Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:55 24.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За Мая, контактите и "другите"!  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано18.09.08 21:48



Виж Мая, домашния ел.контакт, колкото е прост толкова е и сложен. За да го монтираш задължително Ти трябва фазомер. С него ще определиш кой е фазовия и кой нулевия проводник (фазом.свети като допреш фазовия), а също така и да се увериш че си изключила тока (прекъснала веригата на фазовия проводник) от предпазителя. Има много видове контакти, но монтажа им като цяло си прилича. Първо: купи си "кадърен" контакт т.е НЕ турски, НЕ китайски и по възможност избягвай българските (има хубави, ама има и големи боклуци). Много време и място ще ми отнеме да Ти опиша смяната, но накратко, щом имаш "два проводника от стената" единия фазовия трябва да се свърже към едната клема (болтче, винтче) на контакта, а другия нулевия към другата клема и към зануляващите (заземителни) пластинки. ВНИМАНИЕ при някои контакти връзката м/у едната клема и заземяващите пластинки връзката е направена фабрично или има допълнителна пластинка или шайбичка улесняваща тази връзка. При такъв случай свързваш към тази клема ЗАДЪЛЖИТЕЛНО НУЛЕВИЯ ПРОВОДНИК!
След като монтираш контакта и включиш предпазителя ПРОВЕРИ ОТНОВО С ФАЗОМЕРА! Трябва на едната "дупка" да свети, а на другата не, също така и на двете пластинки не трябва да свети. Ако свети на пластинките изключи предпазителя и си прежали 10 лв. т.е извикай правоспособен ел.техник!
Ако за пръв път чуваш за фазомер и за неговото използване или не знаеш къде и кой е предпазителя, В ТВОЙ ИНТЕРЕС И В ИНТЕРЕС НА ЛИЧНАТА ТИ БЕЗОПАСНОСТ извикай някой правоспособен и му плати ако трябва и 20лв. Лекарите и адвокатите за далеч по малко работа вземат доста повече пари.
И знай ЧЕ С ТОКА ШЕГА НЕ БИВА всичко изглежда много елементарно, но имай в предвид, че зада мога така да ти го обесня съм учил 4 год. в Електрото, 5 год в Университета (Електроенергетика), работя вече 5 год с ток и все още много малко знам и "много ме е страх" от тока!

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]


Тема За "другите" и колегите!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано18.09.08 22:18



Уважаеми "съфорумци", уважаеми колеги от няколко месеца почти всекидневно следя този форум и много му се радвам защото научих (и научавам) много от Вас и мненията Ви, а и благодарение на форума успях да си напиша дипломната работа.
Но забелязах че доста от мненията, които се пускат са далеч от колегиалната и професионалната форма на общуване. Тези "мнения" особено личат, когатато се зададе въпрос от някой, който не разбира от електротехника. Тези мнения оставят лошо впечатление в четящия ги "лаик", а понякога могат да го подтикнат да пипа там където е опасно за него.
Аз съм останал с впечатлението, че всички тук отговарящи (или по-голямата част) сме хора от "Професията", хора с реални знания и умения, хора със покрито самочувствие. Един човек със знания, умения и самочувствие иска да бъде уважавам от другите, но за да се случи това си мисля че от мненията които пуска трябва тези качества да личат. Ние сме хората които знаем реалната опасност от електрическия ток и си мисля, че морала ни задължава, ако не можем (или не искаме ) да помогнем на другите, поне да ги предпазим, като им обясним професионално "защо е опасно да се шегуват с тока".
Ще си спестим време ако вместо да напишем някое "подигравателно изречение", просто обясним коректно (на база нашия опит и знания) на незнаещия "защо не трябва да прави така и това" и "защо не трябва да пипа".
Ако всичко това се случи т.е започнем да пишем мненията си коректно и професионално "незнаещите" ще ни уважават повече, форума ще стане по-четен и посещаван, ще вдъхнем в хората респект към "Нашата професия" и тока и може би ще получим едно вътрешно удовлетворение, че сме помогнали на някой непознат или сме го предпазили от сериозни последствия за здравето и живота.
Благодаря Ви за търпението искренно ще се надявам и радвам все повече колеги да започнем да пишем едни "професионално издържани менения".

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]


Тема Re: За Мая, контактите и "другите"!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано18.09.08 22:56



kak ne te domarzja be?





