Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:04 26.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Нагряване на елгенератор за 220 в...  
Автор Hиkoлa Cтeфaнoв (непознат )
Публикувано26.06.10 18:27



Здравейте !
С голям труд куплирах към ДВГ един асинхронен генератор AG-2 220 в/2 квт
3100 об/м производство на ЕЛМАР Троян .Агрегата заработи и генератора достигна техническите си параметри ,но забелязах ,че корпусът на последния се нагрява до много висока температура .Направи ми впечетление ,че излизащият от вентилационните отверстия въздух няма характерната миризма на прегрят лаков проводник ,а степентта на нагряване на кожуха се различава малко при пълен товар 2 квт и на почти празен ход!
Може ли някой да ми обясни на какво се дължат тези явления и опасно ли е това за електрическата машина?



Тема нещо за доуточнениенови [re: Hиkoлa Cтeфaнoв]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.06.10 20:20



Пишеш че генератора е асинхронен - това означава ли че паралелно на него има свързана кондензаторна батерия. И другото какво разбираш под "висока температура" - мисля че нормата за повърхностната температура беше 60 или 65 градуса.

Колкото до миризмата на изгорял лак - ами зависи каква точно е изолацията има си класове на топлоустойчивост от А до F мисля че бяха например ето тук е за картон (това изскочи с гугъла):



така че ако не си стигнал температурата за дадения клас то няма защо да се разлага изолацията и да мирише.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: нещо за доуточнениенови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.06.10 20:24



Че не е асинхронен е ясно.Но да грее и на празен ход ми прилича на паднала циментация на лагерите.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано26.06.10 21:19



Има и асинхронни генераторчета - устройството им е като на обикновен асинхронен двигател с накъсосъединен ротор и подходяща паралелно закачена кондензаторна батерия. Проблема им е че батерията се явява леко като спирачка

за това си греят леко на празен ход. Просто от смовъзбуждането постоянно се "обменя" реактивна енергия между кондензатора и генератора.

Кондензатора играе ролята на "кондензаторна спирачка" и ако са високи оборотите и нормално да товари. Така че да отнеме малко газта на двигателчето и пак да пробва.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 26.06.10 21:53.



Тема Re: :)нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано25.09.10 11:31



Да те светна още малко за асинхронните генератори.По принцип всички ел.машини са обратими.
Но асинхронния генератор трябва да се върти принудително с леко надсинхронни обороти и да е свързан с електрическата мрежа.Иначе е "мъртъв".При това консумира мисля индуктивна реактивна енергия и отдава активна.
В "Кремиковци" в цеховете за разделяне на въздуха (производство на кислород и азот) има такива агрегати.Не им знам точно технологичното предназначение.Технолозите ги наричат "турбодетандери".Иначе двигателите си бяха обикновенни асинхронни с накъсосъединен ротор.Мисля ,че работеха в спирачен режим,което е логично.
Но не съм сигурен,че ако завъртиш с външен двигател един асинхронен двигател и накъсо съединен ротор с паралелна кондензаторна батерия ще се получи асинхронен генератор.Може и да си прав.Не съм го виждал и пробвал.
Ако е вярно това,което си написал, автомобилостроителите,вместо да харчат пари за производство на ротори за асинхронните генератори в колите (които са най скъпия детайл на генератора),щяха отдавна да са минали на ефтиния вариант с кондензатори.Те отдавна замениха статорните намотки на стартера с постоянни магнити с цел намаляване на разходите.
Ти си на ход.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано25.09.10 17:39



Ако е вярно това,което си написал, автомобилостроителите,вместо да харчат пари за производство на ротори за асинхронните генератори в колите (които са най скъпия детайл на генератора),щяха отдавна да са минали на ефтиния вариант с кондензатори.Те отдавна замениха статорните намотки на стартера с постоянни магнити с цел намаляване на разходите.
Ти си на ход.


Имаше един труд на един русенски университет... не ми се търси сега и вътре е дадена формулата - в нея за даден капацитет участват напрежението, тока и... синхронната честота. А при автомобилите честотата на въртене се променя от към 700 (и по-долу пада ама няма производство на ел. енергия при нормалните алтернатори) до към 7000 об/мин.

Така че за автомобил ако ще се ползва съответния генератор е нужно да се променя капацитета на дадената паралелна кондензаторна батерия спрямо оборотите. Но ако ще се ползва като обикновен генератор - там се иска стабилна честота и.. няма проблеми с капацитета.

А да... другата седмица съм из вашия вилает

може да пробваме влиянието на бирата върху пържените картофи. И да изясним точно какво се получава с тези генератори.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: :)нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.09.10 09:54



По скоро пържените картофки увеличават консумацията на бира.


Обади се като си свободен.В "Рибката" има и пържена цаца.Тя също благоприятства за пиенето на бира.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: :)нови [re: Xoлдън]  
Автор ramzes1977 (член)
Публикувано27.09.10 11:33



аде, аде не се отплесвайте от темата

, че човека има зор - ами ако има четотомер не е ли по добре да го закачи и да си натъкми оборотите по него.Макар , че ако кондензатора е голям пак може малко да по дагрява



Тема Я мери напрежениетонови [re: Hиkoлa Cтeфaнoв]  
Автор Exhemus (овчар)
Публикувано27.09.10 21:32



Я мери напрежението на клемите.Ако е по-високо - имаш по-големи загуби от хистерезис и стоманата ще топли повече от медта. Ако е доста по-високо ще се увеличи с пъти и тока през намотките. Възможно е от резонансни явления с кондензаторите наяпрежението на клемите наистина да се вдига.
За да се убедиш какво е, пусни студен генератор за кратко. После пипни намотката и желязото и разбери кое топли.
Пусни го като двигател и виж дали топли.
Ако не, значи нещо не си сметнал правилно кондензаторите



Тук съм за да разговарям с философи, овце си имам!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.