Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:06 15.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Стъпков моторнови  
АвторOpal (Нерегистриран)
Публикувано27.08.08 16:51



Здравейте, поръчвам едни машини и дамата, с която договаряме конфигурациите и цените каза, че обикновено използвали "5-phase stepping motor" , който приспособявали, а тя ми калкулирала 3-phase мотор, защото било по-добре. Изобщо не смятах да навлизам толкова навътре в нещата, обаче нещо не ми харесва. Според един приятел, колкото повече фази, толкова е по-прецизен, като това, колко фази ще се използват (или както там се казва) зависи от процесора. Кое е това е верно? И още едно въпросче - AC motor, stepping motor и servo motor са различни, да? За едно и също ли се използват? Става дума за машини, където е нужна прецизност. Кое е по-добре?



Тема Re: Стъпков моторнови [re: Opal]  
АвторCтyдeнт_EE (Нерегистриран)
Публикувано27.08.08 20:05



Трудно ми е да разбера за какъв двигател става на въпрос, но да знаеш от мен, че от мрежата "повече от 3 фази" няма как да получиш. Но виж стъпковия ел.двигател е друга работа и такъв има, но за него друг да Ти обясни, познанията ми в тази част на ел.техниката са слаби!



Тема Re: Стъпков моторнови [re: Cтyдeнт_EE]  
АвторOpla (Нерегистриран)
Публикувано28.08.08 07:17



Изобщо не става на въпрос

за фазите на мрежата. Ето малко информация Искаше ми се някой да ми каже с две думи дали е верно или ме качват на върбата.



Тема Re: Стъпков моторнови [re: Opal]  
Автор hidrazin4o (член)
Публикувано28.08.08 17:27



Мисля че въпросът не е поставен съвсем коректно.Ако стъпковия мотор върти нещо директно естественно е по-добре да има повече фази.Тогава е по-прецизен по принцип.Важен параметър на мотора е колко му е стъпката - или така да се каже за един оборот колко стъпки правивала на двигателя.Колкото са повече стъпкие, толкова е по-прецизен независимо от фазите.Работата се усложнява ако след мотора има предавка с даден коефициент.Тогава би могло да се ползва мотор и с по-голяма стъпка и пак да де достигне желаната точност.Значи точността в този случай зависи и от механичното изпълнение.Не на последно място е и процесора или по-точно софтуера.Ако е за трифазен мотор нама нищо да спечелиш дори да ми сложиш и "100-фазен" мотор.


Та всяко нещо си иска неговото.С една дума сте дали задача с много неизвестни.Вие купувате машина с дадени параметри - оставете нещата в ръцете на техниците.Вие се погрижете за гаранционните услуги да са на ниво и ясно упоменати.Ако нещо не е по спецификация да ви го оправят или там каквото сте се споразумели в договора за покупка.
Пък вземете и едно най-обикновенно DVD - там позиционирането на лазера става с едно най-обикновенно постояннотоково моторче, обаче с червячна предавка.Представете си колко пътечки има там и каква му е точността!
Силно се съмнявам да ви е необходима по-голяма прецизност.
Успех!



Тема Re: Стъпков моторнови [re: hidrazin4o]  
Авторopal (Нерегистриран)
Публикувано28.08.08 17:41



Мерси много. Всъщност въобще не съм и мислила да навлизам толкова навътре в нещата. Просто това "понеже искам да ви предложа най-доброто, сметнах в конфигурацията 3- фазов мотор, вместо както обикновено правим - адаптираме 5-фазов мотор" в резултат на което цената скочи с около $400 долара силно ме озадачи. А и това да караш клиента да решава или пък некакъв човек, който се занимава с продажбите да решава, ми се вижда несериозно. Както и да е, вече зарязах тази фирма.



Тема Re: Стъпков моторнови [re: opal]  
Автор hidrazin4o (член)
Публикувано28.08.08 19:54



Това 400$ за един мотор ли се отнася?Ако е така то този мотор трябва да е е..си мотора.
Ако не е тайна каква е тази машина?
Успех !



Тема Фърлила те е втъчанови [re: Opal]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано14.09.08 19:54



Видяла те е, че не разбираш и те е затрескала с едри лафове.

Вероятно си имала вид на човк, който се прави на умен - тоест, че ще те е срам да питаш.

Истински умния не го е срам да пита - или е нещо ново, дето още го не знае, или го шашавят, което обаче само умен и със знания човек може да прецени.


Бой, ебане, сръбска музика.


Тема Re: Стъпков мотор [re: Opal]  
АвторPжeвckи (Нерегистриран)
Публикувано16.09.08 15:30



Работят те по моему да ти земнат паричките!
Първо, няма как без промени по хардуера и софтуера на ЦПУ-то да се смени от 3 на 5 фази, както и обратното.
Твърдението 5 фази по- фино от 3 фази обаче също е некоректно. Нищо не пречи 3 фазния да има стъпка 0.5 градуса, а 5-фазния - 1 градус примерно.

АС мотор - мотор за променлив ток - синхронен, асинхронен, с едикакъв си ротор...... какъвто ти щукне. Класации доста.
Стъпков мотор - захранва се с постоянен ток, но той се подава на импулси по отделните фази, като това как се редуват фазите се определя или от някаква схема по чисто хардуерен път, или пък се командва от някакъв процесор/контролер. Напрежението може и да е двуполярно - най-често при двуфазните. То впрочем няма как да е двуфазен и да е монополярен.
Серво е тип функция - демек има обратна връзка за ъгъла на ротора и ъфкорз управлява изпълнителен механизъм някакъв. Дали ще е постояннотоков двигателя (най-често) или някакъв друг е все тая.
За машини където е нужна прецизност съм виждал основно два типа - стъпкови (в режим на делене на стъпката) и DC, демек постояннотокови.

Накратко - туй. Инак има дебели буквари.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.