Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:57 02.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема въпрос за катодни отводителинови  
Автор xoxo© ()
Публикувано04.03.09 11:13



Катодни отводители на шнайдер (merlin gerin), дават ги с прилежащ прекъсвач 40А крива C, когато катодния отводител е за 40kA. Дотук хубаво, но главният прекъсвач, който е преди катодния отводител в схемата ми е 63A, също крива C, звънях в представителството на Шнайдер, и ми казаха, че така няма проблем, също говорих с един специалист от фирма, която се занимава със заземяване (блиц гард), и той също ме увери, че така е добре, но не ми дава мира следната мисъл - след като прилежащият прекъсвач е за по-малък ток, няма ли той да изключи пръв при пренапрежение, та нали целта е да изключи главният прекъсвач, а той е за по-голям ток?
Четох в литературата на Шнайдер, нищо не се казва по този въпрос.
Може ли някой да ми даде аргументирано обяснение как трябва да бъде, и/или евентуално източник от който да прочета?

Редактирано от xoxo© на 04.03.09 11:14.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.03.09 13:12



Тия 40 kA са за време ,което прекъсвача няма да усети,понеже са микросекунди.
Работата не е толкова проста както си мислиш.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано04.03.09 14:54



Ще отговориш ли или ще ми обясняваш какво аз си мисля?
Все пак времето на пренапрежението може да е по-дълго. Какво се случва тогава? Прекъсва прилежащия АП и всичкото пренапрежение отива към консуматорите?

Редактирано от xoxo© на 04.03.09 15:12.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.03.09 16:40



Вече няма катодни отводители като ново изделие.
Сега се произвеждат ограничители на пренапрежение.
Те са предвидени за краткотрайни пикове от комутация,или атмосферни пренапрежения с продължителност няколко микросекунди.Един автомат изключва за стотина милисекунди.
И тогава се говори за други неща.

П.П. Не е признак на лош вкус да се държиш с с уважение към другите.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано04.03.09 18:47



Не знам какво имаш предвид с това че вече нямало катодни отводители като ново изделие. Може би в такъв случай заблуждават потребителите.
Ето какво пише за изделието в сайта на шнайдер:
-------------------------
Катодни отводители PRD
Защита на електрическите инсталации и консуматорите от пренапрежения от атмосферен (мълнии) и комутационен характер. За мрежи ТТ,ТN,IT
Imax(8-20s) до 65kA
In номинален разряден ток до 20кА
Up остатъчно напрежение max1,2- 2kV
Оперативна индикация ДА
Клас 2
-------------------------
Ако правилно разбирам, това нещо ще защитава само при краткотрайни пренапрежения и ще пусне към консуматора по-продължителни такива.

Ако ми посочиш литература в която това е обяснено като хората ще е най-добре.

П.С.
Уважение имам голямо, очаквам същото към мен.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.03.09 21:07





от стр.482 нататък.Материала е на английски.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано05.03.09 08:08



благодаря, сега ще го видя



Тема Re: хохо истината е следната [re: xoxo©]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано05.03.09 13:51



Сега поради това че в БГ то се пише безразборно и нарочно биват сменяни и променяни техническите термени и понятия с една единствена цел дадена фирма да се наложи на пазара. Същевременно и скапанато ни висше образование води до неразбиране на това което се предлага като стока.
Разгледах на Шнайдер майдер боклучките. Всъшност така наречения от теб "прилежащ прекъсвач" е средство с което ако ти се наложи да подмениш изгърмялия отводител да прекъснеш ел. енергия, която достига до отводителя. С цел да опазят твоето здраве и ако се е повредил и процеса на разряд непрекъсва във времето да го преустановиш. Та всъшност да кажем фаза и нула просто ги връзваш на входящата клейма на всеки прекъсвач и от там прехвърляш към консуматорите. А от изходящите на прекъсвачите прехвърляш към отводителите. Само че наистина си в правото да си зададеш въпроса ако издумкат прекъсвачите кво става с отводителите тогава за какъв чеп ще са те там. А направо ти казвам при първата светкавица ще засветят ярко ярко. Та тва решение не е много добро.
http://web.schneiderelectric.bg/bgnew/downloads/ed/install/SurgeArrestors.pdf

например стр. 39



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 05.03.09 13:53.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор n@x (непознат)
Публикувано08.03.09 20:54



Казано с две думи прекъсвача преди разрядника защитава разрядника от късо съединение в него което се получава при изтичане на ресурса му (след няколко сработвания). Ако го няма ще сработи главния и оставаш без ток.



Тема Хмнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Q23 (чудо)
Публикувано08.03.09 20:58



Хм, то при директно попадение на мълния в инсталацията много неща ще засветят "По ярко от хиляди слънца", ако мога така да се изразя.
Ако се прецака (изключи) прилежащия прекъсвач е ясно, че ограничаване на пренапрежението няма да има.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.