Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:36 30.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛ  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано01.12.08 15:52



Някой дали е опитвал да корегира долната граница 40 С на слънчевия панел за забрана работата на помпата ? Става въпрос за пипане вътре в електрониката. Доста



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: ekcпepт]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.12.08 16:57



Какво искаш да направиш ако не е тайна?? ако е само да ти задейства помпа при определена разлика в 2 температури и над дадена температура - не е голям проблем да се направи с 2 операционни усилвателя например TL082 8 крака 2 ОУ в един корпус :)

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: ekcпepт]  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано01.12.08 21:50



Отваряш контролера,под дисплея на долната платка има един тример който определя долната граница на вкючване на помпата.Може да я регулираш от 10 до около 45 градуса.
Пипапаш само долния тример,не си спомням само посоката на въртене.
У С П Е Х



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: Cтoян]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано02.12.08 12:32



Благодаря за отговорите, тогава ще си го купя. Диан е прав, че може да си го направи човек , аз обаче вече се поуморих от правене сам....





Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано02.12.08 16:12



Като си го купиш и отвориш после внимателно си го сглоби. Че малко е афив тоз контролер хихихи. После провери каква му е грешката че да не се случи друга грешка, някоя тръба да цъфне като майска роза.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: Cтoян]  
Автор iovchr (непознат)
Публикувано03.12.08 11:57



Преди време питах Интиел за същото, и отговора беше като този на Стоян.

Но се питам защо всички такива контролери са настроени на 40 градуса.
И къде е границата от която енергията харчена от помпата става равна или по-голяма от тази на транспортираната отоплителна течност.

Явно е въпрос на формули и сметки, но ще съм благодарен ако някой ги е правил и сподели до къде има смисъл да се смъква тази температура.

Да не стане така, че само си въртиме водата ... и електромера ...





Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: iovchr]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 13:30



40 С е приблизителната граница на търпимост като се къпе човек без да разхлажда водата. Логиката е, че при по-слабо слънце, ел. нагревател ще се справи по-добре. Обаче зависи от схемата, при мен ще е с два свързани последователно бойлера със серпентини, . Водопроводната вода постъпва в първия и слънчевия панел колкото я загрее, толкова. Може и хич. Вече загрята постъпва към вход студена вода на втория бойлер, който при мен се грее от ТЕЦ /респективно котел/. Втория бойлер може и да работи на ток. Това е идеята - да се обере всичко което може от слънцето. Водопроводната вода зимата при нас достига 10 С - загрявайки я примерно до 25 С, пак реализирам икономия. Затова тия 40 С в случая пречат.
Някой ще каже - по добре един бойлер с две серпентини. Да, ама така съм по-гъвкав - всеки от бойлерите може да работи и самостоятелно с превключване на кранове.



Тема Re: А няма логиканови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано03.12.08 16:54



Проста са крали схемата и това е. Видяли са че повечето са направени на тия температури говоря за чужди решения или са попрочели ( малко вероятно) някакви медицински изследвания. Много вероятно да са намерили в интернет или някъде другаде базова схема и идеология и са я прехвърлили на Пика и с малко аналогова електроника и АЦП та правят нещо.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: А няма логиканови [re: Djasta-Prasta]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано03.12.08 22:24



Днес си купих контролер и беше интересно. Свършили били тия на ИНТИЕЛ, сега разполагали с аналогични на СТИЛЕЛЕКТРОНИК - от Гоце Делчев !? Отворих кутията, дизаин -приблизително същия, техническото описание - май почти същото !!! Обадих се по телефона да питам за прословутата 40 С забрана на помпата може ли да се корегира - отговориха както и писа Стоян - има един черен тример, връткай го ....Още малко да си прецизирам концентрациите на пропиленгликола и да дойдат студовете - ще го връткам





Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: ekcпepт]  
Автор iovchr (непознат)
Публикувано04.12.08 10:00



Моята идея е същата - два бойлера свързани последователно, топлата вода от големия (300л) по вазможно най късия път отива на студения вход на малкия (80 или 100л) електрически бойлер. По този начин хем използваш максимума от слънцето (през късната есен и зимата когато и до 20 градуса да загреее все ще е от полза) хем жена няма да мрънка, че няма топла вода щото цял ден е било облачно през лятото.

Идеята работи но със сигурност има някаква граница от която насетне помпата харчи повече ток отколкото енергия носи водата..... и от тази стойност ще зависи на колко градуса да се настрои този тример.



