Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:55 21.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Двигатели : Дизел+пропан-бутан?!? Устройства?!?нови  
Автор TlNlT (член)
Публикувано25.05.08 16:06



28-02-06, 15:49
D-MAX
Утвърден участник
| +ПЛ | Дата на включване: Feb 2006
Публикации: 590
Точки (при гласуване): 3




--------------------------------------------------------------------------------

Quadra, ти дизел знаш ли как работи, и за ква дроселова клапа може да стане дума при дизела, след като горивото ти се подава директно в цилиндъра а не се смесва с входящия въздух. В някои от наскоро произведените дизели(моя е точно такъв и има монтирана голяма клапа като успоредно на нея има отвор Ф30мм, през който свободно си минава входящия въздух. Ще попитащ, сигурно каква е идеята. Ами хората на изток са правили опити и са доказали че при ограничаване на притока на въздух при ниски обороти намаляват драстично NO. Та тва е причината, но дизела си работи по същия начин и биз клапа. Определено ще те черпя ако намериш краз, камаз, беларус, MAN, Мерцедес, или какъвто и да е дизел от преди 10 тина години на който да има дроселова клапа. Толкоз по въпроса с дроселовата клапа при дизелите. Относно пропан бутана и температурите. Всяка течност при определена температура минава в газ. При пропан кипи и се изпарява при −42.2°C. Под тази температура този процес спира. Та идеята е, че при палене на колата до към -20 наистина няма да имаш проблем, особенно ако си забравил да превключиш на бензин, но интересно ми е да споделиш колко далече си стигнал така, защото, изпарителя доста бързо достига критичната температура на изпаряване, и от там нататък от изпарителя започва да ТЕЧЕ течен пропан бутан директно в двигателя и..... естествено колата почва да се дави и.... що ли ти обяснявам, ти би трябвало да знаеш след като караш на газ. Аз имам 10 г. опит с пропан и бензин, и също съм палел на газ като забравя но паля и веднага превключвам на бензин иначе максимум 1 минута и след това проблем. Май много избягахме от идеята за дизела и газта. ТУК НЕ СТАВА ВЪПРОС ЗА ГАЗ В БЕНЗИНОВИ ДВИГАТЕЛИ. ВЪПРОСА БЕШЕ ЗА ГАЗ В ДИЗЕЛОВИ ДВИГАТЕЛИ. И тъй като при дизела на всеки такт влиза почти едно и също количество въздух независимо от оборотите(естествено идеални с-ми няма), и единственото нещо което се изменя е количеството подавано гориво(нафта), та добавяйки 4-10-20-40% пропан във входящия въздух намаляваш със съответното количество дизеловото гориво, затова не ти е необходимо да слагаш клапа, това най-вероятно ще спре дизела, защото има няколко неща които дизела не обича: недостатъчно въздух(ниска компресия), студен въздух и студена нафта. Така че оставям извода на Вас за клапата. При мен електромагнитния клапан си върши, чудесна работа.
Относно количеството газ. МНОГО е ВАЖНО газта да не е над 40% от общото количество гориво което се подава. Причината е че над това съотношение газта се самовъзпламенява и резултатът е доста неприятно чукане на двигателя което може да го изкара от строя. Затова внимателно трябва да се подходи и да се внимава това да не се случва при настройката на двигателя. След това един път настроен караш до като се износи двигателя без да правиш каквито и да са други настройки. При бензиновите двигатели, с течение на времето се запушва въздушния филтър променя се съотношението газ въздух, работата особенно на празен ход става нестабилна. Ако не разбираш и не можеш да си направиш регулеровката тичаш по сервиз с башмайстори и т.н. и т.н. Количеството газ което може да се подава трябва да се калкулира по формула, ама аз предпочитам практическия начин т.е. газта която излиза от редуцил вентила на бутилката е с налягане около 0,2-0,5 bar. Та газта от бутилката се пуска през маркуч минава през ел. магн. клапан, като веднага след клапана се поставя дюза с големина на отвора примерно 1 мм. След дюзата газта се подава с маркуч директно преди турбокомпресора. От там пътя до двигателя е ясен. Правите проба и ако вс. е ОК може да увеличите отвора примерно с няколко десети от милиметъра. И така докато забележите че подаването на газ е увеличило с 200-300 оборта/мин скоростта на въртене на коляновия вал. Аз лично не препоръчвам да се пуска повече газ, защото резултата го описах по-горе. Някъде по-нагоре писах че пропана подобрява изгарянето на нафтата и ефекта най-вече идва от това. С моя 3л. TDI двигател съм засичал разход от 5,4 л. нафта и около 2л. газ на 100км през есента, като вървежа няма нищо общо с карането само на нафта.
Ако някой иска по-подробно:
http://www.mrsharkey.com/lpg.htm
---------------------------------------------------------------------------------------------

