Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:17 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Трифазен котел на три монофазни електромеранови  
Автор Muky (непознат )
Публикувано20.07.10 11:28



Имам трифазен котел, но всяка от фазите е свързана към отделен монофазен електромер, а няма общ трифазен електромер. Монофазните елетромери са дигитални.
Посъветваха ме да сменя монофазните електромери с един трифазен с цел да отчита електромера по-малко. Чудя се обаче дали наистина е така, т.е. ако се сложи един трифазен електромер, дали той наистина ще отчита по-малко от трите монофазни.

Ще се радвам ако някой може да даде компетентно мнение. За мен като лаик би трябвало да няма разлика, но един познат електричар ме убеждава да сменя монофазните електромери с трифазен (а това струва не малко пари и разправии - процедурата е все едно присъединявам нов обект).



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Muky]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано20.07.10 20:42



Технически погледнато разлика не би трябвало да има. Попитай твоя човек да Ти обясни разликата, че ми стана интересно.
Всеки един от монофазните Ти електромери сега измерва мощноста на всяка фаза и я умножава или интегрира (което повече ти харесва) по времето. За да получиш общата просто тярбва да събереш трите енергии.

С желание и труд всичко се постига!



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор Muky (непознат )
Публикувано21.07.10 16:15



За жалост нямам връзка с него в момента.
Това което ми обясняваше е че още Тесла е доказал че трифазното електричество е по-икономично при една и съща мощност на консуматора (съжалявам ако звучи абсурдно така изразено но беше нещо в този смисъл). А това съм го чувал в интерес на истината и от друго място.



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Muky]  
Автор plmk (познат)
Публикувано21.07.10 21:01



Трифазният ще мери по-точно, но дали по-малко е трудно да се каже - зависи от товара, принципа на измерване на електромерите (електронните)...

Впочем, ако измерването е търговско (щото пишеш за присъединяване) измерването в трифазна мрежа е задължително с 3ф електромер - чл.22 от Правила за измерване на количеството ел.ен.

Редактирано от plmk на 21.07.10 21:03.



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: plmk]  
Автор Muky (непознат )
Публикувано22.07.10 10:10



Става въпрос за къща с два етажа и мазе, и има три партиди за всеки от етажите, но в мазата има и един трифазен контакт.
Иначе подадох молба за проучване в Енергото за смяна на електромера с трифазен, и в становището което ми дадоха обясняваха така нещата, все едно нов потребител ще захранват - как едва ли не нови кабели ще пускат до мен, ще копаят и т.н, мощности какви щели да предвиждат, и искат да ми вземат около 700-800лв за това нещо. А както ги виждам аз нещата реално ще изхвърлат трите електромера и на тяхно място ще сложат един нов.
Така че май за сега ще си запазя монофазните електромери :)



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Muky]  
Автор Eдин_Дъpт (непознат )
Публикувано22.07.10 12:29



Доколкото разбирам това упражнение го правите за да делите ел. енергията за котела, който се ползва от 3-те етажа?
И този трифазен контакт в мазето, как се захранва? По една фаза от взеки етаж?



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Muky]  
Автор нekoй cи (новак)
Публикувано22.07.10 14:09



В отговор на:

още Тесла е доказал че трифазното електричество е по-икономично при една и съща мощност на консуматора



ти за закон за запазване на енергията чувал ли си?
по принцип всеки измервателен уред дава грешка, но електромерите са проектирани да измерват количеството активна енергия, потребена от консуматора. е, има и такива за реактивна енергия, но тях не ги закачаме сега.
това дето са ти го казали са празни приказки. няма значение дали един трифазен или три монофазни.
има значение обаче дали инсталацията е предвидена за тока, който ще се потребява, както и електромерите дали издържат на тока за котлето плюс останалите консуматори.

Редактирано от нekoй cи на 22.07.10 14:11.



Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Muky]  
Автор DTMF (стар клубар)
Публикувано23.07.10 00:32



Мисля че ти е наговорил глупости за Тесла,както и за икономия от трифазния електромер.

Някаква икономия може да има евентуално при закупуването на различни сечения проводници при сравняване на еднофазен със трифазен консуматор.

Примерно при сравняване на монофазен бойлер със трифазен такъв,при еднаква мощност на двата , е логично за монофазния да се изберат по-дебели сечения на захранващия кабел. От друга страна пък трифазния бойлер може да е с по-тънки проводници, обаче са 3 броя срещу 1 при монофазния (+0)



Революционен Бг двигател,има нужда от спонсори.


Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: DTMF]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано23.09.10 16:57



Колегите от енергото не са толкова тъпи.Дори си мисля,че колегите,които се занимават с мерене на ел. енергия са доста грамотни и знаят много номера за кражби на ел.енергия.
Електромера не е проста работа.Механичните с годините дават големи грешки.Затова постепенно се премина на електронни,които нямат движещи се механично части ,а те бяха основните проблеми за грешки в полза на потребителя.
Иначе начини за кражба има и при електронните,особенно в кооперациите,но няма да казвам как.Начина е елементарен и незабележим.И никой не може да докаже,че е умишлено.
Не одобрявам кражбата,независимо в коя сфера на обществото е.В крайна сметка един хитрец лежи на гърба на останалите хора.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Трифазен котел на три монофазни електромеранови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.09.10 17:30



Нямаш си на идея какви грешки дават електронните, при механичните ОК има износване и т.н. ама електронен електромер Искра на 1 година... и да ти дава грешка 80% ша ме извиняваш и не е само 1 такъв...

В момента във Варна тече "лов на вещици" - според общите условия на ЕОН ако те хванат с "нередовен" електромер нищо че е техен ти начисляват служебно да си платиш със съответната грешка преизчислените сметки до 6 месеца назад (слагат максимума). И това е ако електромера не е манипулиран а просто е "слънчасал". Постоянно има хора дето се жалват ама... освен да ги съдиш ама пак трябва да платиш щото те режат а после няма връщане - приспадат от сметките.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.