Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:11 19.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Измерване на активна енергия  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано16.02.08 17:24



Някой знае ли лесен и евтин начин за мерене на активна енергия?
За около 10-20 лв. Може и само преобразувател в напрежение за да се показва на волтмер.

2v6



Тема ??нови [re: 2V6]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано16.02.08 22:36



Трябва ти уред да ти показва изразходваната мощност в киловати в момента или нещо от рода на електромера колко нещо е изразходено като енергия киловат/час?? Долу-горе за какъв диапазон говорим??

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Измерване на активна енергиянови [re: 2V6]  
Автор@ (Нерегистриран)
Публикувано17.02.08 07:53



Има специални преходници включват се в контакта, а уреда на който искаш да измериш консумацията включваш в контакта на устройството. Имат цифров дисплей за отчитане на енергията. Китайските не са скъпи.



Тема 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: 2V6]  
Автор aз.cъм.Eмo (Емо)
Публикувано17.02.08 10:38



бюджета ти, магазина се намира в Люлин, устройството представлява електромер с доста приятен LCD екран и три бутона (възможност за настройка на 3 тарифи със съответните цени, смята и разход на мангизи), работи прилично за нетърговско мерене (консумация на домашни уреди) е подходящ.

Успех.



Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: aз.cъм.Eмo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.02.08 10:47



Къде в Люлин?


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: aз.cъм.Eмo]  
Автор333 (Нерегистриран)
Публикувано17.02.08 10:58



Един ? и от мен. Някой да е срещал по интернет магазините за това електромерче за включване в контакта, че Люлин ми е доста далечко

няколко стотин километра.



Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: Xoлдън]  
Автор aз.cъм.Eмo (Емо)
Публикувано17.02.08 18:37



latitude: 42°42'49.98"N (северна ширина)
logitude: 23°16'10.68"E (източна дължина)

това са координатите на входа на магазина, можеш да ги вкараш ГПС или в ГугълЪрт.

Не знам кой 'Люлин' е и е доста сложно за обяснение, като го видиш на сателитната карта ще се ориентираш най добре. Това е магазин на KEV или ТСМ, китайските боклуци за Германия, застанеш ли пред него няма как да го сбъркаш, има разпродажба на половин цена, електромера е намален от 25 на 12.5 кинта.

Успех.

Редактирано от aз.cъм.Eмo на 17.02.08 18:40.



Тема Ученото си е учено!!нови [re: aз.cъм.Eмo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано17.02.08 19:33






На 592,42 метра ми е от компа.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: 333]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано18.02.08 09:48



Я чакайте малко. Човека пише Може и само преобразувател в напрежение за да се показва на волтмер.
, което ме навежда на мисълта, че се касае за измерване на моментна стойност, т.е. активна мощност, а не енергия.
Ако е така, един прост ампермер върши работа по принципа P=U*I. Разбира се, ако напрежението е относително твърдо.
Ако се касае за енергия и става въпрос за 220 Вт, енергото изхвърли бая електромери при изнасянето на таблата извън сградите, подпитай тук-там. Иначе - както ти каза Емо, или иди в Конрад електроникс, там също има подобни неща, ама за цени ще те излъжа.



Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: aз.cъм.Eмo]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано18.02.08 13:04



Взех си такова електромерче от китайския. От любопитство, да го пробвам, пък и може донякъде да ми свърши работа... Благодаря на Емо за точното описание на местоположението и на Холдън за снимката!

Всъшност на мен ми трябва нещо, с вход 0-10 kW и изход 0-10V. Това е идеалния вариант. Точност 5% е достатъчна, но все пак да е с индуктивно мерене на тока...

2v6



Тема токов траф?нови [re: 2V6]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано18.02.08 14:30



Мисля че токов трансформатор 50/5 ще ти свърши работа, при новите само се нанизва на кабела и не трябва да се прекъсва, вече или ампермер или подходящ шунт и към него волтмер ама при малките тоци ще си доста над 5% грешка, да не говорим че трябва да внасяш и някаква корекция от напрежението че и то мърда понякога и вдигаш грешката.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: ekcпepт]  
Автор aз.cъм.Eмo (Емо)
Публикувано18.02.08 18:24



Китайската 'пръчка' има режим на работа, в който показва момента мощност с някакъв 'лаг'. Искаш ли да ти взема една, всъщност на краставичар краставици малко излиза, ама ако кажеш взимам ти едно.



