Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:19 22.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 16:41



Драсни една схема на системата, която смяташ да направиш.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано07.04.08 18:49



В отговор на:

Автор: stivdi
Тема: Re: Слънчев колектор

Зравейте.
Купих вакумен колектор и бойлер с 2 серпентини.Гледах направена система която е без
соларен възвратен клапан / 69 лв. /, без пълначка, без филтър и с обикновен
обезвъздушител -8 лв. / соларен 48 лв. /. Може ли да се направи без тях? Как да свържа
колектора като тръбата излиза само 60 мм. а капачката е пласмасова и като нагрея тръбата
с горелка ще се стопи.Може ли да се пълни отгоре през обезвъздушителя?Какво означава под налягане, че се пълни без налягане а го вдига като загрее течноста.Трябва ли да има съд за допълване.Тръбите са на покрива, бойлера е на тавана, а котлето и помпата са 9 м. по-ниско.Можи ли помпата да остане долу, да я кача на тавана или да сложа още една към парното на тавана?




Ти май не знаеш защо си взел бойлер с две серпентини?!
Горната серпентина се свързва към котлето с неговата си помпа.

На долната серпентина се свързва втора помпа само за колектора.
Преди помпата задължително се слага филтър.
Ако колектора е по-ниско от бойлера няма нужда от възвратен клапан. Ако е още по-ниско няма нужда и от допълнителна помпа.
Свали капачката да не я стопиш.
Какъв е тоя обезвъздушител, дето искаш да пълниш през него? Какъв разширителен съд си избрал?

2v6


Тема Re: Слънчев колекторнови [re: 2V6]  
Авторstivdi (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 22:54



Благодаря ти 2V6.
понеже разни "специалисти" ми дават според мене налудничави съвети /аз разбирам малко и затова може и да имам налудничави въпроси/ а чета че тука има и компетентни отговори та затова търся помощ.За серпентините, котлето и колектора ми еясно. Колектора е най-отгоре под него е бойлера, а котлето е 9 м. по-надолу.и имам 2 помпи.Едната ще монтирам на колектора другата е монтирана на парното в мазето на 9 м. по-ниско, но ми казват че трябва да монтирам трета помпа на тавана на връзката между парното и бойлера.Имам колектор, бойлер с 2 серпентини, 2 помпи и медните тръби.другото ще купувам но не зная от къде.Аз съм от Перник.Не се ли пълни от най-високата точка т.е. колектора?Извинявам се ако задавам глупави въпроси и ще се радвам някой да ме светне!



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: Eмo]  
Авторstivdi (Нерегистриран)
Публикувано07.04.08 23:24



Емо къде да ти пратя схемата. Имам старо парно с долно разпределение, но и монтирана помпа, която се включва само над 80 градуса. Отгоре имам 2 етажа и на тавана имах бойлер 160л. със серпентина. Купих колекор с 30 тръби и ми казаха че трябва да купя още един бойлер от 120л.Но се оказа че стария бойлер не може да се използва заедно със новия. Монтирах новия бойлер на тавана а колектора е на по-високо на покрива и сега трябва да се образовам ако изкам да се къпя на аванта. Така че приемам всякакви съвети от магазини до всичко свързано с монтажа.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: stivdi]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано08.04.08 14:45



В отговор на:

Автор: stivdi
Тема: Re: Слънчев колектор

Благодаря ти 2V6.
понеже разни "специалисти" ми дават според мене налудничави съвети /аз разбирам малко и затова може и да имам налудничави въпроси/ а чета че тука има и компетентни отговори та затова търся помощ.За серпентините, котлето и колектора ми еясно. Колектора е най-отгоре под него е бойлера, а котлето е 9 м. по-надолу.и имам 2 помпи.Едната ще монтирам на колектора другата е монтирана на парното в мазето на 9 м. по-ниско, но ми казват че трябва да монтирам трета помпа на тавана на връзката между парното и бойлера.Имам колектор, бойлер с 2 серпентини, 2 помпи и медните тръби.другото ще купувам но не зная от къде.Аз съм от Перник.Не се ли пълни от най-високата точка т.е. колектора?Извинявам се ако задавам глупави въпроси и ще се радвам някой да ме светне!




Моля! По принцип въпросите не са ти за клуб Енергетика. Може да си пуснеш тема в Направи сам. Ако не искаш да се регистрираш може да ми пишеш на мейла.

Щом си монтирал бойлера на тавана направи всичко възможно да монтираш колектора на южна стена, 1.5-2 м под бойлера! Няма да имаш нужда от помпа, контролер, ток, UPS, дупчене и изолиране на покрива!

Какви тръби си взел?

Това е една минимална схема за свързване. Ако се изпълни точно зареждането и обезвъздушаването става бързо и лесно:



1. Бойлер
2. Филтър (~10лв)
3. Помпа
4. Колектор
5. Сферичен вентил (~7лв)
6. Предпазен клапан налягане (~10лв)
7. Мембранен разширителен съд неръждаем (~40лв)
8. Манометър (~10лв)
9. Ръчен радиаторен обезвъздушител (~2 лв)

2v6


Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано14.06.08 22:59



Погледни и ако ти хареса направи!!!!!

Редактирано от slaveiko1 на 14.06.08 23:02.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: slaveiko1]  
Автор sandrus (непознат)
Публикувано15.06.08 22:33



Най доброто решение е,да си купиш една система
Тя е комплект има ги от 100-250 литра с два модула
Да ти кажа защо?С това шега не бива,работил съм го в Кипър и
трябва да има защита.
за България бойлера трябва да е вътре в къщата и с отделен кръг с циркулационна помпа и този кръг да е зареден с антифриз.
А той от своя страна ще ти подгрява водата в бойлера
Това е мое мнение и не те ангажирам с него,просто ти давам съвет
Защото в България си мислиме че всичко можем


Успех в начинанието ти



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Авторcлънчo (Нерегистриран)
Публикувано16.06.08 06:42



Колега ,това което си правил в кипър е допотопно,тук навлязоха толкова нови неща за които е видно че дори не си чувал,щом даваш такива съвети.
Антифриза си го сложи в москвето.Опитваш се да правиш реклама на гръцките вехтории,но тук тия не минават,това е форум не е страница за реклама.



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: cлънчo]  
Автор 666666 (член)
Публикувано16.06.08 14:48



Вярно има много нови неща,но доста маистори не знаят как да ги използуват.Някакъв такъв продава на хората вакуумен модул с бойлер на покрива,в тръбите на който има вода и тя директно се използува за къпане.Водата в тръбите се движи на самотек и когата температурата падне под нулата се подгрява с нагревател - а миналата зима имаше 5 месеца минусови темпреатури.Интересно как можеш да дадеш гаранция за устройство,което сигурно работи добре в Кипър дето не знаят какво е сняг а го монтираш в Софийското поле,където миналата зима цяла седмица държеше - 20 без слънце.Може би в Африка е още по добре!



Тема Re: Слънчев колекторнови [re: sandrus]  
Автор slaveiko1 (непознат )
Публикувано21.07.08 22:47



Tова е начина да спестиш 50% от ел енергиата




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.