Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:27 27.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема въпрос за катодни отводители  
Автор xoxo© ()
Публикувано04.03.09 11:13



Катодни отводители на шнайдер (merlin gerin), дават ги с прилежащ прекъсвач 40А крива C, когато катодния отводител е за 40kA. Дотук хубаво, но главният прекъсвач, който е преди катодния отводител в схемата ми е 63A, също крива C, звънях в представителството на Шнайдер, и ми казаха, че така няма проблем, също говорих с един специалист от фирма, която се занимава със заземяване (блиц гард), и той също ме увери, че така е добре, но не ми дава мира следната мисъл - след като прилежащият прекъсвач е за по-малък ток, няма ли той да изключи пръв при пренапрежение, та нали целта е да изключи главният прекъсвач, а той е за по-голям ток?
Четох в литературата на Шнайдер, нищо не се казва по този въпрос.
Може ли някой да ми даде аргументирано обяснение как трябва да бъде, и/или евентуално източник от който да прочета?

Редактирано от xoxo© на 04.03.09 11:14.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.03.09 13:12



Тия 40 kA са за време ,което прекъсвача няма да усети,понеже са микросекунди.
Работата не е толкова проста както си мислиш.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано04.03.09 14:54



Ще отговориш ли или ще ми обясняваш какво аз си мисля?
Все пак времето на пренапрежението може да е по-дълго. Какво се случва тогава? Прекъсва прилежащия АП и всичкото пренапрежение отива към консуматорите?

Редактирано от xoxo© на 04.03.09 15:12.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.03.09 16:40



Вече няма катодни отводители като ново изделие.
Сега се произвеждат ограничители на пренапрежение.
Те са предвидени за краткотрайни пикове от комутация,или атмосферни пренапрежения с продължителност няколко микросекунди.Един автомат изключва за стотина милисекунди.
И тогава се говори за други неща.

П.П. Не е признак на лош вкус да се държиш с с уважение към другите.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано04.03.09 18:47



Не знам какво имаш предвид с това че вече нямало катодни отводители като ново изделие. Може би в такъв случай заблуждават потребителите.
Ето какво пише за изделието в сайта на шнайдер:
-------------------------
Катодни отводители PRD
Защита на електрическите инсталации и консуматорите от пренапрежения от атмосферен (мълнии) и комутационен характер. За мрежи ТТ,ТN,IT
Imax(8-20s) до 65kA
In номинален разряден ток до 20кА
Up остатъчно напрежение max1,2- 2kV
Оперативна индикация ДА
Клас 2
-------------------------
Ако правилно разбирам, това нещо ще защитава само при краткотрайни пренапрежения и ще пусне към консуматора по-продължителни такива.

Ако ми посочиш литература в която това е обяснено като хората ще е най-добре.

П.С.
Уважение имам голямо, очаквам същото към мен.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.03.09 21:07





от стр.482 нататък.Материала е на английски.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано05.03.09 08:08



благодаря, сега ще го видя



Тема Re: хохо истината е следнатанови [re: xoxo©]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано05.03.09 13:51



Сега поради това че в БГ то се пише безразборно и нарочно биват сменяни и променяни техническите термени и понятия с една единствена цел дадена фирма да се наложи на пазара. Същевременно и скапанато ни висше образование води до неразбиране на това което се предлага като стока.
Разгледах на Шнайдер майдер боклучките. Всъшност така наречения от теб "прилежащ прекъсвач" е средство с което ако ти се наложи да подмениш изгърмялия отводител да прекъснеш ел. енергия, която достига до отводителя. С цел да опазят твоето здраве и ако се е повредил и процеса на разряд непрекъсва във времето да го преустановиш. Та всъшност да кажем фаза и нула просто ги връзваш на входящата клейма на всеки прекъсвач и от там прехвърляш към консуматорите. А от изходящите на прекъсвачите прехвърляш към отводителите. Само че наистина си в правото да си зададеш въпроса ако издумкат прекъсвачите кво става с отводителите тогава за какъв чеп ще са те там. А направо ти казвам при първата светкавица ще засветят ярко ярко. Та тва решение не е много добро.
http://web.schneiderelectric.bg/bgnew/downloads/ed/install/SurgeArrestors.pdf

например стр. 39



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 05.03.09 13:53.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор n@x (непознат)
Публикувано08.03.09 20:54



Казано с две думи прекъсвача преди разрядника защитава разрядника от късо съединение в него което се получава при изтичане на ресурса му (след няколко сработвания). Ако го няма ще сработи главния и оставаш без ток.



