Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:54 19.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Чертеж на камина с водна риза?нови  
АвторMaнoлчo (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 08:25



Мисля да си направя камина с водна риза (естествено не аз а ще се обърна към майстор заварчик).
Предполагам че ще ми струва по евтино от колкото да си купя от магазина а и си мисля че тези които ги продават са оскъпени заради "хубавия" (подобрения) външен вид. В моя случай той не е от значение понеже ще я сложа в едно мазе.
Ако някои знае къде мога да намеря схеми и чертежи на камина с водна риза с мощност около 13 kW моля да пише.



Тема Re: Не точно камина а по скоро печка с водна риза?нови [re: Maнoлчo]  
АвторMaнoлчo (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 08:31



Може би печка е по правилно да се каже. ...или пък котел?



Тема Re: Не точно камина, а водна ризанови [re: Maнoлчo]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 16:21



Спред мен тези 13 квт. са малко (Като предполагам за площ 60-100 квадрата)
- изхождам от съображението, че обема на 13квт. горивна камера не позволява да се пъхат вътре по едри неща. Не позволява като я надрусаш с въглища и притвориш да я потърсиш на сутринта чак. Пак според мен - от имане глава не боли и като го правиш да е един път: един двайсеттина киловатов котел може да работи и като 13квт !
Все пак ти си знаеш и решаваш.
Относно читава схема на водна риза и аз се интересувам, но на мен ми трябва към 25квт.



Тема Re: Не точно камина, а водна риза?нови [re: Maнoлчo]  
АвторГeoprиeв (Нерегистриран)
Публикувано01.06.05 16:27



Ако не се лъжа минимално необходимите киловати се смятат относно отопляваната кубатура - 30....80 вата на кубичен метър според това какви са загубите през стените, тавана и дограмата.



Тема Re: Чертеж на камина с водна риза?нови [re: Maнoлчo]  
АвторPatilan (Нерегистриран)
Публикувано03.06.05 08:30



Имам един познат които е с такъв - ръчно изработен котел и е много доволен.
Но познавам и един, които си направи такъв котел и не топлеше добре, не гореше добре, абе въобще не ставаше.
И най накрая взе че си купи камина с водна риза и сега положението е добре.
Така че бих те посъветвал много да внимаваш какви чертежи ще използваш и най добре ще е ако намериш работещ котел и по него да си направиш твоя.
Аиде късмет



Тема Re: Чертеж на камина с водна риза?нови [re: Maнoлчo]  
АвторLuka (Нерегистриран)
Публикувано03.06.05 15:43



