Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:26 18.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Правилната помпа за локално парно?нови  
Авторdii (Нерегистриран)
Публикувано22.11.08 19:37



Ситуацията е следната: Къща на 2 етажа, котела е в мазето, разширителния съд в подпокривното пространство. тоест от помпата (точно преди котела) до горе са около 10 метра. Сга е монтирана WILO Star RS 25/4. Един специалист изрази съмнение че помпата няма да има достатъчно напор.
Моля за мнение и от друг специалист



Тема Re: Правилната помпа за локално парно?нови [re: dii]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.11.08 19:41



Не съм се занимавал с помпи за парно,но там напора не е важен,защото само въртиш водата и при покой напора е еднакъв на вход и изход.Т.е. не се налага да изпомпваш вода ,а само да я въртиш.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Правилната помпа за локално парно?нови [re: Xoлдън]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано22.11.08 22:28



Няма да работи.Купи си помпа за поливане 1.5кв.Тя ще върши работа.



Тема Re: Правилната помпа за локално парно?нови [re: Xoлдън]  
Авторdii (Нерегистриран)
Публикувано22.11.08 22:29



Абе и на мен ми дойде на ум че ако напора е по голям има вероятност да изхвърли водата през разширителния съд, ама понеже човека се занимава с термопомпени инсталации и е доста начетен та съм склонен да му повярвам, защото знае повече от мен



Тема Re: Правилната помпа за локално парно?нови [re: slaveiko1]  
Авторsinwt (Нерегистриран)
Публикувано22.11.08 22:48



Няма да стане с помпа за поливане.Ще я прецака бе.Като стане над 80'С водата кво ша прайм?



Тема Re: Правилната помпа за локално парно?нови [re: slaveiko1]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано23.11.08 10:18



Бе я не бълбукай човека.Ти знаеш ли какво е помпа 1,5 kW?
Не ми се ходи до мазето да видя колко киловата е помпата на абонатната станция,но за два входа по 8 етажа със стара абонатна е по малка.
А новите абонатни станции са с много по-малки помпи.Освен това ще има голям шум и няма да могат да спят.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Редактирано от Xoлдън на 23.11.08 10:19.



Тема едно време парното беше на самотекнови [re: dii]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано23.11.08 23:18



При котел в мазето, едно време парното беше на самотек - от конвекцията, без помпа.

Помпата ти е повече от достатъчна, даже на МИН мощност. Освен, ако не ти е грубо сбъркан цолажа на инсталацията


Бой, ебане, сръбска музика.


Тема Re: Правилната помпа за локално парно?нови [re: dii]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано25.11.08 08:34



В отговор на:

Автор: dii
Тема: Re: Правилната помпа за локално парно?

Ситуацията е следната: Къща на 2 етажа, котела е в мазето, разширителния съд в подпокривното пространство. тоест от помпата (точно преди котела) до горе са около 10 метра. Сга е монтирана WILO Star RS 25/4. Един специалист изрази съмнение че помпата няма да има достатъчно напор.
Моля за мнение и от друг специалист




Напора на циркулационната помпа зависи от елементите на инсталацията (тръби, фитинги,консуматори...), не от височината на инсталацията. Примерно тесните фитинги на ПЕ тръбите с алуминиева вложка имат голямо съпротивление и създават динамичен напор.

2v6


Тема Re: едно време парното беше на самотекнови [re: Caмия Инжинep]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано25.11.08 08:34



В отговор на:

Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано 23.11.08 23:18



При котел в мазето, едно време парното беше на самотек - от конвекцията, без помпа.

Помпата ти е повече от достатъчна, даже на МИН мощност. Освен, ако не ти е грубо сбъркан цолажа на инсталацията




2v6


Тема Re: Правилната помпа за локално парно? [re: dii]  
Автор Bpeдитeл (отговорен)
Публикувано15.12.08 20:40



Помпа не е нужна тогава, когато в тая инсталация с котлето има въглища или мазут и най-вече радиатори - т.е. нещо, което да генерира студ за затоплената вода.

Но когато водната риза на котлето е направена кухо в буквалния смисъл(от "специалист" топлотехник), тогава като се пита за слагане на помпа, помпата трябва да се сложи единствено в ризата, за да осигури еднопосочен поток, а не - преди нея и не - след нея. Е, такава помпа няма.

Ризата не се прави как да е. Помпата не е въпроса за да тръгне една затоплена вода да бъде измествана от охладена вода през големия кръг на цялата система. Защо ли помпата не влиза във въпроса? - Ми, генераторът на топлина (котлето) е няколко пъти по-мощен от помпата, за която се говори.

Тръбите имат съпротивление, което е пропорционално L/d, където L е държината на контура d е диаметърът на вътрешното сечение. Ризата също има съпротивление, което е пропорзионално на L/d на геометрията на ризата.

Съпротивлението на цялата дължина на тръбите трябва да е по-малко от съпротивлението на ризата. Когато ризата е прекалено дебела, сметнете какъв цол тръби са нужни за инсталация с 20м контур!

Сметнете следното: Ако съпротивлението на контура е равно на съпротивлението на ризата, каква част от генерирания поток от топлинния тапор ще тече през контура на инсталацията?

Отговор: Около 50%.

Ризата се прави тъънинка! Това го бях обяснявал преди години във Физика. Не съм топло-техник, но така стоят нещата. Те са обективни и не зависят от моята диплома, нито от тая на "топлотехника".




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.