Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:02 24.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: зонанснови [re: Milenn]  
Авторbatstan (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 20:11



"сега остава да вмъкнеш в бирения модел и капацитивен и индуктивен консуматор, та да си прехвърлят един на друг бирите, та докато се стоплят"

Е как, нали съм го вмъкнал - единия е индуктивен пияч (моя милост), а другия на съседната маса - капацитивен, но като и да е....

Хайде сега и за резонанса:
Предупреждавам, че въпросните реактивни пиячи, ще са още по-откачени.
И тъй, първо поръчва капацитивния колега(KK) - капацитивните са по-нетърпеливи , а индуктивните са по- мудни. Тъкмо му я сервират, и моя мудна индуктивна милост, поръчва. Келнера отива за моята , когато KK се отказва от донесената му и аз я вземам. Добре, ама келнера идва с поръчаната от мен, когато КК решава да си поръча втора. Келнера се запътва да изпълни поредната поръчка, а аз се сещам да предложа на КК моите две, той веднага ги взема, а келнера му донася трета. Тогава аз поръчвам на ново, а малко след това КК ми пъха в ръцете трите халби, след което ми се донася и четвърта.....
Всичко това ще продължи, докато на масита се напълни с бири и почнат да падат. Тогава идва охраната и ни изритва и двамата, като съответно си плащаме бирите, разбира се.
Все пак запасената енергия от резонанс си е активна енергия, която се трупа на електромера и в един момент изпушва реактивните елементи.
Е... дано всичките тези идиотщини са били полезни на някого.



Тема Re: зонанснови [re: batstan]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано31.03.08 20:22



tc... resonance bez pone edno izpikavane ne moje da se objasni....





Тема Re: aktivna energiqнови [re: neuk]  
Автор waterfall (Mr.Waterfall)
Публикувано27.12.08 21:06



Активната енергия е полезната енергия и се измерва във ватове.
Реактивната енергия е тази, която натоварва електрическата мрежа без да върши полезна работа и се измерва във волт-ампери.
Сбора от реактивна и активна енергия е равна на пълната мощност, за която се оразмеряват електропреносните мрежи.
За да разбереш за какво става дума се започва от съпротивленията.
Има активни и реактивни съпротивления.
Общото съпротивление е сума от активно и реактивно съпротивление .
Активното съпротивление се нарича още омично и то не зависи от приложеното напрежение,честотата,температурата,осветлението и посоката на тока и има една и съща или приблизително една и съща стойност.
На практика съпротивлението на жичните,слоестите и композиционните резистори е активно. При активен товар напрежението и тока достигат своите максимални и съответно минимални стойности и преминават през нулата едновременно , казва се ,че са във фаза.
Реактивните съпротивления се разделят на индуктивни и капацитивни.
Тоест бобина и кондензатор. Както бобината така и кондензатора предизвикват дефазиране(разместване във времето за достигане на максимални и минимални стойности) на напрежението и тока на 90 електрически градуса само ,че ако в единият случай тока изпреварва напрежението(при капацитивен товар) ,то в другият случай тока изостава от напрежението(при индуктивен товар).
Затова косинус Ф се компенсира с кондензаторни батерии.
Активната и реактивната енергия могат да се измерват директно.
Има електромери за активна и за реактивна енергия. Съвременните електронни електромери могат да отчитат активна ,реактивна и прекомпенсирането .


Редактирано от waterfall на 27.12.08 21:26.



Тема Re: aktivna energiqнови [re: waterfall]  
Автор rtO4 (batstan)
Публикувано09.01.09 12:03



Активната енергия е полезната енергия и се измерва във ватове.

Реактивната енергия е тази, която натоварва електрическата мрежа без да върши полезна работа и се измерва във волт-ампери.


Има разлика между енергия и мощност нали? Ватовете и волтамперите не са за енергия.
Като се обяснява е добре да сме по-точни и да се споменават правилните мерни единици за енергия. Сигурен съм, че ги знаеш.


Сбора от реактивна и активна енергия е равна на пълната мощност...
Тук също има неточност:
1. Неможе сума от една дименсия да бъде равна на друга дименсия.
2. Важно е да кажеш, че този сбор не е алгебричен сбор, а геометричен. Същото се отнася и за съпротивленията.



Тема Re: aktivna energiqнови [re: rtO4]  
Автор eltehnik (непознат )
Публикувано29.03.13 19:06



Реактивната енергия е тази, която натоварва електрическата мрежа без да върши полезна работа и се измерва във волт-ампери.


Реактивната енергия се мери в VAr (Волт Ампери Реактивни). Пълната или привидната се измерва в волт-ампери.



Тема Re: aktivna energiqнови [re: eltehnik]  
Автор hidrazin4o (пристрастен)
Публикувано30.03.13 23:11



Това беше преди четири години.





Тема Re: aktivna energiqнови [re: batstan]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано01.04.13 09:52



""Както и обратното." Ако в трифазна, симетрична система, токовата намотка на тангенциален, индукционен електромер ( за 220V) се свърже последователно на едната фаза, а напрежителната намотка (след редукция на напрежението с корен от три) се свърже към линейното на другите две фази, то той (електромерът за активна енергия), ще мери реактивната енергия във фазата на токовата намотка.





Тема Re: batstanнови [re: batstan]  
Автор П Пeтkoв ()
Публикувано01.04.13 10:13



Забавно и весело е да се чете бирената Ви електротехника!

Напомня за книгите на Айсберг "Радиото ли? Че то е много просто!" и т.н.
Много, много отдавна, един професор по механика ни обяснаваше какво е това мателиална точка? Според него: "Материална точка може да бъде и чаша бира".



Тема Въпрос за брояч на консумираната енергиянови [re: eltehnik]  
Автор тapaтaнчo (идиот)
Публикувано03.05.13 22:00



Не ми се отваря нова тема и реших да пиша тук защото въпросът ми е свързан с реактивната енергия.
Купих си едно устройство. казва се "Брояч за измерване стойността на енергията", измерва:
Напрежение (V)
Сила на тока (A)
Максимална сила на тока (MAX. A)
Мощност (W)
Максимална мощност (MAX. W)
Консумирана енергия (KWh)
Общо разходи на консумираната енергия (€)

Мощността на изключения телевизор според този уред е 11 W, видя ми се твърде много, но реших да проверя и други уреди, за нагревателните уреди показваше горе долу същото каквато им е и номиналната мощност, но когато вкючих в него захранването на лаптопа показа 14 W, а лаптопа не работеше, извадих и кабела от него и не се промени, пак си остана 14 W, а беше студено въобще не беше се затоплило захранването на лаптопа. Че искам да разбера каква реактивна енергия консумира телевизора, ако е капацитивна какъв индуктивен консуматор да включа и как паралелно или последователно. Искам да измеря консумираната активната енергия от телевизора в изключено положение без да изключвам всички уреди за да гледам показанието на електромера, ще стане ли с този уред.



Тема Re: Въпрос за брояч на консумираната енергиянови [re: тapaтaнчo]  
Автор hidrazin4o (старо куче)
Публикувано04.05.13 00:15



Ето ти едно свястно уредче което ще даде отговор на въпросите ти:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.