Каквито и чертежи да реализираш ще стане, въпросът е в КПД-то.Не изпадай в ситуация да гориш дървата напразно.
За целта:
1.Имай предвид, че нагряването на водата основно става малко над горната точна на пламъка в огнището.
2.Сметни добре колко киловата ти трябват:
- прекалено малко огнище - малко киловати, малък разход на твърдо гориво, лесно палене, малко топлене, малка врата, нацепени много прецизно и дребно дърва;
- голямо огнище - много киловати, голям разход. Ако сложиш малко дърва и въглища в голямо огнище, няма да смъкнеш киловатите, нито да ги вдигнеш, а просто ще изгориш дървата на халост(от опит ти казвам, за да не се получи това трябва огнището да е ниско и широко, предполагам схващаш защо)
- при положение, че котела е в мазето и няма да се изисква да топли помещението, в което се намира ще е необходимо да изолираш по някакъв начин - можеш да направиш зидана камина, с термотухли и т.н.(питай майсторите и ще ти кажат съвсем подробно), можеш да си направиш котел, водната риза на който да обхваща огнището изцяло, т.е. П-образно гледано отгоре. Отгоре на П-то, обаче задължително заваряваш напречно или малко под ъгъл цели тръби(за да не се спукат по шевовете от нагряването) с 1-2 см разстояние между тях. Там става цялата работа с нагряването, но и там съответно пада голямо чистене на зажди и налепи. За това се прави с тръби, а не с цяло тяло. Ако искаш да дигнеш максимално КПД-то, конструирай котела така, че над огнището да има няколко реда такива тръби(но не прекалено много за да има тяга котела), между които да се лута и бие нажежения въздух, но в предната част предвиди капак за почистване. Така се прави, няма смисъл от голямо огнище, а от топлообменна площ на водата над него(палил съм малка камина с ВРиза с ниско КПД на втория етаж на 6 етажна сграда, горе не може да се постави ръка над комина без да се изгори човек, т.е. дървата отиват за тоя дето духа). Отстрани, на вертикалните стени на водната риза, вътре в огнището може да завариш под ъгъл ламарина,обърната надолу за да се получи едно своеобразно уребряване.Така се повишава КПД-то, тъй като горещия въздух от центъра на огнището се отвежда в по-голямо количество до страничните и на задната, а не директно в кюнците, респективно комина.Разбира се се затруднява чистенето.
Използвай поне 3 мм ламарина, а по-добре 4мм. Като я изчисляваш не пропускай да вземеш в предвид и дебелината и за да не ти излязат криви сметките. Това го възложи на заварчика, но гледай да не те излъже с квадратурата на ламарината, както и с броя удари на гилотината за нарязването и, че и за това вземат пари диваците и то доста.Няма нужда да бере прекалено много вода, особено ако ще гориш въглища. Направи ситемата под налягане, със сух разширителен съд и автоматично пълнене, за да не я кипват и прегарят жените когато те няма. Ако е отворен кръг ще трябва някой да го долива, а така забравяш за обслужване освен добавяне на горивото. Всяко едно прегряване води до намаляване якоста на заварките-натягане, свиване, разпускане на ламарината. Като казах натягане се сетих и друго - преди да запалиш котела напълни ризата със студена вода и гледай да е под налягане, а налягането да е поне 4-5 атмосфери, ПОНЕ! за да не стане така, че да загрееш водата и да се пръсне водната риза, особено опасно ако е в помещение където има хора. Накарай майстора да сложи разпънки между вътрешната и външна стена. Това в случай че правиш система под налягане. Заварчика трябва да ти гарантира, че заварките му са добри и че няма да ти сълзи от някъде. Абе, пробвай я преди да я набута в кожуха на котела.
При всички случаи така ще ти излезе доста по-евтино, жалко само че не си се сетил да я направиш по-рано. Ламарината поскъпна доста от края на миналата година. Купешките също са много добре изчислени, но не чак толкова. Добрите котли за към 500 лв. Цялоста чугунена отливка, с регулируема големина на огнището, клапи за регулиране на въздуха, виждал съм с електроника дори и т.н.
Преценяваш сам. Не знам обаче дали си струва, след някоя друга година дървата ще са на цената на тока:) Хората не горят въглища, а само дърва, а ние не сме Канада или Русия.



Тема Re: Чертеж на камина с водна риза?нови [re: Luka]  
АвторMaнoлчo (Нерегистриран)
Публикувано06.06.05 08:11



Благодаря за изчерпатените съвети. Ще ги имам предвид когато започнем заваеяването.
Явно иумаш доста опит или си учил нещо в тази сфера.

Само да си намеря подходящ чертеж или скица!

Ако исакш дай един емаил или ICQ та да се свържа с теб ако имам и други въпроси.

Благодаря



Тема Re: Чертеж на камина с водна риза?нови [re: Maнoлчo]  
АвторLuka (Нерегистриран)
Публикувано06.06.05 11:16



usd100@mail.bg
242-667-993



Тема Re: Чертеж на камина с водна риза?нови [re: Luka]  
Авторjeleznichrq (Нерегистриран)
Публикувано22.06.06 10:16



Като чета темата мисля че някой от вас може да помогне . Въпроса ми е следния посаветвайте ме как да повиша тягата на комина накотле 20kw.Благодаря предварително



Тема Re: Чертеж на камина с водна риза?нови [re: Maнoлчo]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано18.11.07 18:08



яоя




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.