Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:18 14.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Честита Нова година и пак за ДТЗ  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано01.01.08 21:38



Бре момци нещо се одремахме.
Хайде да разнищим плюсове и минуси за приложение на Дефектно токова защита в стари двупроводни инсталации.Като пренебрегнем Наредба 3,че нулата не трябва да се прекъсва да видим на практика какво би се получило.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Не нулата, а защитния проводникнови [re: Xoлдън]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано01.01.08 22:53



В наредба номер 3 пише, че се забранява прекъсване на защитния проводник.
Ако поставиш навсякъде контакти без заземителна клема тогава неутралният проводник не е защитен и използването на ДТЗ е допустимо. След това трябва да внимаваш да не включваш уреди, инструкцията за употреба на които изисква включване в заземен контакт.



Тема Re: Не нулата, а защитния проводникнови [re: vladux]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано02.01.08 08:23



Добре.В старите инсталации ролята на защитен проводник се изпълнява от нулевия проводник.Без да теоретизираме какво пише в наредбите, въпроса е как ще се държи тази защита,ако поставим автомата на входа на стара инсталация,с нормални контакти и свързана защитна клема.Дали ще върши работа,или ще носи вреда?


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Не нулата, а защитния проводникнови [re: Xoлдън]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано02.01.08 09:46



Za mnogo godini.
Na starite dvuprovodni instalacii DT njama da var6i nikakva rabota osven ako ne se pusne dopalnitelna jica. V DT vlizat i faza i nula i zamno ako instalacijata njama zemno se varje na mjastoto na zamnoto i nulata no ot tam do kontakta trjabva da tragne tretata jica i v tozi variant 6te se polu4i inak tokovijat transformator vatre v DT njama da reagira. Neznam oba4e kakvo bi se polu4ilo ako na mjastoto na zemnoto v TD se vklu4i nulata ot tabloto i v drugijat variant da se zahrani kontakta, ako njakoi e pravil tozi opit molja da spodeli. Naistina 4e naredba 3 se naru6ava v tozi slu4ai za6toto nemoje da se zanuli kontakta a ako se zanuli kak 6te se darji djadjata?



Тема Re: Не нулата, а защитния проводникнови [re: Timo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано02.01.08 11:03



При трипроводна инсталация ДТЗ пази основно уредите и после човека.Защото при к.с. в близка инсталация корпуса на всички уреди свързани към защитния проводник получават потенциал спрямо земя.Говоря за реален потенциал към който евентуално се е допрял човек.При това положение ДТЗ в неговото жилище няма да реагира,защото тока няма да протече през ДТЗ.
При двупроводно изпълнение ДТЗ ще реагира,понеже защитен и нулев проводник са обединени и преминават през ДТЗ.
И прекъсването на защитния нулев проводник заедно с фазовия според мен не е опасно.Дори е по безопасно особено при селски мрежи,където потенциала спрямо земя на нулевия проводник понякога е опасен при нормални режими.
Но все пак това са мои разсъждения и опити с ДТЗ монтирана на такава инсталация.
Затова е полезно да има и други гледни точки.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Ето какво се случва:нови [re: Xoлдън]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано02.01.08 12:20



При положение, че защитната клема на контакта е свързана към неутралния проводник, това е все едно че при включване на заземен уред умишлено нарушаваш изолацията на неутралния проводник.
В най-общия случай електрическия потенциал на неутралния проводник и оттам на корпуса на уреда се различава от този на околните предмети. Това означава, че винаги ще имаш ток на утечка. Нека да приемем, че електрическото съпротивление между корпуса на уреда и земя е 2 килоома. Съпротивлението на заземяването в мрежата пренебрегваме защото е много по-малко. Ако потенциалът на предпазната клема на контакта при изваден щепсел е 10V при поставяне на щепсела през неутралния проводник ще протече ток 5mA. Нека си представим, че на друго място в мрежата се получи к.с. и за 0,5 секунди потенциалът на неутралния проводник при изваден щепсел бъде 100V. Ако щепселът е поставен в контакта, токът който ще протече е 50mA и защитата "безпричинно" ще се задейства. Освен това ток през корпуса на уреда може да се получи и от външен за мрежата източник - примерно върху хладилника сме сложили DVD плеър така че корпусите им да се допират, а към телевизора е свързан кабел за кабелна телевизия.
Най-крещящ пример е, ако имаш бойлер, свързан към водопроводната мрежа с метални тръби. В такъв случай ти гарантирам, че никога няма да видиш "инсталацията" си работеща.



Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: vladux]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано02.01.08 13:02



Всичко е абсолютно вярно.Въпроса е,че в един апартамент естествените заземители са самата сграда и инсталациите за парно и вода(ако са стоманени).
А при бойлер нещата нямат нужда от коментар.Всяка галванична връзка между нулев проводник и естествен заземител водят до изключване.
Колкото до изолацията от 2 килоома между корпус на уред и земя не съм съгласен.Освен,ако не са в землянка.При мен изолацията на корпусите на всички уреди включително и ширмовката на кабела на кабелната е около 1 мегаом.
Всъщност това беше целта на дискусията доколко е приложима ДТЗ в определени случаи на двупроводни инсталации.
Според мен при изправна инсталация,добри изолационни нива на уредите , има определено защитен ефект за хората.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: Timo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано02.01.08 18:58



Недей да буташ чл.1794 от Наредба 3 тук.Той касае минималнонапреженовите защити и е тъпо например помпите на абонатната станция за блока да са с контактори,както са масово изпълнение.Така,че правилно е написано.
В случая ДТЗ не изключва захранването при липса на напрежение.
Все пак наредбите и стандартите се пишат така,че да са дуракоустойчиви.Т.е. без да се разсъждава да се принуди глупака да спазва правилата.
Всички сме чували за японската стачка.Спазване на правилата.Тогава в общи линии се блокира работата.
Но когато човек разбира за какво е написано дадено ограничение може и да не го спази.Все пак всичко е написано от хора.
И една ДТЗ на двупроводна инсталация ще те накара да се замислиш дали тя е в ред и да се принудиш да я оправиш.Дори и в началото да ти изключва автомата.Все пак един човешки живот струва много повече.
Въпроса е дали това носи по голяма опасност за живота на хората,или по малка.За това предизвиках тая дискусия.Не да вадим разни членове и параграфи,а като специалисти да преценим.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: Xoлдън]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 09:00



Докато ДТЗ е изправна, няма опасност за хората. Проблем е ако сработи и прекъсне нулата, а фазата остане включена заради залепнал контакт примерно. Тогава корпусът на уреда остава офазен през товара, и не е добре.



Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: вeтepинapят]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано03.01.08 11:10



Естествено,че е възможен и тоя вариант.Макар,че е малко вероятен понеже ДТЗ не изключва токове на к.с. и нагарянето на контактите е доста по малко.Аз съм попадал на прегорял нулев проводник в захранващо табло,което е също толкова опасно.
От друга страна се замислям за нелинеен ограничител на напрежение свързан паралелно на нулевия контакт на ДТЗ,така,че да не и нарушава работата дори и при къси съединения.При това притесненията от прекъсване на нулев проводник ще са доста по малки.При преходно съпротивление на контактите от порядъка на 1 милиом и т.к.с. около 2000 А ще е необходимо да е за около 5 волта.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: Xoлдън]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 15:17



Te ne naprazno se slagat katodnite otvoditeli no nesmjatam 4e var6at koi znai kakva rabota v slu4aja



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Xoлдън]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 16:06







Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: ...]  
АвторCтoян (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 18:18



Ей, папагал не прави реклами,и не разваляй интересната дискусия,тя е доста важна.



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Cтoян]  
АвторPCL82 (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 18:38



Замислям се за дефектнотокова защита която пак си мери и сравнява токовете в двата проводника, но прекъсва само единия- фазата. Това би решило проблема до голяма степен.

Но според мен рискът от директен допир е малко вероятен сравнение с индиректен и лоши връзки. При двупроводна инсталация може да се използва реле което се захранва от фаз и нула и комутира фазата. При отпадане на нулата ще прекъсне и фазата.

Не по малко важна е системата за изравняване на потензиалите , която не присъства във всяко жилище а може да се изгради. Най-вече свързване на арматурата със защитния проводник за да се стъпва на същия потенциал на какъвто са уредите.



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: PCL82]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 18:52



Наредбите се пишат от хора ,а те не са безгрешни. ДТЗ се правят от хора, а те не са безгрешни.Ако ние си свършим работата съвестно инсталациите ще работят дълги години безотказно и безопасно.





Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 19:27



Bravo na teb

kolko vreme ti otne da stigne6 do tazi genialna misal
A sega seriozno, smjatam 4e v dvuprovodna linija 6te reagira DTZ i sas sigurnost bi spasila 4ove6ki jivot. Varianta s releto otpada poneje e mnogo neseriozno poneje tova ve4e e izmisleno i se kazva Puskatel TTZ
Kakavto i da e potenciala DTZ ako e montirano pravilno 6te sraboti ako stigne kriti4na stoinost, tova e jasno ot samoto na4alo no za men specialno si ostava varianta pod samnenie kak bi reagirala djadjata ako kam televizor bilo to i "NEO" se vklu4i kabelarka. Daite njakakav fakt ako njakoi ima opit



Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: Xoлдън]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 19:40



С нелинейния ограничител става за маломощни консуматори. При 5V пад и 15А ток това нещо ще разсейва 75W, без сериозен радиатор ще се запали за 1-2 минути ако се наложи да влезе в действие.

Лошото на такива свободни съчинения е, че внасят елемент на непредвидимост. Отиваш някъде, виждаш двупроводна инсталация и очакваш нулата да е жица. Ако само ти си пипаш по инсталацията е ОК, иначе някой след тебе може да бере ядове.



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Xoлдън]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 19:41



имам доста опит- да.Слагал съм такива защити по мое усмотрение в разрез със всякъкви наредби. И сигурно със спасил няколко човешки живота след сработването на такава защита при аномалии в апартаменти като влага, неизправни уреди ремонтирани от пишман ел.техници, офазени осветителни тела и пр.Тъ, ако си вършим съвестно работата..



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 19:55



ja kaji zakona na Om





Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Timo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 20:00



ти нямаш ли пишка да си играеш





Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 20:07



ti kato ima6 kakvo tarsi6 tuka?



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Timo]  
Авторplasma (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 20:12



a be ti i ot energetika li razbirash,maliiiii



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: plasma]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 20:24



Ti naistina si goljam maloumnik, ti si znae6 de



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Timo]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 21:09



Тимо, не ми е работа да отговарям на глупостите ти, а не му е мястото тука.Но като тапънар си направих следният профил за теб: Сексуално незадоволен тип работещ на стол в офис който обслужва хора, много хора и си постоянно в пререкание с хората защото си връзкар и нищо не разбиращ от работата си. По тази причина шефа ти постоянно те мъмри и си получил комплекс за малоценност.За това форумите са единственото место където можеш да изкараш гнева си на другите,защото си анонимен.Искрено се извинявам на Голдън,че му опорочих темата с това изказване.А закона на Ом в случая гласи така: Самочуствието на Тимо е правопропорционално във форумите и обратно пропорционално в реалния живот.



Тема Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано03.01.08 22:54



и се върнем към проблема.А проблема е,че в БГ жилищата са основно с двупроводна инсталация. И тая дискусия я предизвиках,не да си решавам лични проблеми, а да обсъдим как да повишим безопасността в нашите домове при наличните двупроводни инсталации.Да обсъдим плюсове и минуси.
Идеята за дефектнотоков автомат с изключване само на фазов проводник и на мен ми мина през ума,преди да започнем темата.Според мен е доста добра,но мисля че засега производителите предлагат само с дву(четири)полюсно изключване.
Колегата,който рекламираше Шнайдер нека да проучи как стоят нещата при французите.Определено Шнайдер имат най добре ориентиран сайт към обикновените потребители.
Другият интересен проблем е с кабелната телевизия и кабелен интернет.Това са внесени външни потенциали.Но по принцип те са галванично отделени от уредите с кондензатори ,или оптика.
Вече за бойлерите с метални връзки към метален водопровод нещата са сложни.
Изравняването на потенциалите с естествения потенциал на земята!
Определено,ако изравняването е след ДТЗ,тя ще изключи.
Нека да видим нещо,което би застрашило човешки живот след монтиране на ДТЗ.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Автор... (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 23:05



Това не е реклама на Шнайдер, а каталозите и към края е каталога за ДТЗ - разгледайте каталозите.



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: ...]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано03.01.08 23:34



Каталозите на Шнайдер ги имам всички.
И в допълнение преди много години Шнайдер в БГ беше неизвестна фирма,а известната в тоя бранш беше Мерлен Жерен.И в БГ представителството бяха само Стефан Станчев,Надя и Криси.Сега от стария офис са само Надя и Криси.
Нека не откриваме топлата вода.




