Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:23 22.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Interesnoнови  
Автор Timo ()
Публикувано09.01.09 20:13



Zdraveite, imam interesen slu4ai i do sega ne sam se sre6tal s takav. Ima nagrevatelna grupa s 8 kw tovar, zazemena e na 3 OM svarzana e kam idealnata nula i se predpolaga 4e vsi4ko e nared no se okaza savsem slu4aino 4e s armaturata na sgradata se polu4ava iskra. Merja armatura kam nula i vsi4ko e nared, merja armatura kam zazemjavane i vsi4ko e nared kogato se pusne nagrevatelnat grupa se polu4ava tozi efekt no ute4ka njama, faza njama a se polu4ava iskra. Mnogo mi e interesno ako njakoi ima logi4en otgovor molja da spodeli. Ima6e edna teorija navremeto si spomnjam sas zazemjavaneto i vlo6avaneto na potenciala no ne se se6tam kakva be6e.



Тема Re: Interesnoнови [re: Timo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.01.09 00:15



бъзикаш ли се или си сериозен?? - това като начало

иначе какъв е нагревателя 3 или 1-фазен че не разбрах? Все пак ако е монофазен тока ти е доста голям и като сметнеш ток по съпротивление на жицата... и т.н.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Interesnoнови [re: Timo]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано10.01.09 14:39



Чак пък интересно.Най-напред пиши на кирилица, че по е разбираемо. Щое е тва арматура? За арматурата на стоманобетона ли говорим или за електрическата мрежа на сградата. Второ идеална нула нема, това е чудо непознато. В наредба № 3 има грешки точно със зануляването и заземяването. На туи отгоре я кажи сега къде е таз искра че ми става много интерсно, що като издърпвам щепсела от контакта все ми искачат искри?
Тоз нагревател как е заземен и занулен. Па кажи колко фазен е как е вързан към захранването бе. Ей така сега карти ли ще хвърляме. А като махнеш заземяването кво става или зануляването? пак ли има искри в арматурата.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Interesnoнови [re: Djasta-Prasta]  
Автор Timo ()
Публикувано10.01.09 18:11



Dran Bram, dobre.



Тема Re: Interesnoнови [re: Диaн]  
Автор Timo ()
Публикувано10.01.09 18:18



Nese bazikam, monofazen e i toka naistina ne e malak. Interesuva me konkretno efekta s vlo6avane na potenciala v nulata. Tova e!
Kam zemja mi e s 10 mm2 a kam nula s 4mm2, slu4aino popadnah na armaturata v sgradata i go zabeljazah. Nagrevatelite sa suhi kato na akumulira6ta pe4ka v trabna razvodka i ztopljat antifriz za 4ilar kato pomo6tno sredstvo. Inak vsi4ko raboti perfekno.



Тема Re: Interesnoнови [re: Timo]  
Автор Дoдoв ()
Публикувано10.01.09 21:24



На мен пък ми е интересно, че от много форуми те хокат да пишеш на Кирилица, но ти си дебела кратуна. Замерваш с мултицет фазата - спрямо нулата, заземяването и арматурата. Какви напрежения получаваш?



Тема Re: Interesnoнови [re: Timo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано10.01.09 22:02



Теоретично говоря защото не съм видял и не съм замерил нищо.

Предполагам че всичко си е по изискванията - в таблото си имаш повторен заземител така че там теоретично се изравнява потенциала на земята с нулата. Така че проблема най-вероятно се получава от това че имаш кабел с определена дължина и сечение - изчисляваш си съпротивлението, по него проточа ток с големина 8000/220=36.7 А според закона на ом... и получаваш колко ти е напрежението спрямо арматурата съвсем теоретично.

Само да предупредя че арматурата не може да се ползва по какъвто и да е предлог за заземител!!! Това е при условие че някой не те е изпреварил и не ползва арматурата и да имаш напрежение то него. Пък и който е сложил 4 квадрата за такъв товар за продължителна работа нещо не е имал акъл у главата според мен.

А да, драскай на кирилица, по-лесно се чете.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Interesnoнови [re: Диaн]  
Автор Timo ()
Публикувано12.01.09 20:17



Ок, на кирилица

latinicata mi e po dobra " 4ernorizec Hrabar "
Сега сериозно. Таблото не е заземено, заземена е уличната касета но разстоянието не е много голямо. Това 4мм2 е моя идея защото нямам алтернатива инак по дебелото е подобре. Нагревателната група се управлява с контролер през 2 kW когато има нужда за да се реализира икономия, не се бях сетил за вариянта някои друг да се е закачил за арматурата и да е с друга фаза. Благодаря за идеята, ще разместя фазите. Предполагам че това главоболието, инак закона на ОМ ми е известен та нали все пак сме от енергетиците



Тема Re: Interesnoнови [re: Timo]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано17.01.09 00:09



Това най-вероятно е електростатичен разряд.

Ако устройството, което включваш е заредено до няколко кV, при доближаване на щепсела му до заземен метал, въздухът пробива. Разрежда се капацитетът на устройството към земя.

Зареждането на капацитета може да става при изключване. Индуктивния ток при изключване може да е достатъчен, за да зареди малкия капацитет към земя до десетки кV. Възможни са и други пътища за да се получи голямо напрежение върху малък капацитет. Зареждането до високо напрежение може да има статистическа повторяемост и може да не се проявява на всеки опит, освен ако индуктивния ток при изключване да е причината, защото тогава вероятността за такъв заряд е близка до 1.

Задържането на заряда може да е с времеконстанта от няколко часа или дни - зависи от качеството на изолацията и влажността на въздуха. Може подовата настилка да доминира в утечното съпротивление към земя. Ниската относителна влажност много помага.

Никой не си е закачил фазата към арматурата. Това е сигурно. Смяната на фазата на твоя уред няма да промени нищо. Вече си обяснил, че арматурата няма потенциал спрямо земя.



Тема Re: Interesnoнови [re: Bpeдитeл]  
Автор Timo ()
Публикувано17.01.09 14:41



Токове на Фуко

Повярвай ми намат нищо общо а и всичко е наред. Някой ползва арматурата на сградата като заземител и от това се получава. Разменях фазите и всичко е наред. Мислех за варианта с нарушена изолация на проводник но небеше от това.
Приключвам темата с интересното




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.