Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:11 26.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Изчисляване на ел. инсталация ?нови  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано30.08.07 00:36



Здравейте , предстои ми подмяната на ел . инсталация в апартамента ми (от 60-те години е и дойде реда да я подменя) . Интересува ме има ли някаква програмка или стандартизирани таблици какъв проводник да сложа и до колко ток може да издържи .
Помня че имаше едни формули в които се включваше проектния товар , разстоянието от таблото , вида на проводника и др подобни но ми се струва че е малко остаряло да смятам по този начин .
Втория ми въпрос е : защо не се запояват кабелите при направата на инсталация , не е ли по-доброто решение вместо да се ползват лустер клеми или др клеми в разклонителните кутии .
Благодаря предварително



Тема не е сложнонови [re: lvan]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано30.08.07 09:15



Не е сложно стига да спазваш някави изисквания а не да слушаш "велики майстори" в общи линии трябва да се спазват следните правила:

1- инсталацията се прави 3-проводна (не вярвам да имаш 3-фазен ток) - препоръчвам като купуваш кабела да си отваряш очите едното жило да е жълтозелено за си сигурен кое е "0" и кое "заземяване" че се продават едни кабели със кафяво, синьо и сиво жило - така няма да се чудиш като сменяш контакта кое какво беше.

2 - по груби сметки кабела се изчислява за 3.5-7 А/мм^2 така че приеми средно 5 или киловат на квадрат. -> препоръчително е за осветление да не падаш под 1.5 квадрата (допуска се 1) най-вече от механична якост на проводника от към пари няма да спестиш много, за контакти минимума 2.5 квадрата защото не знаеш какво може да включиш един ден (само сменяш предпазителя без да се кръстиш дали кабела ще изпуши) все пак се допуска 1.5 ама.. цената е почти същата.

3 - таблото е добре да има разделени "0" и земна шина, дори и да нямаш 3-ти проводник до апартамента, удобно е ако слагаш дефектнотокова защита - много лесно се присъединяват и изваждат кръгове защитавани от нея.

4 - осветление и контакти да са на отделни кръгове

5 - ако имаш голям консуматор като болер, акумулираща печка, електрическо котле е добре да е на отделен кръг и кабела до там да е цял.

Е препоръчвам да се поразровиш из каталозите на Шнайдер и по-точно този за дефектнотоковите защити (линк долу) има доста интересна информация по темата, има и една програмка за пресмятане Екодиал (търси я в клуба на проектанта на сайта).




"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"

Тема Re: Изчисляване на ел. инсталация ?нови [re: lvan]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано30.08.07 10:06



Разгледай тук, има 3 различни:





Тема Допълнение към Дианнови [re: Диaн]  
Автор Xoлдън (изморен кон)
Публикувано30.08.07 11:00



Човека питаше и защо трябва да са в клемни кутии,а да не се запояват.
Отговора е прост.По този начин може бързо да се локализира повреда в отделен токов кръг и да се изолира само дефектния участък.
Другото за препоръчване е колкото се може повече токови кръгове от таблото.Например в моята гарсониера имам 3 кръга за осветление и 4 за контакти.Смисъла е ,ако стане късо да речем в една крушка да не ти изчезва цялото осветление,както и при контактите да не изчезват всички.
Най добре е за всяко помещение да има отделен токов кръг за осветление и контакти.
По принцип към обикновенни контакти се пускат 2,5 квадрата.Те са оразмерени за толкова.По голямото сечение затруднява монтажа и резултата често е обратен.Т.е. лоша връзка.
Магистралата за контактите,ако е без централно отопление и се предполага включване на печки 4 квадрата.
За нормален бойлер също 2,5 .За проточен бойлер поне 4 квадрата.
Ако кухненските уреди са съсредоточени на едно място 4 квадрата.
За ел.котле вече зависи от мощността.
Осветителните кръгове както казва Диан 1,5 квадрата.По голямо сечение създава трудности при монтажа на телата.
Става дума за битова,а не промишлена сграда.
И накрая най важното.Преди да се положат мазилките заснеми цялата инсталация,като схема и разположение на проводници и кутии.
Съхрани я за себе си и за следващите поколения.От опит съм се убедил,че е много важно.
И още нещо.Макар и рядко може да се случи прекъснат проводник.Това идва от технологията на непрекъснатите поточни линии.В един момент барабана с голия проводник свършва и следващия се заварява.Понякога заварката е слаба и при следващото опъване по поточната линия са прекъсва и се чудиш какво става.Проверявай с веригопроверител,или мултимер цялостта на проводниците преди полагане.Имал съм случаи както с инсталационни,така и с коаксиални кабели.
Другите екстри.Прекарай си коаксиални и UTP кабели преди мазилките.Все ще ти потрябват.
Хайде,че много "акъл" наръсих.
Успех!




Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема допълнително питаненови [re: lvan]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано30.08.07 23:04



От това което прочетох в саита установих че ако захранващата схема е стара т.е. има само фаза и нула няма как или по-точно не е желателно да се слага дтз .
другото което искам да попитам кое е по-добре : да прокарам кабел от таблото до стаята който да е с по-голямо сечение един вид като магистрален и към него да накача съответните отклонения вече с по малко сечение или да си ползвам едно сечение от таблото до всеки контакт .
И понеже си мисля че ако връзките са запоени ще е по-добре само лесното отстраняване на аварии ли е причината да не се прави в апартаментите или има друга причина която да забранява това .
Дайте идея с какъв инструмент е наи-лесно да направя каналите за полагане на нови тръби че старите са бермангови и доста ме съмняват .
иначе за сигнална интернет и др инсталация съм решил на около 20-30 см от пода да прокарам друга тръба в която да положа тези кабели , нали няма да има проблем със силовата - доколкото си спомням тя се полагаше на около 30 см от тавана



Тема Re: допълнително отговаряненови [re: lvan]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано31.08.07 01:04



Явно до сега не си се занимавал с това така че по-добре си хвани някой дето разбира да го направи както трябва, ще ти излезе по-евтино и по-бързо. Евтинията ще ти дойде от това че няма да се налага последващ ремонт на инсталацията. А ако ще трябва и да ти го начертая... ами питай колко върви един проект и или си поразмърдай сивото вещество и се поразрови из книгите или хвани някой да ти го начертае... все пак някои от това си вадят хляба.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"


Тема Re: допълнително отговаряненови [re: Диaн]  
Авторlvan (Нерегистриран)
Публикувано31.08.07 20:52



наистина не съм го правил до сега но имам желанието :)
какви грешки мога да допусна



Тема Re: Дианееенови [re: lvan]  
Авторeceo (Нерегистриран)
Публикувано01.09.07 00:22



Дианеее, таман да кажа, че немаше смисъл да уча висше, те хората от форумите си правят инсталациите, ама ти спомена, че някой си вади хляба от това.... Айде успех в начинанието Иване!



Тема Re: Дианееенови [re: eceo]  
Автор Xoлдън (изморен кон)
Публикувано01.09.07 00:44



То има един виц.
В сервиз за принтери продават указания как да си ремонтираш принтера сам.
Ами хората печелят повече от тия, които сами са се опитали да си ремонтират принтерите.
Та и ивановата работа такава.Хем не разбира,хем се бута.А една инсталация е отговорна работа.Утре ще му изгори къщата от неграмотност.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!

Тема изпревари ме :)нови [re: Xoлдън]  
Автор Диaн (uguoT)
Публикувано01.09.07 08:36



Изпревари ме наистина и аз щях да го пусна този виц, най-малкото защото и в реалния живот се получава така, проблема идва не от това че някой се е опитал да си оправи принтера сам като си е намерил указанията а че не ги е прочел до края и осмислил (аз пуснах линк към едни доста подробно написани указания и ако се е зачел човек който иска да научи нещо няма да му е проблем да си свърши работата).
След като не е прочетено със запетайките а само са огледани картинките и е почната работа която хич не се получава и човека като се е напатил разбрал е че това хич не е проста работа колкото и тъпо да изглежда и... се хваща да търси кой да му я свърши, като намери някой той просто оглежда всичко, намира грешката на бързо и като види отчаяната физиономия на търсещия и му казва 2-на цена на цялостната изработка, оправя грешката за 20 минути, прави се на циркаджия 2 дена и обикновенно си взема парите.

"Я в Москве с киркой уран найду, при такой повышенной зарплате"



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.