2) Ако е по електронен път, генерира ли се първоначално двуполупериоден сигнал с правоъгълна форма, 50% коефициент на запълване и 50 Hz честота и извлича ли се след това основния хармоник, който е със същата такава, но със синусоидална форма според реда на Фурие (като на снимката от линка):





Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: Уoтcън]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано13.05.11 13:06



Фирмите дистрибутори предлагат пълен комплект устройства иконсумативи за фотоволтаичен парк под ключ


Даже като комплект /примерно за ~ 5 киловата/ дават промоционални цени. Виж например за различните видове устройства. Има и форум с доста споделен практически опит.

Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: Уoтcън]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано13.05.11 15:26



Значи преобразуването става по електронен път , с инвертори като готови модули. Във форума се дискутират повече теми от стопански и търговски характер, отколкото от технически.



Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: Уoтcън]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано18.05.11 00:53



Електронно преобразуване. Купуваш си конвертора,разглобяваш и изследваш.

Филми за събуждане:



Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информация [re: Уoтcън]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано18.05.11 09:44



Доколкото знам, най-стандартните китайски инвертори не са автономни. Те работят само когато са подпряни с мрежата. Алгоритъмът им е да гонят синусоидата от мрежата, като осигуряват малка добавка по напрежение. Тази добавка се регулира така, че фотоелементите да работят в коляното на волтамперната си характристика.



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!

Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: Уoтcън]  
Автор eceo (луд)
Публикувано23.05.11 23:07



Ако се присъединяваш на 3х220/380V към мрежата, може и само трифазен инвертор да ти свърши работа, но ако ще се присъединяваш на ср, напрежение 20kV, тогава ще ти трябва и повишаващ трансформатор с КРУ, РЗА и други. за инверторите гледай тук

тук




Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: Уoтcън]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано16.06.11 16:56



Знам че енергията от възобновяемите източници е скъпа спрямо тази от традиционните - ТЕЦ, АЕЦ. Има ли в такъв случай изгледи създаването и развитието на подобни проекти да бъде потиснато или направо прекратено по законов път у нас, въпреки че от медиийте виждам обратното, че Европа дава мило и драго за зелена енергия, или всичко отново е предизборно фиаско и така - до следващия път?

Редактирано от Уoтcън на 16.06.11 16:57.



Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: Уoтcън]  
Автор eceo (луд)
Публикувано27.06.11 00:11



Няма закон, който да забрани зелената енергия. Всички закони я насърчават. Прочети Протокола от Киото, който и ние сме подписали, че 2020г., 20% от енергията ще е от ВЕИ. Сега правим централи за да ги покрием тези 20%. Ако не ги покрием, ще плащаме глоби, по-скъпи от това да плащаме зелена енергия. Всичко е мн добре измислено, така че си стягайте гърбините, аз също и мойта, за плащане на висока цена на ел. енергията.




Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: eceo]  
Автор expert /ne vinagi / (минаващ)
Публикувано27.06.11 08:56



Само дето Китай и САЩ не са го подписали този протокол....



Тема Re: Фотоволтаичен парк-малко техническа информациянови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор qumen (новак)
Публикувано27.06.11 09:04



Но за България ще важи със пълна сила.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.