Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:18 17.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Последователност на фазитенови  
Авторkeбa (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 10:49



Колеги трябва да захраня един трифазен компресор, като в документацията му изрично е записано, че трябва фазите му да са подредени в необходимата последователност иначе се поврежда. Т.е. не е като някоя помпа дето ако и обърнеш фазите просто виждаш че не върти в правилната посока и разменяш фази. Знам че има уредчета дето показват последователноста на фазите но нямам представа дали са скъпи или не и дали от някъде мога да взема такова уредче под наем за ден. Така, че казвай те има ли начин без такъв уред да проверя последователноста на фазите или трябва да си набавя уред.
Върти ми се в главата да взема един трифазен мотор, да го подвържа и спрямо посоката му на въртене да видя как са фазите и после по аналогичния начин да подвържа компресора. Но ако има друг по- лесен начин казвайте.



Тема Re: Последователност на фазите [re: keбa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.07.08 12:39



Ако компресора е такъв какъвто си мисля погледни какво пише в упътването - понякога дават да се свали ремъка и да се развърти само двигателя за момент да се провери посоката или ако не са се стискали много обикновенно в такива машини поставят "реле заналичие и поредност на фазите" и ако са объркани или липсва някоя прекъсва оперативната верига и не можеш да го запуснеш или ако е от по-новите с микропроцесорно управление директно като го закачиш по погрешния начин или изписва на дисплея или светва лампа че имаш някаква грешка.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Фазово реленови [re: keбa]  
АвторCтyдeнт_EE (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 13:23



Има едни фазови релета на фирмата "GAVE" -испания струват около 30лв в магазина на Валелектрик - Варна, Контакта им затваря само при една единственна последователност на фазите,. Предимството им пред другите подобни е размера 2 позиции.



Тема Re: Последователност на фазитенови [re: Диaн]  
Авторkeбa (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 14:00



Компресора не е въздушен, а хладилен и не може да му се маха ремъка, защото е капселован. Колкото до такова реле мисля че няма вградено



Тема Re: Фазово реленови [re: Cтyдeнт_EE]  
Авторkeбa (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 14:02



А има ли такива машинки преносими и как са като цена????



Тема Re: Фазово реленови [re: keбa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.07.08 14:18



със размера на 2-ка АП-та са и се закачат на "еврошина" на външен вид тук:



влизаш на "продукти" после "управление и защита на електродвигатели" и от там като ти изкара продуктите търсиш "Индикатор за последователността на фазите EK-RSTB " описано е какво е и какво може, мисля че го има и в ценовата листа. Същото чудо можеш да намериш на сайта на Шнайдер но с по-висока цена, има и други производители естествено. Ако се сдобиеш с подобна чудесия намираш работещ сфазиран такъв компресор и... вече се досещаш. Не разчитай на надписани от някой от някъде фази... не се знае кой е сменял главния автомат и как са му дошли кабелите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Фазово реленови [re: Диaн]  
Авторkeбa (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 15:49



Благодаря ти Диане за информацията. А можеш ли да ми кажеш нещо за преносими прибори за проверка последователноста на фазите.Намерих нещо подобно, но тази функция беше комбинирана с много други функции и цената на прибора беше висока. Интересува ме дали има нещо, което да изпълнява само тази функция и да е на поносима цена (все пак не става въпрос за нещо супер сложно).



Тема Re: Фазово реленови [re: keбa]  
АвторMилeн (Нерегистриран)
Публикувано01.07.08 17:13



Ето с моторче за 45лв и с глим лампи за 33лв.


Друг вариант е тестер за напрежение имат функция за показване на ляво/дясно въртене - ето ти евтини китайски UT15B за 49 и UT15C за 59.9лв. Малко габаритите им са големички но западните са минимум на двойна цена.

Пък ако искаш можеш и сам да си го направиш, ще ти върши същата работа и не е сложно устойство - няколко резистора и кондензатори и две глим лампи от бойлер.

Аз лично използвам схемата с глим лампичките и си работи перфектно. При ляво въртене свети лампа 1, при дясно лампа 2, а при липсваща фаза и двете светят малко по слабо.
Ако искаш да защитиш компресора от бъдещи размествания на фазите трябва да използваш реле за фазов контрол което не допуска обратно включване.



Тема :)нови [re: keбa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.07.08 17:28



Ако е въпроса в цената - или това което ти е пуснал "Милен" с глимките само трябва да си измислиш подходяща кутия и добри изолирани накрайници (потърси продават се добри изолирани сонди). Или релето което ти е препоръчал студента само му закачаш за контакта една глимка за да сигнализира кога е ОК (цена около 30 лева според него) или това на Елмарк ако се ровнеш ще го намериш в каталога под номер 50103 на цена 22.86 лева без ДДС и пак добри накрайници и глимка която да сигнализира правилна поредност на фазите. Ако искаш купуваш онези от 40+ лева... твоя воля.

Лично мое мнение е че ако ще поддържаш тази техника за напред не е зле да сложиш такива релета които да контролират оперативното напрежение за да избегнеш проблеми от колеги дето са се правили на майстори по някое табло преди твоето.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.