Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:29 11.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Ниво на заводските енергетици  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 14:32



Винаги съм имал сериозни резерви за нивото на заводските енергетици у нас. Както се вижда обаче от цитата по-долу положението в Щатите не е по-розово. Взел съм го от един щатски професионален форум.


========================
Right now one of my former co-workers and good friends is getting his feet on the ground at a new employer's facility. He's found a good amount (a SCARY amount) of protection disabled because it was giving erroneous trips. Nobody on the staff knew how to troubleshoot it nor did they have a real idea of what it was supposed to do anyway, so they just disconnected it from the trip circuit and made it an alarm.

I responded to a call at a facility where a fault had cleared by blowing the fuses on the incoming utility feed outside the fence. Since inside the fence was a line-up of 13.8 switchgear that should have tripped before the fuses blew, I was interested in what went wrong. I found the instantaneous overcurrent elements had flagged on the electromechanical relays (Westinghouse CO's) but the breakers had NOT tripped. A minute later I found the battery charger had been de-energized and disconnected from the station battery bank, and that had been the situation for years. Nobody in the (state-run) facility had the foggiest idea of how the switchgear worked or what the battery bank was supposed to do. All they knew was that things ran just fine without the batteries. And it did, until that fault downstream. They'd been closing breakers with the manual maintenance bar, and tripping them using the manual trip on the front of the breaker. Again, incomplete knowledge of the system that went un-detected for years, because the facility staff did not even know which questions needed to be asked until somebody showed up that was familiar with the equipment and how it was supposed to work...



Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: OM]  
АвторEнepreтиk (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 19:31



Пич,ако обичаш да го преведеш.



Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: Eнepreтиk]  
Авторdfh (Нерегистриран)
Публикувано06.04.08 20:30



машинен превод с Promt Expert

Прямо сейчас один из моих прежних сотрудников и хороших друзей надевает свои ноги заземление в оборудовании нового работодателя. Он нашел хорошее количество (СТРАШНОЕ количество) защиты лишенный возможности, потому что она давала ошибочные расцепляющие устройства. Никто на персонале не знал, как расследовать это, и при этом у них не было реальной идеи того, что это, как предполагалось, сделало так или иначе, таким образом они только отключили это от схемы расцепляющего устройства и сделали это сигнализацией.

Я ответил на запрос в оборудовании, где короткое замыкание разорвало цепь, перегорая, плавкие перемычки на поступающих коммунальных сооружениях питают вне забора. С тех пор в заборе была цепочка 13.8 коммутационной аппаратуры, которая должна была расцепить прежде, чем плавкие перемычки перегорали, я заинтересовался тем, что пошло не так, как надо. Я нашел, что мгновенные элементы перегрузки по току сигнализировали на электромеханических реле (КОМПАНИЯ Westinghouse), но выключатели НЕ расцепили. Минуту спустя я нашел, что зарядное устройство батареи было обесточено и отключено от батареи станционной батареи, и это было ситуацией в течение многих лет. Никто в (управляемом государством) оборудовании не не имел ни малейшего представления о том, как коммутационная аппаратура работала или что батарея батареи, как предполагалось, сделала. Все, что они знали, было то, что вещи несли нагрузку только прекрасные без батарей. И это сделало, до того короткого замыкания вниз по течению. Они были выключателями включения с ручной эксплуатационной шиной, и расцепление их использующий руководство включает фронт выключателя. Снова, незамкнутое знание устройства, которое пошло необнаруженное в течение многих лет, потому что персонал оборудования даже не знал, какие вопросы нужно было задать, пока кто - то не обнаружился, который был знаком с оборудованием и как это, как предполагалось, работало...



Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: Eнepreтиk]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 00:34



Извинявай, утре ще се опитам да намеря време. Машинният превод (при цялото ми уважение) е нещо като машинно приготвена храна в сравнение с домашната





Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: OM]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 01:03



не е толкова зле превода, ама е на руски.



Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: Eнepreтиk]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 10:39



Преводът ми не е като за Шекспир, но мисля че е ясно за какво става дума:

=================
Напоследък един мой бивш колега и добър приятел започна да се запознава с уредбите на новия си работодател. Той откри че известен брой (ужасно голям брой!) защити са изведени защото са давали грешни изключвания. Никой от персонала не знаел как да ги отчита (анализира), нито пък е имал някаква представа изобщо какво трябва да правят тези защити, така че просто са решили да изведат изключването им и да ги оставят на сигнал.

