Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:52 01.06.24 
Технически науки
   >> Енергетика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Отново за слънчевите колектори  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 11:44



Здравейте,
някой знае ли каква е оптималната dT (разликата на температурата между изхода на колектора и водата в бойлера) при която да се включва циркулационната помпа?



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автор.. (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 11:54



В зависимост от времето ( слънчево или облачно ) както и вида на колектора плосък или вакуум тръбен



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: ..]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано27.08.07 12:43



Най-вече от загубите по трасето - дължина, изолация.
При мен трасето е дълго и дТ = 12`С.
Най-добре си го нагласи по експериментален път.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано28.08.07 13:59



Няма голямо значение кога ще се включи помпата. Ако се настрои на по-ниска температурна разлика студената вода по тръбите ще охлади бързо колекторите и помпата ще изключи. И така няколко пъти. Ако dT-то е прекалено ниско, изстиналата вода по тръбите по-скоро ще охлажда бойлера.
Ако dT-то на включване е голямо (15-20 градуса) няма опасност от такива ефекти.

По-важно е на какво dT ще изключи помпата...

В отговор на:

Автор: Az
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Здравейте,
някой знае ли каква е оптималната dT (разликата на температурата между изхода на колектора и водата в бойлера) при която да се включва циркулационната помпа?

Редактирано от 2V6 на 28.08.07 14:03.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
АвторXEЛИOTEX (Нерегистриран)
Публикувано02.09.07 06:37



Например, ако зададем температурна разлика на включване 8оС, и температурната разлика на изключване 4оС, тогава, когато температурата в долната част на резервоара е 20оС, а температурата на колектора достигне 28оС, помпата се включва. При същата температура в долната част на резервоара, когато температурата на колектора спадне под 24оС, помпата се изключва.
Важна информация: Температурна разлика на включване 8оС и температурна разлика на изключване 4оС са стандартни температурни разлики за настройка, изхождайки от дългогодишния опит в използването на такива системи. Тези настройки на температурните разлики могат да се променят само в специални случаи (например при далечен пренос на топлина).





Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: XEЛИOTEX]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 15:26



При мен на диференциалния термостат (ИНТИЕЛ) мога да променям само една стойност за дТ и тя май е за включване. ОК, оставям го на 8о.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 21:07



И моя диференциален термостат е на същата фирма.Настроил съм го на dT 2 градуса.Мисля ,че така най-добре използвам температурата на колектора.
Написах



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
АвторXEЛИOTEX (Нерегистриран)
Публикувано03.09.07 22:11



Вариант е и контролер на фирма ИНТИЕЛ , използуваме ги но изключително рядко. Топло-масообменни процеси при термично преобразуване на слънчева енергия във водосъдържателя трябва да се контролира стратифицирано затова са заложени тези две стойности.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано05.09.07 10:13



Ако водата ти е 60 градуса на изход на колектора, с колко градуса влиза в серпентината?

В отговор на:

Автор: митю
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

И моя диференциален термостат е на същата фирма.Настроил съм го на dT 2 градуса.Мисля ,че така най-добре използвам температурата на колектора.
Написах



2v6



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано05.09.07 21:54



Единия датчик е на колектора,а другия е на около 10см от дъното на бойлера,не виждам смисъла да меря на входа на серпентината т.е да отчитам загубите на топлина.
Колегата питаше за оптималната разлика за настройка на термостата.Заводски термостата е настроен да включи при 38гр. .Сутрин температурата на водата в бойлера е 26гр.Времето е променливо.Колектора вдигне 40гр. примерно и ако термостата е настроен на по голяма разлика,то помпата,ще работи на прекъсване.Е според теб коя е оптималната темлературна разлика.За мен това е "максимално да изцедим" температурата на колектора.Даже и с 5гр. да ми вдигне температурата на водата в бойлера си е чиста далавера.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
АвторXEЛИOTEX (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 09:26



Има таблици с номинални мощности за серпентините , самите серпентини на повечето бойлери са изключително неефективни за соларни инсталации.Оразмерени са по стари технологични изисквания напр. (подаване на пара в серп. 95 гр. и производителността на бойлера се определя с подаване на топла вода от 45 гр. към консуматор с еди си колко литра за час)


Системата на топлообмен при солара трябва да се подържа с МАКСИМАЛНА делта разлика между входа и изхода на серпентината съобразено с темп. на колектора и бойлера.Според масовите модели бойлери , май масово соларните инсталации работят с много ниско КПД , просто си вкарваме топлината в бойлера с голям успех, но също така си я изнасяме и разхвърляме по тръбният път.

