Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:31 31.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема 4Р дефектнотокова  
Автор barter (непознат )
Публикувано14.05.08 01:05



искам да попитам когато се свързва дефектнотокова към двигател или друг трифазен консуматор със симетрично натоварване трябва ли да има нулев проводник? дефектнотоковата е с ток на задействане 30мА и си мисля че ако едната фаза се натовари малко повече няма ли да сработи защитата, дали ще протекат компенсационни токове по другите две фази или трябва да има нулев



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: barter]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано14.05.08 08:48



Вече ти отговориха.Не бъркай нулевия със защитния проводник.Нулевия минава през защитата,а защитния не минава.Така,че несиметрията в натоварването по фази не е причина защитата да сработи.Но ако имаш лоша изолация спрямо корпус защитата ще сработи.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: barter]  
Авторbatstan (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 09:13



Ако консуматора ти е звезда и има изведен звезден център и освен това се налага зануляването на този звезден център, тогава прекарай нулев проводник през ДТЗ. Много често обаче, когато НЯМА ДТЗ и до двигателите отиват пет проводника( с екрана дори шест) , РЕ, N и екран се свързват към корпус. Казвам това за да не вземеш да обединиш РЕ и N след ДТЗ-то.
За да не стават подобни грешки ,може да използваш ДТЗ . Освен, че не се чудиш какво да правиш с нулевия, са и по-евтини.



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: batstan]  
Автор barter (непознат )
Публикувано14.05.08 13:12



цитат:Ако консуматора ти е звезда и има изведен звезден център и освен това се налага зануляването на този звезден център...

Аз точно това се питам дали се налага свързване на нулата към звездния център. За нулата и земята ми е ясно че след ДТЗ не трябва да имат връзка помежду си. Притеснява ме, че токовете в трите намотки на двигателя може и да не са съвсем еднакви и ако общата разлика е в порядъка на 15-20 мА може и да задейства защитатам което ми се струва реална възможност. Не знам дали е така, моля за помощ. А триполюсна не мога да използвам тъй като защитата ми е на входа на табло в което имам и еднофазни консуматори.



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: barter]  
Авторm@x (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 14:33



Нулата не се свързва с звездния център на трифазен двигател. По-добре използвай триполюсна, както ти казаха по-горе. Защо си сложил 30мА защита на входа на таблото? Така при изключване от утечка в един консуматор ще остане без захранване цялото табло! Така икономисвайки от ДТЗ за съответните токови кръгове ще получиш много несигурно захранване, което неминуемо ще доведе до шунтирането на ДТЗ, след първите няколко сработвания.



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: m@x]  
Автор barter (непознат )
Публикувано14.05.08 18:01



напълно съм съгласен с теб, още в началото имах съмнения че не трябва да е така, схемата между другото съм я взаимствал не е изцяло моя но и най вероятно ще я променя както ти казваш. а защо не се свързва нулата на звездния център, в смисъл преди се свързваше на корпуса на двигателя когато не се ползваха ДТЗ, но сега не е ли различно?



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: barter]  
Авторm@x (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 18:23



И преди и сега на корпуса се свързва защитния проводник. Ако работиш със зануляване това е нулата, която е заземена в таблото. Ако си с отделен защитен и нулев проводник на корпуса ти отива защитния (заземителния)проводник, нулев в случая не използваш. ДТЗ се задейста от ток на утечка между някой от фазовите или нулевия проводник към защитния проводник който не минава през нея. На входа на таблото по добре си сложи ДТЗ с 300мА, а такава с 30мА за токовите кръгове с по-опасни консуматори.



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: m@x]  
Автор barter (непознат )
Публикувано14.05.08 18:38



имам също така трифазен нагревател, на него също ли не е нужно да се свързва нулевия към звездния център и друго, нали ДТЗ отчита този ток на утечка като сравнява тока в трите фази и единия да речем е по-голям от другите два, но това не може ли да се случи и без да има утечка, например не са съвсем еднакви съпротивленията на трите намотки или трите реотана както е в случая, защото все пак защитата е много чувствителна



Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: barter]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано14.05.08 18:46



Бе батка прочети законите на Кирхов.Сумата от всички токове в една точка е равна на нула.Обяснихме ти сто пъти.Ако някой ток се отклони от правия път тогава ДТЗ сработва.Иначе на трите или сто тока,ако няма нулев проводник,и ако има векторната сума е равна на нула.
Какво повече да ти обясним?
Извинявай но си много задръстен и не взимаш акъл от знаещите.
Оправяй се сам.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: 4Р дефектнотокованови [re: barter]  
Авторbatstan (Нерегистриран)
Публикувано14.05.08 21:01



имам също така трифазен нагревател, на него също ли не е нужно да се свързва нулевия към звездния център и друго, нали ДТЗ отчита този ток на утечка като сравнява тока в трите фази и единия да речем е по-голям от другите два, но това не може ли да се случи и без да има утечка, например не са съвсем еднакви съпротивленията на трите намотки или трите реотана както е в случая, защото все пак защитата е много чувствителна



Имаш неправилна представа за утечка. Ако свържеш нулевия проводник към звездния център и консуматора се окаже несиметричен, това не значи, че 4Р ДТЗ-то ще сработи. Токът през нулевия проводник не е утечен ток, тъй като той не следствие на нарушена изолация. Функцията на ДТЗ-то е да изключва само при нарушена изолация.

На това всъщност , още в началото трябваше да ти обърна внимание.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.