Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:15 26.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Всяка печка на твърдо гориво.........  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 19:45



......... вкарва в стаята дето гори студен въздух, за да компенсира излизащия през комина горещ въздух!
И имам една налудничава идея: да вкарвам по изолиран въздуховод студен въздух до печката, за да увелича температурата в помещението.
По нататък мисля дори да направя твърди връзки между обема дето гори огъня, входящ колектор и изходящ колектор, и да регулирам горенето.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано18.04.08 23:47



А крайният вариант на твоята разработка се нарича 'подводница'!



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Eмo]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 20:43



Има нещо вярно, мисля да потопя горящия обем във водна среда за да отнема още топлина, която да ползвам за отопление.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано19.04.08 23:02



Абе то най добре си е на ток или гас,но на тези цени???Как мислиш да въртиш водата,като спре тока???Започва веднага да ври у тръбите.Това е проблема.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: koko]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано20.04.08 18:50



Няма проблем с UPS.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
Автор value (unknown)
Публикувано21.04.08 10:44



През комина излизат изгорелите газове а не въздуха.
Всеки процес на горене, консумира кислород, което означава, че ако няма достатъчен приток на свеж въздух, кислород в помещението е неприятно понеже се влошава качеството на въздуха, който се диша. Проблема не е само в температурите.
Така че идеята ти е много добра. Хем ще подобриш температурата хем няма да влошаваш, качеството на въздуха в помещението където ти се намира печката.
Мисля, че газовите котли работят на подобен принцип, който ти описваш.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано21.04.08 17:35



otkri toplata voda...ami te podobni otoplenija imat dvojna traba na komina...poznaj za kakvo e van6nata\?



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: @@]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано21.04.08 18:02



Да, и топла вода ще трябва да си правя. Ти имаш ли двойна тръба в комина?



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано22.04.08 22:39



Браво Иване, и така лека-полека ще стигнеш и до колелото.

п.п. Първата ти идея за външния въздух е абсолютен 'въздух', ма е забавна.



Тема той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Eмo]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано22.04.08 22:53



ама вие, като специалисти да земете да го предупредите -
експериментите с комина и печката изобщо не са шега работа.
задължително да си купи няколко СО аларми, щото да не си отиде цялото семейство..



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Milenn]  
Авторkoko (Нерегистриран)
Публикувано22.04.08 23:46



Слушай двойна тръба се слага на газовите да поема въздух отвън.На газовите винаги завършват хоризонтално и малък наклон на 1м.-1см.да се изтича конденза.Ако не се изтича гният тръбите.Котлето се пълни с вода-лошо.На какво казваш УПС?



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Milenn]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано22.04.08 23:57



А пък котлоните парят, но какво да се прави - науката иска жертви!

п.п. Природата има невероятното свойство да се самопрочиства. Между другото колко струват според теб няколко 'СО аларми' (както им казваш) и колко струва една елементарна печка с водна риза?



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Eмo]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано23.04.08 17:23



ами алармите за СО варират между 9 и 50 УС$. тука са задължителни, наравно с димовите. ( реагират и на газ ) Струва си, като се замислиш какво рискуваш. Всеки месец има фатални инциденти ( е верно, вероятността да те сгази кола е много по-голяма )

тука за отопление ползват локални бойлери в мазето, на нафта или газ. И често се случва да има повишено ниво, и да свири алармата в мазето, пожарникарите обикновено идват моментално и мерят с истински :) анализатори.



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Milenn]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 17:29



Прав си, но излиза, че съветваме човека да даде поне 100-150 кинта за предпазни средства, защото неикак не му се дават около 300 кинта за нормална печка, с която да се отоплява.



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Eмo]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 21:02



Имам си две печки с водна риза!
Имам друга идея и тя е, че всяка печка в която има горене и се намира в затворен обем(стая), изхвърля през комина обем въздух(изгорели газове, негорими газове и разни други) и този обем(стая) се компенсира с приток отвън на по-студен въздух, който сваля температурата в обема(стаята).
Приказките за двойни комини и разни аларми са глупости според мен.

Дайте някаква идея за удобна, лесна и плътна връзка между две тръби с диаметър 120 мм и дебелина 5 мм? Едната от връзките ще трябва да издържа температурата на изходящите газове!