Тема Re: ампер-клещинови [re: Диaн]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 10:49



Има модели с превключване на два обхвата 10/100 А, включват се в мултицет и се мерят mV. На самите клещи си пише преобразуването, напр. тези, дето ги имам, при обхват 100 А, 1 mV= 1 A. Обаче високоточните не са много евтини.
Варианта на Диан също е възможен, има токови тр-ри и с по-нисък превод .



Тема Re: ампер-клещинови [re: ekcпepт]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано19.02.08 12:12



И аз имам същите.
Преди години накупих на моите тикви модерна апаратура от Гьорц Метрават.
По едно време реват:
-Шефе, нещо не можем да мерим както трябва с тия амперклещи!!
А те идиотите не погледнали,че са с изход за миливолти и ги наврели на токов обхват.А иначе инженери,печени наладчици,ама тикви безмозъчни.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: ампер-клещинови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано19.02.08 13:59



китайски... по 8-9 лева са по китайските магазини, лъжат ама все пак долу-горе показват, проблем им е "щипката" че се разбива бързо ама на тази цена няма какво да недоволствам, ето тук ги има ама са на различна цена:



само дето избягахме от заданието... на човека му трябва да мери активна енергия а не пълна... ако е кофти косинуса и избяга още повече от заданието за точност.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: 2V6]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано19.02.08 20:41



ti mo6tnost li 6te meri6 ili energija, posledno? 6toto ima razlika, kakto 6te ti kajat i kolegite....



Тема Re: ампер-клещинови [re: Диaн]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано20.02.08 16:36



В отговор на:

Автор: Диaн
Тема: Re: ампер-клещи

китайски... по 8-9 лева са по китайските магазини, лъжат ама все пак долу-горе показват, проблем им е "щипката" че се разбива бързо ама на тази цена няма какво да недоволствам, ето тук ги има ама са на различна цена:
http://constructor.bg/shop/product_info.php?cPath=245&products_id=11869&osCsid=97c819d2569ed59740814b67ac1405fa

само дето избягахме от заданието... на човека му трябва да мери активна енергия а не пълна... ако е кофти косинуса и избяга още повече от заданието за точност.




Прав си Диан, не става само с ампермер.

Имам записваща система и трябва по някъкъв начин да и подам сигнал за активната мощност. Тя ще се оправя с изчисляването на енергията.

Най-лесното нещо което ми идва на акъла е да намеря стар електромер, да му вградя някъкъв оптрон на брояча за да изкарва импулси на всеки kWh. Ще си загубя два дни най-малко. Затова търся друго решение.

2v6


Тема Re: ампер-клещинови [re: 2V6]  
Автор@@ (Нерегистриран)
Публикувано20.02.08 17:52



mi ima transmiteri za activna mo6tnost...s analogov izhod, 6tom takav ti trjabva, oba4e sorry, ne sa 20 lv....



Тема Re: ампер-клещинови [re: 2V6]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано20.02.08 21:59



Бе знам къде те стяга чепика,ама козата си сака пръч.Хем евтино,хем да върши работа.Ама трудно.

Иначе преобразуватели на мощност има бол в системата на енергетиката.Ако имаш някой познат да ти даде от старите модели,които ги демонтират с малко доизкусурване ще стане.
Това с оптрона е стара простотия от преди 30 и кусур години.
А и тоя оптрон не виждам къде ще го завреш на брояча.На времето се дупчеше диска и оптрона се слагаше там,или с малтийски кръст на оста на диска и индуктивен датчик.
По скоро изхвърли излишните ролки ,сложи едно магнитче на ролката за десети от киловатчаса и една рид ампула.По лесно ще е.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: преобразувателнови [re: @@]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано21.02.08 09:10



Мога да ти дам, но е на 100 В и 5 А, т.е. ще ти трябва токов трансформатор . Със 100-те волта проблема е решим, просто ще елиминираш вътрешния траф преди греца и ще си го захраниш с 5 В постоянно, мисля, че на толкова беше, отдавна съм отварял. Може да го използваш трифазно по схема Арон. С аналогов изход.



Тема електромера :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано21.02.08 18:25



Така и така пак се зачеква темата за електромера, до колкото се сещам индукционните имат един показател за тока 10/40 или нещо подобно зависи от модела и го пише на табелката, или по друг начин производителя гарантира точността в определени граници (май пак беше над 5% грешка), ако си под тях или над тях грешката минаваше 10-20% Друг проблем дето се сещам беше косинус фи-то, за да бъде точен нещо ми се върти из главата че трябваше косинуса да е 0.9 индуктивен :)
Друго за което се сещам е да се ползва от новите електромери, четат се по RS 232 или RS 485 ако не се лъжа (има и конвертори), или с оптична глава, можеш да им сваляш товаровия график за месеци назад. Или по-баламското е оптрон на диода и да броиш импулсите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 12.5 кинта е цента, ако се вмества в . . .нови [re: aз.cъм.Eмo]  
АвторDespotlvanko (Нерегистриран)
Публикувано21.02.08 20:04