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: вeтepинapят]  
Автормишo (Нерегистриран)
Публикувано03.01.08 23:56



да, ето това е сериозен аргумент!
не е хубаво да се правят свободни съчинения. това не е майтап



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 00:10



Нека да видим нещо,което би застрашило човешки живот след монтиране на ДТЗ.

Проблем ще има, ако отвън пропълзи утечка към корпуса на уреда. Примерно, пробиваш дупки в стената и нацелваш кабел. ДТЗ изключва и бормашината ти остава в ръцете без зануляване, със свредло забито в кабела. Ако на другия контур няма ДТЗ, даваш фира. Без ДТЗ този проблем го няма и предпазителят си изгаря както си му е реда.



Тема Re: Ето какво се случва:нови [re: мишo]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.01.08 00:22



Определено и на мен не ми харесва идеята за ОПН.Все пак стандартните са оразмерени за поглъщане енергията на краткотраен импулс.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: вeтepинapят]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.01.08 00:27



Точно това е единия от проблемите.За внесения отвън потенциал при което човека е в опасност.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Авторha-ho (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 07:42



Малееее вие ме върнахте във първи клас направо, от 16 години правя инсталации и вече започвам да се чудя дали всяко едно по-ново изобретение не ни дава колкото положителни , толкова и отрицателни последствия при тяхната експлоатация. Първо 100% гаранция за човешкия живот при работа с ток няма , било то със ДТЗ или с АП, тук говорим колкото се може повече да го защитим, сега при появяване на потенциал на входа по-голям от 30 мА то би следвало ДТЗ да сработи, а третото проводниче или казано по друг начин защитна нула която е директна към всеки един консуматор, би трябвало да послужи в случай че работната нула се прекъсне , а за потенциала на кабелната ми е направо смешно, първо контакта на ТВ-то няма нужда от ДТЗ и второ кой си е купил телевизор с 3 жилен захранващ кабел и щепсел със заземително перо.



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: ha-ho]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.01.08 09:46



Бе и аз от 40 г. го работя занаята,ама все още не съм сигурен,че го знам.


Бе за кабелната хич не е смешно,защото от там ми е и интернета,а компа има зануляване.И при една буря ми изгърмяха входа на компа и на модема.
И понеже стана дума за дрелки се загледах в моята.Оригинален Бош на 2 г. произведен по всички европейски стандарти.И няма зануляване.
Въпроса беше дали,ако сложим ДТЗ автомат на двупроводна инсталация ще допринесем полза,или вреда.
То и при трипроводната има спорни моменти при к.с. към защитен проводник се появява опасен потенциал към съседите навързани на тоя кръг.
Та варианти бол!!



Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 10:04



To4no taka, nazna4avam te za li4na vra4ka v foruma no bez honurar razbira se

Po kakav na4in pozna ako ne e taina, antenkite li ti podskazaha ili slan4asa predi tova ot slan4evite solari
Ivane, ivane pak ne si nau4i uroka



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Авторивaн (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 10:04



по принцип до сега съм слагъл ДТЗ само на определени проблемни кръгове. Ако се постави ДТЗ пред всички останали предпазители в апартаментното табло и предпазителите ако са автоматични се решава целия проблем.ДТЗ ще сработи при отечка, а останалите при късо.



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Авторвeтepинapят (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 11:25



Така е, при мен бормашината и перфоратора са Бош, без зануляване. Обаче отвън са пластмасови. На по-старите ловешки корпусът беше метален.



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: ивaн]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 11:42



Be ti maloumen li si? Ai sedni i po4eti malko 4e vzeh da se draznja ot postovete ti. Nali sled teb njakoi drug 6te pipa i toi ako e mlaloumnik kato teb 6te se iztrepete vzaimno.
Vsjakakvi izmi6liotini si ostavat sled predpazitelite moito mom4e i ako taka raboti6 po dobre se otkaji dokato ne si pretrepal njakoi.
Aman ot kreteni tehnici, kato mina sled takav kato teb mi ide da go o4istja



Тема Re: Честита Нова година и пак за ДТЗнови [re: Xoлдън]  
Авторнeзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано04.01.08 17:54



