Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:48 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема електронна схема индикатор за 20 kv?  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано06.01.11 21:44



Търся електронна схема-тестер ,която да показва наличието или отсъствието на 20 kV напрежение по кабел,без да се сваля екрана или да се реже кабела.

Пробвах с безконтактен фазомер 90-1000v,но както сигурно предполагате не засича нищо.

Друго:
В една фирма подизпълнител на енергокомпания ,ползваха някакъв стар немски RFT сигналгенератор който включват в единия край на кабела(при изключен кабел), а някъде по трасето монтират нещо като токови клещи, и с него засичат кабела с генератора в случай когато има повече от една тройка кабел. Та ако някой се сеща за уреда, търся ел.схема на генератора, понеже нещо често се товари и гори предпазителите.

Оръжието на 21 век-бедствия



Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.01.11 08:42



Моите уважения към теб.Знам,че си доста грамотен в бранша.
По първия ти въпрос за безконтактен тестер на напрежение.Правил съм такъв и някъде го имам комбиниран с миниатюрен мултицет.С полеви транзистор.Схемата не помня,но беше елементарна.Реагира на безопасно разстояние.Реагира на електрическото поле.
По втория въпрос.Наистина има такива уреди.Подава се трионообразно напрежение и с посочни амперклещи се открива кабела.
Другия вариант мисля е с амперклещи с датчик на Хол.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.01.11 09:30






Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: DTMF]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.01.11 09:48



Това да се разбере кой е кабела - от едната страна му откачаш оплетката от заземяването и пускаш ток през пробна лампа, търсиш с ампер-клещите и като се съмняваш че си намерил кой е звънкаш и викаш "я откачи лампата, я пак пусни" като следиш показанието на ампер-клещите дали се менят успоредно с "откачи/закачи" на "дистанционното". Само да не попаднеш на някой мързел дето вдига телефона докато пие кафе в другия край на уредбата без да свърши нещо (и такива познавам) а ти да се чудиш кой е кабела.
Описания метод не винаги е приложим - ако нямаш ток, ако някой не е направил някоя муфа както трябва и не е закачил екраните, или е оставил екраните неизолирани и правят контакт със земята. Поради опасност от различни потенциали в дата края на кабела се работи с ръкавици!!!!

Колкото до това да се усети кой кабел е под напрежение... тук ми е малко интересно, все пак имат екрани заземени в двата края.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.01.11 10:27



Много си прав приятелю.
Всичко е абсолютно вярно.
Но за битови нужди имам едно безконтактно фазомерче.Реагира на електрическото поле.Индикацията е течнокристална.
А най полезното е ,че открива прекъсване по проводници.
Много странно е,че е без захранване.Изцяло капселовано.Имам го от години.
На всичкото отгоре показва на дисплея и приблизително напрежението в обхвати над 12 волта.
Преди години си направих миниатюрен мултимер.Колкото половин цигарена кутия.Беше направо часовникарска работа.Нещо не го виждам последните години.Май съм го подарил.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.01.11 11:07



Ако говорим за нещо малко аз имам 2 такива от 5 години:


проблема е само в сондите и че батериите свършват бързо но пък се носи лесно а сондите съм ги запоил на платката.

Колкото до китайския фазомер - много лъже да знаеш, при кабел СВТ (жилата са изолирани в паралел с обща изолация отгоре) по спомени ако едното жило е под напрежение а останалите са "свободни" и кабела е над 10-20 метра дава че всички са под напрежение.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.01.11 11:45



Много си прав!
Така е.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: Xoлдън]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано07.01.11 20:44



За безконтактния фазомер, моя е с 2 ААА батерии и светодиодна индикация на върха. Купих го от Китай за 2-3 долара. В тпетров.ком ги има към 12 лв. Сега поръчах друг модел-пак с батерии светлина, но и звукова индикация. Наистина е удобен например за откриване на прекъсване,без да се реже кабела.

Оръжието на 21 век-бедствия



Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: Диaн]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано07.01.11 20:55



Също имам 2 DT182.
Пазя ги уж да си правя волтметър залепен за захранването с LM317.Понеже мултицетите са малки и удобни за вграждане )))

Гледам някои тестват за наличие на 20 кВ екранирани кабели с амперклещи.Мисля не е много надеждно понеже показанието е от порядъка на 0.02А (вероятно заради екрана), а и при липса на товар може да те заблуди че няма напрежение. Още и самата индикация често плава от само себе си от порядъка на 0.02А без да са включени някъде.

Оръжието на 21 век-бедствия



Тема Re: електронна схема индикатор за 20 kv?нови [re: DTMF]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.01.11 22:11



Гледам някои тестват за наличие на 20 кВ екранирани кабели с амперклещи.Мисля не е много надеждно понеже показанието е от порядъка на 0.02А (вероятно заради екрана), а и при липса на товар може да те заблуди че няма напрежение. Още и самата индикация често плава от само себе си от порядъка на 0.02А без да са включени някъде.

Това за "плаването" на амперклещите си има обяснение и то е най-често свършваща батерия. Иначе оплетката на кабела е свързана в 2-та края към заземяване. Тук вече става весело понеже може да има потенциална разлика в двата края на кабела и уравнителния ток да протече през екрана - така че спокойно може да ти покажат и 10А амперклещите при изключен и заземен кабел и реално тока да го има



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.