Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:35 27.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Гореща вода с ел. бойлер vs Вик Норминови  
Автор Mиpkaтa (Усмивка)
Публикувано23.05.08 10:44



Здравейте, възможно е да да не пиша в подходящия форум, но форум за Водоснабдяване и Канализация не намерих


Проектант-електроинженер съм и имам несъгласие с ВиК проектант за следния случай :
Ресторант за 100 посетителя
Горещата вода за такъв ресторант е: (по Наредба 4-за проектиране,изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации)

• Максимално часово потребление q=23.8 литра/час на посетител
• Максимално денонощно потребление q=23.8 литра/ден на посетител


Според моя колега е необходимо на всеки 1 час е необходимо да мога да му осигуря 2380 литра гореща вода, т.е бойлери които да мога да загрява 2380 литра водата за 1 час...това по груби сметки прави около 150 Киловата за бойлери !? !? !? !? !? Това е пълно безумие.
Колегата така и не можа да ми обясни за какво служи и къде използва максимално денонощното потребление q=23.8 литра/ден, защото ако това количество топла вода трябва да осигуря за едно денонощие разбира те, че нещата стоят много нормално. Какво има предвид, необходино да има водосъдържател с такъв обем, но не е необходимо да мога да го загравям за 1 час, а за едно денонощие.
Разпитвал съм собственици на ресторанти с такива размери и всеки от тях имат бойлери в границите на 300-500 литра, които могат да загрят това количество за около 2-3 часа и не са имали никакъв проблем с количеството на топлата вода.

Въпроса ми е , правилно ли се тълкува тази норма от моя колега? Къде е истината?

Борим се за енергийна ефективност...а всъщност , имаме Йезоитски норми???



Можеш да извадиш момчето от селото, но селото от момчето НЕ

Тема Re: Гореща вода с ел. бойлер vs Вик Норминови [re: Mиpkaтa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.05.08 13:36



Я пак прочети нормата, да не се окаже че ти искат това потребление за вода с температура 40 градуса а е както си мислиш към 80 и виж колко ти е температурата на входящата вода (метни я в горната граница към 20-25) и сметки ще си дойдат на място

В това има и други уловки и тънкости ама тръгни от тук за сега, останалото се плаща :) все пак и двамата знаем колко струва проекта на подобен ресторант :)

Все пак колко мивки е по проект за 100 човека :) че ми е интерсно :)

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Гореща вода с ел. бойлер vs Вик Норминови [re: Диaн]  
Автор Mиpkaтa (Усмивка)
Публикувано23.05.08 14:45



Значи, в нормата пише " гореща вода" което е около 60-65 градуса ....а входящата вода "студената" е в границите на 7-12 градуса, т.е. около 55 градуса темепературна разлика.
А за броя на мивките, незнам ....това беше просто пример за 100 посетителя защото нормата е за "брой посетители" а не за брой битови уреди и явно няма значение, а и отделна работа е че мивките и тоалетни се слагат от архитектите, а те си ги слагат по техни си норми.



Можеш да извадиш момчето от селото, но селото от момчето НЕ

Тема Re: Гореща вода с ел. бойлер vs Вик Норминови [re: Mиpkaтa]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано24.05.08 16:05



В отговор на:

В отговор на:

Автор: Mиpkaтa
Тема: Re: Гореща вода с ел. бойлер vs Вик Норми
...
Проектант-електроинженер съм и имам несъгласие с ВиК проектант за следния случай :
Ресторант за 100 посетителя
Горещата вода за такъв ресторант е: (по Наредба 4-за проектиране,изграждане и експлоатация на сградни водопроводни и канализационни инсталации)

• Максимално часово потребление q=23.8 литра/час на посетител
• Максимално денонощно потребление q=23.8 литра/ден на посетител

Според моя колега е необходимо на всеки 1 час е необходимо да мога да му осигуря 2380 литра гореща вода, т.е бойлери които да мога да загрява 2380 литра водата за 1 час...това по груби сметки прави около 150 Киловата за бойлери !? !? !? !? !? Това е пълно безумие. ...




Щом в наредбата пише САМО за количество вода за час, не е нужно това количество вода да се загрява през този час. Ако има бавнонагряващ обемен бойлер наредбата пак ще бъде изпълнена. Явно затова са дали и денонощното потребление.

2v6


Тема до къде я докара? [re: Mиpkaтa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано28.05.08 18:04



Интересно ми е до къде я докара със сметките, това за бройката мивки не те попитах така без причина. От известно време за ресторантите си има влезли изисквания по HACCP (на латиница е, пусни го на гугъла и ще разбереш за какво става въпрос) с които явно не си запознат, моя съвет е да си хванеш някой да ти ги разясни или сам да потърсиш за какво става въпрос че ако ти се падне някой изпълнител като мен да обяви че проекта не отговаря на изискванията и има да правиш промени и да ти се връщат до припадък от възложителя.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: до къде я докара?нови [re: Диaн]  
Автор Mиpkaтa (Усмивка)
Публикувано29.05.08 08:42



А, докъде я докарах ..те сметките не са трудни, като се вземе под внимание броя на уреди ...се стига до един коефициент които се получва от "еквивалентните прибори" (да , прав си , наистина потреблението зависи от санитарните прибори), но резулата беше почти същия ...не намаля , пак 2300 литра ....въпроса е че това е "максимално часово потребление" което според тяхния товаров график е 2 пъти на ден ..веднъж на обяд и веднъж вечер...реално за да може да се направи правилно изчиление за това за колко време е ефективно да се загравят тез 2300 литра вода (за 1 или 4 часа , например) е необходим по точен товаров график за конкретния ресторант....аз прецених, следното 3 бойлера по 1000 литра с 12кW нагреватели ( серийно производство Елдом Инвест-комбинирани) + един 30кW ел. котел, свързан към серпентините на котела...или това количество 2300л я получавам почти всеки 3 часа...смятам че е предостатъчно !

Можеш да извадиш момчето от селото, но селото от момчето НЕ


Тема Re: до къде я докара?нови [re: Mиpkaтa]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано01.06.08 14:06



А какъв е проблема да се използват 20 кВ бойлери без серпентини и да не се монтира допълнително електрически котел?

2v6



Тема :)нови [re: 2V6]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.06.08 14:48



Ами проблема му е че се е хванал с нещо дето не разбира

нека да поогледа за съдомиялните машини - май ще му падне консумацията на водата (горещата) с поне 1/3, не съм се ровил повече от година из изискванията ама имаше едно разбиване на потреблението на водата.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.