Привет на всички!
Първо въпросите ми:
- Защо да не може да се използува ДТЗ в двупроводна инсталация? За да не се прекъсва нулевият (едновременно защитен) проводник може просто контакта на ДТЗ да се шунтира... Така при сработване на ДТЗ ще се прекъсва само фазата; нулата/защитна земя ще си ходи винаги към контактните излази;
- Защо има изискване защитния проводник да не се прекъсва никъде? Не разбирам как може това да се осъществи; просто няма начин да не се прекъсва (напр. на всяка разклонителна кутия);

Темата ми е интересна, защото възнамерявам да сложа джакузи в банята, а навсякъде пише, че ДТЗ е задължителна.
Това с кабелната TV не е проблем, защото се продават разделителни трансформатори.
Между другото, как мислите, дали ще се подобри безопасността ако специално за джакузито поставя разделителен трансформатор?



Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: Xoлдън]  
Автор ha-ho (непознат)
Публикувано04.01.08 19:06



Тук малко не съм съгласен с теб Холдън , значи при буря и токов удар по кабелната или интернета ще ти гръмне ЛАН картата на компа ако е външна или дъното ако е вградена но ДТЗ няма да те спаси , а за да се избегне пренапрежение или токов удар по ел. инсталацията , мисля че един катоден отводител ще свърши работа. А на въпроса ти , да ДТЗ ще сработи , ако са занулени контактите няма причина да не сработи. Просто си мисля че защитната нула трябва да я има по причина че прекъсваме работната през автомат и ако ДТЗ даде дефект и прекъсне само нулата на уреда ще остане само фаза, което си е доста опасно , тъй като ще офази корпуса и ако се барнеш си до там.





Тема Re: Нека да заровим томахавките!нови [re: ha-ho]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.01.08 20:24



То е ясно,че ДТЗ няма да спаси компа.Мисълта ми беше ,че и там имаме външен потенциал.
Всъщност няма спор.Просто коментираме плюсове и минуси за приложение на ДТЗ за стари двупроводни мрежи.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема Не става номеранови [re: нeзнaйko]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано04.01.08 20:28



За да не се прекъсва нулевият (едновременно защитен) проводник може просто контакта на ДТЗ да се шунтира...
ДТЗ сравнява токовете в двата проводника и при разлика от 30 милиампера(или друга стойност) изключва.Ако шунтираш контакта за нулата няма да можеш да включиш автомата.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема пак се почна.....нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.01.08 10:32



Виждам че доста хора говорят "на изуст" какво къде пишело... гледам един се включи с каталога на шнайдер. Реално такива защити според наредба номер 3 се дават да се поставят на контактни излази а не на "твърдо" закачени към ел. инсталацията уреди. Ако се загледате в каталога на шнайдер (това ми е под ръка) за дефектнотоковите защити ще забележите един тънък момент - за бойлерите и компютрите искат да са на отделни кръгове и някой задавал ли си е въпроса защо е така???

бойлера - адски неприятен елемент от електрическата инсталация, като начало поради конструкцията на нагревателя му дават по принцип голяма утечка която сама може да събори стандартна защита 30 милиампера и после ако го "закачиш" то той ще има връзка към тръбопровода който по принцип може да не е с потенциала на земята - например на някой комшия му се е спукал нагревателя, кофти му е инсталацията и има потенциал спрямо земя или пък просто имаш потенциал на нулата спрямо земя - тогава пък ще оттича по посока земя по тръбите и ако са метални и направо в земя дори може да ти топи гъвкавите връзки или поне да се разлагат галванично. Е цирка се почва че ти ще си "отцепиш" бойлера ама ако потенциала ти иде по тръбите...

Компютрите... интересното при тях е вида/типа захранване и изискването да не внасят "шум" в инсталацията - е на входа имат "Y" филтър (схеми из нета бол) та въпросния филтър не е нещо по-различно от 2 последователно свързани кондензатора между 2-те захранващи жила а средната им точка е свързана към... корпуса а той към 3-тия защитен край, всеки може да си сметне какъв е тока на утечка при 50 херца ама от там оттичат и пиковете при няколко десетки килохерца.

Телевизорите... повечето "нормални" телевизори имат разделители на входа с кондензатори но се случва тези кондензатори да пробият - у нас съм го мерил кабелната спрямо земя има потенциал 60-80 волта а ток към земя около 200 милиампера - е сложил съм един разделител с кондензатори да отстрани тази утечка защото иначе се прецаква сигнала. Но както казаха - ако телевизора е с "горещо" шаси" е много вероятно един талкъв потенциал да направи поразия.