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: koko]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано23.04.08 21:10



UPS?
Непрекъсваемо захранване!
Има модели дето могат да ти въртят помпата над 10 часа след спиране на тока.



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Ивaн]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано23.04.08 23:42



като почнеш да си играеш с изходящите газове (особено ако искаш да ги охлаждаш много) , в един момент може да стане така, че тежкият СО да си остане у вас ( а той изобилства при печките на твърдо гориво, където непълното горене не е нещо необичайно)

статистиката не е за БГ, то и до преди 15-тина годинки само на ток карахме .., но не е лошо да се погледне:
Carbon monoxide poisoning is the most common type of fatal poisoning in France and the United States. It has been estimated that more than 40,000 people per year seek medical attention for carbon monoxide poisoning in the United States.[9] In many industrialized countries, carbon monoxide may be the cause of greater than 50% of fatal poisonings.[1] In the U.S., about 200 people die each year from carbon monoxide poisoning associated with home fuel-burning heating equipment.[10] The CDC reports, "Each year, more than 500 Americans die from unintentional CO poisoning.



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Milenn]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 07:53



СО не е по-тежък от въздуха, малко по-лек е. Което обаче няма особено значение. Отровен е в нищожни концентрации и не му трябва да се натрупва, че да стане беля.



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 16:08



Рекуперстор ли 'ше правиш сега, колко мислиш, че 'ше спечелиш от него?

Човече, ти май наистина искаш да се херметизираш, 'ми кислорода дето го дишаш отде 'ше се взима тогава, с акваланг ли 'ше обслужваш печкте?



Тема Рекуперстор = Рекуператор.нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 16:11



Извинявам се за грешката ('а' и 'с' са ми близичко на тая клавиатура).



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Eмo]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано24.04.08 18:00



Искам да отделя в самостоятелен контур входния колектор, горящия обем и изходящия колектор. Въздухът който влиза през входящата тръба, минава през горящия обем и излиза през изходящата тръба, да няма нищо общо с въздуха който е в помещението.
А това, че горящия обем е потопен във вода е друга бира. И още една идея ми хрумна: да вкарам изходящия колектор в друга тръба с по-голям диаметър и да го вентилирам, така ще получа още топлина под формата на горещ въздух.



Тема ебаси , верно..нови [re: вeтepинapят]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано24.04.08 18:45



срамота,...никога не бях поглеждал лично.
е що тогава СО алармите ги слагат на ниско ( долу горе на 1 метър височина ) ?
(така е по спецификацията им )
предполагам, щото на такава височина спиш обикновено.. или заради газа , ама той и метана е по-лек...



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 10:16



Т'ва последното се казва рекуператор, абе затичал си се ти към към 'колелото' с всичка сила, ама да видим, дали пътьом и топлата вода няма да откриеш.

Извини ме за любопитството, но докато разсъждаваш унесен във величието на собствените си идеи случвало ли ти се е да си зададеш въпроса, колко е 'кяра' от прилагането им?



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Eмo]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 19:52



Няма никакво величие в собствените ми идеи. А защо се занимавам с глупости, сигурно ще се сетиш.
Какъв ще ми е кяра от всичко, надявам се до месец да пусна системата и ще разбера. Засега знам само цената на необходимите материали, почти 550 лева.



Тема точно това има предвид Емонови [re: Ивaн]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано25.04.08 20:23



да сметнеш какъв ще е кяра ( ако го има изобщо) ПРЕДИ да дадеш тези 1100 лв (в техниката има един коефициент на очакваните разходи , който обикновено е 1.5 - 2 , в зависимостт от опита на планиращия).

не му обръщай внимание на тона, той си е по принцип заядлив, но иначе знае много

например аз има следните 2 съмнения ( изобщо не съм в областта на топлотехниката, но от инжинерните познания по физика и химия, и от обща култура ) -

1. Извличаш още топлина от изгорелите газове - намалява температурата им, намалява и тягата ( разликата в наляганията , и скоростта на въздушния поток) при което в следствие на непълното горене изхвърляш в атмосферата СО, което си е чиста загуба на енергия ) същото се отнася и ако удължиш пътя на входния въздух - нали не си мислиш, че току така можеш да прекараш определен обем въздух през определено сечение на определено разстояние ? - въздуха изпитва триене в тръбата, и налягането пада - обратна тяга. Освен ако не сложиш и вентилатори .

