Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:31 27.04.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема НАРЕДБА 3 от 18.09.2007г  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано07.03.08 08:36



за технически правила и нормативи за контрол и приемане на електромонтажните работи - от Кибаров

- за повече информация: www.kibarov.com



Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.03.08 16:26



А накратко ако може да се каже какви са промените спрямо по-старото издание и от кога това издание влиза в сила.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: Диaн]  
АвторГoшo (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 21:37



Че защо накратко

ето я нашироко Автора на темата нещо си прави реклама и иска да му купим книжките.



Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: Гoшo]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано07.03.08 21:58



"Автора на темата нещо си прави реклама и иска да му купим книжките."

Автора на темата си я получи лично от автора на Наредбата ... и НЕ продава!

ЯСНО!?!





Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: Гoшo]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано07.03.08 22:56



В наредбата никъде не става дума кои протоколи трябва да са от акредитиран орган за контрол, кои не. Всъщност изобщо не се споменава термина "контрол", само измервания, изпитания, оценка на съответствие (с какво?).
Нещо като приказката за орела, рака и щуката.



Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.03.08 22:58



Недей да се пениш.
Кибаров го знаем всички професионалисти.
Но на неговия сайт я няма тая наредба.
И не знам защо го пусна тоя линк към сайта на Кибаров ,а не към мястото където е публикувана.
А е хубаво,че най после е излязла една полезна наредба.
Защото в последните години нормативната уредба в енергетиката е толкова омазана,че нямам думи.
Само не разбрах защо това министерство ще определя норми в енергетиката.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: OM]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано07.03.08 22:58



Виж кое министерство я е утвърдило.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема и нещо друго има тука...нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.03.08 00:07



Много хилава ми се струва ТАЗИ наредба, само 21 страници а по спомени ОНАЗИ наредба номер 3 беше над 200-250 пък и името и беше друго...

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: и нещо друго има тука...нови [re: Диaн]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано08.03.08 08:06



Старата Наредба 3 се разделя и преработва в няколко нови отделни, които ще са евентуално от вида: Наредба 3 - Д -1, ... 8, т.е. вземаш само тази, която те интересува. Всъщност, ще бъдат разделени и за напрежение до1000 V и над него.
Изискването за акредитация е отпаднало.

Ето всички дадени координати за връзка с Кибаров - дадени от него, които не съм проверявала:

"КИБАРОВ ЕЛЕКТРОКОНТРОЛ" ЕООД
1421 София, ул. "Калиакра" 25,
телефони: (02) 8666-746 и 089-8666-746
www.kibarov.com e-mail: b@kibarov.com



Тема Re: НАРЕДБА 3 от 18.09.2007гнови [re: Xoлдън]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано08.03.08 09:05



Чл.1. С ........................................................................................................................
при спазване на изискванията към строежите съгласно нормативните актове, издадени на основание чл.169, ал.4 от ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА. (ЗУТ) - едното м-во одобрява, но другото -УТВЪРЖДАВА!!!



Тема Re: и нещо друго има тука...нови [re: Диaн]  
Авторroшo (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 20:35



Станаха две наредби №3 и някой може да се заблуди. Едната (голямата) е за устройство на ел уредби ..., а новата е за приемане на елмонтажни работи. Толко ли не можаха да и сложат някой друг номер тия дето са я приели





Тема Re: и нещо друго има тука...нови [re: roшo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.03.08 21:08



Това е една от дивотиите в БГ.
Няма единен регистър със сигнатури за такива документи.И всяко ведомство си слага номера каквито му паднат.
В ISO си има регламенти за водене на документация ,но нашата държава не е сертифицирана.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Скоро не бях чел толкова глупостинови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.03.08 22:21



на едно място.


Сега реших да я прочета и е пълно с дивотии.


2. при машини с работно напрежение над 400 V и с мощност, по-голяма от 200 kW, измереното съпротивление на изолацията не се различава с повече от 2 на сто от изискванията на производителя.
2% е апаратна грешка

10. протокол за изпитване с повишено променливо напрежение на силов кабел след монтажа;

Пълна глупост.Всички мобилни установки са на постоянно напрежение.