Интернета... е при повечето входа е "лан" - какво да ви кажа кабела е 8 жилен, 4 са активни а 4 са към маса понякога през резистор понякога през кондензатор а понякога директно. Активните отиват в една черна кутийка - входа на лан-картата (всички лан-карти я имат) това е едно блокче с 2 високочестотни трансформатора (има варианти с оптрони ама много рядко) 1 за приемане и 1 за предаване - ако няма някоя поразия реално картата галванично разделя компа от нета така че този вариант лесно се решава с прекъсването на 4-те допълнителни.

иначе... имат ли почва при старите инсталациии - да имат, само дето трябва да се защитават с тях кръгове в които по принцип ще се включват уреди без защитна клема - сешоари, радиоприемници, телевизори с 2-проводен щепсел (плазмите имат 3-ти край!!), маши за коса и т.н. Дори и да се сложи на "занулен" уред то той ще се защитава от нулевия проводник НО ако потенциала на нулевия проводник стане достатъчно голям за да може да оттече през човек или просто през пода 30 милиампера и повече ще изключи.

Всичко това го правя с уговорката че инсталацията е направена както трябва, излирани и 2-те жила, поставена в пластмасови тръби и т.н. Ако инсталацията е правена от някой прехвален "майстор" - кабела кован с гвоздеи да се задържи и замазан директно в мазилката - е тогава може въобще да не се задържи дефектнотоковата защита.


извинявам се на всички които са ми изчели мозъчните терзания... ако някой може да ми покаже къде бъркам ще съм му много благодарен



"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Редактирано от Диaн на 05.01.08 10:35.



Тема Re: Не става номеранови [re: Xoлдън]  
Автордaнчo (Нерегистриран)
Публикувано05.01.08 10:38



е,защо не упростим нещата-за двупроводна линия МТЗ,за трипроводна ДТЗ
че да не се налага да се чудим какво ще стане .то е ясно че ако има стара инсталация двупроводна и клиента нищо не разбира ,ама иска да му се смени таблато ,е,кой от вас ще си сложи таралеж в гащите и да пробва ДТЗ ,кой ще даде парите за експериментите?



Тема Re: Не става номеранови [re: Xoлдън]  
Авторнeзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано05.01.08 21:00



Не съм разглобявал ДТЗ, но може би може да се шунтира единия от двата контакта контакт на релето. Тогава? А дали не съществуват именно такива ДТЗ?
Кое му е по-надеждното на трипроводната инсталация? Защо се мисли, че ако защитният проводник се доведе самостоятелно до контакта това е по-добре?
Има нещо гнило; тоя тип защити (30mA за защита на хора) се произвеждат неотдавна (вероятно 15-20 г.); дали наистина TN-S схемата е направила домашните инсталации по-безопасни? Имам усещането, че тук роля играе натиска на големите производители на джунджурии за инсталации. Точно пък домашните инсталации съществуват от над 100 години в двупроводния си вид и не съм чувал да предизвикват масов мор.
Лично аз си сложих един Surge Arrester на ТАП-а (275V) напречно, т.к. нямам отделен защитен проводник. Оттук нататък ако сложа една ДТЗ, но така че при сработване да прекъсва само фазата мисля, че ще вдигна безопасността. Дали не се произвеждат именно такива ДТЗ (с един контакт на релето)?



Тема 3-проводната инсталациянови [re: нeзнaйko]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.01.08 21:44



Идеята на 3-проводната инсталация е че защитното жило не е токово натоварено а както знаеш по закона на ОМ напрежението в края ще е съпротивлението на жицата уможено по тока който протича по нея. Тук идва тънкия момент че когато се натовари токово и след няколко къси съединения понякога връзките почват да "дават фира", от там се повишава съпротивлението им и занулените уреди след една такава кофти връзка почват да бият ток.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Не става номеранови [re: нeзнaйko]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано05.01.08 22:01



