Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 06.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема ТТнови  
Автормлaд тexниk (Нерегистриран)
Публикувано17.11.08 20:19



Здравейте.Искам да ви попитам някои неща относно токовите трансформатори.Ако един токов т-р за ниско напрежение например 1000/5 е сложен на шина по която тече примерно 700 А и вторичната му намотка по някаква причина остане отворена за какво време и колко ще се вдигне напрежението на вторичните му клеми.Чул съм че за трансформатори средно напрежение нещата може да станат още по сериозни и доста високо напрежение да отиде примерно на клеморедите при електромерите но незнам точно колко става при двата вида трансформатори и за колко време.Ще ви бъда много благодарен ако хвърлите малко светлина в тази насока.Успех



Тема Отговор!нови [re: млaд тexниk]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано17.11.08 23:45



И без много практически опит, че ти отговоря че напрежението ще се вдигне веднага и то с много. Вторичната намотка на ТТ има малко съпротивление поради което на практика режима на работа е близък до к.с.. Когато се остави отворена вторичната намотка, магнитния поток създаван от протичащия през нея ток става равен на нула. В следствие на това резултатния магнитен поток Фо=Ф1-Ф2 става много голям, т.е равен на потока създаден от тока през първичната намотка (а той както се подразбира не е малък), от това се увеличава магнитната индукция в магнитопровода, той се насища и във вторичната намотка се индуктира напрежение, което на теория може да достигне десетки киловолта. В този случай пробива изолацията а ако си наблизо лошо. По тази причина във вторичната намотка на ТТ не се поставят и предпазители.
Бяха ми разказвали, че един професор учел студентите си, че клемите на вторичната намотка на ТТ трябва да се дават на късо в момента в който се бъде произведен.

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]


Тема Re: Отговор!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано18.11.08 00:03



В отговор на:

Вторичната намотка на ТТ има малко съпротивление поради което на практика режима на работа е близък до к.с.



помисли пак



Тема Re: ТТнови [re: млaд тexниk]  
АвторTT (Нерегистриран)
Публикувано18.11.08 17:19



Виждал съм румънски ТТ 1200/5 работил неизвестно колко време с измъкнат кабел от буксата на вторичната намотка. Амперметъра нищо не показва. При въстановяване на връзката ТТ си заработи нормално.

Напълно невероятно, ако не го бях видял лично и аз нямаше да го повярвам.



Тема Re: ТТ [re: TT]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано18.11.08 18:12



С колко вторични намотки беше ?



Тема Re: ТТнови [re: OM]  
АвторTT (Нерегистриран)
Публикувано19.11.08 15:42



Е за това нямам спомен. ТТ се използваше за мерене в някякъв трафопост. По един ТТ на всяка фаза от ниското напрежение.



Тема Re: ТТнови [re: TT]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано20.11.08 13:04



мисля че за ниско напрежение такъв случай не е толкова невероятен, още повече че там ТТ са с намотка за мерене, която се насища сравнително ниско.
Аз съм имал подобен случай с ТТ на 10 kV - намотката за мерене отворена, намотката за защити затворена. Така е работил цяла година, като се е товарил почти до номиналния ток (400/5 А). При тази конструкция двете намотки са на общ магнитопровод, така че ако само едната е отворена не е особено опасно.
Ако обаче всички намотки са отворени ТТ може да пробие - спомням си такива случаи от практиката.
Друг въпрос е за ТТ с 1 А вторично, особено тези за 110 kV и нагоре - там насищането на ядрата за защита минава 2 kV и при отворена верига се чува много интересен звук

- като от електрожен. И ефекта от него е подобен, в най-добрия случай само по клемореда !




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.