+ Некой съ необходимата компетентсия, ште се прознесе ли по вопросо?!?



Редактирано от TlNlT на 25.05.08 17:04.



Тема Re: Двигатели : Дизел+пропан-бутан?!? Устройства?!?нови [re: TlNlT]  
Авторhidrazin4o (Нерегистриран)
Публикувано25.05.08 21:03



Абе то хубаво , ама това май е ни в клин , ни в ръкав.Иначе като идея е интересно.Та дай малко повече подробности.



Тема Re: Двигатели : Дизел+пропан-бутан?!? Устройства?!нови [re: TlNlT]  
АвторИвaйлo (Нерегистриран)
Публикувано25.05.08 21:03



Дизеляк може да работи с пропан бутан (може и с природен газ), може и с двете едновременно, спада на мощността е значителен, има заводски изпълнения но в България не се внасят! И май това трябваше да го постнеш в автомобили

На кратко как работи:
1) вместо дюзи се слагатспецилано изработени втулки със резба за свещи, гориво-нагнетателната помпа се демонтира и на нейно място се слага прекъсвач-разпределител (делко) и двигателя си работи като бензиновия! Във Варна такива "Перкинс" се правеха сериино
2) Преправя се горивонагнетателната помпа да впръсква нафта колкото за празен ход или малко от горе, мотира се изпарител и дроселова клапа, при впръскването си дизеловото гориво се запалва и запалва и пропан-бутана
В българия 1вия тип двигатели се слагаха на мотокари
от втория тип имаше преработени Икаруси, пръвите бяха в Бургас през 1992-1994та и им викаха Газаруси, а всеки байр им беше смъртен враг,



Тема Re: Двигатели : Дизел+пропан-бутан?!? Устройства?! [re: Ивaйлo]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано25.05.08 21:58



+ Дизелъ+пропанъ-бутанъ, а не само на пропанъ-бутанъ!!! Май не тшетешъ внимателно!!!

Редактирано от TlNlT на 25.05.08 21:58.



Тема Ами газ и олио от репко?нови [re: TlNlT]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано29.05.08 22:25



Какво ще се получи,ако засмуква смес от въздух и газ,а през дюзите пръска олио от рапица?



Тема Re: Ами газ и олио от репко?нови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор TlNlT (член)
Публикувано31.05.08 13:45



Сакашъ да кажешъ : биодизелъ+пропанъ-бутанъ?!



Тема тц...нови [re: TlNlT]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.05.08 16:16



След определени доработки дизеловите двигатели могат да работят директно на олио а не на биодизел За целта се монтира един топлообменник и се подава олиото на ГНП с температура над 60 градуса ако не се лъжа, като се гаси машината се подава дизел или биодизел за да се прочисти системата все пак олиото е с голям вискозитет и да може да запали после.
За невероющите съм виждал рено Еспейс на олио... друг е въпроса че пича ползваше отработено от ресторантие и да не си зад него като кара.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема отработено олионови [re: Диaн]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 18:53



Това за олиото съм го чел в БТА списанието преди повече от 25 години.Някакъв западняк готвач си карал Мерцедеса с олиото от ресторанта.Само дето миришело на пържени картофи.Танковете 74-ките са на принципа смяна ъгъла на подаване на гориво и познай:нафта,газ за горене,бензин и още нещо.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.