Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:12 30.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема брой глидери и топломери?  
Автор vladimir1OOO (непознат )
Публикувано18.09.09 19:03



Здравейте!
Къде мога да намеря официална информация за изчисление и максимално допустим брой глидери които мога да сложа за отопление в едно помещение.
Става въпрос за панелни блокове отоплени от Топлофикация - София.
За сега съм подготвил двоен радиатор 2 х 10 заедно, но подразбрах, че имало опастност да ми сложат два топломера- как стоят нещата?

Редактирано от vladimir1OOO на 18.09.09 19:04.



Тема Re: брой глидери и топломери?нови [re: vladimir1OOO]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано18.09.09 20:00



В панелките имаш стари радиатори,които са сметнати от проектантите.Във всички сериозни магазини имат таблици за топлоотдаване на различните видове радиатори и можеш да си направиш сметката.Няма максимално допустим брой глидери,понеже имаш терморегулаторен вентил.
Аз съм сложил в хола от 17.5 квадрата 20 алуминиеви глидера 30 см. и 8 на 60 см в кухня от 10 квадрата.Не ми се гледат данните,но общата им мощност е около 3 киловата,но действително потребяваната е около 700-800 вата за зимния сезон( с топлоизолация).


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: брой глидери и топломери?нови [re: Xoлдън]  
Автор vladimir1OOO (непознат )
Публикувано18.09.09 21:06



Ок!
Част от моето питане е и относно втори топломер-да ли от фирмата за топлинно счетоводство ще ме принудят да сложат такъв. Ясно е , че ще го препрограмират/настроят по друг начин за моя случаи/ но най-малкото защо да плащам и самия втори топломер.
За едната стая и тя е 16 кв.м. х 2.7м =43.2куб.м.
А Вие може да сте със собствено котле или камина и затова да си слагате колкото искате глидери ама тия ор фирмата в моя случай не се знае какво мислят.
Май ще е добре май тях да питам. Ама не е добре защото до сега ако не са слагали втори топломер да не рекът да почнат така да практикуват.
А това за втори топломер само съм го слушал не знам да ли е вярно. И пак не знам да ли е регламентирано всичко това.



Тема Re: брой глидери и топломери?нови [re: vladimir1OOO]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано19.09.09 08:46



Ако двата комплекта от по 10 глидера са свързани заедно ще има само един топломер.Но ако са отделни ще са два.Топломера се монтира на средата на радиатора на височина 2/3 от височината на радиатора.Според типа на топломера има такива,които се програмират за конкретния радиатор и не програмируеми при които се прилага в сметката коефициент според радиатора.Така,че няма значение с колко глидера си.Като сменях панелните (ламаринени) радиатори с алуминиеви си направих сам сметката и не сбърках.
Не съм с котле и съм към топлофикация.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: брой глидери и топломери?нови [re: Xoлдън]  
Автор vladimir1OOO (непознат )
Публикувано22.09.09 10:59



Разбрах, но ми се щеше да го видя регламентирано.
А и формулите и методиката на самата фирма за топлинно счетоводство ако ги имаше ще е още по добре.



Тема Re: брой глидери и топломери?нови [re: vladimir1OOO]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.09.09 12:30



Има ги на сайта на ДКЕВР.Не ми се рови да ти давам точния линк.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.