Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:25 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема такса пренос ниско напрежение  
Автор niki6O (непознат )
Публикувано19.02.11 19:55



Здравейте,имам въпрос който е по скоро е правен отколкото технически,а именно-кой документ урежда заплащането на такса достъп и пренос ниско напрежение при частна мрежа ниско напрежение.Случаят е следният-имаме изградена мрежа ниско напрежение във вилна зона-(въздушна),като трафото(20кв/0,4) мисля че ЕОН го подмени и сега е тяхно и не виждам резон да се плаща такса пренос ниско напрежение след като мрежата не е на ЕОН.Изпратих запитване за казуса до ЕОН ,на който ми беше цитирано решение №021/26.06.2008 на ДКЕВР,но според мен това решение обособява разделянето на цената на ел.енергията на отделните такси(пренос Високо напрежение,пренос ниско напрежениеи т.н).Ще бъда благодарен ,ако някой който е навътре в нормативните документи ме запознае ..благодаря



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: niki6O]  
Автор qumen (непознат )
Публикувано19.02.11 21:08



Трудно ще се пребориш с ЕОН. Но първо трябва да се запознаеш с Общи условия за договор и продажба на ЕОН. Най съществената част е да представиш документ, че линията е ваша, акта 16 за приемане и не знам още какви документи ще ви искат само и само да не ви признаят правото на собственост. Еон трудно губи. Даже и да представите исканите документи те ще ви предложат да я купят защото вие нямате персонал да я поддържате.
И все пак ви пожелавам успех в това трудно начинание.
Това е лично мнение и аз искам да чуя и други мнения по темата за борбата с ЕОН.



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: niki6O]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано21.02.11 11:18



Знаеш ли колко път и трансформации изминава ел.ток от централата докато стигне до теб?Всичко това са загуби,а не само загубите по мрежата НН.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: Xoлдън]  
Автор niki6O (непознат )
Публикувано21.02.11 20:29



Въпросът ми беше мисля достатъчно ясен и конкретен за да ми отговаряте със вариации на тема основи на общата електротехника ,но ще Ви отговоря-да ,имам представа (завършил съм ел.централи и мрежи и работя по специалността си 25 години,но не в системата на НЕК или някое енергопреносно дружество).Забелязвам,че се изявявате като местния "гуру" на форума ,тъй като успях да попрочета няколко теми и навсякъде присъстваше Вашето компетентно мнение,но ще Ви помоля ,ако нямате точен и конкретен на зададения ми по същия начин въпрос ,да не спамите темата ми...благодаря



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: niki6O]  
Автор expert /ne vinagi / (новак)
Публикувано22.02.11 09:20



И какъв ти беше проблема да надникнеш в сайта на ДКЕВР ?
Ето ти препратка от ЕОН


Обаче не си пояснил къде е меренето, което трябва да е на границата на собственост - на трафа 20/04 или на всяка виличка отделно ? И това вилно селище юридическо лице ли е, с акт за собственост на мрежата НН ?
Така както си формулирал въпроса, хич не е достатъчно ясен и конкретен...



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор qumen (непознат )
Публикувано22.02.11 21:28



Аз мисля, че въпросът е правилно формулиран. Те не искат да плащат такса пренос. А преноса на електическата енергия е свързан със загуби. Загубите съществуват и не се интересуват на кого е линията. Така, че ЕОН е редно да си получава парите за такса пренос, а същевременно трябва да плаща наем, че ползва линия която не е нейна собственост. Както казах ЕОН трудно губи, затова тя ще премине на варианта да изкупи линията в срокове указани в Закон на енергетиката - 8 години. Последното изречение е вярно ако има акт за собственост, а ако няма си остана съществуващото положение.



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор niki6O (непознат )
Публикувано24.02.11 08:16



Благодаря за линка,изчетох целия документ ,но той беше за механизма на ценообразуването и не намерих отговора на въпроса си.Меренето е на входа на всяка вила(както споменах това е типична вилна зона ,каквито има навсякъде),що се отнася за изградената мрежа тя е построена 1985 или 6-та година ,по така наречения кооперативен принцип(с участието на всички живущи в тази вилна зона),в документите на енергопреносното дружество се води частна мрежа и за да се включа преди години трябваше да стана член на кооперацията и да представя нотариално заверен документ пред дружеството за да ми разрешат прекарването на отклонение от мрежата до вилата ми.Това е в общи линии-надявам се че тези допълнителни факти са доизяснили ситуацията..мисля че gumen е прав-или енергопреносното дружество би трябвало да изкупи мрежата ,или да плаща наем за това че използва частна мрежа..просто не мога да намеря нормативни документи ,които уреждат този вид случаи

Редактирано от niki6O на 24.02.11 08:20.



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: niki6O]  
Автор expert /ne vinagi / (новак)
Публикувано24.02.11 09:02



Разбрах, забатачена стара история. Целта е да не се плаща такса разпределение, а само такса достъп.
Мрежата се води частна, щото не е заведена в активите на ЕОН. От друга страна, обаче, в този момент има ли действаща кооперация, която да докаже собствеността върху мрежата, т.е. трябва юридически субект, на когото ЕОН да плаща или наем, или от когото да купи мрежата ?
И защо търговският електромер не е на трафопоста, кооперацията да си плаща тока и после си разпределя сумите по отделните електромери. Тогава няма да плаща такса пренос, а само такса достъп.
Някои неща ще са ти полезни тук

, обърни внимание на чл.8 и препратките там.
Няма закон или норма, която да може да обхваща всички частни случаи конкретно.



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: niki6O]  
Автор qumen (непознат )
Публикувано24.02.11 19:50



И тъй като сме на правен въпрос, искам да покажа една обява на американска фирма която търси енергетик. Обявата беше публикувана в сп. "Енергетика" през 1985 год. и е следната с малки съкращения:
"Търсим енергетик с 15 годишен стаж, да бъде икономист и по възможност юрист"
Тази тема показва, че обявата става вече актуална и у нас.

Редактирано от qumen на 24.02.11 19:52.



Тема Re: такса пренос ниско напрежениенови [re: expert /ne vinagi /]  
Автор niki6O (непознат )
Публикувано12.03.11 14:35



значи документите за частната мрежа ниско напрежение се намират в енергопреносното дружество отпреди 10 години нагоре във връзка със започналата уж процедура по изкупуване на мрежата от тяхна страна-подразбира се че все още няма никакво движение по въпроса и мрежата все още е частна -поради общоизвестни на всички причини че енергопреносните дружества не желаят да изкупуват тези мрежи.Въпроса ми е как да подходим съкооператорите за да отменят поне такса пренос и достъп ниско напрежение след като в нормативните документи на ДКЕВР е издадено постановление че енергопреносните дружества трябва да изкупят частните мрежи и ел.съоръжения,а при неспазване на това да се плаща наем за това ,че се ползва това съоръжение на собственика или собствениците..




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.