Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:54 05.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема крива "В" или "С"  
Авторsuper_d (Нерегистриран)
Публикувано10.11.08 16:36



Моля да ме светнете по един въпрос:

Кой от двата предпазителя ще издържа повече(не говорим за случаи на късо съединение), т.е. може да се натовари повече преди да изключи:
1) автоматичен прекъсвач 63А 6kA крива "В"
2) автоматичен прекъсвач 63А 6kA крива "С".

Имам следния казус за разрешаване.
В апартаментното табло имам главен бушон 63А 6kA крива "С". В таблото при електромера искам да сложа също 63А но такъв, че при цялостно натоварване на мрежата да издържа натоварване по-голямо от това в апартамента, т.е. при електромера като последна защита- да изключва последен.
Какъв да бъде 4,5кА 6кА 10кА, крива "В" или крива "С"???



Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: super_d]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано10.11.08 17:14



Килоамперите (кА) имат отношение по изключвателната способност.Т.е. да не ти подпали къщата при късо съединение,а не при колко ампера ще изключат.
Другите характеристики са времетокови и са в зависимост от характера на товара.
Ама и да ти обяснявам няма да разбереш.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: Xoлдън]  
Авторsuper_d (Нерегистриран)
Публикувано10.11.08 17:24



"Килоамперите (кА) имат отношение по изключвателната способност." -


Това и на мен ми е ясно. И знам, че ако сложа в апартаментното табло 50А, а при електромера 63А положението заспива. Но не искам.



Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: super_d]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано10.11.08 18:45



страница 340 фиг.7-9 от

на английски е справочника.
По принцип В е най ниската по ток,а D най високата.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: Xoлдън]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано10.11.08 19:06



благодаря, ето това ми трябваше в моя въпрос.
мисля, че и преди си давал линк към тези документи, но ми беше трудно да го открия.



Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: Xoлдън]  
Автор xoxo© ()
Публикувано11.11.08 00:05



какво искаш да кажеш с тая изключвателна способност?
аз го разбирам какъв ток издържат при късо съединение преди да сработи предпазителя и да прекъсне веригата, т.е. за съвсем кратко време.



Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: xoxo©]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано11.11.08 08:59



Бъркаш!
Изключвателна способност е максималния ток,който може да се изключи от даден апарат без да се взриви(т.е. способност да изгаси дъгата при изключване).
Това за което говориш е "ток на термична устойчивост".
Той е в зависимост от времето за което протича тока на к.с. през апарата.
При превишаване на стойността съоръжението се прегрява и поврежда.
Формулката е в същия справочник.
Има и ток на динамична устойчивост.Тъй като при к.с. се появяват големи динамични сили това е тока при който апарати,или съоръжения могат да издържат к.с. без да се разрушат механически.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: xoxo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано11.11.08 09:01



Не е зле да си го изтеглиш.Това е много ценен справочник.Аз съм качил на тоя сайт.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: xoxo©]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.11.08 09:05



"изключвателна способност" на прекъсвача това е какъв ток на късо може да изключи със сигурност и да остане механически и електрически здрав. Друга бира е че производителите дават гаранция за 3 изключвания и след това препоръчват подмяната на предпазителите.
Това за кривата което питат - предпазителя или АП-то има вътре 2 защити:

-> едната това е реотан навит върху биметална пластина когато реотана стопли повече от колкото трябва пластината се изкривява повече от колкото трябва и изключва. Имайки в предвид това устройство системата е инертна т.е. трябва време да се стопли защитата за да задейства.

-> втората е почти мигновенна това е намотка със сърцевина, когато тока е достатъчно голям за да изтегли котвата и изключва системата. Точно това чудо определя кривата, тази защита се настройва за ток кратен на тока на първата защита от 3 до 12 мисля че беше и служи да изключи при къси съединения - разбираш че е неприемливо да се чака ток на късо 2-3 секунди докато се стопли биметалната пластина - ще има куп поражения по защитаваните вериги. Вече в зависимост от това тази защита на колко кратен ток е настроена вече е и кривата на АП-то от B до D тук вече зависи каква верига защитаваш.

А бе хора има достатъчно информация, седнете разгледайте някой каталог, например на Шнайдер, имат куп полезна информация на сайта си и е на достъпен език на не за някой професор.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: крива "В" или "С"нови [re: Диaн]  
Автор xoxo© ()
Публикувано11.11.08 12:45



разбрах, благодаря на теб и Холдън за разясненията.
документите ги изтеглих и ще ги чета.

това за трите изключвания и подмяната значи ли че да речем ток от порядъка на 6kA за колкото ги дават АП-тата е практически достижим при жилищни инсталации, т.е. 2.5 или 4 квадрата сечение на проводниците от таблото до консуматорите и да речем 8-10 квадрата захранващи таблото? знам че се мери импеданс на контурите фаза неутрала или земя но нямам практическа идея колко може да бъде.

т.е. значи ли, че като се случи три пъти късо и трябва АП примерно за 25A да се подменят?
и тази термична защита ще изключи ли ако има голямо контактно съпротивление от недобре затегнати шини или проводници към самия АП и мястото на връзката се загрява?




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.