Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:22 01.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема Sfaziraneнови  
Автор rzgpp (непознат )
Публикувано16.05.09 12:54



Zdr.!Iskam da popitam za info za ured chrez koito da se izvurshva sfazirane...i moje li tova da stava s rotametur ili toi e samo za opredelqne posoka na vurtene na fazite?I kude moje da se nameri takova neshto na prilichna cena?a_b_c-edna posoka na vurtene,b_a_c-druga posoka,b_c_a-pak sushtata posoka i tova li shte pokaje rotametura.....e i....sfazirame a_b_c s b_c_a????Ili puk se vurti v edna posoka samo kogato si ucelil a_b_c?Sujalqvam moje da vi se stori glupav vuprosa....no...qvno nqkoi neshta ot teoriqta mi nakucvat puk i nqmam info za toq rotametur...!

p.p. Qsno mi e che a_b_c sa uslovno imenuvani...trafove i t.n.,grupa na svurzvane...vse pak koito znae da ne se skupi,obshto vzeto puskam temata zashtoto sporim s edin kolega dali rotametura stava za sfazirane....problema e che nqmame rotametur....da si pravim opiti...inache shteshe da se izbistriqt neshtata!:)A s osciloskop ne mi se zanimava,puk i e trudno da se nameri!<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от rzgpp на 16.05.09 13:12.</EM></FONT></P>

Редактирано от rzgpp на 16.05.09 13:13.



Тема Re: Sfaziraneнови [re: rzgpp]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.05.09 13:51



Като за начало го напиши това чудо на кирилица че тази латиница ми е малко крива. Колкото до поредност на фазите - има си уредчета за тази цел, има си и релета, някой преди време беше дал много интересна схема. Как се прави същинското синхронизиране съм го учил по електротехника в училище - най-простото е с 3 лампи. Как се прави може да се прочете от почти всеки учебник по електротехника.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Sfaziraneнови [re: Диaн]  
Автор rzgpp (непознат )
Публикувано16.05.09 16:13



Ave to i az sum go uchil v uchilishte edno vreme,ama stavashe duma za sinhronizaciq na sinhronni generatori edin kum drug,ili kum mrejata....i edno ot usloviqta za sinhronizaciq e da sa ti sfazirani dvata generatora,ili generatora s mrejata.......posle veche gledash s tiq lampi i sinhronoskopa,za da ucelish tochniq moment kogato da vkluchvash,kato ti sa ti pochti izravneni dvete chestoti,naprejeniqta suvpadat po golemina i faza i t.n......vse pak blagodarq!Az malko po za drugo neshto pitah....za dva trafa v podstanciq primerno....i po konkretno stava li rotametura za taq rabota....!Moje bi ne sum bil qsen!



Тема Re: Sfaziraneнови [re: rzgpp]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано16.05.09 16:23



Колега, както казва и Диан, пиши на кирилица, иначе може някой да иска да ти помогне, но да няма нерви да чете "маймуницата".
"Ротаметърът" - не съм чувал такъв термин - или по-просто въртележката, служи само за определяне на фазовия ред. Сфазиране можеш да направиш с мерене на напрежението между фазите на двата източника във всички възможни комбинации. Разбира се нужно е тези напрежения да са в обхвата на работа на волтмера ти. Ако трябва да сфазираш например два трансформатора на 400 V не е проблем. Хващаш единия край на прибора на фаза А на първия източник и мериш и записваш напреженията към всяка фаза на втория. Там където имаш 0 V вероятно е едноименната фаза. Вероятно, защото може и да не си допрял сондата достатъчно добре. Затова повтаряш процедурата с всички комбинации, докато достигнеш ясен резултат за всяка фаза. Но ако не си сигурен, по-добре разгледай въпроса само на теория, с тока няма шега!



Тема Re: Sfaziraneнови [re: rzgpp]  
Автор LZ5PL (непознат )
Публикувано16.05.09 16:29



Докато напиша първия отговор ти си пуснал пояснение.
За генераторите - зарежи ги тези лампи, така е било едно време. Сега си има автоматични синхронизатори, няма нужда операторът да стои с пръст на бутона и да гледа синхроноскопа.
За подстанция нещата са горе-долу както писах в предишния отговор, с тази разлика че не можеш да мериш директно между фазите на напр. шини 20 kV. За целта има измерителни трансформатори 20/0,1 kV и описаната процедура се прави между вторичните им намотки, на напрежение 100 V междуфазно. Разбира се такова сфазиране се прави само при първоначалното пускане на уредбата, после трансформаторите винаги са сфазирани. Единствено ако отнякъде е възможно да се подава напрежение от генератор се слага система за контрол на синхронизма при включване.



Тема Re: Sfaziraneнови [re: LZ5PL]  
Автор rzgpp (непознат )
Публикувано16.05.09 16:45



Ami da ako e 0 V mejdu fazite na dvata trafa,to togava se predpolaga che sa ednoimenni(uslovno)...i obshto vzeto mojesh da priemesh che si sfaziral,a tova che ne e shega toka go znam ot tosta otdavna:)...i az lichno...ne che mi se e nalagalo chesto,no si polzvam edin mn prost nachin za sfazirane.. s koito prakticheski ne mojesh da sburkash...no vse pak toq moq geroi,deto mi e kolega e rabotil v EON i mi razviva teoriqta,che sfazirali s rotametur!Sorry,ama sega shte si poizteglq edna programka i sjhte pisha na kirilica sledvashtiq put,che ima problem malko!



Тема Re: Sfaziraneнови [re: rzgpp]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано16.05.09 22:46



В София ,около "Сердика" и "Екзарх Йосиф" в magazin за електротехника сам виждал подобен уред,цена към 60 лв-кутийка с 4-5 много добре изолирани кабелчета и дисплеи .
Относно "синхронизиране в пръстена" материята изисква перфектно познаване на много параметри...





Тема Re: Sfazirane [re: rzgpp]  
Автор Fordesc (Улав)
Публикувано03.06.09 15:51



Колега, защо не обясниш какво разбираш под "ротаметър"? В измерването на разход на флуиди има такова нещо, но в силовата електротехника? Може и да бъркам...
Поздрави!




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.