Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:02 31.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Заземяване чрез водопроводанови  
Авторeлekтpo (Нерегистриран)
Публикувано22.01.08 21:24



Допустимо ли е да използвам водопровода за допълнителна защита като свържа нулата към него, че с това зануляване ако се прекъсне нулата примерно в таблото ще стане доста опасна ситуация.



Тема Re: Заземяване чрез водопроводанови [re: eлekтpo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано22.01.08 21:45



Категорично не става.Водопроводната инсталация по принцип не е съединена със заземяването на сградата.В последните години масово се заменят стоманените тръби за водопровод с пластмасови,при което презумпцията,че има заземяване ,понеже тръбите са стоманени и са в земята отпада.Отделен е въпроса,че и старите тръби понякога са етернитови.Дори всичко да е О.К. това са резбови корозирали връзки.
Ако ги свържеш ще стане опасна ситуация не само за теб,но и за всички обитатели на сградата.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Заземяване чрез водопроводанови [re: Xoлдън]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 10:13



напорни водопроводни тръби етернитови? нещо си се объркал.
с всичко друго съм 100% съгласен - не е допустимо да се ползват водопроводните тръби за заземяване.



Тема :)нови [re: мишo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.01.08 10:29



Има стари етернитови водопроводи и все още не им е изтекъл ресурса по спомени са от 50 до към 500 мм (може и по-големи да има тези съм виждал), колкото и да ти е странно и да си мислиш че е канцерогенен елемент азбеста - канцерогенен е ама само при определени условия.

Аз бих добавил още нещо, ако ще ползваш тръбите имай в предвид че се получава електрохимична корозия - Фарадей я е описал колко ток ти трябва да пренесеш единица вещество с определено количество енергия... тръбата преминава в почвата и... после да не се налага да сменяш и водопровод :)

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: :)нови [re: Диaн]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 11:14



нямах предвид канцерогенността.
първо, азбеста, който е съставна чатс на етернита е канцерогенен, но при вдишване на прашинки, не при попадане в питейна вода.
второ, когато са правени тези тръбопроводи, не е било известно, че азбеста е канцерогенен, поне в България.
и трето, нещо не си представям тръби от етернит в които тече питейна вода и изобщо не си представям такива тръби, как са произведени, как се съединяват, как се осигурява водоплътност и издържливост на налягане.
да не би Холдън да се е объркал с камениновите тръби за отточната канализация?



Тема Re: :)нови [re: мишo]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано23.01.08 11:31



2-ма вече ти казваме че ги има... бих се поинтерисувал вече а не да ръся мозъци по форумите. Мисля че и приблизителни размери съм ти дал.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: :)нови [re: мишo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано23.01.08 12:01



Не съм се объркал бе Мишо.Има всичко на тоя свят.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: :)нови [re: Xoлдън]  
АвторTpъбaтa (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 14:46



Някой се беше усъмнил във връзките на споменатите интернитови тръби. Те са с по-голяма интернитова тръба надяната върху двете тръби които ще се снаждат, от двата и края има по един гумен О-пръстен стегнат с шпилки към късото парче тръба. Ако е направена качественно връзката държи добре, по-вероятно е да се спука тръбата отколкото да има теч от връзката.


Колкото до заземяването за водопровода - не си мисли, че така електромера ти няма да върти ще върти и още как а може и някой да го тресне тока докато се къпи например ,



Тема Re: Заземяване чрез водопровода [re: eлekтpo]  
Автор djublex (непознат )
Публикувано23.01.08 15:14



то и сега през бойлера ( ако той е занулен) нулата ти е свързана към водопровода. Ако искаш да си сигурен забий една поцинкована тръба в земята (може и поцинкована кофа да заровиш) и я свържи към нулата - правиш защитно заземяване. мястото от време на време го поливай със солен разтвор
Това е ако си в къща или на 1/2 етаж на блок. Другия вариант да си сложиш дефектнотокова защита, която да изключи цялото захранване ако стане утечка някъде или се прекъсне нулата



Тема Re: :)нови [re: Tpъбaтa]  
АвторOM (Нерегистриран)
Публикувано23.01.08 15:20



Етернитови (а не ИНТЕРнитови) тръби има много, такава беше практически цялата улична мрежа поне до 80-те години. След това не се занимавам със строителство и не знам как е положението с новите мрежи. Предполагам че горе-долу оттогава са започнали да полагат само стоманени, от една страна заради канцерогенността на етернитовите, от друга - заради по-добрата надеждност.
Не бъркайте уличната мрежа с напорен водопровод - това са "малко" различни неща!
Връзки на етернитови тръби се правят по два начина. По-евтиният е посредством етернитова муфа с пръстеновидни гумени уплътнения от двата края. По-скъпият е с т. нар "жибо" - подобна връзка, но стоманена. С подобен метален елемент се правят и отклоненията към сградите - от тях нататък се полагат стоманени тръби като тези за вътрешната инсталация, но с по-голям диаметър. Как се работи в последните години, откакто навлезе полипропилена не знам.
Това което обаче знам със сигурност е, че водопроводната инсталация, дори и изпълнена с метални тръби, НЕ СТАВА за защитно заземяване. В далечното минало, когато радиоприемниците работеха с външни антени се искаше "земно" и за тях, като за него можеше да се използва връзка към водопроводна тръба. Но това заземяване има съвсем различна функция.
Електромерът няма да "върти" ако прекарате нулата през него и свържете нулата на инсталацията си към собствен заземител. За това разбира се здраво бият през ръцете и не го препоръчвам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.