Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:55 23.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема заземяваненови  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 16:03



Темата с щетите от токов удар или пренапрежение ме подсети да попитам следното -
Наскоро смениха таблото на входа с ново, с електронни електромери, всичко заключено, никой не може да пипа. Сложиха и заземление, с нова шина, която уж вкопаха в земята, но очевидно неотговарящо на никакви изисквания за заземяване. Не премериха какво е земното. Попитах ги - казаха, че не било тяхна работа. Все пак на кого е работа, ако земното не отговаря на изискванията в наредбата при положение че съоръженията вече не са наша собственост, а и според мен доставането на електроенергия включва и добро заземяване.



Тема Re: заземяваненови [re: мишo]  
АвторMимeтУ (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 18:55



Наредба 8 (Мълниезащита) - раздел 7(заземителна инст.) - виж в Гугъл
Всички съоръжения до електромерното табло, включително, са собственост и се поддържат от енергото.
Заземлението на таблото се прави с поц. шина 40/4мм и заземители от поцинковани тръби - 2броя, 2 1/2", с дължина 3м, забити на 3м от сградата. Съпротивлението на заземлението на всеки един от заземителите трябва да е под 10 ома.



Тема Re: заземяваненови [re: MимeтУ]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 19:01



Да, ама не. Не е на 3 метра от сградата, а на няма и 10 сантиметра. и никакви тръби, абе знам аз как се прави заземяване, но в случая къде да протестирам и да си търся правата и да изисквам да се направят нещата както трябва?
Благодаря за инфото!



Тема Re: заземяваненови [re: мишo]  
АвторMимeтУ (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 19:13



Искай от енергото копие от Протокола за измерване на съпротивлението на замлението на електромерното табло - фирмите, които правят тези замервания са други, но задължително има протоколи в енергото.



Тема Re: заземяваненови [re: MимeтУ]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 20:29



ми те може да ми покажат фалшив протокол. тъй или иначе изискването за 3-те метра е очевидно неспазено. останалите работи не е трудно и сам да проверя. мога да организирам и измерване от оторизирана лаборатория, но тогава става моето измерване срещу техния протокол. остава да се отиде и до съд.



Тема Re: заземяваненови [re: мишo]  
АвторMимeтУ (Нерегистриран)
Публикувано17.01.08 21:00



Протокола като е от лицензирана лаборатория и с печат - не може да е фалшив. Отстоянието 3м от сградата почти никога не може да се спази, защото няма друго място, освен тротоара пред сградата, който е около 2м.
По-важно е R < 10 ома.



Тема Re: заземяваненови [re: MимeтУ]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 02:23



да, но в случая има място бол.
10 ома не е ли множко?
аз поръчах миналата година служебно едно заземяване, докарахме го 2 ома, и то щото почвата не беше хубава.



Тема Re: заземяваненови [re: мишo]  
Автор3eмнo (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 10:37



Повторното заземяване на неутралата в таблото трябва да бъде до 10ома, като се отчита сезонния коефицент т.е. k.Rz <=10ома Този сезонен коефицент достига във влажен сезон до 1.8.
Тези които са правили заземленията може да са измерили само общото съпротивление на неутралата към земя, което трябва да бъде до 2ома, заедно с всички естествени и изкуственни заземители свързани към нея. Това лесно се постига и са казали че ефективноста на зануляване е в нормата.

Не знам дали от енергото (което и да е от трите) биха взели под внимание измерване направено от външна фирма?
В момента имам същия проблем, заземлението което ми сложи накаква часна фирма, наета за смяна на електромерите е точно до стената на къщата, пробиха бетона и сложиха 60 - 70см винкел? Ато под бетона има баластра, пясък ама кой ти гледа?
Интересно дали ще приемат протокол от измерване от външна фирма (макар и лицензирана) ако не е било съгласувано предварително с тях? И ако се окаже че земното не струва (то се вижда и без мерене), ще вземат ли мерки за привеждането му в изправност?



Тема Re: заземяваненови [re: 3eмнo]  
Авторчykчи пиcaтeль (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 11:23



Щом фирмата има лиценз за тази дейност - Енергото не може да откаже да приеме протокола. Може да направи свое измерване - също чрез лицензирана лаборатория. CEZ, EVN и EON са също фирми, а не властимащи, и са ДЛЪЖНИ да спазват българските закони и технически норми (Наредба 3, например).

Но всичко трябва, както вече казаха други хора, да е НАПИСАНО и заведено в тяхното деловодство. Иначе нищо няма да стане. Ако не вземат мерки - има Комисия за защита на потребителите, която има много големи права да ги санкционира.



Тема Re: заземяваненови [re: чykчи пиcaтeль]  
Авторbakalin (Нерегистриран)
Публикувано18.01.08 11:42



тя тая работа с заземяването основно се върши на хартия.
ЕВН имат купища вътрешни инструкции например:
" Въздушните мрежи НН .......... се свързват към заземителната планка на всеки железобетонен стълб"
Това като как си го представяте?? Качва се ел.монтъора на ВСЕКИ стълб, и започва да шкури, пили т.нар. заземителна планка до метален блясък. После с болт и гайка / КАДМИРАНИ/ свързва нулевия проводник към стоманената планка. Това чрез меден проводник. После медния проводник чрез биметална клема към алуминиевия.
С две думи се получава някаква идиотска връзка. Бих я нарекъл полиметална

. И колко време ще изкара щом ръждяса планката??? Да не говорим че това се прави само по документи.... А и заземлението на ЖБ е само излятия бетон за фундамента.
И друг идиотизъм:
"При полагане на Кабели СрН и НН .....ЗАДЪЛЖИТЕНО над тях се поставя поцинкована шина със сечение мин. 50 мм2. Двата края на шината се свързват към заземитените контури"
Изпитания в Австрия доказали че при този начин на полагане на шина " Значително са намалели повредите причинени от атмосферни пренапрежения"
Всичко това с две думи значи над положените кабели да се сложи и шина. Та тя значително ще намали възможните аварии от светкавици. С колко % ще намали - не казват.
Реалността:
Полагат се кабелите , а шината отива за скрап и съответен банкет.
По този повод имам и предложение:
Поцинкованата шина да се замени с меден проводник 185 мм2.
Тогава ГАРАНТИРАНО ще изчезната всички аварии и линията ще е 100% сигурна. И банкета ще е по-мазен..................




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.