1.Максимална Разлика на диф. темп. в системата Сл. колектор , бойлер( горна долна зона респективно около вход изход серп)
2.Нисък дебит на топлообмен при по висока темп. за вакуумни с парокондензен топлообменник.
4.Малки диаметри на тръбите за топлопренос (голяма скорост на пренос - например един и същ колектор монтиран с тръба 22 мед и 15 мед при един и същ път на трасето работят с голяма разлика)
5.И най-трудната задача - кадърен топлообменник на бойлера....

Попадна ни един стар немски бойлер от Хром-никел СИМЕНС с вградена 30 м. медна серпентина-година на производство 1962 .. серпентината беше пробила .. но това , което беше направено си беше религия.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: XEЛИOTEX]  
Авторпpac4O (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 21:08



религия, ама не се изповядва в елдом инвест, пък изолацията им изобщо няма да я коментирам - дирекшън се слага рокуела





Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: пpac4O]  
АвторXEЛИOTEX (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 21:22



За утешение свързваме горната и долната серпентина с мост , две в едно.Друго решение няма,имат боилер за соларни инсталации с гофрирана хром никелова тункостенна сепр. но водосъдържателя е хром никел ... и винаги си е 60% от цената на каквато и да е соларна система.





Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано07.09.07 23:28



При тебе доколкото си спомням тъбите са къси. Просто ми е интересно каква е загубата, но както и да е ...
При 2 градуса разлика между входа на серпентината и водата на 10 см от дъното има опасност помпата да харчи повече ток отколкото се загрява водата.
Каква ти е мощността на помпата?
На каква височина ти е горната част на серпентината от дъното на бойлера?


В отговор на:

Автор: митю
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Единия датчик е на колектора,а другия е на около 10см от дъното на бойлера,не виждам смисъла да меря на входа на серпентината т.е да отчитам загубите на топлина.
Колегата питаше за оптималната разлика за настройка на термостата.Заводски термостата е настроен да включи при 38гр. .Сутрин температурата на водата в бойлера е 26гр.Времето е променливо.Колектора вдигне 40гр. примерно и ако термостата е настроен на по голяма разлика,то помпата,ще работи на прекъсване.Е според теб коя е оптималната темлературна разлика.За мен това е "максимално да изцедим" температурата на колектора.Даже и с 5гр. да ми вдигне температурата на водата в бойлера си е чиста далавера.



2v6



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автормитю (Нерегистриран)
Публикувано08.09.07 20:56



Помпата ми е 18w .Серпентината ми е на около 60см. от дъното на бойлера.Някакво производство на фирма от Добрич.Пълно менте,но това намерих струваше към 57лв.,сега гледам гони 80лв . Дължината е около 3м.
За регулиране на скороста на антифриза в серпентината монтирах спирателен кран на изхода и.
Наистина,че е добре човек да има добър топлообменик,но това има на пазара което е по джоба ми.Можех да си напрява по добра серпентина,но бойлера ми е "Теси" и галфоните са го направили с един малък отвор,просто нямам думи.

Написах



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: митю]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано10.09.07 12:30



При температурна разлика 2 градуса между колектор и 10 см от дъното колко ще е температурата на 60 см от дъното? Има опасност с цел да загрееш малко дъното да охлаждаш повече средата на бойлера. Имаш като мойта помпа. Не харчи много ток, но има ли смисъл да работи за да охлажда средата на бойлера?
За да не работи помпата с чести прекъсвания се слага висока температурна разлика за включване. Топлината няма да "избяга".
За изключване може и 2 градуса, но ако се мери температурата на изход на серпентината. За да се използва един датчик с по-прост контролер (диференциален термостат) трябва да се монтира тънка сонда в изхода на серпентината, възможно по-навътре.
Какъв ти е контролера?