2. Топлината , която отделя горивото е еднаква - дали ще вземе топлия въздух от стаята, или студен от вън, който и без това при топленето си ще отнема енергия, която иначе би се отдала в стаята не мисля ще ще има разлика - освен може би, че като вземаш студен въздух отвън , ще изхвърляш мааалко по-студени газове . ( тука пак погледни т.1 - не може да охлаждаш безкрайно изхоящите газове )

сега топлоинжинерите ако имат и цифри - ще е супер, да подкрепят или опровергаят писаното количествено



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 22:56



Да сметнем колко е лайното дето влиза студено и си заминава дволно топло в твоите 'обеми'!


п.п. Извинявай че живеем на земята с тая 'неблагодарна' атмосфера.



Тема Re: той хубаво ще стигне до колелото,нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 22:59



Да те улесня!

Моканина: 'Колко азот има по тая земя, Божееее!'

п.п. Що не разсъждаваш в това, което си най-добър?



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 23:14



. . . . да си знае гьола!



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Eмo]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано25.04.08 23:43



Сгреших, че изобщо писах тук!

Хич не ме интересува колко голям спец си в тая област!
Ще направя каквото съм решил!

И поради простата причина, че тук в тази държава е пълно с такива суперспециалисти като теб сме на такова дередже!

Повече няма да нарушавам спокойствието ти!



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 17:55



Бе не се засягай, бе, просто нещата, които искаш да направиш отдавна са измислени и се правят, не знам дали има енергиен котел без утилизация на изходящите газове, но не и за домашни печки - това просто няма особен смисъл, подобни опити да се намали инфилтрацията, която е следствие от наличитето на печка с комин са безсмислени.

Това какъв съм (специалист или глупак), няма никакво отношение към задачите, които си си поставил, нито моето моето или одобрението на когото и да било друг (ако ще да е академик) ще ги направи смислени. Не, няма, така че не се сърди, ако имаш интереси почети малко в мрежата, а има и огромно количество прекрасни и евтини книги (тях никой не ги чете, затова цената им е нищожна, трагедия, както и да е).

Успех, и гледай да не изгори още някой невинен покрай теб.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Ивaн]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано26.04.08 18:04



Аааа за държавата грешиш много сериозно, пич. Дереджето идва от тези, които не четат и смятат, че знаят всичко, от тези които потопяват 'горящи обеми във вода' и подобни домашни 'специалисти', там е проблема те са подготвени за всичко, само трябва много нежно да им се 'налива' акъл, че когато някой заблуден има неблагоразумието да им намекне, че твърдят, говорят или мислят откровенни глупости те се обиждат и започват да ръсят тъпни за чуждата компетентност и да се съмняват в нея.

Както и да е . . .

Успех.



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: Eмo]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано27.04.08 22:06



Нищо ново под слънцето.Аз от печката на тати се мъча да крада топлина,чрез две серпентини и воден съд на мястото на изхода на печката.Всичко е ок ,ама имам проблем с нагара,който се образува по серпентините и налага честото им чистене.Ех друго ще ше да бъде,ако тати вместо дърва гореше пропан бутан.
Така,че друже Иване дерзай,щом си го намислил ,прави поне ще се радваш на твоето творениеее.
Написах



Тема Re: Всяка печка на твърдо гориво.........нови [re: митю]  
АвторИвaн (Нерегистриран)
Публикувано13.05.08 19:53



Не се отказвай и ти!
Почти всичко е готово, направих няколко промени и съм доволен. Пробвам го в гараж.
Пак обаче опирам до хора дето реално(не на сметки) могат да ми дадат малко акъл.
Първо: Каква е температурата на газовете в края на комина(ако сте я мерили), аз изхвърлям почти 80 градуса, което според мен е много(алтайски въглища и два вентилатора 18 W с 1/4 от оборотите си на входа)?
Второ: Какъв обем вода във водната риза е оптимален 250 литра са малко за 30 кг въглища (не съм вързал помпата, само на два големи радиатора е)?

И да не забравя: От обдухването на 3,5 метра кюнец вкаран във втора тръба вадя още 8 градуса.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.