Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:56 19.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Тема ЛАТР  
АвторPL (Нерегистриран)
Публикувано31.10.08 16:50



Някой има ли идея откъде може да се намери лабораторен автотрансформатор, подобен на известните ЛАТР 9, които се произвеждаха от Техенерго ?



Тема Re: ЛАТРнови [re: PL]  
Автор xoxo© (котарак)
Публикувано31.10.08 20:29



Преди няколко години си купих такъв от т.нар. магазин "Конрад" в София. Китайски, но върши работа. Бяха два вида с различни мощности, но не помня в момента какви. Видимо по-малки и двата от онези старите български за които говориш, но с по-добър външен вид, не толкова груби, и с вграден волтметър за изходящото напрежение.
Скоро не съм проверявал дали ги има още.
Няколко пъти ми се е налагало да го ползвам при ремонт на импулсни захранвания и монитори, доволен съм, отдавна си мечтаех за такова нещо.



Тема Re: ЛАТРнови [re: xoxo©]  
АвторPL (Нерегистриран)
Публикувано01.11.08 00:43



Знам за кои пишеш, в момента ги няма в магазина. Изглеждаха доста прилично, но бяха за по-малък ток отколкото ми трябва - около 6-8 А.
Всъщност доста невероятно ми се струва някъде да има изостанали от онези старите модели. Аз имам един от тях, но му се счупиха бакелитовите ъгълчета, на които се държи магнитопровода. Явно бакелитът старее, защото същата повреда съм виждал на още два трафа на други колеги.
Въпреки всичко изглежда че все пак се надявам някой да пише, че има някой траф който не му трябва вече





Тема Re: ЛАТРнови [re: PL]  
Автор xoxo© ()
Публикувано01.11.08 01:15



Ами щом на твоя и на колегите ти балекитът е остарял и се е счупил, значи е твърде вероятно и да намериш друг, също да е пред разпадане.
Не можеш ли да приспособиш нещо?

Сега се сещам за един вехтошарски магазин точно зад сградата на Булбанк на площад Света Неделя. Не знам дали имат, но там по принцип се намират такива стари изостанали неща, има и ценни, някои дори никога неупотребявани, и неизвестно откъде домъкнати, можеш да провериш.



Тема Re: ЛАТРнови [re: PL]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.11.08 01:46



зависи за какво ти трябва и какъв диапазон искаш да покриеш може да ползваш и някой от тези само дето трябва да разкачиш електрониката и сервомотора дето върти врътката:



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: ЛАТРнови [re: Диaн]  
Автор xoxo© ()
Публикувано01.11.08 02:34



хехе, такова нещо не бях виждал.
хитро измислено, че не е и скъпо. но голям токмак


не знам доколко е надеждно и дали няма бързо да се скапе. сигурно и шуми с тоя стъпков двигател дето мести постоянно плъзгача. струва ми се някак архаично решение заради механиката, но може пък да има приложение.



Тема Re: ЛАТРнови [re: xoxo©]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.11.08 08:48



Понякога сложните проблеми имат прости решения, цялата електроника на това чудо са 4 или 6 транзистора (досвидяло им се да сложат операционен усилвател) дебне се изходното напрежение и се бута двигателя в едната или другата посока. Не ми се прави реклама но сме ги монтирали в една дискотека тази пролет - цяло лято издържаха като захранваха апаратурата и светлинните ефекти при напрежения 170-200 волта, на изхода имат синусуида и не вкарват брумове, вече ако се окисли и нагори плъзгача не знам.

За това лято нямаха проблеми, само като се връзва трябва да се внимава все пак е автотрансформатор и кое какво е не го пише на изхода няма да е лошо да се мерне или направо да се отвори да се види кой е общия край.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: ЛАТРнови [re: Диaн]  
АвторPL (Нерегистриран)
Публикувано01.11.08 20:30



Това изглежда интересно. Имаш ли някаква схема да видя ? Откъде е фирмата, която ги внася, от сайта не става ясно.



Тема Re: ЛАТРнови [re: PL]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.11.08 21:20



Трябва да попитам колегата дали пази резервна схема, по принцип помня че ги лепнах от вътрешна страна на капака на стабилизатора с резервните транзистори за да не се изгубят.

Иначе като схема - имаш 2-полярно захранване и операционен усилвател ако на входа имаш напрежение по-високо или по-ниско от нулата то на изхода се отработва напрежение спрямо нулата - ако имаш постояннотоков двигател закачен между изхода и нулата то той ще се върти в едната или в другата посока - в случая той е закачен за врътката на Латера. Няма нищо сложно като схема - най-добре виж на сайта има мейл и си задай въпросите там или по телефона, когато поръчвах човека беше доста културен а доставката дойде когато беше обещана. Ако не ти е ясно драсни на кю-то от профила само да ме намериш на линия че нещо на последък все съм по задачи.

По принцип съм виждал подобни чудесии и в Бриколаж-а но мисля че те там бяха с релета които превключваха намотките на автотрансформатора не както е тук с плъзгач.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.