Чл. 2. Наредбата не се прилага при изпълнение на електромонтажни работи на контактните мрежи на електрифицирания транспорт, на корабни и офшорни инсталации, на електростатично и медицинско оборудване, както и при извършване на електромонтажни работи на обекти под земята, под водата или във въздуха.

Че то друго място има ли?


Чл. 12. Сигурността на електрическите съединения се проверява чрез:
1. визуален преглед - при съединения чрез заваряване или запояване;
2. определяне на притягането, като се използва инструмент - при винтови съединения;
3. измерване на преходното съпротивление – в случай че проверките по т. 1 и 2 не дават категоричен резултат.


Пресовите ги заебахме.


7. акт за разделка на кабелните муфи за напрежение над 1000 V с изключение на съединителните епоксидни муфи;

Е това го чувам за пръв път.

Повече извадки не ми се цитират.
Ама ако го е писал Кибаров направо ми падна в очите.

С тая кирлива наредба до живот не можеш да предадеш обект.





Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: и нещо друго има тука...нови [re: roшo]  
АвторПичлeмe (Нерегистриран)
Публикувано08.03.08 22:35



МИ те и законите ни са такива. Точно тази вечер в новините го изтъкнаха. При три случая на смърт причинени от шофьори управлявали автомобили в нетрезво състояние - три коренно различни присъди. Закона се избира според човека. Колкото повече закони и наредби - толкова по голям избор.



Тема сам го каза...нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано08.03.08 22:46



Сам го каза "погледни от кое министерство е" или нещо от сорта, май много народ почна да се занимава с електричество и взеха да си пречат. Язък за тези дето ще ги събират с метлата и лопатката.
Пък това за номерацията на наредбите и сертификацията по ISO - напълно съм съгласен с теб че трябва да се вкара някакъв ред макар и да не е по ISO, просто ако напишеш "наредба 3" или "наредба номер 3" на гугъла и ще ти стане лошо докато търсиш точно тази номер 3 която ти трябва.

Колкото до Кибаров... мисля че той само издава а не е автор - има разлика все пак. бАко беше някое съчинение да му направи редакция и да го пусне ама тук няма начин да вкара някаква редакция, просто публикува дословно това което е одобрено и т.н.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: сам го каза...нови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано08.03.08 22:58



Бе не им знам авторската колегия,но и той е активен участник.
Сбор от малоумни старци.
Понеже са пробили в системата и им се доверяват.
Помниш какво стана със злополучния правилник по ТБ преди 3-4 г.
Работихме една година на тъмно,поради дивотиите писани там.
Едно време като преписваха от руснаците всичко си беше горе долу наред.
А сега са чули недочули експерти.
Знаеш,че повечето ги познавам.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: и нещо друго има тука...нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано09.03.08 17:44



Безкомпромисна, сигурна ли си за отпадането на акредитациите? Надзора продължава да си иска акредитирани протоколи, а тази наредба е от септември 2007-ма. А и БСА (не съм им фен за сведение) не ми се вярва лесно да изпуснат кокала, ако съдя по последните развития на борбата им с БСДА.



Тема безкомпромисната...нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.03.08 19:43



Безкомпромисната, я вземи и прочети за какво става въпрос че ТАЗИ наредба 3 не е като ОНАЗИ наредба 3 дето си мислим всички. само прочети 3-ти член и ще ти стане ясно за какво става въпрос не да ми обясняваш че ще се цепи наредбата цитирам:

Старата Наредба 3 се разделя и преработва в няколко нови отделни, които ще са евентуално от вида: Наредба 3 - Д -1, ... 8, т.е. вземаш само тази, която те интересува. Всъщност, ще бъдат разделени и за напрежение до1000 V и над него.
Изискването за акредитация е отпаднало.