Тема Re: А няма логиканови [re: ekcпepт]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.12.08 10:20



При положение че водата ти идва над 0 градуса целзий и я загряваш под 100 градуса целзий дали ще я стоплиш с 5 градуса от 10 на 15 или от 55 на 60 ти и "вкарваш" едно и също количество топлина, същото важи и за пропилен-гликола (агента така да се каже) в системата който охлаждаш с 5 градуса например. Мисля че вече трябва да се играе не с минималния праг от 40 градуса а с температурната разлика между агента и бойлера или какво имам в предвид - колко трябва да е по-топъл нагревателя (агента) от водата в бойлера че да отдаде повече енергия от колкото е необходима за транспортирането на агента (консумацията на помпата). Така де, колкото по-горещ е агента загрят от колектора от бойлера толкова повече енергия ще се отдава.

Тук вече ще има доста сметки ми се струва...

иначе подобна схема се обсъждаше и тук:


Аз на времето полвах за "донор" ето това китче или някакво подобно:


ама ти е ясно че имаше доста сметки за да си сметна потенциометрите за хистерезиса и за температурната разлика

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: А няма логиканови [re: Диaн]  
Автор iovchr (непознат)
Публикувано04.12.08 11:35



Сега като се замислих ..наистина по-важна е темературната разлика.
При екстремния случай когато разликата е много малка и има дълъг неизолиран тръбопровод помпата ще работи а бойлера даже може да се охлажда.



Тема и логиката :)нови [re: iovchr]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано04.12.08 13:15



А сега идва ред и на логиката - ако температурата на колектора е по-ниска от тази в дома може да се окаже че не колектора ще те топли теб а ти него нали така :) Тук вече си има и друга логика че тръбопровода е изолиран, бойлера също но... мисля че някой е решил че в дома се поддържа до 30 градуса, 10 градуса температурна разлика загуби на тръбите са допустими в това число и някой и друг градуса запас... така че 40 градуса минимални за помпата. Ако ги няма тези 40 градуса долна граница би трябвало да има още 1 диференциален термостат за да се върти помпата само когато температурата на панела е по-висока от тази в жилището все пак да стигне нещо топло до бойлера :)
Това са мои разсъждения, интресно ми е дали мисля в правилната посока

А колкото до двойния диференциален термостат не е голям проблем да се съчини като схема - просто на горнната схема се добява още 1 операционен усилвател с още 1 датчик който да следи и температурата в жилището - може да е диод, терморезистор или термистор... Ако някой има заинтерисуван може да помислим над тази тема.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: и логиката :) е грешнанови [re: Диaн]  
Автор iovchr (непознат)
Публикувано04.12.08 18:34





Само температурата на околната среда не върши никаква работа. Има много други параметри които влиаят на загубите по тръбопровода.
Представи си например, че съм измислил перфектната изолация и съм затворил тръбопровода например във вакуум ( че се сетих за вакуумните колектори) ....
А дори и ако приемем изолацията за известна константа околната темература е различна в различните части и може да варира от външната температура до температурата в подпокривното пространство или мазето ( зависи къде е боилера). И накрая да не забравяме че загубите ще са пропорционални и на дължината на тръбопровода. Със сигурност има и още параметри които не ми идват наум в момента...
С една дума ако искаме да сметнем загубите и да изчислим точната температурна разлика трябва да седнем да учим 1-2 години формули и после да окичим инсталацията с безброй датчици и накрая да и закачим една windows апликациа за да е още по интересно :-)
Но това би бил чисто научния подход ...Мене ме интересува практиката и да се опитаме да измериме загубите вместо да ги смятаме.

Моята постановка е следната: Сегашните системи мерят 2 температури - на водата в боилера (T1) и на изхода на колектора (T2).
Ако добавим още един датчик на входа на бойлера (T3), то загубите ще са пропорционални на разликата в температурите Т2-Т3 коригирани с ниакакъв коефициент, който зависи изпълнението и околната среда. Мисля да го приемем за константа (макар че със сигурнот не е) .

