Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:27 12.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: хм....нови [re: Диaн]  
Автор DEL. (непознат )
Публикувано08.02.09 20:22



При кпацитивен характер на товара дъгата се гаси по-трудно от там вече идват проблеми за комутационната апаратура разбирай прекъсвачите. Колкото до синхроннните генератори - при капацитивен характер на товара проблема е че тока започва да "бута" ротора образно казано и да се опитва да повиши честотата което не е мнго добро за системата.

Колкото до прословутото повишаване на напрежението то си е мит, прочети някоя дебела книжка и ще ти стане ясно защо при включване на капацитивен товар в нормална мрежа започва да се повишава напрежението. Общо взето - нормалния характер на товара в мрежата е индуктивен и когато включиш капацитивен товар на местно ниво оправяш косинуса, обаче като мине "1" и отиде в капацитивния сектор то напрежението пак започва да пада, тогава ако му включиш индуктивен товар пък почва да се вдига.

2-литровото по избор но да е безалкохолно че сега съм на хапчета... после и шуменско може да е

Ето виждаш ли - хората от заводчето правят хубаво на мрежата .........а онези обирджии вместо благодарствено писмо .......800лв!



А с комутационната апаратура , защо така става с дъгата при капацитивен .......или при индуктивен товар,май няма разлика между двата.

За сега само чайче, няма още за литърче





Тема Re: хм....нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.02.09 08:28



Холдън-е, сгласен съм че ако почнеш да помпиш в мрежата реактивна капацивна енергия и се повишава напрежението но от къде според теб става това повишаване?? до къде може да се повиши? Все пак при паралелен трептящ кръг най-високото напрежение в контура е при резонанс. ОК съгласен съм че си си играл с подобен компенсатор и си постигнал прекомпенсация на мрежата - НО до къде е била прекомпенсацията? най-вероятно за твоя си сегмент на мрежата а на съседните си пооправил косинуса

Има си учебници, описано е влиянието на косинуса върху изходното напрежение на синхронен генератор, има и една малко интересна глава относно "реакцията на котвата". Не ме закачайте на тема синхронни машини че 3 пъти съм бил на ликвидация докато ги взема

Колкото до DEL.
Не, различно е гасенето на дъъгата при капацитивен и индуктивен товар, едно от условията да има стабилна дъга е точно да има някакъв реактивен ток (разминаване между ток и напрежение). Все пак ако не ми вярваш се поразрови из каталозите на по-големите фирми които продават комутационна апаратура и ще видиш че се продават контактори, някъде в страни си пише "за кос. фи 0.9 индуктивен", после пише "ако ще се ползва за капацитивен товар да се умножава по коефициент" а за капацитивни батерии си има съвсем отделен клас контактори или нормалните се товарят на 30% и пак не държат много.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Капацитет на кабел?нови [re: Xoлдън]  
Автор bobinator (непознат )
Публикувано09.02.09 08:51



След по подробно разпитване как е положен кабела, всъщност се оказа че са положени 3 жила по 500 м, на 20 кВ. Ако това е от помощ.



Тема Re: хм....нови [re: Диaн]  
Автор DEL. (непознат )
Публикувано09.02.09 08:56



мммм....Да! Дъгата загася при преминаване на тока през нулата. При реактивен товар U и I са разместени на определен ъгъл и при преминаване на тока през нулата, напрежението има някаква стойност и е едно от нещата които спомагат дъгата да се запали отново. С капацитивния товар нещата са по-лоши при пусковите процеси.

Редактирано от DEL. на 09.02.09 09:02.



Тема Re: Капацитет на кабел?нови [re: bobinator]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.02.09 09:13



Начина на полагане няма значение за монофазни кабели,понеже всяко жило има собствена мантия.Виж линка по-долу,който съм дал.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: хм....нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.02.09 09:26



Не съм си играл с компенсатора,а по моя идея производителя го програмиран да може да работи в режим на прекомпенсиране със зададена мощност.Прекомпенсирането беше до ниво макс.напрежение на шини.
Повишението на напрежението идва от преноса на реактивна енергия през трафата.При трансформация на чисто активна енергия спада на напрежение в трафата е малък.Когато компенсатора компенсира напълно индуктивната енергия колебанието на напрежение е най малко.При прекомпенсиране с постоянна капацитивна енергия компенсатора добавя към нея и необходимата за компенсация на индуктивната.
В случая компенсатора е свързан към шини СН на трансформатор 180 MVA на 220 kV към системна подстанция.В режим на прекомпенсация работи на най ниско стъпало на янсена.
С малко сметки може да се подбере режима.Естествено трябва да се знаят токовете на късо и данните на трафа.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: хм....нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.02.09 19:37



Добре де, но пак опираме до "работа на парче" с тази система ти прекомпенсираш само твоето си парче от баницата (трафа и това около него) а системата е голяма и е съвкупност от паралелни и последователни активни и реактивни елементи като съвкупност какъв е бил тока? Нека да не забравяме и капацитивната реактивна съставяща от далекопроводите...

Писна ми честно казано да обяснявам - има си читанки, който е на зор да чете за влияние на характера на товара върху синхронния генератор. Аз 3-ката на времето я избутах без преписване.

За сведение - единствения компенсатор който някога е работил в нашата система е бил в Шумен-ско за него ли става въпрос?

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: хм....нови [re: Диaн]  
Автор bobinator (непознат )
Публикувано11.02.09 15:47



Мерси на всички! Доста ми помогнахте!





Тема Re: Капацитет на кабел?нови [re: bobinator]  
Автор L.lvanov (непознат )
Публикувано06.03.09 17:37



Здравейте, нашата фирма предлага реактори за компенсация на капацитивната енергия на кабели. Точни разчети за необходимата реактивна мощност може да се направят след заснемане товаровия график на предприятието. Ориентировъчната капацитивна мощност на посочения кабел е между 30 и 33 kVAR на километър.
За координати: www.stimar-bg.com




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.