Според ТАЗИ наредба си пише че е само за приемане и всичко е в съответствие с ОНАЗИ наредба 3 - цитирам :

Чл. 3. (1) При контрола на изпълнението и при приемането на електромонтажните работи се спазват общите условия и редът, определени в нормативните актове за въвеждане на строежите в експлоатация и за съставяне на актове и протоколи за приемане на завършени видове строителни и монтажни работи при изпълнението на строежите, на отделни етапи или на части от тях, в съответствие с изискванията на Наредба № 3 от 2003 г. за съставяне на актове и протоколи по време на строителството (обн., ДВ, бр. 72 от 2003 г.; изм., бр. 37 от 2004 г. и бр. 29 от 2006 г.).
(2) При контрола на изпълнението и при приемането на електромонтажните работи се спазват и изискванията на Наредба № 3 от 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии (ДВ, бр. 90 и 91 от 2004 г.) и на Наредба № 4 от 2003 г. за проектиране, изграждане и експлоатация на електрически уредби в сгради (обн., ДВ, бр. 76 от 2003 г.; попр., бр. 79 и 87 от 2003 г.; изм., бр. 14 от 2004 г. и бр. 17 от 2005 г.; попр., бр. 48 от 2006 г.).


и недей да всяваш смут в колектива... моля те.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: безкомпромисната...нови [re: Диaн]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано09.03.08 21:28






Вече безкрайно много съжалявам, че пуснах тази тема!!!

- НЯМА ДА ВСЯВАМ ПОВЕЧЕ СМУТ В КОЛЕКТИВА ВИ!!!



Тема извинявам се!нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано09.03.08 21:49



Виж сега, май те захапах за нещо за което не си виновна - а именно че има 2 "наредби 3" които се отнасят за съвсем различни работи. Просто до сега в областта на енергетиката си имаше само една наредба 3 и то "Наредба № 3 от 2004 г. за устройството на електрическите уредби и електропроводните линии" и сега в един момент изскача нова "номер 3 от 2007" за "за технически правила и нормативи за контрол и приемане на електромонтажните работи" и народа си мисли за едно а то се оказва друго.

Иначе благодаря за информацията, днес я пробутах на шефа... седях отстрани и гледах как цъка като руски будилник докато я четеше с "умно" изражение.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: безкомпромисната...нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.03.08 22:28



Стига си ни пращала при Кибаров.
Той си стана търговец.
Такива бози забърка заедно с колегите си,че не ми се говори.
Оная Наредба 3 от 2004 г. с над 2100 члена още през 2001 г. я гледахме в енергетиката в проект и писахме становища.Тогава съм я чел абсолютно подробно.Пак камара простотии на едно място.Становището ми по моята част беше 15 стр. за глупостите и несъответствията.Отделно на другите колеги.
После направиха друга простотия с правилника по техника на безопасност.И там писахме становища фермани.Накрая го отмениха.
Ошашавиха ни тотално с глупости.
Не ми го споменавай Кибаров.
Има си IEC.Да си четат техните препоръки и да не измислят глупости.
Тия писачи и корифеи в НЕК са виждали ел.уредби само на картинка.





Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: и нещо друго има тука...нови [re: OM]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано09.03.08 22:45



Имаше представители ел. измервателни лаборатории, които му зададоха този въпрос, ... защо в чл. 5 е записано само от специализирани лаборатории ... и той тогава отговори, че отпада изискването да са акредитирани.

Ами много не знаят за тези изменения, но те са публикувани и в Държавен вестник.

Само от една надзорна фирма имаше 2-ма представители, а всички бяхме около 20 души ...



Тема Re: безкомпромисната...нови [re: Xoлдън]  
Автор Бeзkoмпpoмиcнa (***)
Публикувано09.03.08 23:01



Ако смяташ, че си по-добър специалист от него в тази област, никой не те спира да напишеш нова Наредба за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии - с автор Холдън ... и ще я прочета



Редактирано от Бeзkoмпpoмиcнa на 09.03.08 23:03.



Тема Re: безкомпромисната...нови [re: Бeзkoмпpoмиcнa]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано09.03.08 23:24



От какъв зор?
Не съм алчен за пари.
Имам достатъчно за хляба.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.