Та от тука приемам, че бойлера ефективно ще се топли ако Т3 > Т1 например с 1-2 градуса.
Проблема е че към момента когато Т2 стане по голямо от Т1, Т3 със голяма доза сигурност ще е по малко от Т2. Значи трябва да се въведе форма на памет (тригер или нещо подобно) което да помни връзката между Т1,Т2 и Т3 ( по точно разликите) и да задава темпертурната разлика между Т1 и Т2. При следващотото пускане на помпата тя ще се актуализира автоматично ...

Това е логиката ми. Поправи ме ако греша ....
А след като я изчистим може да почнем да мислим схемата на реализация .


Съжалявам но стана доста дългичко .....



Тема Re: Така няма да стане номеранови [re: iovchr]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано05.12.08 15:00



Забравяте че системата е динамична във времето и зависи много от външна температура, Т (температура) на водните резервоари, осветяемост, Т загуби в тръбопроводи, загуби в резервоари. За съжаление това не са константи, а динамични във времето.
Например сл. колектор достига нужната Т, контролера отчита и запуска системата, само че какво става вкарва се охладена вода ( тази която е била в тръбопровода) в този момент се появява облаче и затъмнява колектора. Само че на сл.колектор още е висока Т му защото има натрупана енергия в него ( абсорбер, корпус вътрешно пространство) и всъщност контролера бива излъган. Какво излиза има един период от време и още няколко параметъра които е добре да се включат, след като в системата настъпи някаква равновесие тогава всъщност могат да се отчитат Т. А това със запомнянето хубаво само че контролера знаели кога и коя точно Т да запише?

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: iovchr]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано08.12.08 23:10



Радвам се, че ви размърдах мозъците. Можем да изпаднем в безброй изчисления за неопределено време напред. В случая аз идеята я реализирам на практика. Двата двусерпентинни бойлера са налице, автоматика, тръби - също. Термометри по трасето - дал господ. Диан е прав, номера е в хистерезиса. Обаче много празници идват и забавям темпото. Още повече, че като навлязох в темата в дълбочина за неотровните антифризи /пропиленгликол - вж. руските сайтове/ и какви проблеми отварят по отношение сваляне на КПД, изяждане на гумени уплътнения и несъвместимост с поцинковани тръби - хептен се замислих - ето ви още материал за размисъл.....





Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: ekcпepт]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.12.08 14:09



Все още ме цепи тиквата и трудно мисля - ама по-горе се изказаха куп твърдения които са верни но всяко от своята си гледна точка. Та в общи линии някой писа че трябвало да си учил 2 години формули - греши 5 съм ги учил и мога да ти кажа че тук са нужни 3-4 максимум и не ти трябва "компютър с ексел" и тъп калкулатор върши работа само да ти се смята и да знаеш какво да смяташ.

Та във случая какво имаме (ще се радвам някой да ме поправи ако е в графичен вид още по-добре че ме мързи да чертая)
-> Имаме слънчев панел на който си има собствен "бойлер" и топли бойлера, този бойлер е пълен с някакъв топлоносител - знае се обема и масата на топлоносителя и неговата температура - от там запасената ененргия.
-> До бойлера имаме тръбопровод с някаква дължина и диаметър - значи лесно се намира обема му и от там теглото на топлоносителя и неговата запасена енергия (на топлоносителя).
-> Имаме бойлер който си има някакъв топлобменник - характеристиката на топлообменика е колко енергия предава при температурна разлика 1 градус и т.н.... в случая ни интерисува колко е температурата на бойлера от там колко енергия можем да оползотворим от колектора.
-> имаме помпа с някакъв дебит... имайки в предвид че всичко е накачено едно зад друго помпата я приемам като необходимо зло на което не бих обръщал внимание освен че харчи ... мощността на помпата.

Та като имаме всичко това трябва да се направи едно уравненийце:
[ененргията на резервоара на колектора]-[ененргията която е загубена от престоя на топлообменника в тръбопровода]-[енергията консумирана от помпата]>0 - добре е да се добави и един коефицианет на незнание (на запас) защото имаме юнашки закръгления.

Е сега вече ако ще се прави алгоритъм... кажете си мнението и да го облечем в математическа форма.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: Диaн]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано10.12.08 08:28



Ако говорим за контролера на Интиел или други, които включват помпата при dT>T1-T2 (настройва се) и изключва при dT<0 е достатъчно следното:
1. dT се регулира между 10-20.
2. Датчика за Т1 (температура на колектора) се монтира не на изхода, а примерно 10-20 см преди края. Така контролера ще "изчислява" по-малка мощност от колектора, като излишъка ще покрива мощността за помпата и загубите по тръбите.
3. Датчика за Т2 (температура на бойлера) се монтира на изхода на серпентината. Така изключването ще става максимално късно. Примерно ако серпентината е дополовината със студена, а нагоре с гореща вода колектора все още ще може да затопля, докато с датчик монтиран над серпентината помпата ще спре.