Този Energy Meter може да се намери в доста магазини на ТСМ. Само в посочения е намален с 50%. Функциите са доста орязани сравнение с добре познати в интернет неща като kill-a-watt и watt's up. Недостатък му е, че показва консумацията в киловати (ако имаше десетична запетайка за да се вижда и във ватове щеше да е по-полезно за кратки замервания при обследване на енергийната ефективност на уредите).
В България може да се купи подобен уред само от един онлайн магазин - там цената е около 70 лева, а уреда е френски/белгийски.
За този ТСМ едно не можах да разбера - как се нулира брояча. Ако сте открили начин (освен изчакване да се разредят кондензаторите), моля помогнете!



Тема Re: Диане, не четешнови [re: Диaн]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано22.02.08 09:51



Човекът по-горе писа, че си има записваща и смятаща система. Трябва му сравнително евтино решение какво да подава сигналите към системата.
Почти във всички подстанции 110/Ср.Н имаше и още има към индукционни електромери импулсни преобразуватели. Подаваха аналоговия сигнал, пропорционален на активна и реактивна мощност към "Елекон" - така се казваше записващата на хартия система. Това беше миналия век....



Тема Re: преобразувателнови [re: ekcпepт]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.02.08 11:41



Според мен не трябва да бърка в електрониката,а направо да сложи едно прецизно автотрансформаторче 220/100 V. А то ще му трябва при всички случаи,щом ще го свързва на 220 V.
Твоят е от подстанция,но все ми се върти в главата,че старите на Техенерго бяха със захранване 220 V от инвертор(DC/AC преобразувател на 220 V AC.Иначе доста ще товарят НТ.
Това е стара технология.Сега са директно на DC захранване.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: преобразувателнови [re: Xoлдън]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано22.02.08 12:23



Да го сложи, ама то трафчета 220/100 В под път и над път не се срещат....
Купува едно китайско изправителче за 6-7 лв и директно го захранва.



Тема Re: преобразувателнови [re: ekcпepт]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.02.08 15:47



А как ще подаде напреженов вход,ако преобразователя е за 100 V ?


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема чета аз :)нови [re: ekcпepт]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано22.02.08 15:59



Чета аз - обхват от 0 до 10 киловата и клас на точност поне 5% - просто правя уточнението за класа на точност на индукционните електромери и ако не се лъжа тези които споменаваш имат същия проблем, още повече токовите трафове си имат и те някакъв клас на точност рядко е на 0.2 а много често е 0.5 и това омазва ситуацията повече. Така че погледни им спецификацията и класа на точност и дали е константа за целия обхват. Иначе колкото до електромери с вграден оптрон само съм чувал аз заварих Алфи-те на АББ, отначало им сваляха данните с инфраред а сега са вързани към телефонен и gsm модем и който има достъп си ги чете.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Холдъннови [re: Xoлдън]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано26.02.08 10:34



Та погледнати отблизо, нещата се оказаха така - захранването е 12 В право, преобразувателя взима сигнал вътре от електромера чрез три тънки проводничета. Отворих и електромера - от двете страни на диска има две джаджи, до които водят тия трите. Не се вижда хубаво и не можах да разбера дали е оптрон или е нещо на друг принцип, а не ми се разглобяваше.
А за плочките в банята - едно време /92-93 г/ се продаваше полимерно лепило за фаянс. Миришеше гадно, но плочка можеше да падне само заедно с мазилката до тухла. Мисля, че със същия успех можеш да вземеш лепило "Прома"в по-голяма разфасовка, май в Хасково го правеха, подобно на Хелмитекса. Наливаш, изчакваш да се стече и подпираш в отсрещната стена.
Може би на няколко етапа е най-добре.



Тема Re: Холдъннови [re: ekcпepт]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано26.02.08 11:59



Това е оптрон.Има сигурно дупки на диска.Аз говоря за директни преобразуватели на мощност без електромер.
В старите системи за контрол на електроенергия(Датагир на Ландис) се ползваха индукционни електромери с датчик.Ландис ги правеха с малтийски кръст на оста на диска и индукционен датчик.
Сега всичко е електроника и показанията може да се четат дистанционно.
Но за лепилото не съм навит.
Лепилата тип "Хелметекс" са за повърхности,които се мажат и се чака засъхване и после се притискат.
И не мисля ,че ще стане


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.