2v6



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано10.09.07 16:50



2V6 да правилно предлагаш, по рядко да се запуска помпата за да вкарва течност с по висока Т за да не охладиш както колектора така и бойлера. Само че идеята да вкараш термодвойката или термосондата в серпентината ще доведе до 2 проблема:
1. Конструктивно решение което е ненадеждно или пък скъпо за реализиране.
2. Измерването на Т в този вариант, който предлагаш крие много подводни камъни.
Незабравяй че системата е в динамично състояние а не в статично.
Неточност в измерването поради това че се образуват потоци с различна температура спрямо центъра на окръжноста на тръбата и потока който е по вътрешната повърхност на тръбата. Вкарването на сонда каквато и да е по размер и форма води до появата на допълнителни потоци отново с различни Т. Разликата може да достигне до тия 2 градуса без проблеми, че и повече в зависимост от форма, хидравнлично налягане и т.н. За да не отегча хората тук предлагам човека да си закрепи термодвойката на повърхноста на тръбата, да е изолира от околната Т и след това по каруцарската методика да настрои системата си ( като изчака системата да поеме нужната топлинна енергия, сиреч да се успокои или колебанията постепенно във времето ще достигнат до стабилни във времето стойности). Има и друг вариант да загрее водата стандартно чрез електричество и да запусне помпата така че да охлажда бойлера.

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 10.09.07 16:52.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Djasta-Prasta]  
Авторekcпepт (Нерегистриран)
Публикувано11.09.07 09:18



Я, Джаста - къде беше изчезнал, бе, човек ?
При мен датчикът е монтиран на долния изходен край на серпентината.
Конструктивно съм го решил евтино и надеждно - използвам горната част от най-обикновено месингово кранче, на което съм срязал и извадил оста. Перущенските датчици, които използвам, се оказаха точно с такъв диаметър. А горната част на кранчето е с 1/2``резба. Така сондата на датчика е директно потопена във вода, а херметизацията става със салника на кранчето.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Djasta-Prasta]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано11.09.07 10:20



Djasta-Prasta не си ме разбрал съвсем правилно правилно. Пуска на помпата трябва да става когато има достатъчна топлина в колектора. Това разбира се е лесно - когато температурата му е висока. Ако има достатъчна слънчева енергия да загрее колектора до температура 10-20 градуса над температурата на бойлера значи помпата няма да работи напразно (ще може да компенсира топлинните загуби по тръбите и консумацията на ел.).

Измерването на температурата на водата по този начин не съм го измислил аз. Прави се от години в немските системи. Направено е за да се спести един датчик. Когато помпата не работи, температурата който мери този датчик е равна на темпераурата в долната част на бойлера около серпентината. Гарантира се правилна команда за включване от контролера (диференциален термостат). Когато помпата работи температурата е точно равна на температурата на изходящата от серпентината вода. За 5 см до изхода няма съществена промяна. Няма по-точен метод за измерване на тази температура. По този начин се гарантира че помпата ще изключи при зададена минимална енергия предавана на бойлера. Иначе няма смисъл да върти!

Със закрепване на датчика на повърхността на тръбата няма да може да се мери темпераурата на водата вътре в бойлера (на Митю на бойлера на серпентината входа и изхода са отдолу). Помпата ще се пуска по-рано от необходимото. Този вариант на вид е лесен за изпълнение и може да се използва за странични серпентини. За да работи правилно трябва мно-о-ого яка изолация, за да отговаря измерването на температура на водата около серпентината (когато неработи помпата)! Конструктивните решения за това закрепване са доста по-евтини от трети датчик. Освен това трябва и контролер с логика.

За загряване с ток на слънчева система изобщо не желая да коментирам...

