Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:20 23.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Какво представлява елементът?нови  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано16.12.10 15:08



Това е снимка от градската ни подстанция. В адреса има качена снимка на един от трите изводa 110 kV. На всеки един от тях (както и на този от снимката) една от фазовите линии минава през елемент, ограден с червена елипса. Бих искал да знам какво представлява и, евентуално, ако името му не го издава, и за какво служи. Благодаря предварително!





Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Уoтcън]  
Автор Tsveten (непознат)
Публикувано16.12.10 16:46



Това е бобина . Използва се във високочестотните уредби за пренасянe на данни и телефония по електропроводите. Под нея има кондензатор , с който образуват трептящ кръг (филтър , настроен на резонансната честота на канала ). Но с навлизането на оптичните кабели и GSM връзките , тези уредби са на изживяване .Скоростта на пренасяне на данни е много малка - 300bps .



Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Tsveten]  
Автор Уoтcън (новак)
Публикувано16.12.10 17:47



Значи модулиран телефонен сигнал в линията за високо напреженеие. А как става връзката с трептящия кръг, предполагам безжично, все пак става въпрос за напрежение около 63 kV

Редактирано от Уoтcън на 16.12.10 17:50.



Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Уoтcън]  
Автор expert /ne vinagi / (новак)
Публикувано17.12.10 11:00



Жаргонно му се казва "кошер". Иначе попрочети

, стр. 18 и 19. Ама за какво ли ти е, освен за чистото познание....



Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Уoтcън]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано21.12.10 16:57



Погледни проводника, който слиза от електропровода точно зад филтъра. Той е свързан към един друг елемент, който представлява високоволтов кондензатор. ВЧ-сигнала се "качва" на електропровода през него. В насрещната подстанция има същата конфигурация.
В някои по-нови обекти вместо отделен кондензатор се използва капацитивен тип напреженов трансформатор (ако не си в професията е малко дълго да го обяснявам тук).
А дали това на снимката се нарича "кошница" - е да, така му викаха едно време техниците. Обикновено се използва "бобина", което също не е напълно вярно, но е малко по-близо до истината. Иначе както го обясниха вече си е филтър.
Все пак няма лошо да питаш дори и само от любопитство





Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Уoтcън]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано21.12.10 16:59



Упппсс, викали му "кошер"! Е това вече не го бях чувал, ще си го запиша





Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: LZ5PL]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.12.10 07:43



Без да съм 100% сигурен,но мисля ,че тази техника вече не се прилага за ново строителство.
Сега се ползват оптични кабели.Едно от носещите стоманени жила на гръмозащитния проводник на електропровода е тръбичка,в която има оптични влакна за предаване на информация.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Xoлдън]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано22.12.10 16:57



Холдън, технологията не е отпаднала напълно, макар че наистина почти навсякъде за нови електропроводи и отклонения се слагат оптични гръм-въжета (OPGW). Също доста масово се подменят старите въжета с OPGW, поне доскоро, докато НЕК имаше пари да инвестира.
Но например в настоящия ми проект има такова изискване - разкъсваме съществуващ електропровод с нова подстанция. В едната посока подменяме въжето и слагаме оптично, в другата посока подменяме старата комуникационна апаратура с нови ВЧ-канали.
Предполагам че още 5-10 години двете технологии ще съществуват заедно, после кой знае какво ще е... Нещата се менят вече доста динамично.
На 400 kV оптичния и класическия ВЧ-канали работят паралелно, като се прави резервиране по два различни принципа.

Интересно ми е дали с теб всъщност не се познаваме

от едно време?



Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: LZ5PL]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.12.10 17:57



Много е възможно.Работил съм дълги години в енергетиката на Кремиковци,след това в НЕК ПМВН управление и Окръжно ел.снабдяване,Столично електроснабдяване,Централна енергоремонтна база София.Целият ми стаж е в енергетиката.
Отделно се познавам с много колеги от бранша в България.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Какво представлява елементът?нови [re: Tsveten]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано23.12.10 14:11



Ползва се и за високочестотна диференциална защита на линията. На технически жаргон му викат "ВЧ-кафез".
Но както казват господата, оптиката може да ги отсвири, стига да държи добре на климатичните условия.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.