Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:44 17.05.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Отново за слънчевите колекторинови  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 11:44



Здравейте,
някой знае ли каква е оптималната dT (разликата на температурата между изхода на колектора и водата в бойлера) при която да се включва циркулационната помпа?



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 11:54



В зависимост от времето ( слънчево или облачно ) както и вида на колектора плосък или вакуум тръбен



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: ..]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 12:43



Най-вече от загубите по трасето - дължина, изолация.
При мен трасето е дълго и дТ = 12`С.
Най-добре си го нагласи по експериментален път.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано28.08.07 13:59



Няма голямо значение кога ще се включи помпата. Ако се настрои на по-ниска температурна разлика студената вода по тръбите ще охлади бързо колекторите и помпата ще изключи. И така няколко пъти. Ако dT-то е прекалено ниско, изстиналата вода по тръбите по-скоро ще охлажда бойлера.
Ако dT-то на включване е голямо (15-20 градуса) няма опасност от такива ефекти.

По-важно е на какво dT ще изключи помпата...

В отговор на:

Автор: Az
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Здравейте,
някой знае ли каква е оптималната dT (разликата на температурата между изхода на колектора и водата в бойлера) при която да се включва циркулационната помпа?

Редактирано от 2V6 на 28.08.07 14:03.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
АвторXEЛИOTEX (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 06:37



Например, ако зададем температурна разлика на включване 8оС, и температурната разлика на изключване 4оС, тогава, когато температурата в долната част на резервоара е 20оС, а температурата на колектора достигне 28оС, помпата се включва. При същата температура в долната част на резервоара, когато температурата на колектора спадне под 24оС, помпата се изключва.
Важна информация: Температурна разлика на включване 8оС и температурна разлика на изключване 4оС са стандартни температурни разлики за настройка, изхождайки от дългогодишния опит в използването на такива системи. Тези настройки на температурните разлики могат да се променят само в специални случаи (например при далечен пренос на топлина).





Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: XEЛИOTEX]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 15:26



При мен на диференциалния термостат (ИНТИЕЛ) мога да променям само една стойност за дТ и тя май е за включване. ОК, оставям го на 8о.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 21:07



И моя диференциален термостат е на същата фирма.Настроил съм го на dT 2 градуса.Мисля ,че така най-добре използвам температурата на колектора.
Написах



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
АвторXEЛИOTEX (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 22:11



Вариант е и контролер на фирма ИНТИЕЛ , използуваме ги но изключително рядко. Топло-масообменни процеси при термично преобразуване на слънчева енергия във водосъдържателя трябва да се контролира стратифицирано затова са заложени тези две стойности.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано05.09.07 10:13



Ако водата ти е 60 градуса на изход на колектора, с колко градуса влиза в серпентината?

В отговор на:

Автор: митю
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

И моя диференциален термостат е на същата фирма.Настроил съм го на dT 2 градуса.Мисля ,че така най-добре използвам температурата на колектора.
Написах



2v6



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано05.09.07 21:54



Единия датчик е на колектора,а другия е на около 10см от дъното на бойлера,не виждам смисъла да меря на входа на серпентината т.е да отчитам загубите на топлина.
Колегата питаше за оптималната разлика за настройка на термостата.Заводски термостата е настроен да включи при 38гр. .Сутрин температурата на водата в бойлера е 26гр.Времето е променливо.Колектора вдигне 40гр. примерно и ако термостата е настроен на по голяма разлика,то помпата,ще работи на прекъсване.Е според теб коя е оптималната темлературна разлика.За мен това е "максимално да изцедим" температурата на колектора.Даже и с 5гр. да ми вдигне температурата на водата в бойлера си е чиста далавера.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.