В отговор на:

Автор: Djasta-Prasta
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

2V6 да правилно предлагаш, по рядко да се запуска помпата за да вкарва течност с по висока Т за да не охладиш както колектора така и бойлера. Само че идеята да вкараш термодвойката или термосондата в серпентината ще доведе до 2 проблема:
1. Конструктивно решение което е ненадеждно или пък скъпо за реализиране.
2. Измерването на Т в този вариант, който предлагаш крие много подводни камъни.
Незабравяй че системата е в динамично състояние а не в статично.
Неточност в измерването поради това че се образуват потоци с различна температура спрямо центъра на окръжноста на тръбата и потока който е по вътрешната повърхност на тръбата. Вкарването на сонда каквато и да е по размер и форма води до появата на допълнителни потоци отново с различни Т. Разликата може да достигне до тия 2 градуса без проблеми, че и повече в зависимост от форма, хидравнлично налягане и т.н. За да не отегча хората тук предлагам човека да си закрепи термодвойката на повърхноста на тръбата, да е изолира от околната Т и след това по каруцарската методика да настрои системата си ( като изчака системата да поеме нужната топлинна енергия, сиреч да се успокои или колебанията постепенно във времето ще достигнат до стабилни във времето стойности). Има и друг вариант да загрее водата стандартно чрез електричество и да запусне помпата така че да охлажда бойлера.




Редактирано от 2V6 на 11.09.07 10:24.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автор Stavrimir (непознат )
Публикувано11.09.07 12:20



Здравейте,
Ще ми монтират 2.3кв.м.Колектор от Sunsistem.(Селективен).
120литров бойлер,с UPS.Дължината на тръбите от колектора до бойлера е 15метра.
Колко е нормалната цена за цялостно изпълнение на системата.(материали + труд).
Благодаря предварително.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: ekcпepт]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано11.09.07 14:52



Здрасти експерте, бях си взел работна отпуска, малко ремонти по къщата.

Това решение е добро а и сега като се замислих виждал съм български фирми да правят подобни конструктивни решения за термо двойки ( датчици).

Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано11.09.07 15:43



Е добре де не съм прав, щом казваш и какво като са го измислили немците, като каже някой немско и крайй, конструктивната мисъл умира. И пак ще се повторя температурата която измерваш на изхода на серпентината не е равна на дъното на бойлера (има една наука АР) , САРа ми е с лош коефициент на регулиране на системата.
И пак ще се повторя точно по тия въпроси къде да сложим датчика в зависимост от типа на средата, която се измерва хората са писали и издали една камара книги.
Та всеки си решава кои как да го направи, само да кажа по миналата година ми се наложи да измервам температурата на изхода на един сл. колектор (термосифон) ами в зависимост от формата и размера ( 10:1 ) на датчика използвах термо двойка ( капка ) и терморезистор ( диск) е разликата в измерването достигаше до 3 градуса, като след десетичната запетая Т играеше танго. Е проблема го реших, простичко.
Тая година измервах един друг изхода му е 2 цола ами средата на окръжноста 1 температура в краищата друга, отново с сериозна разлика, а при запускане на помпата разликата се увеличаваше.

А за обратния вариант да нагрееш водата в бойлера и от там колектора може но за експеримент и настройка на системата, практикуват се тия неща само че в лабораториите.
Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Редактирано от Djasta-Prasta на 11.09.07 15:58.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Djasta-Prasta]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано12.09.07 11:50



Djasta-Prasta, тука не става въпрос за регулиране. Имаме двупозиционно управление (вкл-изкл), но няма задание, регулирана величина, даже изпълнителния орган (помпата) не действа еднозначно (положително или отрицателно). При включено положение може да загрява, но може и да охлажда бойлера. Значи с теории за АР (автоматично регулиране) няма да стане работата.

Не съм казал, че не си прав. Според мен обясняваш моите думи неправилно.
Става въпрос за елементарна система за включване и изключване на помпа, не за САР (система за автоматично регулиране). Целта на системата е да пренесе колкото се може повече топлина от колектора в бойлера.

Когато помпата неработи, температурата на водата в изхода на серпентината е равна на температурата на водата на дъното на бойлера(обикновено изхода на серпентината се намира на дъното на бойлера). С това съгласен ли си?

В отговор на:

Автор: Djasta-Prasta
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Е добре де не съм прав, щом казваш и какво като са го измислили немците, като каже някой немско и крайй, конструктивната мисъл умира. И пак ще се повторя температурата която измерваш на изхода на серпентината не е равна на дъното на бойлера (има една наука АР) , САРа ми е с лош коефициент на регулиране на системата.
И пак ще се повторя точно по тия въпроси къде да сложим датчика в зависимост от типа на средата, която се измерва хората са писали и издали една камара книги.
Та всеки си решава кои как да го направи, само да кажа по миналата година ми се наложи да измервам температурата на изхода на един сл. колектор (термосифон) ами в зависимост от формата и размера ( 10:1 ) на датчика използвах термо двойка ( капка ) и терморезистор ( диск) е разликата в измерването достигаше до 3 градуса, като след десетичната запетая Т играеше танго. Е проблема го реших, простичко.
Тая година измервах един друг изхода му е 2 цола ами средата на окръжноста 1 температура в краищата друга, отново с сериозна разлика, а при запускане на помпата разликата се увеличаваше.