Датчици и алгоритми разбира се могат да се правят всякакви, но най-простото в повечето случаи работи най-добре, защото е най-сигурно.

2v6



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: 2V6]  
Автор syrfist_bg78 (непознат )
Публикувано16.12.08 22:22



az mislia 4e termo dvoikata ne e oda4no dase zaka4a na ishoda na serpentinata kadeto i da bilo nito na toplata nito na stodenata spored men e nai uda4no dase zakrepi na flaneca taka dat4ika shte ot4ita temperaturata na zagriatata voda a ne na floida



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: syrfist_bg78]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано17.12.08 09:41



В отговор на:

Автор: syrfist_bg78
Тема: Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛ

az mislia 4e termo dvoikata ne e oda4no dase zaka4a na ishoda na serpentinata kadeto i da bilo nito na toplata nito na stodenata spored men e nai uda4no dase zakrepi na flaneca taka dat4ika shte ot4ita temperaturata na zagriatata voda a ne na floida




Около серпентината има определен обем вода (от 20 литра нагоре в зависимост от размерите и конструкцията). "Термодвойката" закрепена на фланеца коя температура мислиш че ще мери?
Важно е помпата да спре, когато обема вода около серпентината спре да се нагрява от серпентината!

2v6


Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: 2V6]  
Автор iovchr (непознат)
Публикувано17.12.08 16:13



Според мене термо датчик на фланеца ( и то в горната му половина) има смисъл само при хоризонтален бойлер.

При вертикален бойлер датчика трябва да е на нивото на горния (топлия ) край на серпентината или малко по-нагоре.
Ако се сложи на долния (студен) край има опасност при изстиване на колектора вместо да топлим водата само да я разбъркваме ( топлоносителя се подгрява от водата в бойлера в горната част на серпентината и после се охлажда в долната част на серпентината).

Затова най точно ми се струва да включваме когато Тк > Тб + Х
а да изключваме когато Ттс < Тб. Това второто може да стане само с програмиране май. Програмата първо ще трябва да изчака Ттс да порасте над Тб и чак тогава да задейства изключващата част от програмата.

където Тк- темп на колектора, Тб - темп на водата в бойлера малко над топлия край на серпентината; Ттс - Темп на топлия край на серпентината.



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: 2V6]  
Автор syrfist_bg78 (непознат )
Публикувано17.12.08 19:46



kogato termodvoikata e zakrepena na samia flanec tia izmerva zagriatata voda v boilera a ne fluida v sistemata i taka kogato temperaturata v boilera stane s dva gradusa po visoka ot tazi v solarnia panel pompata spira!!!



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: syrfist_bg78]  
Автор syrfist_bg78 (непознат )
Публикувано17.12.08 19:48



zabravih da dobavia boilera mie star dopalnitelno sam slojil otdolo flanec s serpentina



Тема Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛнови [re: syrfist_bg78]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано18.12.08 08:09



В отговор на:

Автор: syrfist_bg78
Тема: Re: Контролер ДТ-3 на ИНТИЕЛ

kogato termodvoikata e zakrepena na samia flanec tia izmerva zagriatata voda v boilera a ne fluida v sistemata i taka kogato temperaturata v boilera stane s dva gradusa po visoka ot tazi v solarnia panel pompata spira!!!




Човеко, кажи накрая къде точно мислиш да се монтира датчика!?
Когато си мериш температурата термометъра с пета ли го настъпваш?!?

Ако помпата работи, когато температурата в бойлера е по-висока от температурата в панела, топлината ще преминава от бойлера в панела. Това става при може би повече от половината от "стандартните" монтажи. Единствено ограничението помпата да спира при температура на колектора под 40 градуса осигурява оставането на някаква топла вода в тези случаи. Има много хора, които се оплакват че лятно време бойлера не може да качи повече от 40-45 градуса!

Помпата трябва да спре преди температурата на вход на серпентината да е спаднала под температурата на изход на серпентината!
Аз съм посочил един вариант. Някой сеща ли се за друг?

2v6



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.