Разглобявал съм ДТЗ преди около 30 г.Най тънкия момент е във финната механика на релето за изключване.Сега тези автомати за бита се правят неразглобяеми и е трудничко да бръкнеш и да шунтираш единия контакт.
Не че не можеш да го разглобиш,но са на пластмасови щипки или нитове и после не можеш да го възстановиш.
Иначе нещата не са толкова гнили с тия 30 мА.
Според мен основните опити с живи хора са правени в концлагерите.Това са най достоверни източници за границата на издръжливост на човека.
Нещата никога не са 1:1.
Но като си спомня как на 8 г. съм топил олово в консервена кутия на открит котлон и изпуснах кутията с течното олово върху реотаните.Тогава само Бог ме запази.Преметнах се на няколко метра.Но оживях.
И затова подхванах тази тема.Да защитим децата и внуците си,а и нас самите в условията на вече изградени инсталации.
И дали като си слагаме таралеж в гащите с монтажа на ДТЗ(шанса да не можем да подадем захранване) но да оживеем е по добре,отколкото другото.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема примерче :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано05.01.08 22:31



Ето примера от случката в 2 казуса:

1 казус 2- проводна линия защитена от някакъв предпазител, котлона е със занулен корпус и потенциал на корпуса като този на нулевия проводник.
- ако е защитен с предпазител или АП то защитата ще се интерусува от големината на тока а не че някой го е лепнал тока през оловото.
- ако сложим ДТЗ на 2-те жила обаче като те изперка тока ДТЗ ще усети това след като сравни тока на отиване и този на връщане и ще изключи. Проблема е че корпуса е част от защитаваната верига и ако има потенциал по нулевия кабел и котлона е поставен върху мокър шкаф дори при изключен котлон ще изключи ДТЗ а няма да има кого да защити.

2 казус - котлона е захранен с 3-проводна инсталация и на тоководещите жици има закачена ДТЗ. Реално при обръщането на оловото то ДТЗ ще сравни че има някой закачен по веригата по посока земя и ще изключи. Реално защитния проводник не участва в сметките на ДТЗ така че дали е на мокро или не ДТЗ няма да има фалшиви задействания.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: 3-проводната инсталациянови [re: Диaн]  
Авторнeaнaйko (Нерегистриран)
Публикувано07.01.08 13:49



Може и да си прав за влошаването на връзките вследствие на няколко къси, но лично аз не съм наблюдавал подобна причина. Вярно е, че един-два пъти съм срещал повредени връзки (и то в моя апартамент). Връзките са изпълнени чрез усукване (често му викат "спайка"; по-модерно е "рапинг"). Та от некачествено поставен изолирбанд и лошо усукване след време повърхността на медните проводници кородира и връзката се влошава.
От моята камбанария темата е интересна защото ще слагам джакузи в условията на двупроводна инсталация. Та си мисля за поставяне на разделителен трансформатор + ДТЗ + отнякъде защитна земя. Дали мога да ползвам нулевия проводник от ГРТ до ТАП в качеството за защитна земя? Знам, че противоречи на наредбите, но в такъв случай как се монтира джакузи при двупроводна инсталация? Трябва да има някакъв начин...



Тема Re: 3-проводната инсталациянови [re: нeaнaйko]  
АвторTimo (Нерегистриран)
Публикувано07.01.08 14:56



Bih ti poso4il kato variant, to4no predi djakuzito da postavi6 DTZ ot dvuprovodna linija i ako ima6 vazmojnost na zamjata na DTZ da sloji6 zemno a ako njama6 zamno sloji nulata kato ja prikrepi6 tam traboprovoda. Nevijdam da ima problem i smjatam 4e 6te sraboti kato triprovodna instalacija. Postavi i DTZ za 10mA.



Тема хм....нови [re: нeaнaйko]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано07.01.08 15:30



Та тук казуса е доста интересен ама нека да се уточним нещо, ти искаш да се предпазиш със ДТЗ а идеята на тази защита е ако "оттече" на някъде другаде ток и тя да изключи. Та ако ще се защитаваш трябва да знаеш от къде евентуално ще оттече... Реално това е ако пробие даден осветител (според куп наредби трябва да са през разделителен трансформатор и на 12 или 24 волта) през водата, теб или тъщата и нещо друго към което имаш потенциал. Това нещо друго най-често се появява канализацията (сифона) или крана за водата.

