Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:24 11.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За напреженията  
Авторtechnic (Нерегистриран)
Публикувано17.03.08 23:11



Едно време като учих май напреженията бяха само две групи: до 1000V ниско и над 1000V високо. Сега май са три групи - ниско, средно и високо. Как са разпределени, че да не се изложа някъде. От как съм завършил не съм работил по специалността си. А като стана въпрос за специалност, тя е електромашинен монтьор втора група. Какво ще рече тази група?



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
Авторkolumb (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 10:33



Ниско - до 0.4kV
Средно - 6kV-20kV
Високо - 110kV и нагоре
Това като гледам ще рече средно специално? Ел. общак означава в днесшно време.



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано18.03.08 15:03



Бе я за всеки случай стой далеч от тока,да не дадеш фира.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: За напрежениятанови [re: Xoлдън]  
Авторtechnic (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 15:21



Абе по са ми слабост слабите токове, макар и с високо напрежение. Удрял ме е 24 kV, но тя веригата дето беше това напрежение можеше да осигури 1 mA ток, така че още съм жив. Предполагам сам можеш да се сетиш де ги има тези вериги 24 kV/1 mA. Ама ако се наложи и с големите токове бих работил. И малко съм объркал термините, не втора група, а втора степен пише в свидетелството за квалификация. Сам дето не знам за какво се отнася, дали замества едновремешните разряди или нещо друго. Абе Холдъне, разясни малко моля те, знам че си старо куче в "големите тоци".



Тема Re: За напрежениятанови [re: kolumb]  
Авторtechnic (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 15:23



Ми от 20 до 110 kV сигурно ще е СРЕДНО ВИСОКО напрежение





Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
Авторlom (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 15:23



свръх ниско - до 50V
ниско - над 50 до 1000V
средно - над1 до 35 kV
високо - над 35 до 750 kV
свръх високо -над 750 kV



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 19:02



От гледна точка на техниката на безопасност се разделят на ниско напрежение до 1000В и високо напрежение над 1000. Явно това ти е останало в главата. Това разделяне се прави поради това че мерките за безопасност са различни при напрежения под и над 1000В.
Електрическите мрежи се разделят на ниско напрежение до 1000В, средно напрежение до 35кв и високо напрежение над 110кВ.



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано18.03.08 19:37



Бе кой знае от коя година ти е тапията.Вече няма разряди.Всеки фирмажия си има някаква скала,а може и да няма.
Нали имаш някаква диплома?Тя ти стига.
Ама умната да не се изпържиш.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: За напрежениятанови [re: Ивo]  
Авторlom (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 19:51



"Електрическите мрежи се разделят на ниско напрежение до 1000В, средно напрежение до 35кв и високо напрежение над 110кВ."

А, между 35 и 110 kV какво е напрежението?



Тема Re: За напрежениятанови [re: lom]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 20:26



Такова високо дето го няма в България





Тема Re: За напрежениятанови [re: Ивo]  
Авторlom (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 21:44



Вярно е, че го няма в преноса и в разпределението, но в практиката по принцип се среща.
Освен това съм допуснал грешка - 750 kV-вия далекопровод, свързващ Южно-Украинската АЕЦ с подстанция Варна е със свръхвисоко напрежение.
По твоята класификация същия попада в графа "високо", което не вярно.



Тема Re: За напрежениятанови [re: Xoлдън]  
Авторtechnic (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 22:14



Тапията ми е от 1991 год. Вероятно не съм се изразил правилно. Имах предвид тези степени, които заместват едновремешните разряди колко са и коя е най-ниска, съответно най-висока. Или става въпрос за квалификационните групи дето ги пише в правилниците по ТБ.



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 22:38



Добре де СВН е 750кВ, ама и то се губи, нещо са му дръпнали шалтерите



към technic - тапията си е тапия, нея не могат да я отменят, ама от тогава се смениха няколко правилника по ТБ. Последния да же го разделиха на две: за уредби до 1000В и за ел уредби на централи и мрежи( този втория засяга уредби над 1000В). Та кашата е пълна както в цялата ни държава



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано19.03.08 09:14



Понеже съм учил отдавна сега погледнах в правилника по ТБ.Там се коментират 3 степени на средно образование.
2 степен съответства на СПТУ т.е. под ниво на техникум 2-3 г. срок на обучение.
3 степен съответства на техникум 4 г курс на обучение.
1 степен явно е курс квалификация при не електротехническо образование.
Може и да бъркам малко,понеже отдавна не се занимавам.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: За напрежениятанови [re: Xoлдън]  
Авторtechnic (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 18:02



Тия степени ще да са нещо друго. Завършил съм 4 годишен техникум. Това, за което питах го пише в едно допълнително свидетелство към дипломата за средно-специално образование - "СВИДЕТЕЛСТВО за придобита работническа квалификация (разред)". Там пише нещо от сорта "след успешно полагане на изпит за придобиване на квалификация, съгласно протокол едикойси, придобива квалификация електромашинен монтьор втора разряд", като разряд е зачертано и отгоре му пише степен. Ама незнам тези степени в кой нормативен документ са определени. Затова се питах дали не са тия от първа до пета квалификационна група дето ги пише в правилниците по ТБ.



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 20:57



Може би търсиш това


или това

Както може да се очаква кашата е пълна



Тема Re: За напрежениятанови [re: technic]  
АвторИвo (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 21:03



А групите по ТБ са различни от тези степени. Връзката между тях е че при различно образование (степен) се изисква различен стаж за придобиване на по-висока група по ТБ. Тия групи са тясно обвързани с разделянето по напрежение от гледна точка на безопасноста: до 1000В и над 1000В.



Тема Re: За напрежениятанови [re: Ивo]  
Авторtechnic (Нерегистриран)
Публикувано19.03.08 22:14



Благодаря.



Тема Re: За напрежениятанови [re: Ивo]  
Автор P_K (оптимист)
Публикувано20.03.08 16:21



Редът на наппреженията според DIN VDE 0101 е:

3; 6; 10; 15; 20; 30; 36; 45; 66; 70; 110; 132; 150; 220; 275; 380; 480; 700 кV

в България са известни.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.