Тема Re: За "другите" и колегите!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
Авторgogo (Нерегистриран)
Публикувано10.11.08 14:45



Явно още не си разбрал, че тука заяждането е приоритет на всички.Затова и рядко влизам тук...няма смисъл да си губя времето, след като половината от нещата са "Виж ме, аз съм голяма работа и няма да ти кажа за еди-кое си."Отдавна съм намерил подходящия форум за такава информация...



Тема Сподели !нови [re: gogo]  
Автор Cтyдeнт_EE (помощник)
Публикувано10.11.08 15:29



Ще съм Ти благодарен ако споделиш адреса и на някой друг форум за "енргетика" или "електротехника" !

[image]C:\Documents and Settings\rado.EGA\Desktop[/image]


Тема Re: За Мая, контактите и "другите"!нови [re: Cтyдeнт_EE]  
Автор xoxo© ()
Публикувано10.11.08 23:05



абе баце, верно ли те е страх от тока? не ти ли е приятел?


а сега сериозно - заяждането може да не е хубаво, но нима мислиш, че трябва да обясняваш на някоя Мая или каквато и да е как да си сменя контактите?
аз мисля, че това е погрешно и опасно. и няма смисъл. ето ти казваш, че толкова години си учил за да можеш да обясниш нещо толкова просто, а очакваш, че тя ще те разбере за 2 минути и ще си свърши работата...
ми аз не бих спал спокойно ако знам, че съм дал акъл и тя си е сменила сама контакта, щото съм сигурен, че няма да го направи както трябва и това може да й струва живота на нея или на някое дете, или да стане пожар например.
това е все едно в клуб медицина някой лекар да дава акъл на пациентите как сами да си извършат прости хирургически операции сами. даже е по-опасно.



Тема Re: За Мая, контактите и "другите"!нови [re: xoxo©]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано10.11.08 23:12



мдаа :)
аз навремето, като бачках в кабелната, налетях на една пощаджийка, дето си беше правила сама контактите. И беше свързала зануляващите пластини към фазата :) сладка работа.. а в този контакт включваха един ел радиатор, сътветно целия метален и офазен ... късмет имаха , че пода беше дървен, с дебел килим ... не помня как го усетих, ама сега като се замисля, страх ме хваща, ако бях включил там анализатора за 2000$ кво щеше да стане, или докато си правя конекторчето на кабела бях седнал на радиатора да си стопля гъза :)



Тема Re: За Мая, контактите и "другите"!нови [re: Milenn]  
Автор xoxo© ()
Публикувано10.11.08 23:58



абе аз съм виждал какво ли не, даже контакти монтирани от уж техници, в които жълтозеления проводник кръцнат за по-лесно, но даже и защитно зануляване нямаше. разбрах го като ме тресна от кутията на един компютър. проверих с фазомера, светеше! свалих капачето на контакта и видях това, дето го писах по-горе. не знам тая кутия откъде се офазяваше, но факт.
на въпросното място всички се оплакваха, че постоянно ги бие ток отнякъде и много често разни компютърни и други джаджи изгаряли неизвестно защо

Редактирано от xoxo© на 11.11.08 00:01.



Тема Re: За Мая, контактите и "другите"!нови [re: xoxo©]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано11.11.08 09:14



На входа компютърните захранвания имат едни "Y" филтри и от тях, те са закачени към маса а масата е на корпус :) Голям цирк е че като не са занулени и реално всичко е изолирано ама почва да ходи мишката по екрана, монитора почва да си мени цветовете.... горят видеокарти.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: За Мая, контактите и "другите"!нови [re: Диaн]  
Автор xoxo© ()
Публикувано11.11.08 13:31



не видях ефект "движение на мишка" или смяна на цветовете на монитор, но може някъде и да се случва. явно от филтъра капацитивно прехвърля фаза на корпус.
на същото място видях от немарливо сглобен разклонител пластинките за защитно заземяване/зануляване на шукото подгънати и не контактуват с щепсела. толкова се ядосах, че ги накарах да купят контакти от тези по френския стандарт, с щифт за заземяването, за да е по-сигурно.
всички компютърни захранващи кабели са с щепсели, които го позволяват.
не мога да си спомня само как им казваха на тези френските, мисля беше по името на френска фирма или стандарт.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.