Проблема е че може да имаш потенциал между нулата (описано е защо в един друг мой пост по същата тема) и водопровода и от тук да имаш ядове, още повече че е абсолютно забранено да свързваш 2-ричната страна на разделителен траф с нулата. Така че ако си сложиш някакви осветители под вода и закачиш корпуса им към нулата на апартамента а нулата по някаква причина има потенциал към към водопровода (я си го мерни сам и докладвай тука) може и да не те утрепе ама ще щипе малко като се опънеш вътре.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Джакузи при двупроводна инсталация?нови [re: Диaн]  
Авторнeзнaйko (Нерегистриран)
Публикувано07.01.08 17:13



Осветително тяло във въпросното джакузи няма (евтин модел; български с италиански чаркове). Утечка може да възникне към водопровода или канала, но и едното и другото са с PVC :(
Та точно затова смятам, че един разделителен траф ще бъде полезен (евентуално с ДТЗ между него и мотора на джакузито).
Проблем остава обаче защитната земя. Това дето влиза в ТАП-а все-пак е работна жица и сигурно има някакъв потенциал; недай боже да прекъсне някъде по етажите (аз съм на 4-ти) - става страшно. А и като се замисля ДТЗ след трафа няма да сработи.
Дайте някаква идея...



Тема Re: Джакузи при двупроводна инсталация?нови [re: нeзнaйko]  
Автор555 (Нерегистриран)
Публикувано03.02.08 11:46



Друг въпрос за ДТЗ - могат ли 2 компютъра, свързани с ЛАН (за интернет) и с кабелна ТВ да предизвикат нежелано изключване на ДТЗ 30 милиампера? Инсталацията е трипроводна.



Тема Re: Джакузи при двупроводна инсталация?нови [re: 555]  
Автор value (unknown)
Публикувано03.02.08 14:14



Имаш предвид, че са с тв. тунер компютрите ли?
Компютрите са изложени на двоен риск първо от към кабела на кабелната и второ от кабела на лана. Вероятността да сработва дефектнотоковата защита заради тях е голяма.
Като знам и някой доставчици как си захранват свичовете по лан кабела, като пускат определени напрежения по свободните кабели нямам думи.
Както знаем има 4 активни жички в кабела а другите са свободни. Тук в моя град е имало ентусиасти навремето дето и 220V са пускали.
Има някой хубави защити за лан на които цената е между 40 и 50 лева.
Иначе за кабелната там нещата са по различни.
Но и в двата случая ще трябва да се установи дали всичко е наред с тези два кабела на лана и кабелната.



Тема Re: Джакузи при двупроводна инсталация?нови [re: value]  
Автор555 (Нерегистриран)
Публикувано03.02.08 18:43



За "изненадите" които идват по ЛАН-а и кабеларките не говорим....
ДТЗ - е от обикновенните (тип АС) още не съм сложил компютрите, питах да знам дали да сменя ДТЗ-то със тип А или да токовия кръг на който са компютрите да не минава през ДТЗ ( е това само в краен случай), смятам да слагам и инверторен климатик - да пусна ли отделен токов кръг за него, как ще се понасят с ДТЗ?



Тема Re: Джакузи при двупроводна инсталация?нови [re: 555]  
Автор Xoлдън (стипендиант)
Публикувано03.02.08 19:57



При мен се разбират.Нета ми е кабеларка (коаксиален кабел-модем-LAN вход) ,и климатика е свързан постоянно.Няма проблеми.
При трипроводно изпълнение не трябва да има проблеми.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема за компютъранови [re: 555]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано03.02.08 20:26



За компютрите не мисля че проблема ще е точно от ЛАН-а, погледни каталога на Шнайдер за дефектнотоковите защити, хората си признават че има проблеми с голямата утечка на компютрите, а бе обяснено е в каталога им.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: Джакузи при двупроводна инсталация?нови [re: 555]  
Автор value (unknown)
Публикувано03.02.08 20:54



Тук ще намериш доста отговори на въпросите си както каза и Диан



Ако имаш проблем с компютрите ще ги пуснеш на отделен кръг извън ДТЗ осигури си тази възможност при нужда евентуално.
Иначе новите модерни климатици не са вече толкова мощни консуматори та да се налага да са на отделен кръг но определено е по добре ако имаш възможност да е на отделен.

Редактирано от value на 03.02.08 21:12.



Тема PoEнови [re: value]  
Автор vladux (от гората)
Публикувано04.02.08 01:28



В отговор на:

Като знам и някой доставчици как си захранват свичовете по лан кабела, като пускат определени напрежения по свободните кабели нямам думи.



Съществува стандартизиран метод за захранване по LAN кабела:






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.