Редактирано от 2V6 на 12.09.07 14:29.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано12.09.07 14:03



Добре де за да не стават излишни непродуктивни спорове приемам че Т водата на изхода на серпентината е равна на дъното преди запускане на помпата. А всъщност аз се включих заради предложението ти да се вкара датчика по на вътре в тръбата.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Djasta-Prasta]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано13.09.07 14:11



Според мене трябва да е поне вътре в казана на бойлера за хоризонтални серпентини. За вертикални с изход отдолу е по-добре по-навътре (нагоре). То и без това не може много, защото "завоя" преди изхода е на около 5 см.



В отговор на:

Автор: Djasta-Prasta
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Добре де за да не стават излишни непродуктивни спорове приемам че Т водата на изхода на серпентината е равна на дъното преди запускане на помпата. А всъщност аз се включих заради предложението ти да се вкара датчика по на вътре в тръбата.

Редактирано от 2V6 на 13.09.07 14:13.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
Автор Djasta-Prasta (Познат)
Публикувано13.09.07 15:11



Е тук стигаме до едно мнение така че стискаме ръце и пием по една бира.



Дрън и бръм, всеки ден и нощ.

Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Djasta-Prasta]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано13.09.07 16:44



Така, за бирата и аз съм съгласен!!!
Само да спомена че бойлера е на sunsystem със серпентина и мантел, като колектора е свързан към водната риза (вход и изход в горната част на бойлера). Пак отгоре има тръбичка, която влиза около 10 см във водосъдържателя, в която се поставя датчика. Тръбите са 22мм, дължината е около 20м - 10 до колектора и 10 обратно.



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано14.09.07 09:51



Първата от мене! Нататък ще видим...

Нещо има сбъркано при тебе! Това ли ти е бойлера:



В отговор на:

Автор: Az
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Така, за бирата и аз съм съгласен!!!
Само да спомена че бойлера е на sunsystem със серпентина и мантел, като колектора е свързан към водната риза (вход и изход в горната част на бойлера). Пак отгоре има тръбичка, която влиза около 10 см във водосъдържателя, в която се поставя датчика. Тръбите са 22мм, дължината е около 20м - 10 до колектора и 10 обратно.



2v6


Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: 2V6]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано14.09.07 21:38



Ок, от мен втората, а като гледам колко народ се събрахме, ще има достатъчно :)
Да, това е бойлера, само че мислех че колектора е свързан към мантела, а серпентината към котела, а изглежда че е обратно. Това има ли някакво значение?



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
АвторAz (Нерегистриран)
Публикувано14.09.07 21:44



P.S.
Ако случайно се бях сетил да отида на сайта на сънсистем нямаще да си мисля така, ама хайде :)



Тема Re: Отново за слънчевите колекторинови [re: Az]  
Автор 2V6 (В движение)
Публикувано17.09.07 14:55



Ясно, значи с колекторите грееш серпентината. Предполагам изхода на колектора е към СВ. Така монтиран датчика е прекалено високо. Това ти гарантира че и при най-ниско зададена температура на диференциалния термостат няма да има опасност от пренос на топлина от бойлера към колектора. Значи хубаво е да е минимална - например 4 градуса, лятото може би 2. За по-малко зависи от изолацията на тръбите.

Бих ти препоръчал да преместиш датчика, защото губиш загряването на долната част на бойлера с ниска температура от колектора.

В отговор на:

Автор: Az
Тема: Re: Отново за слънчевите колектори

Ок, от мен втората, а като гледам колко народ се събрахме, ще има достатъчно :)
Да, това е бойлера, само че мислех че колектора е свързан към мантела, а серпентината към котела, а изглежда че е обратно. Това има ли някакво значение?



2v6




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.