Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:07 25.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: насилствени методинови [re: xoxo]  
Автор 741 (ветеринар)
Публикувано30.10.08 14:07



В два милиона домакинства като спестиш по 200 вата - ето ти 400MW мощност по-малко, все едно си пуснал единия от малките реактори на козлодуй с нулеви разходи. А повечето хора доброволно енергоспестяваща лампа няма да сложат, понеже сравняват 15 лева с 50 стотинки и си нямат представа колко ток отива за осветление.

Друг въпрос е, че през зимата спестеното от тия лампи е нула за който се топли с електрическа печка.



Тема Re: насилствени методинови [re: 741]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано30.10.08 15:27



Тези сметки ги беше направило Японското правителство преди години - в един момент се е оказало че има недостиг на ел. енергия и трябва да се строи нова електрическа централа, след като някой е седнал, помислил и бяха решили че ако се заменят мониторите CRT със "плоски" то нуждата от таква централа отпада от разликата в консумацията и в дългосрочен план държавата ще е на печалба. Та кампанията беше замъкваш работещ CRT и получаваш насреща LCD мисля че или с минимално доплащане или беше без пари.
Та замяната не е толкова тъпа като идея, въпроса е че както казах има си области където тези лампи или им се съкращава живота или просто излъчвания спектър е неподходящ.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: насилствени методинови [re: 741]  
Авторxoxo (Нерегистриран)
Публикувано30.10.08 17:51



ми дай да спрем да ползваме електроенергия изобщо, така няма да се налага и да се произвежда. можем от много други неща да се откажем...
дай да спрем да ползваме компютри. интернет също консумира енергия - то това сървъри, суичове, рутери все енергия консумират. ако ги спрем знаеш ли колко ще спестим? защо са ни микровълнови и немикровълнови фурни, асансьори, печатници, шевни машини, стругове и какво ли още не?
и в пещери може да се живее, иначе нас нямаше да ни има ако не можеше.
можем например да ползваме ифрачервени очила за нощно виждане и изобщо да не си светим. все ще се оправим някак си и така. защо са ни бойлери за топла вода, помпи, тръбопроводи. всичко това все енергия консумира.

дай да се откажем от всичко, понеже е опасно - понеже имаше авария в Чернобил, да спрем атомните централи, понеже някой е изнасилил момиче, дай да забраним половите актове. баси...



Тема Re: насилствени методинови [re: xoxo]  
Автор hidrazin4o (ентусиаст)
Публикувано30.10.08 18:52



Ей тва с прибора за нощно виждане си е идея.И е много икономичен.Като му изключа батерията работи още доста време само от това дето е останало в кондензаторите.Само дето с него мязаш на извънземно и ще изпонатръшкаш комшийските деца(и не само децата) от страх.





Тема Живот на енергоспестяващите лампинови [re: hidrazin4o]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано31.10.08 09:32



Не знам какъв е вашият опит относно живота на енергоспестяващите лампи, лично аз съм разочарован. Рекламите твърдят за 8 хил. часа, което при нормална експлоатация - 4-5 часа на ден - означава поне 5 години експлоатация. Досега такъв резултат са ми показали само най-старите лампи които съм купувал - куриозно, но българско производство от 90-те години. Никоя от купените през последните години - пробвал съм практически всички марки на пазара, от полските до General Electric, не ми е изкарала повече от 1-2 години.



Тема Re: Живот на енергоспестяващите лампинови [re: OM]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.10.08 09:58



Аз имам Филипс които са вече на около 5 години в стаята ми, на времето ми изпаднаха 15 бройки на тогавашни цени на дребно около 8-10 лева в зависимост от това колко вата са. Така че съм ги тествал лампи от една партида. Оцеляха само тези които са в стаите и то само тези в "отворените" полилеи, тези които бяха в затворени им се издъни филтриращия кондензатор буквално се опече, тези които бях оставил навън след зимата им почерняха тръбите около електродите и постепенно дадоха и те фира. На село бях оставил няколко - там въздушната мрежа е под всякаква критика - след първото "подскачане" на напрежението (явно има проблеми в нулевия проводник) първо изгоряха вътрешните предпазители на лампите а когато ги закъсих - елекролитните кондензатори изплющяха доста ефектно.

Да го кажем така "енергоспестяващите лампи имат живот 8000 часа но при определени условия" така съгласен ли си ?? - това между другото зависи и за всички останали лампи де.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: насилствени методинови [re: Диaн]  
Автор Totopet (познат)
Публикувано31.10.08 16:46



Обикновенната лампа е в производство от 100 години,но голяма модернизация не е претърпяла поради достъпната енергия и липса на далновидност.Имам мотивираното усещане тя може още много;-)) Тук сме коментирали:
"Зелена ябълка

Тук има много подготвени физици и ми е интересно могат ли синхронно да обмислят
иновации?Конкретна идея-цената на 60W крушка е
15 евроцента,а за 1000 часа живот тя изгаря електроенергия за 15 евро;-))При едно кпд,застинало от десетилетия на 1-2 %." http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board=Phisics&Number=1946873427&page=&view=&sb=&part=all&vc=1



Тема Re: Живот на енергоспестяващите лампинови [re: Диaн]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано01.11.08 23:23



Да споделя и аз. В хола съм с 2 поколения Осрамки. Най-старата е вече 5 г, от типа гаранция 6 г. Купил съм я от Метро за близо 20 лв., но още свети. Следващите поколения Осрамки са тип гаранция 4, една от тях вече изгърмя.
Филипси също имах, вече нямам. И няма да купя. Правилото, което спазвам - за коридор, стълбища - ЛНЖ. За кухня, баня - класическа луминесцентна пура. Познайте защо .





Тема Re: Живот на енергоспестяващите лампинови [re: ekcпepт]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано02.11.08 00:10



Ха хаааа, 'щото като и изправиш напрежението става вечна.

Познах ли!?!



Тема Re: Живот на енергоспестяващите лампинови [re: Eмo]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано02.11.08 22:25



Така като сте тръгнали да споделяте, да споделя и аз. Преди доста време 6г. си бях купил две Осрам-ки (10 000 часа) на "едрова" цена 15 лв за брой, на тях си пишеше че са произведени в Германия, една спря на първата седмица за щастие ги бях купил от една от фирмите вносители (Амперел) и ми я смениха веднага, след това си продължиха светенето (в спалня) 3 год, но така и не ги разгледах защо спряха да светят! Интересното е че в момента над главата ми свети една Филипс (21W) сигурно е поне на 8-9 г. и на корпуса и след техн.инфо пише, че си е Холандско производство и може би е един от първите модели на Филипс, но недостатъка и е че е по-обемна от сегашните (има растояние м/у "тръбичките") и свети доста бяло и съм и "компенсирал светенето" с две 25 W с нажежаема жичка.
Скоро ледах в Метро на един рафт два вида Осрам-едниите бяха китайски (6 г. гаранция), а другите в почти същата кутийка и еднаква мощност, но произведени в Унгария или Полша (не помня) с 10г. гаранция, разликата в цената беше 7 лв.

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.