Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:02 20.09.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: мисля че се подразбирашенови [re: Daniel]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано07.05.08 14:06



Между другото, колко мислиш, че е диаметъра на сондажа, и колко мощност 'ше дръпнеш с топлообменник потопен в него. Ако имаш 20 kW, мощност на термопомпения агрегат, дет' доктора го е избрал, 'ше ти стигне ли?



Тема Re: мисля че се подразбирашенови [re: Daniel]  
Автордokтopa (Нерегистриран)
Публикувано07.05.08 14:23



Даниеле, това което предлагаш не може да се реализира. Аз имам сондаж 60м. от който си черпя вода. Ако искам да използвам термопомпа със затворен вертикален контур за моята мощност (20кВ) ми трябват два сондажа по 100м., в които да се разположат т.н. "геотермални китове", като разстоянието между тези два сондажа да е не по- малко от 12м. И като се направи една сметка, колко струва пробиването на тези сондажи и каква е цената на геотермалните китове, които се пускат в сондажа сметката ми нещо не излиза :)



Тема :)нови [re: дokтopa]  
АвторDaniel (Нерегистриран)
Публикувано08.05.08 02:52



ами да - затова първо се правят сметки, после се пробива



правилно са ти сметнали... аз го изкарах около 180 м но тези сметки зависят от доста параметри (които и ти самия не знаеш) така че моята сметка със сигурност не е точна! това че имаш течаща вода под земята е добре не знам какви са тия китове и делфини с които са ти напълнили главата - в сондажите се слагат най-прости (и евтини) тръби от полиетилен висока плътност (PEHD) със заварени "U" колена отдолу. след полагането на тръбите в сондажа се сипва разтвор от цимент, пепел, кварцов пясък и бентонит.

20-те киловата които сте сметнали нормално натоварване ли са или абсолютен максимум? колко време в годината ще се налага да се работи на този максимум? струва ли си да се проектира системата за да може да работи дълго време на максимална мощност? не се ли презапасяваш твърде много? също е хубаво да се помисли дали не е по-добре да се направят по-добри изолации и вместо киловатите да са 20 да станат значително по-малко?

и 12 метра между сондажите е твърде голямо презапасяване.



Тема Re: :)нови [re: Daniel]  
Автордokтopa (Нерегистриран)
Публикувано08.05.08 08:52



Делфини няма, само китове :) Кита представлява същото нещо, което си описал но изработено заводски. Това са две двойки полиетиленови тръби ф32, с У- колена отдолу и тежест за по- лесно пускане в сондажа. Удобството е че това нещо пристига навито на макара от Щвейцария и се монтира много лесно, защото всичко си е готово. Освен това е доста конкурентно като цена на т.н. от теб "прости полиетиленови тръби". Но не в това е въпроса, сами по себе си тези тръби са приемлива инвестиция, но цената на сондажа излиза солено.



Тема Re: :)нови [re: дokтopa]  
АвторHELlOTECH (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 00:12



При всички тия клизми , не е ли по добро решение една въздухарка .. "като на селу му казуваме , коста фсибилити анализъ с тия допълнителни фъсни шъ излезе сулено " .. няма вечни неща ... и разположено във времето с инвестицията ... май по евтино ще е въздухарката да товари на нощтна с промоция .. в някой 20 тонен кенеф .. и до обяд да го разхвъля в обора с една честотно тормозена помпа с управление по външна температура .. и ако му хоби ня някой < http://bg.danfoss.com/xxNewsx/b2fcc8fb-2c5c-45ec-96c6-f82b68890e03.html > ...
не ,че ги обичам ... но автоматизацията на отоплителната част се възвръща за 5-7 години .. осигуряваща оптимален комфорт ...





Тема Убаво . . .нови [re: HELlOTECH]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 00:51



си го казал, ма ся че те анатемосат любителите на инфрата.

п.п. Инак 'кумулацията е радост, направих един сайт дет' може да я смята ама риъл тайм със шукариите, 'ма го поразтурих, докато му надрящя логин-а (инак много леш 'ше се завъди), 'ше се засиля да го пусна час по-скоро.



Тема Re: :)нови [re: HELlOTECH]  
Автордokтopa (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 10:57



Пич харесвам бращолевениците ти, но не виждам какво общо имат с темата.



Тема Re: :)нови [re: дokтopa]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 14:14



Аз ще си позволя да ти отговоря:

'Можеш да използваш термопомпа въздух-вода, която да нафуква в един топлинен акумулатор, целта на акумулатора е да плюскаш електроенергия на нощна тарифа. Инак технически възможните решения на задачата, която си поставил, ги виждаш като икономически нецелсъобразни.'



Тема Re: :)нови [re: Eмo]  
Автордokтopa (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 14:43



Емо, отклоняваме се от темата, но ще си позволя да направя коментар:
Първо за да се използва само нощна енергия е необходим доста голям топлинен акумулатор и то добре изолиран. Всичко това е свързано с не- малки средства, а да не говорим че е необходимо и доста пространство. Второ какъв е смисъла да направиш система "въздух- вода", която приоритетно работи през ноща. Да прав си за по- евтиния ток, но нека да не забравяме, че като правило температурите през ноща са по- ниски, което неминуемо се отразява на ефективноста. Само като пример ще ти кажа, че през един от изминалите почивни дни температурата през деня беше 15градуса (в три следобяд и си беше хладно), а вечерта около 12 часа падна на 4,5градуса. И кво се получава ползваме по- евтиния ток, но системата работи при доста по- ниска външна температура.

А, колкото до идеите ви за акумулиране на топлина, не благодаря. Отминаха времената, когато акумулиращите печки бяха на мода. Аз отдавна си изидах едно огнище за печене на пържоли от тухлите на моята. :)



Тема Re: :) до Емонови [re: дokтopa]  
Авторaaa (Нерегистриран)
Публикувано09.05.08 16:32



От кога взе да ги разбираш тия работи бре Емчо. Топлинни акумолатори и незнам си какво. Проблема е че трябва да се изхвърли водата. В канализацията без да даваш обяснения на ВиК и комшии, ей тва е истината. Ако нямаш идва проблема че ще направиш море, в тоя случай да бяхте мислил преди това да му се невиди.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.