Тема Хмнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Q23 (чудо)
Публикувано08.03.09 20:58



Хм, то при директно попадение на мълния в инсталацията много неща ще засветят "По ярко от хиляди слънца", ако мога така да се изразя.
Ако се прецака (изключи) прилежащия прекъсвач е ясно, че ограничаване на пренапрежението няма да има.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: n@x]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.03.09 08:32



Ресурс има при много старите конструкции.Тогава слагаха броячи на сработвания.Сега нещата са доста по различни.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: n@x]  
Автор xoxo© ()
Публикувано09.03.09 12:59



дотук нищо полезно не научих от вас. благодаря на Холдън за материала, но и там нещата бяха доста "постни" по въпроса.
интересува ме какво устройство може да ме защити от пренапрежения, които може да са по-продължителни от 8-20 us. Не че изключвам възможността да има в близост попадения на мълнии, но повече ме притесняват пренапрежения идващи от електроснабдителната компания.
виждал съм изгорели UPS-и и не ми се ще с моя да се случи подобно нещо. вероятно в него също има някакви защити, но предпочитам да не разчитам само на тях. някак не ми се вярва всички възможни пренапрежения от комутация или дявол знае от какво да са с продължителност само няколко микросекунди.
предназначението на прилежащия прекъсвач ми е ясно, то си е описано, но ми се ще той да не изключва, освен при трайно повреждане на катодния отводител, когато вече трябва да се подмени патрона.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано09.03.09 16:25



Ами на мен що не благодариш а искамммм благодарностииии много и без край.
А от мен едно съветче почети още малко, разрови се в литературката и ще откриеш това що ти требва.
Па ако разбираш и от електроника ще си сглобиш едно такова чудо, което ще ти поеме тия 8-20 микро секунди или пък ще откриеш такова устройство дето ще ти регулира ненормалното напрежение от ЕРП то.
Обаче много искаш тъй да знаеш.

А в последно време са се навъдели разни питащи на които им се плаща за тия работи да ги знаят.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.03.09 19:52



Постен ти е мозъка,за да разбереш,че става дума за различни неща.
Ако искаш да се предпазиш набий си един два кола от поцинкован винкел 60 с дължина 4 метра в двора и си вържи нулата с него с проводник поне 16 квадрата мед.
Ти искаш да се предпазиш от постоянно повишаване на напрежението,което става, когато циганите откраднат нулата.За тая цел ти трябва яко заземяване та и без нула да ти е мирна главата,ама трябва да е яка та да поемеш и на комшиите товара.
А темата е дискутирана много пъти.Има си и устройства за целта,а не катодните ти отводители.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано09.03.09 20:36



струва ми се, че искаше уважение някакво...
както и да е.
случаят не е тривиален и не става въпрос за моя двор.
ако е било дискутирано, дай ми линк. въпроса е там, че не знам кое ще изчезне, защото става въпрос за камион натоварен с техника (ПТС), който се включва на различни места и няма начин да знам какво мога да очаквам.
при трифазна петпроводна система не съм убеден, че добро заземяване може да помогне при отпадане на неутралата. Имам заземителен кол, но понеже се забива на различни места и после се вади, не може да се постигне добро земно, а и понякога плъзват разни брумове, та не винаги е добра идея да се връзва неутралата със земята непосредствено при таблото на камиона.
може би най-добре е да се работи само на агрегат и с локално заземяване доколкото може да се получи.
катодния отводител го сложих така или иначе. все от нещо ще пази.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: Djasta-Prasta]  
Автор xoxo© ()
Публикувано09.03.09 20:37



ти не си ми казал нищо, за което да ти благодаря, само бла бла
колкото до плащането, не съм учил за енергетик, специалността ми е друга, но ми се налага и с това да се занимавам.
и без твоя акъл мога да се сетя, че има литература, но тия форуми са за това хората да си помагат.
ако не можеш или не искаш, не е нужно да се заяждаш.

Редактирано от xoxo© на 09.03.09 20:41.



Тема Re: въпрос за катодни отводителинови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано10.03.09 10:06






Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.