Аз бях извикан (да анализирам) инсталация, където късо съединение беше изключено чрез изгаряне на предпазителите в захранващия извод на енергото извън границите на клиента. Тъй като в мрежата на клиента имаше верига от уредби 13,8 kV (вероятно става дума за трафопостове) които би трябвало да изключат преди да изгорят предпазителите, аз се заинтересувах къде е причината. Открих че има паднали блинкери на МТО (електромеханично токово реле производство на Уестингхаус) но прекъсвачите не са изключили. Минута по-късно открих че токоизправителят е изключен и разединен от батерията, и така е от години. Никой в тази (държавна собственост) инсталация нямаше дори и смътна идея как работи уредбата и какво е предназначението на батерията. Единственото което те знаеха беше, че уредбата си работи добре и без батерия. И тя наистина си е работела, докато се случи това к.с. Те са включвали прекъсвачите с ремонтната щанга (явно някакъв специфичен вид за техния модел) и са ги изключвали от механичните бутони на задвижването. Отново, непознаване на системата, което си остава незабелязано години наред, тъй като персоналът дори не знае какви въпроси трябва да зададе докато се появи някой, който познава оборудването и разбира как работи то...
===============

Цитирам този материал, тъй като ние често сме склонни да омаловажаваме себе си в сравнение с "ония там". Срещал съм подобни картинки и тук, но явно това не е някакво изключение, както разбира се такова ниво на некомпетентност не е и правило. Даже напоследък ми се случи да работя с един енергетик, който ми направи изключително добро впечатление.
Иначе нормално заводските енергетици са по-добри в КИП-а, където са ежедневните им проблеми, а високите напрежения често им се губят в знанията, но това си е нормално. Предполагам че много от заводските подстанции не са пипани от първоначалното им пускане. Разбира се тук не става дума за големи заводи, където имат собствени ГПП-та на 110 kV, там положението е друго.



Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: OM]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.04.08 14:13



Май си тръгнал да откриваш топлата вода.
Вопиющата неграмотност не е само на ниво "заводски енергетици", а и в сериозните поделения на енергетиката.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: Xoлдън]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 14:48



Е, не всички са гении, но пък гениите няма и да работят в поддръжката. За всяко място си има хора, важното е от всеки да се очаква до нивото му на компетентност, иначе става опасно.



Тема Re: Ниво на заводските енергетицинови [re: OM]  
АвторKиpo (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 20:54



Ами при нивото на заплащане по заводите, кадърните хора се преориентираха на запад или в частния бизнес, и останаха само връзкарите които немогат да си намерят другаде работа. Във фирмата в която работя в момента, енергетика даже няма електротехническо образование но това нему пречи да лети в небесата, като има кой да го държи

.



Тема никой май не е уцелил :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.04.08 20:09



Чета тук и ме заливат едни спомени от преди 4 години и аз като бях в подобно положение... и защитата на трафа беше в същото положение само дето бушоните на защитата бяха подменени с изгорели а токоизправителя си зареждаше акумулатора.

Господа велики енергетици дето оплювате и давате квалификации да ви е минавало през акъла че просто някой си е пазил хляба?? Просто директорите на разните му там заводи са икономисти (в някои случаи и набедени) и като ти се сурне трафа посреднощ и после онзи те привиква на килимчето сутринта и "а ся кажи що стана така" като предварително ти е написал наказанието, при нас след като някой изведе защитата (никой не си призна) по горния начин тези наказания спряха. Знаете ли колко трудно е да се обясни на някой дето хабер си няма от тоци че е задействала някаква защита ама няма нищо изгоряло, няма какво да се подменя и нищо няма опушено?? Е.. сега се сещам как съм слагал на 1.1 Кв двигател 16 А защита.... отиваш, сменяш двигателя и не ти пука

шефа доволен че си свършил работа ти доволен че не са те наказали ама като изключи защитата и двигателя е здрав те резват едни 10% щото е спрял.

Аде да не продължавам да говоря че уж професионалисти пишат разни глупости дето.... и май не отговорих на правилния човек ама..

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.