Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:00 18.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Карта за настройките на РЗАнови  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано31.12.10 09:14



Здравейте Колеги, работя в една нова подстанция, която не е собственност на НЕК (за добро или лошо). След ровене в различни наредби разбрах, че ще е хубаво да имаме така наречената Карта за настройките на РЗА. За съжаление, както казах не сме собственност на НЕК, а и повечето колеги сме със сравнително малко опит в Енергетиката и повечето даже не са и чували за това. Молбата ми е някой от вас с няколко думи да разкаже за какво става въпрос и ако има някоя снимка или сканирана част от такава карта да ми я изпрати, а аз си мисля че ще се справя и сам с изработката на нашата. Трябва ми просто пример, да започна от някъде.
Благодаря!

С желание и труд всичко се постига!



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано31.12.10 09:36



На чертежите "вторична комутация" отбележи характерните настройки на РЗА.
Не ги преписвай, защото може да са променяни с годините. Обходи, виж и запиши. Може да извикате и ел. лаборатория, да замери.



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано31.12.10 10:58



Целият ми стаж е в енергртиката.Сега съм пенсионер.
По принцип такава карта представлява еднолинейна схема на подстанцията с отбелязани данни за съоръженията,вид и настройка на релейните защити и автоматика.
Тоест като отвориш албума с еднолинейни схеми за всяко съоръжение да ти е ясно какви данни има ,какви защити са монтирани и с какви настройки.
Прави се в графично табличен вид.
Първо е еднолинейната схема в графичен вид.Отдолу в табличен вид за всяко съоръжение се посочва тип на комутационната апаратура,монтирани релейни защити и тяхната настройка.
Дано да съм бил полезен.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Xoлдън]  
Автор enarei (познаващ ГИ)
Публикувано31.12.10 11:37



Ще трябва да пречертават даже - новите карти са детайлно адресирани по помещения и съоръжения, формат А4. Качени на компютърни файлове - удобно за откриване.
На еднолинейните схеми не са дадени всички РЗА.

Ако е стара подстанция, трябва да я рехабилитират(електронизират), санират и т.н.. Уязвимостта поражда доверие.
.....

Вероятно диспечерите им искат само за еднолинейната схема.



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор qumen (непознат )
Публикувано31.12.10 12:13



С желание и труд всичко се постига!
Препоръчвам ти една книга:
Наръчник по релейни защити, автор Волфганг Дьомеланд, издателство Техника 1981 г. Книгата е с практическа насоченост има и примерни карти.
Независимо, че са минали много години, книгата е актуална и днес.
В книгата защитите са стари, но принципа на настройка се запазва и при новите.
Още една препоръка: запиши се в библиотека, там ще намериш още книги с пособна насоченост.



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: qumen]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано31.12.10 12:37



Ехе много Благодаря! Трябва да измислят електронното изпращане на бира :)
Книгата на Дьомеланд е имам, но не ми мина през ума че там може да има информация за това. А както казах подстанцията е нова и имам първичните еднолиненйни схеми на .dwg файлове, а така също и заповедта с настройките на 110 кВ, както и проекта за Ср.н, така че от утре се почвам да я правя. Благодаря

С желание и труд всичко се постига!



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано31.12.10 13:09



От такава карта има смисъл за някаква нагледност - като погледне дежурният от един поглед да му става ясно кой извод на какъв ток и с какво време изключва. Само че това важи само при прости защити - МТЗ с независимо от тока закъснение. Тъй като в повечето случаи изводите средно напрежение у нас се защитават с такива защити, вариантът който Холдън описа е достатъчно нагледен.
Ако обаче имаш защити със зависимо закъснение, напр. на електродвигатели, нагледността от такава карта не е особено добра. Преди 1-2 години правих изчисления на настройки на такива защити за една заводска подстанция - получи се том от около 70 страници. Нагледността се получава само когато на една времетокова диаграма наложиш характеристиките на всички последователни защити - започвайки от извода и чак до страна 110 kV, и върху тях тока на к.с. в края на защитавания кабел. И така за всеки извод поотделно. Явно това няма как да стане на една обща схема. Но това мисля че е частен случай за българската практика.
Освен това на релейната карта е трудно да покажеш настройките на по-сложните защити като диференциални и дистанционни. Но там и без това грижата за селективността не е ваша. Колегите от отдел РЗА на НЕК са най-компетентните в системата по този въпрос.

Поздрави и весела Нова година.



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: LZ5PL]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано31.12.10 14:22



Благодаря, за съветите, всичките са ми от полза. При нас не е толкова сложно. На средно напрежение имаме единична секционирана схема с по шест кабелни извода на секция. По един от изводите на секция е за собственни нужди и по един е трафо вход, останалите изводи са консуматори. Всеки консуматор си е защитен локално без закъснение, МТЗ на всеки извод е отстроена само от собственното време на прекъсвачите на консуматорите. Защитата на секционния от своя страна е отстроена от времето на изключване на прекъсвачите на изводите с мин.време (не помня точно колко а и не ми се рови :) ). Същото важи и за защитата на трафо входовете, тя е отстроена с мин.време времето на защитата на секционния. Най-накрая е защитата на страна 110кВ на трафата всяка е отстроена от защитата на страна ср.напрежение, като времето за изключване на страна 110кВ на трафата е около 2 сек. (по памет). Това всичкото за инфо, та си мисля че диференциалните и дистанционните на изводи 110кВ не ме касаят и не ми трябва да ги нанасям на картата.

С желание и труд всичко се постига!



Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.12.10 14:54



май изтърва нещо. При теб има и геерация по изводите, би трябвало ако имаш изключване на трафа от "ускорение" да се изключват и изводите средно напрежение по които можеш да имаш генерация

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Карта за настройките на РЗАнови [re: Диaн]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано31.12.10 15:01



Не исках да задълбавам в подробности, а и това което описах е това което си спомням от проекта за РЗ, че сега не ми е на лесно. Та и това, което казваш е възможно. Аз написах предния пост за да уточня, дали трябва да включвам в "картата" астройките на изводи 110кВ.

С желание и труд всичко се постига!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.