Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:02 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано07.02.11 15:08



Здравейте, обръщам се към вас с молба за разяснение по следния въпрос - в улични осветителни тела тип "змийска глава" трябва да се включат енергоспестяващи лампи. Трябва ли да се отстранят реактивните елементи в тялото преди това - дросел и кондензатори. Ето как виждам нещата аз - в живачните лампи има вграден стартер. Той, заедно с дросела изработва скокове в напрежението за да се получи запалване в ампулата с живачните пари. При енергоспестяващите лампи, също има стартер във вид на импулсна схема посредством която се осъществява първоначално запалването (настъпването на разряд в газа). Конкретно въпросът ми е - може ли електронният стартер в енергоспестяващата лампа в комбинация с дросела в "змийската глава" да предизвика скокове на напрежението на входа на лампата и повреда на електрониката в нея. Доколкото знам подобен род лампи са за самостоятелно включване в мрежата без външни елементи преди тях. Вашето мнение?



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Уoтcън]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.02.11 17:15



Какъв е смисълът от тая операция?
Дросела се дава на "късо" и всичко е наред.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Xoлдън]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано07.02.11 19:16



Мисълта ми е друга, много ясно че окъсяване или премахване на дросела има един и същ ефект в електрическо отношение, същественото е има ли реална опасност за електронния модул при паленето при наличие на дросел? Как да отстраня действието му - чрез премахване или шунтиране не ме вълнува особено, интересува ме пълна ли е аналогията в процесите при енергоспестяваща и живачна лампа по отношение на паленето при наличие на дросел, както съм посочил в първия си пост, следователно опасността за лампата при наличието му? С други думи, електронния стартер в лампата може ли да предизвика същите скокове на напрежение чрез дросела в процеса на палене, както и стартера в живачната лампа? Благодаря предварително!

Редактирано от Уoтcън на 07.02.11 19:40.



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Уoтcън]  
Автор qumen (непознат )
Публикувано07.02.11 20:04



Имам въпрос:
Каква е енергоспестяващата лампа коята трябва да замени живачната ?.

Редактирано от qumen на 07.02.11 20:05.



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: qumen]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано07.02.11 21:09



Това не мога да кажа, не съм се заглеждал по опаковката и надписите, проблемите започнаха, когато на една такава направо и се пръснаха тръбите а отворите за охлаждане на електронния модул направо бяха покафевели. Мога да дам точни данни, ако това е важно . . .



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Уoтcън]  
Автор qumen (непознат )
Публикувано07.02.11 22:04



Аз разбирам темата така: случайно си намерил лампи, мислиш че са енергоспестяващи и решаваш да ги инсталираш, включваш ги и те се пръснаха.
Сега какъв извод може да си направиш. Никога не включвай нещо което не си проучил. Разбира се, че от данните трябва да започнеш.
Жена ми каза: стига си писал, не виждаш ли, че ти се подиграват.



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: qumen]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано07.02.11 22:33



Аз разбирам темата така: случайно си намерил лампи . . .
А аз така - лампите не съм ги намерил изобщо случайно, това е целенасочена акция във фабриката в която работя с цел икономия на енергия.
. . . мислиш че са енергоспестяващи . . .
Не МИСЛЯ, те СА енергоспестяващи, добре различавам видовете лампи.
. . . решаваш да ги инсталираш, включваш ги и те се пръснаха.
Лампата е била една, работила е на друг обект, но на същия тип осветително тяло в продължение на 2 нощи.
Сега какъв извод може да си направиш. Никога не включвай нещо което не си проучил.
Извода, който мога да си направя е, че достатъчно добре съм проучил за какво става въпрос и затова пиша тук, за да разбера, дали периферията на предишната живачна лампа няма нещо общо в случая.
Разбира се, че от данните трябва да започнеш.
Както вече писах, ще се постарая да намеря данните за лампата.
Жена ми каза: стига си писал, не виждаш ли, че ти се подиграват.
Преполагам, достигнал си пълнолетие и трезвото мислене не ти е чуждо, та ако наистина смяташ че тя е права . . . ами послушай я!



Ето за тази става въпрос:

и по-точно за 100 ватовата (1 ред в таблицата, D8U100B).
Смятам, че това е достатъчно и удовлетворява напълно смисъла на темата, от която се поотклонихме в последните редове . . . . .

Редактирано от Уoтcън на 07.02.11 23:19.



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Уoтcън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.02.11 23:19



Добре е да уточниш точно за какви лампи става въпрос. Реално има такива с електронен баласт - има си генератор който вдига честотата на 20-40 килохерца и понижава напрежението - реално дроселчето на лампата е много малко за тази честота. Не е рядкост да се срещне и съвсем нормален дросел (на 50 херца) за енергоспестяващи лампи.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Уoтcън]  
Автор Дoдoв (спокоен)
Публикувано08.02.11 10:44



По принцип се включват директно, дроселът го махни. Виж какво са написали китайците за тези лампи, точка 5. Отнася се и за твоя тип лампа /8U/
Product Description
1. CE, ISO9001: 2000, SAA, QEC, EMC, CCC
2. 36W-200W
3. Spiral type, lotus type, 8U, 6U, 4U, etc.
4. Power factor>0.99; Ra>83; THD<4.1%
5. Both bulb and ballast are removable. Average life time 12000h.
6. Pure Aluminum case, no electromagnetic interference
7. Pure rare earth trichromatic phosphor; U. S. Chip with large capacity; ST FET
8. No strobe, no glare, low temperature start, wide voltage protection, convection cooling holes, insulating heat cushion.
9. Application: Workshop, warehouse, station, shopping mall, stadium, exhibition center, etc.
10. Replace halide lamp, sodium lamp, mercury lamp, incandescent lamp; Power saving up to 9060° In lifetime. Save more money.



Тема Re: Включване на енергоспестяваща лампа в улично тялонови [re: Дoдoв]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано08.02.11 11:24



Прав си Додов, така и така вече са свалени на земята за грундиране, направо ще отстраня всичко от тях, тъй като се предвижда да продължат да работят само с такъв вид лампи, да не говорим че при монтажа им обратно няма да се налага да вдигам и дроселите, които за 400W не са от най-леките (те и самите тела са тежички). Благодаря на участието на включилите се!




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.