Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:30 26.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема фотоволтаични модоли и дом.употреба.  
Авторant (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 10:21



Здр. на всички,
Попрочетох туй онуй за слънчевите колектори, обаче съм пълне лаик по отношение на товите и искам да попитам за няколко основни неща.
1.Може ли такава система да покире нуждите на едно домакинство от ел. енергия, особено зимните месеци , при положение че се отопляваме на ток.
2.Нощем , върпосните колектори могат ли да произвеждат ел. и приблизително колко по-малко им е КПД
3.Каква е горе долу цената на подобна инвестиция



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ant]  
АвторHяkoй (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 12:33



Много скъпо и неприложимо за домашни условия.Скъпи са акумулаторите. Приложимо е ако продаваш ел.енергия на енергийния пръстен.



Тема Ооооо, властелине нанови [re: Hяkoй]  
АвторEмo (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 12:48



на 'енергийния пръстен', 'фаща ме срам като ти чета 'бисерите'.



Тема скъпо и неприложимо ?нови [re: Eмo]  
Авторant (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 13:10



Ще съм ти благодарен ако уточниш колко скъпо?
И какво имаш в предвид неприложимо в домашни условия - ако става дума за необходимо място, имам повече отколкото ми трябва дажаеьПоздрави



Тема Re: скъпо и неприложимо ?нови [re: ant]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 13:57



Порови се назад във форума и ще намериш всички отговори. Вече ни мързи да пишем едно и също, на тоя фронт няма нищо ново. А има и Гугъл.
Обаче ако си решил да си правиш кеф и имаш излишни няколко десетки хиляди евро, е друг въпрос, щото кеф цена няма....



Тема Re: скъпо и неприложимо ?нови [re: ekcпepт]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано14.01.08 16:35



Има вече разработена система с която може да се покрият първичните нужди от ел. енергия(осветление,телевизор,радио,компютър,хладилник),но за отопление няма да стане.Цената ще е около 3 000 лв.



Тема Re: скъпо и неприложимо ?нови [re: ивaн]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано14.01.08 16:37



Е нещо е много ефтинко. И каква е мощноста да попитам ?

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.



Тема Re: скъпо и неприложимо ?нови [re: ивaн]  
Авторhidrazin4o (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 00:01



Абе като гледам 3000 лева , ако си купуваш само панели са около 5-6 по 50 вата.
Ами акомулатори , електроника , монтаж ? Абе май може за вилата ако не си
ходиш две седмици да ти пълни акомулатори и после да изкараш една нощ , ама де да знам - нещо китайско със срок на използуване едно лято ?!
Иначе като го сметнеш :
- комп -300W
- хладилник - 100W
- осветление 2х75W - 150W
- радио - 20W
Всичко прави над 500 ват/часа.Дори да намалим от коефициента на използуваме и да ползуваме уреди клас А
пак доста се губи ( пари или мощност) :)))...
Иначе не е невъзможно - стига да си фен на газарията с много пари или да имаш много излишни пари .
Е има и трети вариант - наистина да ти се налага и да е икономичеки оправдано.
Аз знам поне два варианта където е така - на ИСЗ (изкуствените спътници на земята) и по-рядко
за захранване на военна електроника в особенни случаи (слабо населени райони с неразвита ифраструктура при
отказ на другите енергоизточници).
Абе може да има и други ама на две водки не се сещам.
А за отопление - що да не? За 30 000 евро може да захраниш даже два инверторни климатика
(ама само през лятото като има слънце да ти осветява фотоволтиаците).





Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ant]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 09:02



Че аз с тия 3000 лв ще си плащам тока за тия уреди 15 г бе !
Хеле пък тия мъгли декември и сега - какво слънце, какви фотоволтаици ?
Или ще каже някой лятото- ми на хубаво време кой идиот ще си седи у дома да работи на компютър и да слуша радио, та да си ползва фотоволтаиците ?





Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ekcпepт]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 14:21



Че колко ток плащаш,щото аз плащам по 60-80 на месец.Като махна бойлера остават горе изброените уреди+кафе машина, тостер и още един компютър.Тъ изплащането в моя случай става за 3-4 години.Между другото фотоволтаиците работят и в мъгла,е не като при ясно време,но работят.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ивaн]  
АвторFr (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 15:20



и колко ток ти дават или кват/ часа в мъглата, вземи и закачи тостера в тоя случай да видим ко ще стане





Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: Fr]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано15.01.08 17:14



ами всичко ще работи защото тока се черпи от акумолатори.Панелите само ги зареждат.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ивaн]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 09:20



Ако искаш икономии, сложи си колектори за топла вода, купени на разумна цена и не се занимавай с глупости. КПД на фотоволтаиците е от порядъка на 10-14 %, при акумулиране и инвертиране пада още, т.е. рекордно ниско.
Когато видиш гърците да си греят водата с фотоволтаици, значи дошло е времето, има сметка, купувай.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ekcпepт]  
Авторant (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 09:37



Благодаря ви за отговорите.
Вече си наех фирма да ми направи проект - около 5-6 Кw.И не виждам нищо гъзарско в това да си инсталирам фотоволтаични панели на покрива ми
Поздрави



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ant]  
Авторff (Нерегистриран)
Публикувано16.01.08 11:34



малко е 5 по добре 10





Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ant]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано16.01.08 13:48



В отговор на:

Автор: ant
Тема: Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.

Благодаря ви за отговорите.
Вече си наех фирма да ми направи проект - около 5-6 Кw.И не виждам нищо гъзарско в това да си инсталирам фотоволтаични панели на покрива ми
Поздрави




Разбира се, че не е гъзарско. Друго определение си сложи!
Какво е това, да дадеш 50-60 хиляди лева, за да се грееш 1 ден в месеца?

2v6


Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ant]  
АвторББП (Нерегистриран)
Публикувано24.01.08 23:36



Колко ток на месец харчиш.При мен са 60-80 лева средно 70
12Х70=840Х10=8400лева за 10 години.Като сложим вдигането на цените на тока нека станат 10 000 - 15 000 лева. За тези пари сигурно ще си инсталирам 1 -2 КВата а това едвали ще ми покрива нуждите при определени ситуации(бойлер+ готварска печка примерно).След 10 год ще трябва най-вероятно да се сменят акомулаторите, а разходите за експлоатация през тези 10 год.......?
Според скромното ми мнение в момента няма никакъв смисъл от подобни решения.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ББП]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 09:55



нещо не си внимавал.Говоря за инвестиция от 3000 лв.и определена мощност за определени уреди. А що се отнася до бойлера и за него има панели. Готварската печка минава на газ.За тези които не харесват газта не е задължително съвсем да се отказваме от енергото.Поне за сега няма такса електромер.През експлотационния период на съоражението единсвеното нещо което може да смениш(освен акумолаторите) е някой кабел, веднъж на 10 години.В момента разполагам с всички необходими материали за да го направя и изпробвам.Чакам само времето да се позатопли за да мога да работя навън. За тези които се интересуват ще им кажа после резултата. За вилите (някой беше споменал за тях) дето ще прекарваш събота и неделя инвестицията е 600лв.Това поне е изпробвано и работи.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ивaн]  
Авторбaтkoтo (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 11:34



абе всичко разбрах, само не знам от къде да си купя фотоволтаични клетки и да си направя фотоволтаичен модул за моята вила високо в планината



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: бaтkoтo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 12:37



не ти трябват ф.клетки ,за да си правиш ф. модули, а всичко се продава накуп.Щото ти трябва чардж контролер,кабели,инвертор и стойка за панела.Пиши на ivankov_abv.bg ще ти дам подробности



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ивaн]  
Авторбaтkoтo (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 14:13



Колко струва модула и частите към него



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: бaтkoтo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 16:59



пиши ми на е-маила ще ти дам информация.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ивaн]  
АвторHe нa нac ! (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 21:10



В отговор на:

Автор: ивaн
Тема: Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.

