Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:19 19.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Сечение на проводник за захранване на сграданови  
Автор rrd (непознат )
Публикувано06.04.10 14:28



Здравейте.
Искам малко помощ.След чакане от една година като абонат на EVN дойде времето да ме свържат.Сечението на кабела кето ще ми бъде пуснато от стълба до таблото ще бъде 4x10 mm2.Според това което чета в "Наредба № 3
от 9 юни 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии" минималното допустимо за захранване на сгради е 16 мм2 или нещо не чета където трябва.По-точно гледам част седма ,раздел втори,член 1661.Или по точно ето я извадката от наредбата:
Сечението на тоководещите жила на проводниците и кабелите за електрическите инсталации се приема не по-малко от сеченията в табл. 69.
Най-малки допустими сечения на проводници и кабели за електрически инсталации:

2. Магистрални захранващи линии в жилищни сгради
16 за медни проводници

25 за алуминиеви проводници

Имам ли право да искам 16 мм2 меден проводник по закон или не?Според тези от EVN нямало такова нещо.Мерси предварително.



Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: rrd]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.04.10 17:13



Четеш както дявола евангелието.
16/25 квадрата е за магистрални линии т.е. улична мрежа или за кооперация с много жилища.Ти си с радиално захранване от селска магистрална мрежа и за теб важи 6/10 квадрата мед/ алуминий до таблото.
Хайде пусни си магистрално захранване в къщата от 16/25 квадрата да видим как ще връзваш контакти и осветление.
Трябва да я изкъртиш,за да прокараш кабелите.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: Xoлдън]  
Автор rrd (непознат )
Публикувано06.04.10 19:23



Сградата се състои от 2 магазина и 3 жилищни етажа за което ще ми сложат 5 електромера.6 мм2 мед или 10 мм2 алумин е в случай за захранване на апартаментни табла според наредбата.Аз говоря за 16/25 за захранване на главното табло от стълба.От таблото за всеки етаж ще захранвам с 10мм2.Живея в градче до морето тук алумин почти не се изплозва.Всяко лято поради ниско U изгаря поне по 1 двигател я на климатик или хладилник.



Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: rrd]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано06.04.10 19:52



Зависи каква мощност си заявил.Ако си заявил малка мощност,за да не плащаш оправяй се сам.
А отклоненията ти трябва да бъдат по 6 квадрата,
И зависи какви са магазините.Не е едно и също да продаваш дамски парцалки,или хранителни стоки.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: Xoлдън]  
Автор rrd (непознат )
Публикувано06.04.10 20:36



Не съм заявил малка мощност за да не плащам по-малко даже обратното.Чак сега се загледах като ще ми пускат кабела.В случая от 1 до 6 kw таксата за присъединяване е една.А на мен по проект са ми писали че ми трябват по 3 kw за всеки магазин.Тоест да беше записано и 6 kw таксата щеше да бъде същата.Щом таксата е една и съща от 1 до 6 kw, а в момента съм заявил 3 kw, би трябвало с молба да могат да ми пуснат имаксималните 6 kw без това да ми се отрази на таксата.Може да искам да сложа по един климатик след време.Но вече тогава този кабел от 10мм2 няма да е достатъчен.Разстоянието от стълба до таблото е 40 метра и там също ще имам пад на U.На мен ми е интересно дали има минимално допустимо сечение на проводници за присъединяване от стълбоветв към Таблото в което се намират електромерите.Както има минимално допустимо сечение за контакти ,осветление и така нататък.



Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: rrd]  
Автор rrd (непознат )
Публикувано06.04.10 20:40



Малко объркано пиша за което се извинявам.Електроразпределителните дружества ограничават консумацията не само с дебелината на проводниците, но и с ампеража на предпазителите.Не знам какъв им е проблема при положение че искам да си платя вместо 10 мм2 да ми пуснат 16 мм2.



Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: rrd]  
Автор niki_eeeo (непознат )
Публикувано06.04.10 22:41



При теб сечението на кебела би следвало да се определи от трайния работен ток изчислен на база на заявената от теб обща мощност за петте ти пратиди. Допустимия ток за СВТ 10мм2 положен в земя е 83А. Т.е. за твоя кабел СВТ 4х10мм2 (предполагам, че електромерите са разпределени между трите фази) е нормално да го товариш с по 63А на фаза, което отговаря на 13-14кW на фаза. Ако два от апартаментите са ти по 6kW и са на една и съща фаза, сумарно те са 12кW < 13-14kW. С две думи кабела няма да се прегрее. А загубата на напрежение в кабела можеш да си я сметнеш тук:

но имай в предвид, че ако не ти са симетрично натоварени трите фази загубата на напрежение се увеличава!



Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграда [re: niki_eeeo]  
Автор rrd (непознат )
Публикувано07.04.10 01:05



niki_eeeo може ли да ми дадеш линк за допустимите токове на кабели СВТ, защото аз не можах да намеря.Все пак се гледа че линията е четирипроводна и допустимият ток е по-малък отколкото двупроводна.



Тема Re: Сечение на проводник за захранване на сграданови [re: rrd]  
Автор niki_eeeo (непознат )
Публикувано07.04.10 07:34








Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.