пиши ми на е-маила ще ти дам информация.



Че ного си потаен търговец ве!

Кат си ербап от не туриш тука неколко конфигурации и цени?

Нема сички да те гонят поединично, ати да им сравняваш акълите. Аре оди съ цопни у гьоло.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: He нa нac !]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 21:31



ами, преди ме обвиниха че си правя реклама, затова гледам да си трая, а на тези които наистина се интересуват ще дам информация.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ивaн]  
Авторнoв (Нерегистриран)
Публикувано25.01.08 22:44



интересувам се сериозно, как мога да се свържа



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ant]  
Автор djublex (непознат )
Публикувано26.01.08 09:10



http://www.sunnyportal.com/Templates/PublicPageOverview.aspx?plant=b6c263a9-b076-4a78-994d-a3b245018013&splang=
тук ще видите в онлайн режим данни от реални инсталации: слънчева радиация, производителност и т.н.
и ще си направите сметката дали е изгодно или не.

Инсталациите са монтирани в кв. Ябълка - Габрово. Познавам собственика, бил съм там - заслужава си да се види.
Данните са от различни по технология панели и различни модели инвертори


Редактирано от djublex на 26.01.08 09:16.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: djublex]  
Автор djublex (непознат )
Публикувано26.01.08 09:32



Прочетох различните мнения: някои колеги казват че панелите работят и в мъгла - зависи каква е мъглата. Всичко е проста сметка. Слънчевата радиация през лятото в българия достига до 1000 - 1500 вата/ кв. м и то около 12-14 часа, а през зимата тези стойности падат до 50 - 150 (макс. 200 ) вата /кв. м. като се скрие слънцето няма радиация. Също така нивото на радиацията зависи от запрашеността на атмосферата (най - високи стойности са измерени след паднал дъжд - няма прах). друг момент е как са разположени панелите - т.е да няма засенчване през времето на слънцегреене.
При сегашните цени на изкупуване на ел. енергия произведена от фотоволтаици - 78 ст. /кВтч (обявена от ДКЕР) - за инсталации до 5 Квт пикова мощност - необходимата инвестиция се изкупува за 8-10 години (в най добрия случай).



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: djublex]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано28.01.08 12:53



Поздравления. А сега всеки ентусиаст да пресметне след колко години ще си изплати инвестицията, ако е за домашна употреба и не продава по преференциални цени.....



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано29.01.08 10:38



Е то има много "ако"-та... ударението е на О, да не се обърка, някой..
Примерно ако си имаш каравана или пък вила, дето да е далеч от мрежата... или поне от тази ниско напрежение. Незнам колко струва един трафопост или примерно километър далекопровод, но доколко си заслужава, ако ще захранваш хладилник, телевизор и две крушки...А и щом си решил да избягаш от света по този начин, надали ти се слуша тракането на генератор... Така че всичко е въпрос на икономическа преценка за конкретния случай и лични предпочетания...



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: djublex]  
Автор blue__ (луд)
Публикувано30.01.08 02:22



Ефективността на преобразуване на енергията (или коефициент на полезно действие, кпд) на слънчевия панел е отношението между изходната електрическа мощност и входната светлинна мощност при стандартни тестови условия. "Стандартната" слънчева радиация (известна още като "въздух маса 1,5 спектър") има плътност 1000 W/m2.

Къде ги видя тия 1500 w/m2 ????????? Ти ще кажеш, че България е над атмосферата. Я се поинтересувай малко за така наречената "въздух маса" (air mass).

А за експеримента да ти кажа, че и аз го правих 2 седмици на открито с пиранометър (уред, който измерва слънчева радиация) и най-добри резултати имаше сутрин от 9-11 ч. И аз много се чудих, ама накрая разбрах защо е така. Отговора е, че след обяд има много мараня, която разсейва слънчевата радиация. Успех на ентусиастите!

п.с. Измерванията ги правих през юли 2007 г.




<P ID="edit"><FONT

Редактирано от blue__ на 30.01.08 02:24.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: blue__]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано30.01.08 11:04



Няма смисъл да се спори за ват-пик, най-нормалният начин за пресмятане е средностотистическото количество енергия кВтч/м2/година. За България стойността е 860 кВтч/м2/год. Корегирайте сега това число с КПД 10-15 % и вижте какво излиза.



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ekcпepт]  
Автор blue__ (луд)
Публикувано30.01.08 15:29



Не споря, а само вметнах.






Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ekcпepт]  
Автор codeine (транквилант)
Публикувано30.01.08 16:24



Е не, това не е точно така. По показател квч/м2 за година, стойностите за БГ са по-скоро от 1300 до 1600, ама не върху хоризонтална, а върху оптимално наклонена повърхност.
Ще вземем 1300... и хайде нека го умножа по 6%, колкото е ефективността на тънкослойните модули, та се получава, че ще получа 78 квч/м2 на година....
Като понатрупаме малко загуби по кабели, инвертор и прочее, ще стигнем примерно реално към 60 квч/м2 произведена електроенергия... тези тънкослойните модули струват примерно по около 170 евро за кв.м., а 60 квч да речем, че ще продадем за 24 евро (по 0,78 ст преференциална цена)... та 170/24 = 7 години и кусур, докато се изплатят модулите... като сложим инвертор и конструкция ще да станат 9 примерно.
Държавата гарантира договор за 12 години при приблизително същата цена, така че ще имаме 3 години да работим за печалба...е, малко но от сърце. Какво ще стане след това ли? Ми никой незнае. Ще се продава на свободна цена и ще се кярят зелени сертификати, та общо взето печалбата ще падне поне с две трети...



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: codeine]  
Автор blue__ (луд)
Публикувано30.01.08 23:02



Не забелязах, че споменаваш слънчевата радиация за година. Извинявам се!!! Мислех, че това е само на м2

.
А относно за печалбата ще ви кажа, че знам човек който си направи такова животно и познайте?!?!? Панелите, инветорите, акумулаторите, глупостите му всичко точно. Ама познайте кво се случи....., ами още чака енергото да го закачат и да му плаща. Вече 2 години човека си чака, а това си е загуба на време и пари. Все пак живота на панелите тече, а до момента има почти нулева възвръщаемост. Българска му работа, бюрокрация, бюрокрация и пак бюрокрация, а може и да искат парички, като оня уличния фонд, така де "Фонд пътна инфраструктура". Та повечето проблеми в България не са технически, ами бюрократични и икономически.




Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: blue__]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано31.01.08 10:17



Годишната радиация е различна в зависимост от местоположението - една е в мъглива и смогирана София, друга е на връх Рожен при телескопа.
Това с изкупуването също не е просто - слънчевата система трябва да дава синхронно 50 Хц напрежение, без хармоници, мерки за безопастност и т.н.
И все пак темата беше за домашна употреба.....



Тема Re: фотоволтаични модоли и дом.употреба.нови [re: ekcпepт]  
Автор blue__ (луд)
Публикувано31.01.08 15:43



То убаво за домашна употреба, ама нали смятахте да продавате на енергото и за колко време ще се избие. То само за домашна смисъла е никъв, особено като сметнем, че през нощта нема слънце, пък акумулираната през деня, ако се изразходва бързо. Всичко е много относително, товаров график, слънцегреене и т.н. С една дума не е рентабилно при тия цени на фотоволтаиците. Даже и в момента на повечето места дето ги правят са с научна и демострационна цел, защото трябва да се усвояват пари от "Отворено общество".... пък и нали сме европейци, трябва да спазваме Протокола от Киото.


Редактирано от blue__ на 31.01.08 16:00.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.